Προς το περιεχόμενο

διάφορα ιδιωτικό ΙΕΚ από δημόσιο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 5/9/2019 στις 1:13 ΜΜ, anna5 είπε

Γεια σας και από μένα 

Έχω και εγώ μια ερώτηση πάνω στο δημόσιο ΙΕΚ. Αξίζει να πας? Μου έχουν πει και έχω δει ότι είναι λίγα τα εξαμηνα. 

Θέλω να πάω για βοηθός φυσικοθεραπευτή.. αξίζει να σπαταλήσω τον χρόνο μου στο δημόσιο? 

Τι να κάνουμε..είμαστε φτωχοί και προσπαθούμε να βρούμε τρόπους διαφυγής. Όποιος γνωρίζει πληροφορίες θα ήθελα να με ενημερώσει. Να στε καλα

Γεια σου!!! Σκεφτομαι για ανωτατο στελεχος γραμματειας αλλα δεν ξερω να παω σε ιδιωτικο που γραφονται ατομα ολο τον χρονο ή στο δημοσιο που ναι μια φορα τον χρονο; Εσεις παιδια τι λετε; ( Ξερω πανω κατω τα διδακτρα 400€ μαξ τον μηνα στα ιδιωτικα.)  Για οσους δεν ξερουν η πιστοποιηση που ναι υποχρεωτικη μετα απο την βεβαιωση παρακολουθησης ειτε φοιτησε καποιος  σε ιδιωτικο ιεκ ή δημοσιο, κοστιζει 100€ ( 50€ το θεωρητικο κ 50€ το πρακτικο μερος) 

Επεξ/σία από paraske
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...
  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα παιδιά, μια ερώτηση παρακαλώ. Σκέφτομαι του χρόνου να γραφτώ σε ιδιωτικό ΙΕΚ, μου λέει κάποιος την διαδικασία? Γράφομαι, κάνω δύο χρόνια, και στο τέλος του τέταρτου εξαμήνου μου δίνουν κάποιο χαρτί? Και η πρακτική πως πάει μετά, την κάνω από Νοεμβρίο αν τελειώνει Ιούνιο? Μια απάντηση σας παρακαλώ, μην χαλάσω τσάμπα τα λεφτά μου γιατί ενδιαφέρομαι να γίνω τεχνικός Η/Υ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Lolaiko23 είπε

Καλησπέρα παιδιά, μια ερώτηση παρακαλώ. Σκέφτομαι του χρόνου να γραφτώ σε ιδιωτικό ΙΕΚ, μου λέει κάποιος την διαδικασία? Γράφομαι, κάνω δύο χρόνια, και στο τέλος του τέταρτου εξαμήνου μου δίνουν κάποιο χαρτί? Και η πρακτική πως πάει μετά, την κάνω από Νοεμβρίο αν τελειώνει Ιούνιο? Μια απάντηση σας παρακαλώ, μην χαλάσω τσάμπα τα λεφτά μου γιατί ενδιαφέρομαι να γίνω τεχνικός Η/Υ

 

Ειτε σε δημοσιο ειτε σε ιδιωτικο, ο νεος νομος που βγηκε για τα ΙΕΚ οριζει ρητα 4 6μηνα μαθηματων, μετα 960 ωρες πρακτικης και ΜΕΤΑ απονομη ΒΕΚ. Το ΒΕΚ απο μονο του δεν πιστοποιει απολυτως τιποτα, μονο οτι παρακολουθησες μαθηματα. Το μοναδικο "πτυχιο" που μετραει ειναι η πιστοποιηση απο τον ΕΟΠΠΕΠ, μετα απο εξετασεις που γινονται πανελλαδικα 1 φορα το χρονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Dark_panel είπε

Ειτε σε δημοσιο ειτε σε ιδιωτικο, ο νεος νομος που βγηκε για τα ΙΕΚ οριζει ρητα 4 6μηνα μαθηματων, μετα 960 ωρες πρακτικης και ΜΕΤΑ απονομη ΒΕΚ. Το ΒΕΚ απο μονο του δεν πιστοποιει απολυτως τιποτα, μονο οτι παρακολουθησες μαθηματα. Το μοναδικο "πτυχιο" που μετραει ειναι η πιστοποιηση απο τον ΕΟΠΠΕΠ, μετα απο εξετασεις που γινονται πανελλαδικα 1 φορα το χρονο.

