Προς το περιεχόμενο

Ερωτήσεις για αγορά επαγγελματικου από εξωτερικό


costacurta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά. Ψάχνουμε να βρούμε ένα επαγγελματικό ιχ στυλ φιατ ντομπλο για ιχθυοπωλειο. (είτε ψυγείο είτε ισοθερμικο είτε απλό και να περάσω εγώ μετα ψυγείο)

Ψάχνω αρκετά στο καρ τζ ρ και ότι βρίσκω είναι με πολλά χιλιόμετρα διαφορα προβλήματα μηχανικά παλιά και γενικώς ακριβά.

 

Αναζητησα λίγο από ξένα σαιτ από Γερμανία Ολλανδία Βέλγιο και βρίσκω αυτοκίνητα πιο καινούργια μοντέλα με λιγότερα χιλιομετρα και καλύτερες τιμές ενώ τα ανάλογα εδώ είναι πιο ακριβα

 

Ποια είναι η διαδικασία για να φέρεις ένα όχημα από έξω?

Τι έξτρα πληρώνω φόρους?

Οποιαδήποτε άλλη πληροφορία για την όλη διαδικασία και αν συμφέρει?

Επεξ/σία από costacurta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι δεν λες σωστά, με μια σύντομη ματιά στο mobile.de το φτηνότερο doblo του 2013 είναι στις 5.500€(με φπα), και μάλιστα έχει ζημιές φανοποιίας:

 

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=225206540&damageUnrepaired=NO_DAMAGE_UNREPAIRED&grossPrice=false&isSearchRequest=true&scopeId=VUT75&minFirstRegistrationDate=2013-01-01&maxFirstRegistrationDate=2013-12-31&makeModelVariant1.makeId=8800&makeModelVariant1.modelDescription=doblo&pageNumber=1&fnai=prev#

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://m.autoline.info/s/vans-FIAT-Doblo--m973.html

 

Δεν γνωρίζω από ξένα σαιτ, ορίστε μια τυχαία αναζήτηση

 

Να ήξερα κιόλας τι ακριβώς προσπαθείς να δείξεις με αυτή την αναζήτηση, καλά θα ήταν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ήξερα κιόλας τι ακριβώς προσπαθείς να δείξεις με αυτή την αναζήτηση, καλά θα ήταν.

Ρε φίλε εκανα μια λάθος αναζήτηση γιατί δεν έχω ιδέα είμαι άσχετος με τα σαιτ για αγορές στο εξωτερικό τι άλλο να σου πω. Έκανα το θέμα για να ζητήσω βοήθεια και πληροφορίες για το πως γίνονται οι αγορές τι φόρο έχω μετέπειτα από το κράτος και αν συμφέρει να αγοράζεις απέξω. Σε αυτό μπορείς να βοηθήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλε εκανα μια λάθος αναζήτηση γιατί δεν έχω ιδέα είμαι άσχετος με τα σαιτ για αγορές στο εξωτερικό τι άλλο να σου πω. Έκανα το θέμα για να ζητήσω βοήθεια και πληροφορίες για το πως γίνονται οι αγορές τι φόρο έχω μετέπειτα από το κράτος και αν συμφέρει να αγοράζεις απέξω. Σε αυτό μπορείς να βοηθήσεις.

 

Ρε φίλε μήπως να μου απαντούσες ακριβώς σε αυτό που ρώτησα? Το τι σχέση έχει η αναζήτηση που μας έδειξες με τον αρχικό ισχυρισμό σου?(ότι βρίσκεις doblo του 13 με 1900€ εννοώ, και μάλιστα καλύτερο από αυτά που βρίσκεις Ελλάδα με 10000€+).

 

Τώρα από κει και πέρα, μερικές φορές συμφέρει να αγοράζεις απέξω και μερικές όχι, είναι ανάλογα την περίπτωση. Όταν βρεις κάτι συγκεκριμένο πας και ρωτάς έναν εκτελωνιστή(που θα τον χρειαστείς ούτως ή άλλως) για μια εκτίμηση του δασμού, και τότε συγκρίνεις με τις τιμές της Ελληνικής αγοράς και βγάζεις συμπέρασμα αν το συγκεκριμένο σε συμφέρει ή όχι. Και φυσικά όλα τα παραπάνω μόνο εφόσον έχεις λύσει το πρόβλημα των capital control.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αναζήτηση μου ήταν λανθασμένη όπως ανέφερα. Δεν απάντησα στην ερώτηση σου καθώς έδωσες βάση σε ένα τεχνικό λάθος και όχι στο τοπικ. Αν σε εθιξα συγνώμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αναζήτηση μου ήταν λανθασμένη όπως ανέφερα. Δεν απάντησα στην ερώτηση σου καθώς έδωσες βάση σε ένα τεχνικό λάθος και όχι στο τοπικ. Αν σε εθιξα συγνώμη

 

"Τεχνικό λάθος" ήταν το 1900€(που το αφαίρεσες με επεξεργασία από το πρώτο post)? Εμένα μου φάνηκε πως ήταν η βάση της απορίας σου.

 

Anyway, όπως είπα και πριν μόνο εκτελωνιστής λόγω εμπειρίας μπορεί να σε ενημερώσει κατά προσέγγιση για το πόσο θα σου φτάσει ένα μεταχειρισμένο αυτοκίνητο που θα εισάγεις, και μόνο εφόσον έχει ακριβή στοιχεία(την άδεια κυκλοφορίας, διανυθέντα χιλιόμετρα κτλ).

 

Το μόνο σίγουρο είναι πως στην κατηγορία αυτοκινήτου που ψάχνεις, με 1900€ δεν βρίσκεις πουθενά στην ΕΕ αυτοκίνητο 3ετίας. Με τόσα χρήματα θα βρεις 10ετίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...