Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, JDROGAS είπε

 

Αισθανομαι τρομερα χαζος αυτη τη στιγμη 😬  Πιο απλο δε γινοταν...

Παλι καλα που μπηκα να ρωτησω γιατι θα εδινα λεφτα ασκοπα.

Σας ευχαριστω πολυ παιδια!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα στο φόρουμ. Έχω στην κατοχή μου έναν παλιό υπολογιστή με i5 2400 και θέλω να βάλω κάρτα γραφικών. Απαιτήσεις δεν έχω τρελές. Κυρίως για cs go, lol και τέτοια παιχνίδια. Απλά θέλω να  παίζει πχ το cs go σε high γραφικά. Ήθελα να δώσω γύρω στα 150 ευρώ. Τι προτείνετε? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Pankar94 είπε

Καλησπέρα στο φόρουμ. Έχω στην κατοχή μου έναν παλιό υπολογιστή με i5 2400 και θέλω να βάλω κάρτα γραφικών. Απαιτήσεις δεν έχω τρελές. Κυρίως για cs go, lol και τέτοια παιχνίδια. Απλά θέλω να  παίζει πχ το cs go σε high γραφικά. Ήθελα να δώσω γύρω στα 150 ευρώ. Τι προτείνετε? 

1030 (αγοράζεις με DDR5 έως 90ευρώ) ή αλλιώς πας σε λύσεις 250+ευρώ.

Τωρα τι κάρτα έχεις να σου πουμε τι να περιμένεις?

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

1030 (αγοράζεις με DDR5 έως 90ευρώ) ή αλλιώς πας σε λύσεις 250+ευρώ.

Τωρα τι κάρτα έχεις να σου πουμε τι να περιμένεις?

Αυτή τη στιγμή είμαι με την ενσωματωμένη που είναι σάπια. Γενικά έχουν ανέβει πολύ οι τιμές βλέπω και λέω να πάρω μια φθηνή προσωρινά για κάνα χρόνο μέχρι να πέσουν οι τιμες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Έχω μια Gigabyte 2060 και παρουσίασε πρόβλημα οπότε θα την αλλάξω αναγκαστικά παρά τις υψηλές τιμές. Budget ως 900€

Αν κατάλαβα σωστά η μόνη επιλογή μου πρακτικά είναι η 3060. Έχει κανείς άποψη ποια συγκεκριμένη να πάρω; Ή υπάρχει κάποια άλλη που με ξεφεύγει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/12/2021 στις 12:43 ΜΜ, Pankar94 είπε

Καλησπέρα στο φόρουμ. Έχω στην κατοχή μου έναν παλιό υπολογιστή με i5 2400 και θέλω να βάλω κάρτα γραφικών. Απαιτήσεις δεν έχω τρελές. Κυρίως για cs go, lol και τέτοια παιχνίδια. Απλά θέλω να  παίζει πχ το cs go σε high γραφικά. Ήθελα να δώσω γύρω στα 150 ευρώ. Τι προτείνετε? 

Πες μου ποιό τροφοδοτικό έχεις και θα σου διαλέξω εγώ κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/12/2021 στις 12:43 ΜΜ, Pankar94 είπε

Καλησπέρα στο φόρουμ. Έχω στην κατοχή μου έναν παλιό υπολογιστή με i5 2400 και θέλω να βάλω κάρτα γραφικών. Απαιτήσεις δεν έχω τρελές. Κυρίως για cs go, lol και τέτοια παιχνίδια. Απλά θέλω να  παίζει πχ το cs go σε high γραφικά. Ήθελα να δώσω γύρω στα 150 ευρώ. Τι προτείνετε? 

 

Στις 11/12/2021 στις 3:49 ΜΜ, Pankar94 είπε

Αυτή τη στιγμή είμαι με την ενσωματωμένη που είναι σάπια. Γενικά έχουν ανέβει πολύ οι τιμές βλέπω και λέω να πάρω μια φθηνή προσωρινά για κάνα χρόνο μέχρι να πέσουν οι τιμες

Σε αυτά τα λεφτά μόνο μεταχειρισμένη και μόνο επιπέδου GTX-750ti ή 1050 ή τις αντίστοιχες γενιές σε AMD αλλά κοίτα πρώτα αν αυτές απαιτούν καλύτερο τροφοδοτικό από ότι έχεις ήδη οπότε αυξάνει το κόστος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα. Θα ήθελα λίγο τα φώτα σας μιας και λέω επιτέλους να αγοράσω καινούργια GPU για το PC :P

Αυτή τη στιγμή είμαι με μία 750 Ti (γιατί μπορώ; αχχα) και το setup μου είναι 3x27inch monitors το οπόιο σκέφτομαι είτε να πάω σε καμία G9 (49") είτε σε κάποια UW 34άρα + 2 από τις 27άρες..