Ωραία, άρα μόλις τελειώσω το τέταρτο εξάμηνο, μετά από Νοεμβρίο, λέμε τώρα, κάνω πρακτική, και μετά άμα καταφέρω και περάσω τις εξετάσεις πιστοποίησης, σωστά? Είναι κάτι σαν φροντιστήριο το ιδιωτικό, που περνάς μέχρι το τελευταίο εξάμηνο, και μετά δίνω αυτές τις "πανελλήνιες"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lolaiko23 είπε

Ωραία, άρα μόλις τελειώσω το τέταρτο εξάμηνο, μετά από Νοεμβρίο, λέμε τώρα, κάνω πρακτική, και μετά άμα καταφέρω και περάσω τις εξετάσεις πιστοποίησης, σωστά? Είναι κάτι σαν φροντιστήριο το ιδιωτικό, που περνάς μέχρι το τελευταίο εξάμηνο, και μετά δίνω αυτές τις "πανελλήνιες"?

Aντικειμενικα, τα ιδιωτικα ΙΕΚ ειναι η μεγαλυτερη εκπαιδευτικη κοροϊδία στην Ελλαδα..σκετο πεταμα λεφτων και τιποτα παραπανω..αν εχεις λεφτα για πεταμα, πηγαινε σε ιδιωτικο ΙΕΚ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Lolaiko23 είπε

Ωραία, άρα μόλις τελειώσω το τέταρτο εξάμηνο, μετά από Νοεμβρίο, λέμε τώρα, κάνω πρακτική, και μετά άμα καταφέρω και περάσω τις εξετάσεις πιστοποίησης, σωστά? Είναι κάτι σαν φροντιστήριο το ιδιωτικό, που περνάς μέχρι το τελευταίο εξάμηνο, και μετά δίνω αυτές τις "πανελλήνιες"?

το ιδιο ειναι και το ιδιωτικό και το δημόσιο, δεν υπάρχει δηλαδή ουσιωδης διαφορά. Το τι θα μάθεις εξαρτάται από τους καθηγητες που θα έχεις κι από τους υπολοιπους σπουδαστες του τμήματος, ποσο ανταποκρίνεστε στην εκπαιδευτική διαδικασία. Οι δε πιστοποιήσεις του ΕΟΠΠΕΠ ειναι μαυρο χάλι ειναι πολύ δυσκολο να βρεις απαντησεις στα θέματα.

Σε τι ειδικότητα θες να πας? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άρα ότι θα μάθαινα σε δημόσιο, θα μάθω και στο ιδιωτικό, απλώς τα ιδιωτικά σου βρίσκουν πιο εύκολα πρακτική από ότι κατάλαβα, και οι απουσίες είναι... Καταλάβατε? Τεχνικός Η/Υ θέλω να σπουδάσω, αλλά φοβάμαι λίγο, γιατί έχει πολύ ανταγωνιστικοτητα η συγκεκριμένη ειδικότητα, πάντα θα υπάρχει κάποιος καλύτερος, και την ψάχνουνε πολύ για να την τελειώσουν μερικοί, γιατί όπως λένε, "Οι υπολογιστες είναι η δουλειά του μέλλοντος". Γνωστοί και φίλοι λένε άμα θέλω να μάθω excel, python, και αυτά γενικά, καλύτερα να τα δω στο YouTube, και να μου δείξουν πως συναρμολογούν και αποσυναρμολογουν pc, παρά να χαλάσω τσάμπα λεφτά σε ιδιωτικό ΙΕΚ, και να ξαναδώσω πανελλήνιες.Δεν διάβαζα στο λύκειο, και το μετάνιωσα τώρα στα 23 που θέλω να μάθω..

