Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σας ευχαριστώ.

Το minimum γιατί είναι η 1650;

Π.χ. κοιτούσα στις αγγελίες για 1050 και τις βλέπω γύρω στα 150€, που μου φαίνονται αρκετά να πω την αλήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, hln3 said:

rx 570 αν βρεις κάτω από 150 αλλιώς 6500 ΧΤ καινούργια

Θα καίει πολλά η 570 με τέτοιο psu

Θέλει κάρτα χωρίς τροφοδοσία από psu άμα το κρατήσει

4 minutes ago, phanispal said:

Σας ευχαριστώ.

Το minimum γιατί είναι η 1650;

Π.χ. κοιτούσα στις αγγελίες για 1050 και τις βλέπω γύρω στα 150€, που μου φαίνονται αρκετά να πω την αλήθεια.

Πάρα πολλά. 190 κάνει καινούργια

Δεν μας είπες πόσα δίνεις και τι games θα τρέχει

Επεξ/σία από Coscas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jgeorgiou είπε

σε παλιό μηχάνημα δεν βάζουμε 6500ΧΤ γιατί έχει πετσοκομένα pci-lanes και θα πηγαίνει σαν χελώνα

Σε παλιό μηχάνημα δεν βάζουμε nvidia γιατί έχουν τρελό driver overhead και θα πηγαίνει σαν χελώνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν χαζεύω στο YouTube για setup με i3-4170 και 1650 ας πούμε και σε πολλά σχόλια λένε ότι ο διπύρηνος δεν κάνει.

Είναι όντως τόσο bottleneck ο 4170; Αν ναι, ας μην το σκέφτομαι καν για τέτοιες κάρτες, ή ας ψάξω να βρω κάποιον i5 να κουμπώσω πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα, επειδη εχω ταλαιπωρηθει 1 χρονο χωρις καρτα γραφικων λογω τιμων, μολης βρηκα μια 3060ti MSI Ventus 2X OC στα 585 ευρω καινουρια και θελω να τη κουμπωσω στο συστημα της υπογραφης, πιστευετε ειναι καλο deal ή μπορει να πεσει και πιο κατω σε κανα μηνα? Εχετε ακουσει κατι αυτες τις ημερες? Πιστευετε οτι αξιζει το deal στα 585 ευρω σαν ευκαιρια στη προκειμενη φαση για τη συγκεκριμενη gpu & υλοποιηση?

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, giorgosmcmc είπε

Καλησπερα, επειδη εχω ταλαιπωρηθει 1 χρονο χωρις καρτα γραφικων λογω τιμων, μολης βρηκα μια 3060ti MSI Ventus 2X OC στα 585 ευρω καινουρια και θελω να τη κουμπωσω στο συστημα της υπογραφης, πιστευετε ειναι καλο deal ή μπορει να πεσει και πιο κατω σε κανα μηνα? Εχετε ακουσει κατι αυτες τις ημερες? Πιστευετε οτι αξιζει το deal στα 585 ευρω σαν ευκαιρια στη προκειμενη φαση για τη συγκεκριμενη gpu & υλοποιηση?

1) Κανένας δεν ξέρει πόσο θα στοιχίζουν σε 1 μήνα αλλά σίγουρα όχι πολύ φθηνότερα γιατί πλέον πλησιάζει την εργοστασιακή τιμή.

2) Μια χαρά είνια για το σύστημα αλλά το μπουκάλι λόγω CPU θα το έχεις. Κάποια στιγμή στο μέλλον αλλάζεις και motherboard/cpu/ram.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

1) Κανένας δεν ξέρει πόσο θα στοιχίζουν σε 1 μήνα αλλά σίγουρα όχι πολύ φθηνότερα γιατί πλέον πλησιάζει την εργοστασιακή τιμή.

2) Μια χαρά είνια για το σύστημα αλλά το μπουκάλι λόγω CPU θα το έχεις. Κάποια στιγμή στο μέλλον αλλάζεις και motherboard/cpu/ram.

Ναι σιγουρα στο μελλον θα αλλαξω και cpu απλα τωρα δε με παιρνει οικονομικα να τα αλλαξω ολα απλως επειδη ξερω πως περισσοτερες πιθαβιτητες εχω να μη ξαναβρω σε λογικη τιμη gpu σε σχεση με cpu για αυτο θελω να αναβαθμισω πρωτα καρτα και επειδη τωρα που γυρναει τη βρηκα σε αυτη τη τιμη δεν θελω να το ρισκαρω και να ξαναερθει καμια ελλειψη και μεινω αλλο 1 χρονο εκτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πιο πιθανό σενάριο πάντως είναι να πέσουν οι τιμές. Θα υπάρχει μεγαλύτερη διαθεσιμότητα (και λόγω Intel) αλλά και στα μεταχειρισμένα λόγω αλλαγής του ETH σε PoS (τέρμα το mining σε μερικούς μήνες) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Phaethonas είπε

Το πιο πιθανό σενάριο πάντως είναι να πέσουν οι τιμές. Θα υπάρχει μεγαλύτερη διαθεσιμότητα (και λόγω Intel) αλλά και στα μεταχειρισμένα λόγω αλλαγής του ETH σε PoS (τέρμα το mining σε μερικούς μήνες) 

τη μεγαλυτερη επιδραση την εχει το μαινιγκ. χωρις μαινιγκ οι τιμες θα πανε χαμηλοτερα μρσπ. 

