Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

Γράφει ότι στα 1440p που μας ενδιαφέρει από +4% , μηδένισε την διαφορά η 3080 vs 6800XT , οπότε ο ερωτών πρέπει να το συμεριλάβει στον συλλογισμό του γιατί ενδεχομένως ανάλογη βελτίωση να έχουμε μεταξύ RTX3070 - RX6700XT. To YT δεν το θεωρώ σοβαρό καταρχάς λόγω περιορισμένων τεστ. Για το +20% στο 3d mark φυσικά είναι "πειραγμένος" ο driver γιατί δεν έχει τέτοια μεγάλη αναβάθμιση στα games.

οποτε θεωρεις οτι με βαση την απλη 3070 αξιζει η αγορα της 6700ΧΤ, αλλα με βαση την 3070ΤΙ νομιζω ειναι πιο πίσω σωστα?

αλλα η συγκεκριμενη ειναι ακομα ακριβη ε? δεν αξιζει τοσα λεφτα ?

https://www.kotsovolos.gr/computing/desktops-and-upgrade-tools/kartes-grafikwn/238613-gpu-msi-radeon-rx-6700-xt-gaming-x-12gb

και θα μπει με εναν i7-10700K

Επεξ/σία από iceman33221
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, iceman33221 είπε

οποτε θεωρεις οτι με βαση την απλη 3070 αξιζει η αγορα της 6700ΧΤ, αλλα με βαση την 3070ΤΙ νομιζω ειναι πιο πίσω σωστα?

αλλα η συγκεκριμενη ειναι ακομα ακριβη ε? δεν αξιζει τοσα λεφτα ?

https://www.kotsovolos.gr/computing/desktops-and-upgrade-tools/kartes-grafikwn/238613-gpu-msi-radeon-rx-6700-xt-gaming-x-12gb

και θα μπει με εναν i7-10700K

Θεωρητικολογείς , πες συγκεκριμένα ποιες βρήκες διαθέσιμες και σε τι τιμές να σου πούμε άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, jgeorgiou είπε

Θεωρητικολογείς , πες συγκεκριμένα ποιες βρήκες διαθέσιμες και σε τι τιμές να σου πούμε άποψη.

ποσταρα πια βρηκα. γιατι θεωρητικολογω? και με την ελειψη που υπαρχει δεν μπορω να βρω αλλη σε πιο νορμαλ τιμες. αντε κ αυτη που βρηκα στο πλαισιο

https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/anavathmisi-pc/kartes-grafikon/asrock-vga-radeon-rx-6700-xt-challenger-d-12-gb_3719618

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

Έχω αγοράσει 2 μονιτορ hp x24c που τρέχουν με 144hz και διαθετουν display port και hdmi

Δεν ειμαι gamer, τις αγορασα για να εχω καλο refresh rate και να απολαμβανω ξεκουραστα εικονα.

Ψαχνω να βρω με τι τροπο να τα συνδεσω στον υπολογιστή μου ωστε να μπορω να εκμεταλλευτώ τα πλεονεκτηματα τους.

Εχω μια παλια καρτα NVIDIA QUADRO NVS 450 η οποία έχει μεν 4 εξοδους display port αλλα υποθέτω δεν θα κάνει και πολλά με τα χαρακτηριστικά που έχει.

Τι graphic card θα μπορουσα να αγορασω για να σηκώνει αυτά τα 2 μονιτορ δεδομένου οτι η μητρική μου ειναι μια GA-P55-UD3L (rev. 1.1) με maximum pci slot PCIEX16 δηλαδη PCI Express 2.0 ?

Ψάχνοντας κάρτες στο skroutz στα μεταχειρισμενα και οπου αλλου διαπιστωσα οτι το να βρεις τη σωστη VFM καρτα γραφικών είναι πολύ δυσκολη δουλεια και θα εκτιμούσα αν καποιος που εχει ψαχτει πολύ ή είναι master σε αυτα τα θεματα με βοηθήσει.

Να αναφερω οτι το μεγιστο που θα εδινα για καρτα δεν ειναι πανω απο 150 ευρω καθως και ο υπολογιστης μου ειναι παλιος αλλα μου κανει τη δουλεια μου ακομα και τον εχω φορτωμενο με 32 GB RAM καθως και 2 SSD δίσκους σε RAID. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, iceman33221 είπε

ποσταρα πια βρηκα. γιατι θεωρητικολογω? και με την ελειψη που υπαρχει δεν μπορω να βρω αλλη σε πιο νορμαλ τιμες. αντε κ αυτη που βρηκα στο πλαισιο

https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/anavathmisi-pc/kartes-grafikon/asrock-vga-radeon-rx-6700-xt-challenger-d-12-gb_3719618

Γιατί δεν μας λες ποια είναι η εναλλακτική NVIDIA που σε ενδιαφέρει και σε τι τιμή να συγκρίνουμε.

