Προς το περιεχόμενο

Η Google γιορτάζει την 50η έκδοση του Chrome browser με ενδιαφέροντα στατιστικά στοιχεία


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

A ρε Ελλαδάρα. Ακόμα και για τον browser τσακωνόμαστε. Ο Chrome είναι καλύτερος. Οχι ο Firefox είναι. Ναι αλλά ο μπαμπάς μου δέρνει τον δικό σου κτλ κτλ. Μάγκες δεν μας νοιάζει. Βρείτε μου ένα σοβαρό επιχείρημα γιατί κάποιος πρέπει να αλλάξει browser απο αυτόν που τον βολεύει.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ανάλογα τη συσκευή και τη χρήση, iphone, ipad > safari, android > stock webkit, javascript - dev tools > chrome, surfing - element inspector > firefox..

ο stock browser ειναι απλα απαραδεκτος. Σε ολες τις εκδοσεις android.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ ότι ο chrome πέφτει λίγο βαρύς σε πιο παλιά συστήματα. Για αυτό και πρόσφατα ξαναδοκίμασα firefox. Έμεινα πολύ ικανοποιημένος με μία σημαντική λεπτομέρεια: ο συγχρονισμός είναι για τα μπάζα, καμία σχέση με αυτή του chrome. Επίσης παρατήρησα ότι όταν το φόρτωσα με 4-5 addon αμέσως έγινε βαρύς και καθυστερούσε να "φορτώσει" (αισθητά περισσότερο σε σχέση με τον chrome με τα ίδια addon). Αυτός ήταν ο λόγος που μετά από μία εβδομάδα περίπου ξαναγύρισα σε chrome...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ανάλογα τη συσκευή και τη χρήση, iphone, ipad > safari, android > stock webkit, javascript - dev tools > chrome, surfing - element inspector > firefox..

chrome για παντα !ο καλυτερος

αν ο opera λεγεται φυλλομετρητης με τοσα κρασαρισματα ε τι να πω,οπως και ο ff που τον ειχα χρονια ,τελευταια χρονια 3 εχω chrome και δεν τον αλλαζω

 

Για να βάζουμε τα πράγματα σε μια σειρά. Αν και παρακολουθώ το site δεν μπαίνω στον κόπο να σχολιάσω συχνά αλλά δεν μπορώ να ακούω και μπαρούφες.

 

Είμαι μηχανικός JavaScript, κάνω χρήση του Opera εδώ και 2 χρόνια και δεν είχα ούτε ένα crash. Δεν ξέρω σε τι κρασαρίσματα αναφέρεσαι. Κάνω χρήση περίπου 10-12 ώρες την ημέρα συνολικά για development και entertainment.

 

Είναι μακράν καλύτερος browser από Chrome γιατί τρέχει πάνω στην ίδια τεχνολογία (webkit), μπορεί να τρέχει extensions από Google Store πέραν τα της Opera, δεν σου κάνει spying το browsing ούτε και κρατάει κάτι πονηρά "usage statistics".

 

Αν θέλεις να ζείς στην φούσκα σου οκ, αλλά μην παραπληροφορείς τον κόσμο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον σταθερό και εγώ τον chrome χρησιμοποιώ περισσότερο λόγω συνήθειας αλλά στο κινητό (android) εδώ και κανένα δίμηνο apus browser οι ευκολίες του και το μέγεθος (1.6mb)θεωρώ είναι πολύ καλύτερες απο τον chrome mobile (adblock ενσωματωμένο,desktop view ,night read,και πολύ ελαφρυς)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για να βάζουμε τα πράγματα σε μια σειρά. Αν και παρακολουθώ το site δεν μπαίνω στον κόπο να σχολιάσω συχνά αλλά δεν μπορώ να ακούω και μπαρούφες.

 

Είμαι μηχανικός JavaScript, κάνω χρήση του Opera εδώ και 2 χρόνια και δεν είχα ούτε ένα crash. Δεν ξέρω σε τι κρασαρίσματα αναφέρεσαι. Κάνω χρήση περίπου 10-12 ώρες την ημέρα συνολικά για development και entertainment.

 

Είναι μακράν καλύτερος browser από Chrome γιατί τρέχει πάνω στην ίδια τεχνολογία (webkit), μπορεί να τρέχει extensions από Google Store πέραν τα της Opera, δεν σου κάνει spying το browsing ούτε και κρατάει κάτι πονηρά "usage statistics".

 

Αν θέλεις να ζείς στην φούσκα σου οκ, αλλά μην παραπληροφορείς τον κόσμο.

 

 

 

Βασικά και οι δυο χρησιμοποιούν blink (oxi webkit πλεον) και v8, και τα δύο προτζεκτ της google. 

 

Σαν υλοποίηση , το Οπερα χάνει σε ταχύτητα σε όλα τα benchmarks, αν και βασικά αυτό είναι αδιάφορο.

 

Σαν developer, ta developer tools του chrome είναι απλά απαραίτητα.

 

Τέλος αν κάποιος θέλει κάτι διαφορετικό, εξαιρετική δουλειά κάνει (suprise!!!) η Microsoft με τον Edge που έχει πραγματικά εξαιρετικές επιδόσεις και πολύ καλή υποστήριξη των web standards και επιτέλους είναι evergreen

 

Εξάλλου ενας developer δεν κάνει testing μόνο σε μια πλατφόρμα. Γιαυτό έχουμε το karma.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...