Προς το περιεχόμενο

H Ολλανδία κάνει κινήσεις για να απαγορεύσει την κυκλοφορία μη-ηλεκτρικών αυτοκινήτων έως στο 2025


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από την φυσική του σχολείου θυμάμαι ότι ένα σώμα αναλόγως της θέσης του έχει δυναμική ενέργεια, οπότε φαντάζομαι μια συγκεκριμένη ποσότητα νερού και με μια συγκεκριμένη υψομετρική διαφορά έχει αποθηκευμένη συγκεκριμένη ενέργεια, η παροχή του νερού λογικά διαφοροποιεί πόση ισχύ μπορεί να παράξει.

Αναφέρθηκε,λοιπόν ότι η αποθήκευση ενέργειας με αυτόν τον τρόπο είναι ασύμφορη κλπ, ρωτάω απλώς αν αυτό ισχύει ή όχι και με τι νούμερα, αλλιώς μιλάμε με λόγια του αέρα.

η αποθήκευση ενέργειας με το νερό σε ύψος είναι πραγματικά ασύμφορη,άσε την φυσική λυκείου,για να παράξεις ηλεκτρισμό απο νερό σε ύψος χρησιμοποιείς στρόβιλο που θα περάσει το νερό απο μέσα και αυτό θα δώσει σε γεννήτρια κίνηση......απο την ενέργεια που λες άντε να παραχθεί χοντρικά ένα 30% σε ηλεκτρισμό και αυτό θα έχει βγει απο ένα άλλο ποσοστό ισχύος που θα έχεις δαπανήσει για να το ανεβάσεις ψηλά το νερό άρα πραγματικά ασύμφορα τα πράγματα για τέτοια χρήση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Ολλανδία που πρόσεξα 20 Tesla να κυκλοφορούν σε 3 μέρες, δε μου κάνει καθόλου εντύπωση. Είναι πολύ μπροστά σε πολλά πράγματα.

 

Και προφανώς είναι αστεία η σύγκριση με την Ελλάδα, έτσι. Αυτοί έχουν μια βαρετή χώρα και κάνουν παπάδες κι εμείς έχουμε μια υπέροχη χώρα και παλεύουμε με τα μνημόν

στην ολλανδια ειδα πολλα ηλεκτρικα και μπηκα και σε ταξι tesla.μου λεει το φιλαρακι μου <<ωραιο δεν ειναι το ηλεκτρικο αυτοκινητο>>;;και η απαντηση μου σαν κλασσικος ελληνας καγκουρας <<μ@@@κα αμα δεν κανει θορυβο,μουφα ειναι>>

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην ολλανδια ειδα πολλα ηλεκτρικα και μπηκα και σε ταξι tesla.μου λεει το φιλαρακι μου <<ωραιο δεν ειναι το ηλεκτρικο αυτοκινητο>>;;και η απαντηση μου σαν κλασσικος ελληνας καγκουρας <<μ@@@κα αμα δεν κανει θορυβο,μουφα ειναι>>

o οποιοσδηποτε petrolhead σε οποιαδηποτε χωρα τα ιδια θα πει μην ανυσηχεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...