Προς το περιεχόμενο

διάφορα ιδιωτικό ΙΕΚ από δημόσιο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/9/2019 στις 1:13 ΜΜ, anna5 είπε

Γεια σας και από μένα 

Έχω και εγώ μια ερώτηση πάνω στο δημόσιο ΙΕΚ. Αξίζει να πας? Μου έχουν πει και έχω δει ότι είναι λίγα τα εξαμηνα. 

Θέλω να πάω για βοηθός φυσικοθεραπευτή.. αξίζει να σπαταλήσω τον χρόνο μου στο δημόσιο? 

Τι να κάνουμε..είμαστε φτωχοί και προσπαθούμε να βρούμε τρόπους διαφυγής. Όποιος γνωρίζει πληροφορίες θα ήθελα να με ενημερώσει. Να στε καλα

Αν είναι αυτό που θέλεις να κάνεις προχώρα. Μια χαρά είναι το δημόσιο ΙΕΚ για την ειδικότητα αυτή. Το ΙΕΚ (είτε δημόσιο , είτε ιδιωτικό) είναι μια αρχή , ακολουθήστε ειδικότητες που σας αρέσουν και προσπαθήστε να γίνετε πολύ καλοί στην εργασία σας. Αργά ή γρήγορα θα ανταμειφθείτε!

ΥΓ

Η κρατική πιστοποίηση ισχύει το ίδιο και για δημόσια & ιδιωτικά ΙΕΚ.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

34 minutes ago, _filippos_ said:

έτερον εκάτερον αυτο που λες.
Αναφέρομαι στην περίοδο που βρίσκεται κάποιος στην σχολή.
Ανάλογα την ειδικότητα βεβαια αλλά οι περισσότερες έχουν περίοδο πρακτικής. Όπως και να έχει εαν δεν αφιερώσεις προσωπικό χρόνο για διάβασμα κι εξάσκηση, καθαρά απο την σχολή δεν θα κερδίσεις τόσα όσα θα περιμένεις.

το βασικο ειναι που θα κανεις πρακτικη.μπορει να κανεις πρακτικη και να μαθεις πολλα πραγματα μπορει να κανεις πρακτικη και να σερβιρεις καφε. σιγουρα η πρακτικη θα βοηθησει αμα γινει σωστα αλλα και παλι πρεπει ο αλλος να εχει ορεξη ειτε αει ειτε τει ειτε ιεκ οπως ειπες

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα κ από μένα παιδιά, εγώ θέλω να ρωτήσω αν ισχύει κάτι που είχα ακούσει για τα ιδιωτικά, ότι είναι πολύ πιο πιθανό να σου βρουν κάποια δουλειά αποτι τα δημόσια λόγω των συνεργασιών με πολλές εταιρίες καθώς κ τον κλάδο γνωριμιών που έχουν, ισχύει ξέρει κανείς?

Επεξ/σία από Tgk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Tgk είπε

Καλησπέρα κ από μένα παιδιά, εγώ θέλω να ρωτήσω αν ισχύει κάτι που είχα ακούσει για τα ιδιωτικά, ότι είναι πολύ πιο πιθανό να σου βρουν κάποια δουλειά αποτι τα δημόσια λόγω των συνεργασιών με πολλές εταιρίες καθώς κ τον κλάδο γνωριμιών που έχουν, ισχύει ξέρει κανείς?

Αυτό ισχύει για τα ιδιωτικά ΙΕΚ με ακριβά δίδακτρα.
Σε τέτοια ΙΕΚ εχεις περισσότερες πιθανότητες ευρεσης πρακτικής ή δουλειάς γιατί ίσως να τρέχουν στο γραφείο διασύνδεσης περισσότερο, χωρις να ειναι αυτος κανόνας.
Όπως κ να χει, στην ευρεση εργασίας/πρακτικής δεν θα περιμένεις στον καναπέ μεχρι να σου βρει κατι το έκαστο ΙΕΚ.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Tgk είπε

Καλησπέρα κ από μένα παιδιά, εγώ θέλω να ρωτήσω αν ισχύει κάτι που είχα ακούσει για τα ιδιωτικά, ότι είναι πολύ πιο πιθανό να σου βρουν κάποια δουλειά αποτι τα δημόσια λόγω των συνεργασιών με πολλές εταιρίες καθώς κ τον κλάδο γνωριμιών που έχουν, ισχύει ξέρει κανείς?