Επεξ/σία από Lolaiko23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lolaiko23 είπε

Άρα ότι θα μάθαινα σε δημόσιο, θα μάθω και στο ιδιωτικό, απλώς τα ιδιωτικά σου βρίσκουν πιο εύκολα πρακτική από ότι κατάλαβα, και οι απουσίες είναι... Καταλάβατε? Τεχνικός Η/Υ θέλω να σπουδάσω, αλλά φοβάμαι λίγο, γιατί έχει πολύ ανταγωνιστικοτητα η συγκεκριμένη ειδικότητα, πάντα θα υπάρχει κάποιος καλύτερος, και την ψάχνουνε πολύ για να την τελειώσουν μερικοί, γιατί όπως λένε, "Οι υπολογιστες είναι η δουλειά του μέλλοντος". Γνωστοί και φίλοι λένε άμα θέλω να μάθω excel, python, και αυτά γενικά, καλύτερα να τα δω στο YouTube, και να μου δείξουν πως συναρμολογούν και αποσυναρμολογουν pc, παρά να χαλάσω τσάμπα λεφτά σε ιδιωτικό ΙΕΚ, και να ξαναδώσω πανελλήνιες.Δεν διάβαζα στο λύκειο, και το μετάνιωσα τώρα στα 23 που θέλω να μάθω..

Καλύτερα δωσε ξανα πανελληνιες. Τα πρωην ΤΕΙ εχουν χαμηλές βασεις, είναι παλουκια βεβαια τα μαθηματα αλλά δεν ειναι και πολυτεχνείο, ειναι πιο ευκολα από το ΗΜΜΥ. Μπες σε μια σχολή που να εχει και σχετική κατευθυνση, θα εχεις περισσότερες επιλογες εργασίας και μπορεις μεχρι να βρεις κατι ενδιαφέρον να ασχοληθείς στην εκπαίδευση. Στα ΙΕΚ τεχνικός θα μαθεις πολύ βασικά που αν εχεις ενδιαφέρον μαλλον τα ξέρεις ήδη. Απλος τεχνικός δεν εχει καλα λεφτα, αν δεν εχεις σχοληθεί σοβαρά με δίκτυα ή hardware

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα δεν αξίζει και αυτά τα μαθαίνω αν ασχοληθώ μόνος μου έτσι? Άρα να ασχοληθώ με κάτι που έχει λεφτά όπως τα δίκτυα? Έχω διάθεση να μάθω, απλά αν μου δίνουν εφόδια στα ιδιωτικά, τα οποία μαθαίνω και μόνος μου αν ασχοληθώ, δεν αξίζει. Κατάλαβα, θα ξανά δοκιμάσω για πανελλήνιες καθώς ταυτόχρονα δουλεύω, εφόσον είμαι νέος ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια ειναι οτι ο "Τεχνικος Η/Υ" ειναι υπερκορεσμενο και μπορει να το κανει πλεον κι η κουτση Μαρια..τα αντικειμενα της Πληροφορικης που εχουν ζητηση και μελλον ειναι το software engineering, data science, analytics, Big Data και τετοια.

Εξαλλου, απ ολες τις ειδικοτητες ΙΕΚ, ο Τεχνικος Η/Υ νομιζω ειναι η μοναδικη που ΔΕΝ εχει βιβλιο με ερωταπαντησεις για τις εξετασεις του ΕΟΠΠΕΠ..

Ναι, υπαρχει διαφορά στο τι θα μαθεις στο ιδιωτικο και τι στο δημοσιο..Στο ιδιωτικο ειναι μπατε σκυλοι αλεστε, 2-3 γνωστοι μου πηγαν, το μετανιωσαν και σταματησαν..εκτος του οτι δε γινοταν μαθημα γιατι δεν παταγε ψυχη, δε μαθαιναν και τιποτα. Τα δημοσια ΙΕΚ μπορει να εχουν παροχυμενα εργαστηρια (τα περισσοτερα) αλλά τουλαχιστον γινονται μαθηματα (αναγκαστικά γιατι υπάρχει αυστηρος ελεγχος απ τη Διοικηση) και μαθαινεις πραγματακια. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Lolaiko23 είπε

Άρα δεν αξίζει και αυτά τα μαθαίνω αν ασχοληθώ μόνος μου έτσι? Άρα να ασχοληθώ με κάτι που έχει λεφτά όπως τα δίκτυα? Έχω διάθεση να μάθω, απλά αν μου δίνουν εφόδια στα ιδιωτικά, τα οποία μαθαίνω και μόνος μου αν ασχοληθώ, δεν αξίζει. Κατάλαβα, θα ξανά δοκιμάσω για πανελλήνιες καθώς ταυτόχρονα δουλεύω, εφόσον είμαι νέος ακόμα.