Gaming όσο μου επιτρέπει η 750 (όχι πολλά δηλαδή) αλλά έχω μεγάλο backlog να τελειώσω..

Επειδή έχω καιρό να ασχοληθώ θα ήθελα λίγο τη γνώμη σας για το τι αξίζει να πάρω αυτή τη χρονική στιγμή.

Βρίσκω τις παρακάτω (αρχικές τιμές):

3060 Ti: 850-900eu

3070: 1000-1100eu

6700 xt: 900-1000eu

6800: 1200-1300eu

6800 xt: 1300-1400eu

Οι ερωτήσεις μου είναι αν 1. Οι AMD έχουν ακόμα θέματα με drivers κτλ κτλ και 2. Εγώ σκεφτόμουν ότι η 3060 Ti ήταν η πιο VFM αλλά άμα αξίζει πχ να δώσω +100eu για να δω αρκετή διαφορά ΟΚ ας το κάνω. (πχ η 6800/6800 xt είναι πάνω από το budget μου αλλά άμα αξίζει τόόόσο πολύ οκ να το δω)

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καταρχάς οι amd δεν έχουν θέματα σοβαρά πλέον με drivers. Ωστόσο όπως φαντάζομαι γνωρίζεις καμία από τις gpu που κυκλοφορεί σήμερα δεν αξίζει τα λεφτά της. Αν πρέπει να πάρεις κάποια από αυτές που ανέφερες, πάρε την πιο φτηνή, εν προκειμένω την 3060ti. Αξίζει πιο πολύ από την 6700xt κατά τη γνώμη μου. 

Επεξ/σία από chrisde
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
3 λεπτά πριν, erimin1 είπε

Καλησπερα,

Παλαίοτερο Pc με:

image.png.d62d1e35b011d863f2a3704245c803a5.png

Ενδιαφέρομαι να παω σε 2060 Super ή 2060. 

Εκτιμάτε ότι θα αντιμετωπίσω bottleneck?

Ευχαριστώ Κωνσταντίνος

Ναι από μικρό (gpu bounded games έως μεγάλο cpu bounded game)

πόσο θα αγοράσεις την GPU?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jgeorgiou είπε

Ναι από μικρό (gpu bounded games έως μεγάλο cpu bounded game)

πόσο θα αγοράσεις την GPU?

Πάω για 6 κατοστάρικα τη μικρή, αλλά σκέφτομαι μήπως χρειαστώ και extra ram... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 14/12/2021 at 5:37 ΜΜ, jmirko15 said:

Καλησπέρα και από εμένα. Θα ήθελα λίγο τα φώτα σας μιας και λέω επιτέλους να αγοράσω καινούργια GPU για το PC :P

Αυτή τη στιγμή είμαι με μία 750 Ti (γιατί μπορώ; αχχα) και το setup μου είναι 3x27inch monitors το οπόιο σκέφτομαι είτε να πάω σε καμία G9 (49") είτε σε κάποια UW 34άρα + 2 από τις 27άρες..

Gaming όσο μου επιτρέπει η 750 (όχι πολλά δηλαδή) αλλά έχω μεγάλο backlog να τελειώσω..

Επειδή έχω καιρό να ασχοληθώ θα ήθελα λίγο τη γνώμη σας για το τι αξίζει να πάρω αυτή τη χρονική στιγμή.

Βρίσκω τις παρακάτω (αρχικές τιμές):

3060 Ti: 850-900eu

3070: 1000-1100eu

6700 xt: 900-1000eu

6800: 1200-1300eu

6800 xt: 1300-1400eu

Οι ερωτήσεις μου είναι αν 1. Οι AMD έχουν ακόμα θέματα με drivers κτλ κτλ και 2. Εγώ σκεφτόμουν ότι η 3060 Ti ήταν η πιο VFM αλλά άμα αξίζει πχ να δώσω +100eu για να δω αρκετή διαφορά ΟΚ ας το κάνω. (πχ η 6800/6800 xt είναι πάνω από το budget μου αλλά άμα αξίζει τόόόσο πολύ οκ να το δω)

 

Ευχαριστώ!

Η amd εχουν πολυ καλυτερη σουιτα για τις GPU απο οτι η Nvidia......απο εκει και περα ακομα με μια 6600xt κανεις δουλεια με πολυ μικρες παραχωρησεις 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως το DLSS και το DLDSR που βγήκε τώρα κάνουν καλή δουλειά. Ίσως γίνομαι υπερβολικός αλλά είναι must have features πλέον, ειδικά το δεύτερο αν είσαι σε 1080p monitor..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...