Προς το περιεχόμενο

Router οικιακή χρήση


Banousis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα πρόσφατα έκανα μια αγορά μεταχείρισμενου ρουτερ το παρακάτω http://www.e-shop.gr/show_used.phtml?id=PER.614960&oem=F6IOR4000671. Το σήμα του WiFi είναι πολύ καλό.Πολλές φορές η σύνδεση με το καλώδιο στο pc χάνετε για 5 περίπου δευτερόλεπτα.Το ρουτερ είναι συνδεδεμένο με μόντεμ της forthnet. Και πριν πάρω το ρουτερ και μετά τα mbps από το speedtest είναι στα 11-12. Το ότι χάνει το σήμα μήπως προκαλείται από το μόντεμ;θα ήταν καλύτερα να είναι μοδεμ/ρουτερ; είναι για οικιακή χρήση.

Επεξ/σία από Banousis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο καιρό έτσι το είχα φίλε και υπήρχαν πάλι κάποιες διακοπές. αλλά θα το ξανά δοκιμάσω. Θα μπορούσες να μου πεις αν είναι καλύτερα να είναι modem/router ;η το ίδιο router

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα λοιπόν φταίει το ΖΤΕ, προφανώς αυτό σου δημιουργεί τις διακοπές (δεν εξετάζουμε, φυσικά, την περίπτωση να έχει θέματα η γραμμή σου).

Δεν υπάρχει καλύτερα ή χειρότερα.

Στην περίπτωση modem/router έχεις μόνο μια συσκευή, άρα λιγότερα καλώδια, άρα περισσότερος χώρος στο γραφείο σου.

Αν έχεις ξεχωριστό router, ίσως θα έχεις (όχι πάντα - εξαρτάται από το μοντέλο του router) περισσότερες δυνατότητες παραμετροποίησης και ελέγχου του δικτύου σου.

Εν κατακλείδι, για οικιακή χρήση μάλλον καλύτερα είναι μια αξιοπρεπής συσκευή modem/router.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να φταιει και το πισι (malwares), η καρτα, οι drivers της καρτας (update). To να εχεις ξεχωριστο ρπυτερ - μοντεμ ειναι παντα καλυτερο να ξερεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω πολυ παιδια και τους δυο για το χρονο σας.Εβαλα το zte και εχω παλυ το ιδιο προβλημα.Το ρουτερ το πηγα πισω και περιμενω να μου ερθει ενα Modem/router το παρακατω http://www.e-shop.gr/asus-dsl-n14u-pstn-isdn-modem-router-adsl2-wireless-n-300mbps-p-PER.617275

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...