Αν θες ιεκ προτιμησε δημοσιο. Εφόδια δε θα πάρεις αν εχεις σχεση με το αντικείμενο, αν δεν εχεις θα μαθεις τα βασικά και θα παρεις μια καθοδήγηση προς τα που να κινηθείς για να μη χαθείς στο διαδικτυο. Ως εκεί όμως σε καμια περιπτωση δε θα μάθεις εκεί οσα θα χρειαστείς στη δουλειά. Γι αυτο δεν αξίζει να πετάξεις χρήματα, αν εχεις χρηματα πας και στο ΕΑΠ για σπουδες πληροφορικής. Τα ιδιωτικά ΙΕΚ είναι λυση για ειδικότητες που δεν υπάρχουν στα δημόσια. Για κομμωτική, μαγειρική, ζαχαροπλαστική κλπ μακράν θα πρότεινα συγκεκριμενες ιδιωτικές σχολές. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, velociraptoras είπε

Αν θες ιεκ προτιμησε δημοσιο. Εφόδια δε θα πάρεις αν εχεις σχεση με το αντικείμενο, αν δεν εχεις θα μαθεις τα βασικά και θα παρεις μια καθοδήγηση προς τα που να κινηθείς για να μη χαθείς στο διαδικτυο. Ως εκεί όμως σε καμια περιπτωση δε θα μάθεις εκεί οσα θα χρειαστείς στη δουλειά. Γι αυτο δεν αξίζει να πετάξεις χρήματα, αν εχεις χρηματα πας και στο ΕΑΠ για σπουδες πληροφορικής. Τα ιδιωτικά ΙΕΚ είναι λυση για ειδικότητες που δεν υπάρχουν στα δημόσια. Για κομμωτική, μαγειρική, ζαχαροπλαστική κλπ μακράν θα πρότεινα συγκεκριμενες ιδιωτικές σχολές. 

καλημέρα και από εμένα , σου προτείνω ΕΠΑΛ εφ οσον έχεις τελειώσει λύκειο είναι 4 εξάμηνα παίρνεις πτυχίο ( επιπέδου 4 ) χωρίς εξετάσεις πιστοποίησης και εχεις μια αβάντα να ξαναδώσεις πανελλήνιες με κάποια προνόμια , γενικά αν υπάρχει ειδικότητα που είναι και σε ΕΠΑΛ να το προτιμάτε , αν και ο ΕΟΠΠΕΠ μετα την πιστοποίηση σου δίνει πτυχίο επιπέδου 5 δεν εχει μεγάλη διαφορά, επισης στα ΕΠΑΛ δεν έχεις πρακτική εκτός αν θέλεις να το κάνεις επιπέδου 5 που μπορείς στο ετος μαθητείας που είναι 8 μήνες με πληρωμή και 4 μεριές δουλειά και 1 μάθημα.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, isixos είπε

καλημέρα και από εμένα , σου προτείνω ΕΠΑΛ εφ οσον έχεις τελειώσει λύκειο είναι 4 εξάμηνα παίρνεις πτυχίο ( επιπέδου 4 ) χωρίς εξετάσεις πιστοποίησης και εχεις μια αβάντα να ξαναδώσεις πανελλήνιες με κάποια προνόμια , γενικά αν υπάρχει ειδικότητα που είναι και σε ΕΠΑΛ να το προτιμάτε , αν και ο ΕΟΠΠΕΠ μετα την πιστοποίηση σου δίνει πτυχίο επιπέδου 5 δεν εχει μεγάλη διαφορά, επισης στα ΕΠΑΛ δεν έχεις πρακτική εκτός αν θέλεις να το κάνεις επιπέδου 5 που μπορείς στο ετος μαθητείας που είναι 8 μήνες με πληρωμή και 4 μεριές δουλειά και 1 μάθημα.  

σκεψου οτι μεγαλοι ανθρωποι με πτυχία και μεταπτυχιακά επειδη θελουν να αλλαξουν αντικείμενο πανε νυχτερινό ΕΠΑΛ στη ειδικότητα που θέλουν και μπαίνουν ιατρικές και πολυτεχνείο επειδή δυσκολευονται με τις κατατακτήριες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 19/05/2022 at 01:41, Dark_panel said:

Aντικειμενικα, τα ιδιωτικα ΙΕΚ ειναι η μεγαλυτερη εκπαιδευτικη κοροϊδία στην Ελλαδα..σκετο πεταμα λεφτων και τιποτα παραπανω..αν εχεις λεφτα για πεταμα, πηγαινε σε ιδιωτικο ΙΕΚ..