αν η ειδικότητα έχει ζήτηση στην αγορά , τότε θα βρεις ανεξαρτήτως ΙΕΚ.

αν η ειδικότητα "δεν τραβάει" , κανένα ΙΕΚ δεν μπορεί να σε "σπρώξει".

Τα επόμενα χρόνια η ανεργία θα συνεχίσει να ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ και θα είναι ποιο εύκολο να βρείτε δουλειά ΑΝ η ειδικότητα που διαλέξετε έχει ζήτηση.

Προχωρήστε σε ειδικότητα που γουστάρετε και έχει και ζήτηση και όλα θα πάνε καλά.

Επεξ/σία από jgeorgiou
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,θα ήθελα να με βοηθήσετε.Λοιπόν,σήμερα με πήραν τηλέφωνο από ΔΗΜΟΣΙΟ ΙΕΚ και μου είπαν ότι έχετε επιλεγεί σε εμάς να φοιτήσετε.Το πρόβλημα μου είναι ότι περιμένοντας απάντηση από το ΔΗΜΟΣΙΟ ΙΕΚ  και μη περιμένοντας να επιλεγώ απο το ΔΗΜΟΣΙΟ ΙΕΚ, πήρα τη πρωτοβουλία να εγγραφώ σε ένα ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΙΕΚ.Το θέμα μου είναι α)Να ακυρώσω τη φοΊτηση μου στο ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΙΕΚ Ή ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΙΕΚ ΑΝΤΊΣΤΟΙΧΑ ; β)Το χαρτί που θα πάρω απο το κάθε ΙΕΚ μετά της εξετάσης πιστοποιήσης στο υπουργείο ξεχωριστά είναι ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ  ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΠΤΥΧΙΟ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΕΠΙΠΕΔΟΥ 5  ? γ)Καλύτερη επιλογή φοίτησης ΔΗΜΟΣΙΟ ΙΕΚ Ή ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΙΕΚ , ΤΑ θετικά και τα αρνητικά αντίστοιχα? Θα ήθελα να μου απαντήσετε στα ερωτήματα μου άμεσα σας παρακαλώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Αντώνης-Διονύσης είπε

Καλησπέρα,θα ήθελα να με βοηθήσετε.Λοιπόν,σήμερα με πήραν τηλέφωνο από ΔΗΜΟΣΙΟ ΙΕΚ και μου είπαν ότι έχετε επιλεγεί σε εμάς να φοιτήσετε.Το πρόβλημα μου είναι ότι περιμένοντας απάντηση από το ΔΗΜΟΣΙΟ ΙΕΚ  και μη περιμένοντας να επιλεγώ απο το ΔΗΜΟΣΙΟ ΙΕΚ, πήρα τη πρωτοβουλία να εγγραφώ σε ένα ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΙΕΚ.Το θέμα μου είναι α)Να ακυρώσω τη φοΊτηση μου στο ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΙΕΚ Ή ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΙΕΚ ΑΝΤΊΣΤΟΙΧΑ ; β)Το χαρτί που θα πάρω απο το κάθε ΙΕΚ μετά της εξετάσης πιστοποιήσης στο υπουργείο ξεχωριστά είναι ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ  ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΠΤΥΧΙΟ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΕΠΙΠΕΔΟΥ 5  ? γ)Καλύτερη επιλογή φοίτησης ΔΗΜΟΣΙΟ ΙΕΚ Ή ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΙΕΚ , ΤΑ θετικά και τα αρνητικά αντίστοιχα? Θα ήθελα να μου απαντήσετε στα ερωτήματα μου άμεσα σας παρακαλώ πολύ.

