Προς το περιεχόμενο

Βοήθεια για Αναβάθμιση Κάρτας γραφικών


Ailuros

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, dreamerchris είπε

για streaming απ' ότι διαβάζω μόνο nvidia. κάνεις record χωρίς καθόλου impact ενώ με amd έχει αρκετό.

τσίμπα μια 3060ti στη τιμή που λες ή ποιο πάνω καμιά μεταχειρισμένη

Βλέπω στις αγγελίες έχει 3080 στα 600 κάτι. Αξίζουν τόσο; Έχω χαθεί λίγο  από την αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 12,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλημέρα παιδία,  σκεφτόμουν να αγόραζα μια xfx 6800xt στα 639 ευρώ απο το Γερμανικό άμαζον αλλά δεν είμαι σίγουρος γιατί η παρούσα φάση είναι κάπως περίεργη πριν κυκλοφορίσουν οι νέες κάρτες. Το monitor μου είναι 1440p 165hz, η τωρινή κάρτα sapphire 5600xt 6gb  και το cpu ειναι ενα ryzen 3600 που θα το αλλάξω με ένα 5800x3D σε σειρά προτεραιότητας μετά την κάρτα. Καμία ιδέα ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Chris01 είπε

Καλημέρα παιδία,  σκεφτόμουν να αγόραζα μια xfx 6800xt στα 639 ευρώ απο το Γερμανικό άμαζον αλλά δεν είμαι σίγουρος γιατί η παρούσα φάση είναι κάπως περίεργη πριν κυκλοφορίσουν οι νέες κάρτες. Το monitor μου είναι 1440p 165hz, η τωρινή κάρτα sapphire 5600xt 6gb  και το cpu ειναι ενα ryzen 3600 που θα το αλλάξω με ένα 5800x3D σε σειρά προτεραιότητας μετά την κάρτα. Καμία ιδέα ? 

περίμενε μερικές εβδομάδαες να βγουν οι RTX 4060 και RDNA2 7XXX μεσαία μοντέλα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
53 λεπτά πριν, ARGYAPO είπε

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΙΑ ΚΑΡΤΑ ΓΡΑΦΙΚΩΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛUΤΕΡΗ  Η GIGABYTE 1650 SUPER 4GB Ή Η Sapphire Radeon RX 580 8GB NITRO+

Ίδιες κάρτες πάνω κάτω. Καλύτερα την 580 ομως με τα 8gb.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα! Τώρα εχω την rx 5700 και βλεπω σιγα σιγα θελω κατι καλυτερο για αξιοπρεπες 2k gaming. Ψαχνω ΜΟΝΟ nvidia λογω drivers και optimization γενικοτερα. 

Θελω πχ σε διαφορα games απαιτητικα οπως rdr2,sons of the forest κτλπ να παιζει στα ~90-100fps σε max-ή ενα επιπεδο κατω απτο max settings(δεν λεω 60 για να εχω και το futureproof στοιχειο) ανετα να μην strugglarei 

Επεξ/σία από geomrk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, geomrk είπε

Καλησπέρα! Τώρα εχω την rx 5700 και βλεπω σιγα σιγα θελω κατι καλυτερο για αξιοπρεπες 2k gaming. Ψαχνω ΜΟΝΟ nvidia λογω drivers και optimization γενικοτερα. 

Θελω πχ σε διαφορα games απαιτητικα οπως rdr2,sons of the forest κτλπ να παιζει στα ~90-100fps σε max-ή ενα επιπεδο κατω απτο max settings(δεν λεω 60 για να εχω και το futureproof στοιχειο) ανετα να μην strugglarei 

Το υπόλοιπο pc τι σύνθεση έχει? Μάλλον χρειάζεσαι 4070ΤΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

Το υπόλοιπο pc τι σύνθεση έχει? Μάλλον χρειάζεσαι 4070ΤΙ

εχεις δικιο σορρυ που δεν τα ανεφερα. ryzen 3600(και αυτο θα αλλαξει απλα η γραφικων ειναι η σημαντικη που ειναι κ η πιο ακριβη) 16gb ram (συντομα 32) b550 tomahawk mobo. Εκει κοιτουσα και εγω 4070 TI ή 4080 σε ευχαριστω!

Επεξ/σία από geomrk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, geomrk είπε

εχεις δικιο σορρυ που δεν τα ανεφερα. ryzen 3600(και αυτο θα αλλαξει απλα η γραφικων ειναι η σημαντικη που ειναι κ η πιο ακριβη) 16gb ram (συντομα 32) b550 tomahawk mobo. Εκει κοιτουσα και εγω 4070 TI ή 4080 σε ευχαριστω!