δεν το θεωρω κοροιδια.ειναι για καποιον που δεν ηθελε να παει τει για χ ψ λογο.εχει να σου δωσει καποια πραγματα αρκει να θες.οι περισσοτεροι δεν θελουν και πηγαινουν για να παρουν αναβολη κτλ. ειμαι απο δημοσιο ιεκ και χωρις υπερβολη το 80 τις 100 μην πω 90 τις 100 πετουσε χαρταετο.απορω ποσοι πηραν πιστοποιηση.ολα αυτα επειδη μπαινεις ευκολα.ενω στα τει θα παει ο αλλος πιο δυσκολα οχι οτι δεν υπαρχει αιωνιοι φοιτητες.απλα στα ιεκ αν δεν ξερεις την πιστοποιηση δεν την περνας και αν ισχυει ακομα το οριο για 3 φορες τον εχω πιει μετα.

On 18/05/2022 at 23:48, Lolaiko23 said:

Ωραία, άρα μόλις τελειώσω το τέταρτο εξάμηνο, μετά από Νοεμβρίο, λέμε τώρα, κάνω πρακτική, και μετά άμα καταφέρω και περάσω τις εξετάσεις πιστοποίησης, σωστά? Είναι κάτι σαν φροντιστήριο το ιδιωτικό, που περνάς μέχρι το τελευταίο εξάμηνο, και μετά δίνω αυτές τις "πανελλήνιες"?

ναι η πιστοποιηση ειναι το πιο δυσκολο κομματι ειδικα αμα δεν βρεις τις απαντησεις.

On 18/05/2022 at 23:35, Dark_panel said:

Ειτε σε δημοσιο ειτε σε ιδιωτικο, ο νεος νομος που βγηκε για τα ΙΕΚ οριζει ρητα 4 6μηνα μαθηματων, μετα 960 ωρες πρακτικης και ΜΕΤΑ απονομη ΒΕΚ. Το ΒΕΚ απο μονο του δεν πιστοποιει απολυτως τιποτα, μονο οτι παρακολουθησες μαθηματα. Το μοναδικο "πτυχιο" που μετραει ειναι η πιστοποιηση απο τον ΕΟΠΠΕΠ, μετα απο εξετασεις που γινονται πανελλαδικα 1 φορα το χρονο.

 η οποια ειναι και το πιο δυσκολο κομματι και κοβονται απειροι οπως και αν θυμαμαι καλα μπορεις να δωσεις μεχρι 3 φορες.

On 18/05/2022 at 23:10, Lolaiko23 said:

Καλησπέρα παιδιά, μια ερώτηση παρακαλώ. Σκέφτομαι του χρόνου να γραφτώ σε ιδιωτικό ΙΕΚ, μου λέει κάποιος την διαδικασία? Γράφομαι, κάνω δύο χρόνια, και στο τέλος του τέταρτου εξαμήνου μου δίνουν κάποιο χαρτί? Και η πρακτική πως πάει μετά, την κάνω από Νοεμβρίο αν τελειώνει Ιούνιο? Μια απάντηση σας παρακαλώ, μην χαλάσω τσάμπα τα λεφτά μου γιατί ενδιαφέρομαι να γίνω τεχνικός Η/Υ

 

Πηγαινε σε δημοσιο.,μην δωσεις λεφτα για ιδιωτικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις, απλά, δεν ξέρω αν στο δημόσιο είναι τόσο ανεχτικοι στις απουσίες όπως είναι στα ιδιωτικά. Γιατί ήδη δουλεύω 8 ώρες,+1 υπερωρια, και άμα πάω δημόσιο, στην δεύτερη ίδια μέρα της εβδομάδας άμα αργήσω λόγω δουλειάς, θα με κόψουν, ενώ στο ιδιωτικό μου έχουν πει ότι δεν υπάρχει θέμα με απουσίες, εφόσον πληρώνεις. Οπότε είμαι ήδη ανάμεσα σε ιδιωτικό δυστυχώς η να ξανά δώσω πανελλήνιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...