Διαβασε απο την αρχή τη συζητηση οπως και αλλες συζητήσεις στο insomnia για τα ιεκ και θα δεις τα αρνητικα και θετικα (και με βαση το δικο σου τρόπο σκέψης και καθημερινότητα σου)

Απο εκει και πέρα το χαρτί (ΒΕΚ) που θα παρεις θα ειναι ακριβώς το ιδιο (δημόσιο ή ιδιωτικό ιεκ)  και μετα θα πρεπει να δώσεις εξετάσεις πιστοποιησης (ανεξαρτητα απο το ΙΕΚ) να παρεις το χαρτί που εχει αξια. Επισης η προβλεπομενη ύλη  ειναι ακριβώς η ίδια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, isay είπε

Διαβασε απο την αρχή τη συζητηση οπως και αλλες συζητήσεις στο insomnia για τα ιεκ και θα δεις τα αρνητικα και θετικα (και με βαση το δικο σου τρόπο σκέψης και καθημερινότητα σου)

Απο εκει και πέρα το χαρτί (ΒΕΚ) που θα παρεις θα ειναι ακριβώς το ιδιο (δημόσιο ή ιδιωτικό ιεκ)  και μετα θα πρεπει να δώσεις εξετάσεις πιστοποιησης (ανεξαρτητα απο το ΙΕΚ) να παρεις το χαρτί που εχει αξια. Επισης η προβλεπομενη ύλη  ειναι ακριβώς η ίδια.

Δεν έβγαλα άκρη με τα προηγούμενα φίλε, παρακαλώ πολύ απάντησε μου στα ερωτήματα μου ένα-ένα σε παρακαλώ πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

a) εσυ θα το αποφασίσεις βαζοντας κατω τις συνθήκες, γενικες και ειδικές καθως και τα οικονομικα σου. Θες κατι πολύ συγκεκριμένο που υπάρχει μονο σε ΙΕΚ ή απλά θες ενα χαρτί να υπάρχει; Σε παιρνει να δώσεις ξανα εξετάσεις;

β)Ακριβώς το ίδιο. Καμια διαφορα

γ)Δεν υπάρχει μονολεκτική απαντηση. Το καλύτερο εξαρτάται απο ποιο ιεκ (δημοσιο - ιδιωτικό), την ειδικότητα, τις συνθήκες ζωής σου και τον τρόπο σκέψης σου, οποτε σε παραπέμπω στο Α. Αν τώρα σου περισσεύουν κάπου 5-6 χιλιάρικα και θες χαλαρή φοίτηση, πας σε ιδιωτικό ιεκ να παρεις τη ΒΕΚ (οχι την πιστοποιηση) και σίγουρα θα δεις 5 πράγματα παραπάνω (που όμως δεν αξίζουν τη διαφορά στα χρήματα). 

 

Να σου δώσω ενα αλλο τρόπο βοήθειας; Κλείσε  ραντεβού στο ΙΙΕΚ που γραφτηκες και πες στον πωλητη ... εκπαιδευτικό σύμβουλο οτι σε πήρανε σε ΔΙΕΚ και σκέφτεσαι να αναιρέσεις την εγγραφή και να ζητήσεις πίσω την προκαταβολή. Επειδή αυτό θα επηρεάσει τα στατιστικά του, θα σου παραθεσει εκτενέστατα γιατί ειναι καλύτερο το ΙΙΕΚ. Εννοείται θα σου πει και πολλά παραμύθια, αλλα θα παρεις μια καλη ιδεα συγκρισης. Εν αναγκη πάρε μαζί σου και κάποιον πιο έμπειρο να ακουσει και αυτος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, isay είπε

a) εσυ θα το αποφασίσεις βαζοντας κατω τις συνθήκες, γενικες και ειδικές καθως και τα οικονομικα σου. Θες κατι πολύ συγκεκριμένο που υπάρχει μονο σε ΙΕΚ ή απλά θες ενα χαρτί να υπάρχει; Σε παιρνει να δώσεις ξανα εξετάσεις;

