Προς το περιεχόμενο

Portable (Φορητό) Gaming


tsofras

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους, ανα τακτά χρονικά διαστήματα πηγαίνω τις διακοπές μου με την οικογένεια και αράζω στο εξοχικό , και πάντα έχω την ανάγκη να βρώ μία λύση για το πώς θα μπορέσω να παίξω και κανα παιχνιδάκι αφού έχω χαλαρώσει.

 

Το ψάχνω εδώ και καιρό και δεν έχω βρεί μία καλή λύση.

  1. Gaming laptop δεν έχω , έχω ένα macbook pro και δεν πρόκειται να παρω ποτέ κάτι που η κάρτα του θα γίνει deprecated σε 2 χρόνια περίπου.
  2. Να πάρω μαζί το xbox one είναι μεγάλο.
  3. Το Wii U είναι οκ σε μέγεθος αλλά έχει γουρούνι μετασχηματιστή και χειριστήριο
  4. Μία λύση θα ήταν τώρα που έφτιαξα pc και το σκεφτόμουν να έπαιρνα mini κουτάκι αλλά πήρα το γουρούνι το corsair 540 που δεν το συζητάμε να το μεταφέρω :)

 

Εσείς τι κάνετε? Έχετε καμια ιδέα που δεν έχω σκεφτεί? Κάνετε κάτι διαφορετικό?

 

Υ.Γ. Εκτός απο mobile, tablet , 3ds , psp δεν την παλεύω με gaming σε τέτοιες συσκευές λόγω στάσης σώματος. Έγινε update μετά την απάντηση του mikele13- :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

psp+psvita.... :-D

 

Χεχε προφανώς , δίκιο έχεις με απασχολεί απο πλευράς gaming στην τηλεόραση - οθόνη, με κουράζουν οι μικρές διαστάσεις, έχω και θέμα στον αυχένα και σε μισή ώρα έχω πονοκέφαλο για όλη την εβδομάδα lol

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο χωριο εγω παιζω με retro καταστασεις... Τα PS1 και XBOX τα εχω μονιμα εκει... Ταιριαζουν με τις CRT που εχουν μαζευτει.

 

Μιας και παω μια φορα τον χρονο (Πασχα συνηθως) ειναι ωραιο να παιζω καποια απο τα παλια παιχνιδια. Ειδικα τα Burnout στο Xbox τα λυωνω καθε χρονο. Φετος πηρα και ενα φθηνο 2ο PS3 να ανεβασω και επιτελους θα δω πως δειχνει σε Scart. :D

 

Τωρα αν θελεις κατι πιο συγχρονο ειτε κανα PS-Vita/3ds, ειτε κανενα φθηνο PS3/Xbox απο εδω μεσα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα προτείνω Ps TV.

Παίζεις τα περισσότερα παιχνίδια του ps vita στην τηλεόραση σου με μέγιστη ανάλυση τα 720p αν δεν κάνω λαθος. Απλώς θα χρειαστείς ένα ds3 ή ds4.

Η τιμή είναι περιπου στα 60 κάτι ευρώ και είναι πάρα πολύ μικρό σε διαστάσεις (65x105mm περίπου).

Το μόνο πρόβλημα είναι η μνήμη (όπως και στο ps vita) αν προτιμάς τα digital copies.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο χωριο εγω παιζω με retro καταστασεις... Τα PS1 και XBOX τα εχω μονιμα εκει... Ταιριαζουν με τις CRT που εχουν μαζευτει.

 

Μιας και παω μια φορα τον χρονο (Πασχα συνηθως) ειναι ωραιο να παιζω καποια απο τα παλια παιχνιδια. Ειδικα τα Burnout στο Xbox τα λυωνω καθε χρονο. Φετος πηρα και ενα φθηνο 2ο PS3 να ανεβασω και επιτελους θα δω πως δειχνει σε Scart. :D

 

Τωρα αν θελεις κατι πιο συγχρονο ειτε κανα PS-Vita/3ds, ειτε κανενα φθηνο PS3/Xbox απο εδω μεσα.

 

Δεν νομίζω ότι αξίζει να δώσω 100+ε για κάτι που θα το παρατήσω στο εξοχικό, αν είναι να το παίρνω μαζί μου ευχρίστως να τα δώσω

 

Εγώ θα προτείνω Ps TV.

Παίζεις τα περισσότερα παιχνίδια του ps vita στην τηλεόραση σου με μέγιστη ανάλυση τα 720p αν δεν κάνω λαθος. Απλώς θα χρειαστείς ένα ds3 ή ds4.