6 ώρες πριν, gfarmakis είπε

Τι graphic card θα μπορουσα να αγορασω για να σηκώνει αυτά τα 2 μονιτορ δεδομένου οτι η μητρική μου ειναι μια GA-P55-UD3L (rev. 1.1) με maximum pci slot PCIEX16 δηλαδη PCI Express 2.0 ?

https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga.html?keyphrase=1030&o=gpu+1030&order_by=pricevat&order_dir=asc

απλά πάρε με DDR5 γιατί το 1/3 από τις προσφερόμενες έχει DDR4.

Πριν αγοράσεις δοκίμασε την κάρτα που έχεις γιατί το HDMI 1.4 παίζει fhd/144

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jgeorgiou είπε

Γιατί δεν μας λες ποια είναι η εναλλακτική NVIDIA που σε ενδιαφέρει και σε τι τιμή να συγκρίνουμε.

https://www.skroutz.gr/c/55/kartes-grafikwn-vga.html?keyphrase=1030&o=gpu+1030&order_by=pricevat&order_dir=asc

απλά πάρε με DDR5 γιατί το 1/3 από τις προσφερόμενες έχει DDR4.

Πριν αγοράσεις δοκίμασε την κάρτα που έχεις γιατί το HDMI 1.4 παίζει fhd/144

συγνωμη.

3070Ti:
GIGABYTE 3070Ti

GIGABYTE 3070Ti

MSI 3070Ti

MSI 3070Ti

3070:

Gigabyte 3070

6700xt:

MSI 6700XT Gaming X

Κάποια απο αυτες εχω σκεφτει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, iceman33221 είπε

συγνωμη.

3070Ti:
GIGABYTE 3070Ti

GIGABYTE 3070Ti

MSI 3070Ti

MSI 3070Ti

3070:

Gigabyte 3070

6700xt:

MSI 6700XT Gaming X

Κάποια απο αυτες εχω σκεφτει.

Η 3070ΤΙ είναι σαφώς γρηγορότερη και ποιο φθηνή , τι αμπελοφιλοσοφούμε τόση ώρα ενώ μπορούσαμε να σου είχαμε λύσει την απορία από το πρώτο μνμ?

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
53 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Η 3070ΤΙ είναι σαφώς γρηγορότερη και ποιο φθηνή , τι αμπελοφιλοσοφούμε τόση ώρα ενώ μπορούσαμε να σου είχαμε λύσει την απορία από το πρώτο μνμ?

Αγαπητε η 3070Τι το ξερω οτι ειναι πιο γρήγορη 😊το θεμα ειναι οτι δεν είναι διαθεσιμη. Καμια δεν ειναι.Μονο η 6700 ειναι.κ σας ρώτησα για την απλη 3070 επειδη ειχα βρει καποιον που την εδινε κοντα στα 1000 ευρω για αυτο. Κ επειδη η δικια μου μου κανει κατι νερα ρωτησα για να δω εαν αξιζει να παω να παρω τωρα την 6700ΧΤ μιας κ τελειωνουν κ αυτηνης το αποθεμα η να κοιταγα για την 3070. Τις ΤΙ τις εβαλα για να δειξω ποιες αλλες κοιταγα

Επεξ/σία από iceman33221
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

εχω ένα συστημα και θελω να αναβαθμίσω για αρχή την κάρτα γραφικών.

το συστημα είναι το παρακάτω:

intel core i5 4670K

gigabyte H81m-s2pv

ddr3 12gb

τωρινή κάρτα γραφικών nvidia gtx660 2 gb ram

η χρήση θα είναι εφαρμογες γραφείου καθώς και GTA RP

 

σκεφτομαι μέχρι 200 ευρω και συγκεκριμενα καμία μεταχειρισμένη1050.

εχετε καμία πρόταση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, tsagod είπε

εχω ένα συστημα και θελω να αναβαθμίσω για αρχή την κάρτα γραφικών.

το συστημα είναι το παρακάτω:

intel core i5 4670K

gigabyte H81m-s2pv

ddr3 12gb

τωρινή κάρτα γραφικών nvidia gtx660 2 gb ram

η χρήση θα είναι εφαρμογες γραφείου καθώς και GTA RP

 

σκεφτομαι μέχρι 200 ευρω και συγκεκριμενα καμία μεταχειρισμένη1050.

εχετε καμία πρόταση?

 

καλυτερη απο 1050 που σκεφτεσαι

https://www.skroutz.gr/s/26735820/Biostar-Radeon-RX-560-4GB-VA5615RF41-TBVRA-BS2.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jgeorgiou είπε

που λες ότι είναι ποιο καλή , για δείξτο μας που το βρήκες

 

2 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

που λες ότι είναι ποιο καλή , για δείξτο μας που το βρήκες

εγω δεν ψαχνω τα review φιλε οπως κανετε οι περισσοτεροι , μιλαω για 1050 οπως ανεφερε ο φιλος και οχι για 1050ti μη μπερδευεσαι

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...