β)Ακριβώς το ίδιο. Καμια διαφορα

γ)Δεν υπάρχει μονολεκτική απαντηση. Το καλύτερο εξαρτάται απο ποιο ιεκ (δημοσιο - ιδιωτικό), την ειδικότητα, τις συνθήκες ζωής σου και τον τρόπο σκέψης σου, οποτε σε παραπέμπω στο Α. Αν τώρα σου περισσεύουν κάπου 5-6 χιλιάρικα και θες χαλαρή φοίτηση, πας σε ιδιωτικό ιεκ να παρεις τη ΒΕΚ (οχι την πιστοποιηση) και σίγουρα θα δεις 5 πράγματα παραπάνω (που όμως δεν αξίζουν τη διαφορά στα χρήματα). 

Να σου δώσω ενα αλλο τρόπο βοήθειας; Κλείσε  ραντεβού στο ΙΙΕΚ που γραφτηκες και πες στον πωλητη ... εκπαιδευτικό σύμβουλο οτι σε πήρανε σε ΔΙΕΚ και σκέφτεσαι να αναιρέσεις την εγγραφή και να ζητήσεις πίσω την προκαταβολή. Επειδή αυτό θα επηρεάσει τα στατιστικά του, θα σου παραθεσει εκτενέστατα γιατί ειναι καλύτερο το ΙΙΕΚ. Εννοείται θα σου πει και πολλά παραμύθια, αλλα θα παρεις μια καλη ιδεα συγκρισης. Εν αναγκη πάρε μαζί σου και κάποιον πιο έμπειρο να ακουσει και αυτος.

Στο Δημόσιο ΙΕΚ μεταμορφωσης θα πάω ή σε ιδιωτικό ΙΕΚ αλφα.Για πες μου τώρα, ποιο απ'τα δύο είναι καλύτερο.Δευτερον θέλω παράλληλα να δώσω και πανελλήνιες 22 χρονων αλλά δεν ξέρω αν γίνεται και επιπλέον δεν θέλω να δώσω σε λύκειο στη περιοχή μου αλλά σε οποιοδήποτε άλλο και δεν ξέρω αν γίνεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Αντώνης-Διονύσης είπε

Στο Δημόσιο ΙΕΚ μεταμορφωσης θα πάω ή σε ιδιωτικό ΙΕΚ αλφα.Για πες μου τώρα, ποιο απ'τα δύο είναι καλύτερο.

Μισό να μυρίσω τα νύχια μου ... ω γμτ δε μυρίζουν, εκτός αν με το καλυτερο εννοείς μονο το κτιριακό, οποτε σίγουρα το ιδιωτικό εχει πιο ομορφες εγκατάστάσεις. Η δική σου κριτική σκέψη τι λεει;

41 λεπτά πριν, Αντώνης-Διονύσης είπε

 θέλω παράλληλα να δώσω και πανελλήνιες 22 χρονων αλλά δεν ξέρω αν γίνεται και επιπλέον δεν θέλω να δώσω σε λύκειο στη περιοχή μου αλλά σε οποιοδήποτε άλλο και δεν ξέρω αν γίνεται. 

Δεν ξερω να σου απαντησω αλλα δεδομένου οτι άνοιξαν τα σχολεία, ριξε ενα τηλεφωνο σε λύκειο που θες και ρωτα τι προβλέπεται σαν διαδικασία. 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το χαρτι πιστοποιησης ειναι το ιδιο . Και οσο ξερω ιδιωτικο και δημοσιο δινουν μαζι για πιστοποιηση.