Αν αναβαθμίσεις και το cpu σε 5800Χ3D θα σου δώσει μεγάλη ώθηση στα fps

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα!

Μετά από 7,5 χρόνια ήρθε και σε μένα η ώρα για αλλαγή της GPU.

Έχω Ryzen 5600X με 16Gb Ram.

Το pc το έχω κυρίως για απλή καθημερινή χρήση αλλά κανα ΣΚ μπορεί να παίξω κανα παιχνιδάκι αν βρω χρόνο.

Επίσης ασχολούμαι λίγο με φωτογραφία και video (Lightroom και filmora12 αντίστοιχα).

Budget 300 max!!

Είμαι μεταξύ της Nvidia rtx 2060 6gb και της AMD rx6600 8gb.

Τι προτείνετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Tribal21 είπε

Καλησπέρα και από μένα!

Μετά από 7,5 χρόνια ήρθε και σε μένα η ώρα για αλλαγή της GPU.

Έχω Ryzen 5600X με 16Gb Ram.

Το pc το έχω κυρίως για απλή καθημερινή χρήση αλλά κανα ΣΚ μπορεί να παίξω κανα παιχνιδάκι αν βρω χρόνο.

Επίσης ασχολούμαι λίγο με φωτογραφία και video (Lightroom και filmora12 αντίστοιχα).

Budget 300 max!!

Είμαι μεταξύ της Nvidia rtx 2060 6gb και της AMD rx6600 8gb.

Τι προτείνετε?

περίμενε 1 μήνα να βγουν οι μεσαίες σε NVIDIA , AMD

να ανεβάσεις λίγο το budget σου για να βάλεις στόχο τις RTX 4060 & RDNA3 AMD 7700

έχουμε 2023 κρίμα είναι να πας σε παλιά γενιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, jgeorgiou είπε

περίμενε 1 μήνα να βγουν οι μεσαίες σε NVIDIA , AMD

να ανεβάσεις λίγο το budget σου για να βάλεις στόχο τις RTX 4060 & RDNA3 AMD 7700

έχουμε 2023 κρίμα είναι να πας σε παλιά γενιά

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Δυστυχώς δεν γίνεται να ανέβει το budget. Και τα 300 που είπα ειναι υπέρβαση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Tribal21 είπε

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Δυστυχώς δεν γίνεται να ανέβει το budget. Και τα 300 που είπα ειναι υπέρβαση!

ως 300ευρώ μάλλον μέσα στο καλοκαίρι θα βγουν σύγχρονες από τις 2 εταιρίες , αν βιάζεσαι πάρε μία τετοια παλιά σαν και αυτές που ανέφερες

 

αν είχες intel cpu θα έπαιρνες αυτή που είναι πολύ καλή για τα λεφτά της

https://www.skroutz.gr/s/38926040/Asrock-ARC-A770-8GB-GDDR6-Phantom-Gaming-D-OC-Κάρτα-Γραφικών-90-GA3TZZ-00UANF.html

το λέω γιατί διαβάζουν πολλοι ενδιαφερόμενοι που έχουν intel cpu

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά . Για το σύστημα της υπογραφής μου αξίζει να κάνω μια αναβάθμιση σε gpu μεταχειρισμένη ; Θέλω να δώσω το ανώτερο 150 ε κ βρίσκω κάποιες 1070 σε αυτή τη τιμή . Θα δω διαφορά με βάση ότι δε με παίρνει σκομα για αλλαγή επεξεργαστή κ δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις για ανάλυση πάνω από 1080p ή ultra graphics ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, totalius είπε

Καλημέρα παιδιά . Για το σύστημα της υπογραφής μου αξίζει να κάνω μια αναβάθμιση σε gpu μεταχειρισμένη ; Θέλω να δώσω το ανώτερο 150 ε κ βρίσκω κάποιες 1070 σε αυτή τη τιμή . Θα δω διαφορά με βάση ότι δε με παίρνει σκομα για αλλαγή επεξεργαστή κ δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις για ανάλυση πάνω από 1080p ή ultra graphics ; 

Είναι όλο το σύστημα σου παλιό , η κάρτα γραφικών είναι το μισό σου πρόβλημα.

Οταν θα έχεις περισσότερα λεφτά πούλα το και φτιάξε καινούριο γιατί ότι και "πανωσήκωμα" να κάνεις δεν πολυαξίζει.

 

Εχεις 4ης γενιάς cpu/συστημα και πλέον είμαστε στην 13η γενια!!

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...