οσο η ενεργεια ειναι ακριβη, οι καρτες θα πηγαινουν στα ταρταρα.

πολλες μεταχειρισμενες θα πουληθουν χαμηλα. πχ καρτες του 2016,2017, 2019, εχουν κανει πια την αποσβεση τους 

18 ώρες πριν, giorgosmcmc είπε

Ναι σιγουρα στο μελλον θα αλλαξω και cpu απλα τωρα δε με παιρνει οικονομικα να τα αλλαξω ολα απλως επειδη ξερω πως περισσοτερες πιθαβιτητες εχω να μη ξαναβρω σε λογικη τιμη gpu σε σχεση με cpu για αυτο θελω να αναβαθμισω πρωτα καρτα και επειδη τωρα που γυρναει τη βρηκα σε αυτη τη τιμη δεν θελω να το ρισκαρω και να ξαναερθει καμια ελλειψη και μεινω αλλο 1 χρονο εκτος.

για κανα δυο μηνες οι τιμες θα πεφτουν , ειδικα αφου  ερχονται ολοενα νεα στοκ

αλλα κ αργοτερα μπορει να βρεις καλη μεταχειρισμενη, εστω κ 2070,1080 κλπ

Επεξ/σία από Stefanos683
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/3/2022 στις 7:17 ΜΜ, phanispal είπε

Λοιπόν χαζεύω στο YouTube για setup με i3-4170 και 1650 ας πούμε και σε πολλά σχόλια λένε ότι ο διπύρηνος δεν κάνει.

Είναι όντως τόσο bottleneck ο 4170; Αν ναι, ας μην το σκέφτομαι καν για τέτοιες κάρτες, ή ας ψάξω να βρω κάποιον i5 να κουμπώσω πάνω.

GT1030

 

Εχω μια Asus GeForce GT 1030 2GB GDDR5 OC στο κουτι της αν θελεις καρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ψηνω πολυ να τσιμπησω μια 3070ti η καρτα ειναι μπομπα για 2K ακομη και σε 4Κ χτυπαει 60αρια, ειδικα σε αυτη τη τιμη που παιζει τωρα κατω απο χιλιαρικο και με dlss δεν νομιζω να εχει αντιπαλο, αληθεια υπαρχει περιπτωση να πεσει και κατω απο 780 που ειναι τωρα σε κανα μηνα?

Επεξ/σία από giorgosmcmc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, giorgosmcmc είπε

Ψηνω πολυ να τσιμπησω μια 3070ti η καρτα ειναι μπομπα για 2K ακομη και σε 4Κ χτυπαει 60αρια, ειδικα σε αυτη τη τιμη που παιζει τωρα κατω απο χιλιαρικο και με dlss δεν νομιζω να εχει αντιπαλο, αληθεια υπαρχει περιπτωση να πεσει και κατω απο 780 που ειναι τωρα σε κανα μηνα?

ανετα. οταν βλεπουμε τανκς κ ερειπια σε τιβι κ κυρωσεις ηπα κινα ποσοι θα πηγαινουν να δινουν 800αρια για 1 καρτα??? κυριως οι μαινερ τα εδιναν, κ τωρα θα κανουν κρα για να τα μαζευουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ! Θέλω να πάω σε αλλαγή κάρτας για 2k gaming , προέρχομαι από 5700xt που την πούλησα και έλεγα να πάω είτε σε 6700xt είτε 3070 ti . Τροφοδοτικό Corsair 750w και ryzen 3600 έχω μεσα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, SpirosRonto είπε

Καλησπέρα ! Θέλω να πάω σε αλλαγή κάρτας για 2k gaming , προέρχομαι από 5700xt που την πούλησα και έλεγα να πάω είτε σε 6700xt είτε 3070 ti . Τροφοδοτικό Corsair 750w και ryzen 3600 έχω μεσα

https://www.techspot.com/review/2438-geforce-rtx-3070-vs-radeon-6700-xt/

 to 1440p, the margin increases in Nvidia's favor, so now the RTX 3070 is 13% faster on average. That's a slight increase over the 45 game test from a year ago.

Ακόμη και η απλη 3070 είναι σαφώς γρηγορότερη 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...