On 25/09/2019 at 18:58, Αντώνης-Διονύσης said:

Καλησπέρα,θα ήθελα να με βοηθήσετε.Λοιπόν,σήμερα με πήραν τηλέφωνο από ΔΗΜΟΣΙΟ ΙΕΚ και μου είπαν ότι έχετε επιλεγεί σε εμάς να φοιτήσετε.Το πρόβλημα μου είναι ότι περιμένοντας απάντηση από το ΔΗΜΟΣΙΟ ΙΕΚ  και μη περιμένοντας να επιλεγώ απο το ΔΗΜΟΣΙΟ ΙΕΚ, πήρα τη πρωτοβουλία να εγγραφώ σε ένα ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΙΕΚ.Το θέμα μου είναι α)Να ακυρώσω τη φοΊτηση μου στο ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΙΕΚ Ή ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΙΕΚ ΑΝΤΊΣΤΟΙΧΑ ; β)Το χαρτί που θα πάρω απο το κάθε ΙΕΚ μετά της εξετάσης πιστοποιήσης στο υπουργείο ξεχωριστά είναι ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ  ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΠΤΥΧΙΟ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ ΕΠΙΠΕΔΟΥ 5  ? γ)Καλύτερη επιλογή φοίτησης ΔΗΜΟΣΙΟ ΙΕΚ Ή ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΙΕΚ , ΤΑ θετικά και τα αρνητικά αντίστοιχα? Θα ήθελα να μου απαντήσετε στα ερωτήματα μου άμεσα σας παρακαλώ πολύ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι ακριβώς.
Την ημέρα της πιστοποίησης μαζεύονται όλοι οι απόφοιτοι των ΙΕΚ, δημόσιων και ιδιωτικών κι εξετάζονται.
Η πιστοποίηση είναι ίδια για όλους.
Τώρα το ποιό ΙΕΚ είναι καλύτερο, αυτό είναι υποκειμενικό γιατί εξαρτάται απο τους καθηγητές που διδάσκουν αλλά κι απο τους μαθητές που φοιτούν, και η σχέση αυτή ειναι αμφίδρομη.
Όπως ισχύει με τα δημόσια σχολεία. Ίδια ύλη σε όλα αλλά το επίπεδο γνώσης που λαμβάνουν οι μαθητές δεν ειναι το ίδιο.
Το οικονομικό είναι σημαντικός παράγοντας χωρις ομως να σου προδιαγράφει πως επειδή πληρώνεις θα λαμβάνεις ανώτερης ποιότητας γνώσεις (ενδεχομένως να έχεις καλύτερες εγκαταστάσεις αλλά μέχρι εκεί).
Επικοινώνησε με απόφοιτους απο το κάθε ΙΕΚ και κάνε σύγκριση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 minutes ago, _filippos_ said:

Έτσι ακριβώς.
Την ημέρα της πιστοποίησης μαζεύονται όλοι οι απόφοιτοι των ΙΕΚ, δημόσιων και ιδιωτικών κι εξετάζονται.
Η πιστοποίηση είναι ίδια για όλους.
Τώρα το ποιό ΙΕΚ είναι καλύτερο, αυτό είναι υποκειμενικό γιατί εξαρτάται απο τους καθηγητές που διδάσκουν αλλά κι απο τους μαθητές που φοιτούν, και η σχέση αυτή ειναι αμφίδρομη.
Όπως ισχύει με τα δημόσια σχολεία. Ίδια ύλη σε όλα αλλά το επίπεδο γνώσης που λαμβάνουν οι μαθητές δεν ειναι το ίδιο.
Το οικονομικό είναι σημαντικός παράγοντας χωρις ομως να σου προδιαγράφει πως επειδή πληρώνεις θα λαμβάνεις ανώτερης ποιότητας γνώσεις (ενδεχομένως να έχεις καλύτερες εγκαταστάσεις αλλά μέχρι εκεί).
Επικοινώνησε με απόφοιτους απο το κάθε ΙΕΚ και κάνε σύγκριση.

αν ο αλλος εχει παει για πλακα ειτε ιδιωτικο παει ειτε δημοσιο ενα και το ιδιο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

9 λεπτά πριν, poulinos είπε

αν ο αλλος εχει παει για πλακα ειτε ιδιωτικο παει ειτε δημοσιο ενα και το ιδιο :P

Φιλαράκι εγώ δεν πάω ούτε για πλάκα ούτε για να παίξω, πάω να πάρω πτυχίο σε κάτι που μου αρέσει και θέλω να κάνω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...