Η τιμή είναι περιπου στα 60 κάτι ευρώ και είναι πάρα πολύ μικρό σε διαστάσεις (65x105mm περίπου).

Το μόνο πρόβλημα είναι η μνήμη (όπως και στο ps vita) αν προτιμάς τα digital copies.

 

ωχ ωραίο ακούγεται αυτό, συνδέεις και χειριστήριο?

Πάω να κάνω έρευνα και επανέρχομαι, πώς μου ξέφυγε :) καλή φάση

Αν και είμαι πιο πολύ Nintendo fan στα games 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ps tv ειναι ισως ενα απο τα μεγαλυτερα λαθη που εβγαλε η sony, μην ασχοληθεις καν

 

εγω θα ανεβασω ενα ps2 με softmod που θεωρω την καλυτερη λυση ( το wii ειναι καλη ιδεα ,περνα και ενα softmod και θα ζησει αλλα 10 χρονια πανω στην "εξοχη"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με τον απο πανω,to ps tv πριν καιρο με εψησε σαν ιδεα και εκανα μια μικρη ερευνα,αλλα προς απογοητευση μου δεν ειναι απλα ενα ps vita που μπαινει στην τηλεοραση.Eιναι και καλα media μηχανημα για streaming ps4 και ειναι συμβατο με παιχνιδια psp psvita.Στην πραξη ειναι συμβατο με λιγα παιχνιδια και οχι με αυτα που θα επρεπε.Εν ολιγης θα δωσεις 60 ευρω συν ποσα αλλα για τις καρτες μνημης για να παρεις κατι που υποστηριζει λιγα παιχνιδια απο τα ηδη ελαχιστα που εχει το psvita.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με τον απο πανω,to ps tv πριν καιρο με εψησε σαν ιδεα και εκανα μια μικρη ερευνα,αλλα προς απογοητευση μου δεν ειναι απλα ενα ps vita που μπαινει στην τηλεοραση.Eιναι και καλα media μηχανημα για streaming ps4 και ειναι συμβατο με παιχνιδια psp psvita.Στην πραξη ειναι συμβατο με λιγα παιχνιδια και οχι με αυτα που θα επρεπε.Εν ολιγης θα δωσεις 60 ευρω συν ποσα αλλα για τις καρτες μνημης για να παρεις κατι που υποστηριζει λιγα παιχνιδια απο τα ηδη ελαχιστα που εχει το psvita.

Αμάν πια με τη παραπληροφορηση.

Το ps vita έχει πάρα πολλά παιχνίδια, ιδίως jrpgs. Το ps vita αυτό που δεν έχει είναι πολλά first party.

Επισης,αν αγοράζεις physical δεν υπάρχει το πρόβλημα της μνήμης.

Το ps tv είναι compatible με τα περισσότερα παιχνίδια του ps vita, επίσης μέσω κάποιου hack γίνεται compatible και με παιχνιδια που δεν έχουν συμβατότητα π.χ uncharted golden abyss.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως και εγώ με την έρευνα που έκανα σήμερα όντως μιλάνε για ασυμβατότητα με αρκετά παιχνίδια. Καλή φάση όπως και να έχει αν και δεν με πολύ τραβάνε τα ps games, είμαι ποιο πολύ τής πλατφόρμας στο ήρεμο gaming

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να δοκιμάσεις να φτίαξεις και κάποιο "emulator box" μόνος αν έχεις όρεξη για DIY και πιο "old-school" (έως PS1 και NDS) gaming - ένα βασικό Raspberry Pi 3 μαζί με κουτί και power brick στοιχίζει γύρω στα £40-50.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Mvidia shield και είσαι άρχοντας, βέβαια δεν μιλάμε για gaming επιπεδου ps4 αλλα ξεσκας και περνάει η ώρα πιο ευχάριστα απο τα φορητα!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πιο λόγο το macbook σου δεν κάνει για παιχνίδια; Έχει ένα σωρό, απλά θα παίζεις με χαμηλή ανάλυση.

Όλα τα άλλα είναι άσκοπα λεφτά, αν η χρήση είναι για κάποιες μέρες στο χωριό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι και εγω με Macbook pro λογω σχολης και αγορασα πσ4 για gaming αναγκαστικα, μπορεις να παιξεις τα παντα απο blizzard (hearthstone, heroes of the storm, WoW). Υπαρχουν και παιχνιδια στο στιμ, αλλα ελαχιστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...