Προς το περιεχόμενο

wordpress και χαος στο μυαλο μου !


IKARIWTHS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα παιδια,θελω να φτιαξω την ιστοσελιδα μου,αγορασα το url ειναι το www.i-dent.gr ,μετα απο αρκετο διαβασμα εδω μεσα αποφάσισα να δοκιμασω το wordpress ,αγορασα λοιπον και ενα theme αυτο εδω http://rt19-demo7.rtthemes.com/

Δεν εχω καταφερει μεχρι στιγμης να το εισαγω στο wordpress ετσι ωστε να ξεκινήσω να πειραματίζομαι  ,πρεπει να αγορασω και το wordpress?

Γενικα αν και ξερω οτι ακουγονται ανοητοι οι προβληματισμοι μου σε καποιον γνωστη ,θα ηθελα να με καθοδηγήσετε .

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 46
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Υποθέτω ότι έχεις εγκαταστήσει την τελευταία έκδοση WP, έχει στήσει την βάση δεδομένων και είναι έτοιμο. Την απορία αν θα αγοράσεις το Wordpress δεν καταλαβαίνω το WP δεν πωλείτε ούτε αγοράζεται. Είναι ανοικτή πλατφόρμα. Γράψε λοιπόν αν έχεις κάνει την δέουσα εγκατάσταση για να ξέρουμε από που να ξεκινήσουμε να σε βοηθάμε. Το Wordpress είναι η μόνο πλατφόρμα που όλα είναι απλά και συγκεκριμένα με την καλύτερη δομή. Δεν υπάρχει λόγος για χάος στο μυαλό σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mαλιστα,για αρχη μπηκα  με το browser στο www.wordpress.com εφτιαξα λογαριασμο με εβγαλε σε ενα web interface δημιουργιας ιστοσελιδας ,μεχρι εκει εχω φτασει  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιγραμματικά:

 

wordpress.com

1. Δωρεάν φιλοξενία για sites της μορφής π.χ. mysite.wordpress.com

2. Ετήσια συνδρομή για να συνδέσεις το αγορασμένο domain σου π.χ. mysite.com ή mysite.gr

3. Τρέχει μία περιορισμένη/κλειδωμένη έκδοση του λογισμικού WordPress, δεν είναι όλες οι δυνατότητες διαθέσιμες

4. Υπάρχει περιορισμός σε χώρο δίσκου, νομίζω 3GB. Ίσως και σε traffic, δεν είμαι σίγουρος

5. Υπάρχει περιορισμός σε themes και plugins που μπορείς να εγκαταστήσεις

 

wordpress.org

1. Δεν παρέχει φιλοξενία, από εκεί κατεβάζεις μόνο την πλήρη έκδοση του WordPress

2. Πρέπει να έχεις αγορασμένα δικό σου domain και hosting για να στήσεις το site σου

3. Στον hosting server σου, κάνεις upload και εγκαθιστάς το WordPress

4. Τώρα έχεις την πλήρη έκδοση WordPress χωρίς περιορισμούς. Μπορείς να εγκαταστήσεις plugins και themes που θες και ο χώρος και το traffic σου περιορίζονται μόνο από τα χαρακτηριστικά του πακέτου hosting που έχεις αγοράσει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oποτε καταλαβαινω οτι δε το ξεκινησα καλα ;) Για αρχη πρεπει να βρω ενα καλο host για να βαλω το domain μου ,το οποιο να υποστηριζει wordpress (mysql,php) ετσι δεν ειναι?


Αρα λαθος μου που δεν ημουν στο .org εξ αρχης.

Αν μπορειτε πειτε μου καποια εταιρια hosting που να υποστηριζει αυτα που θελω να κανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια,το domain το αγορασα απο την dnshost απο εκει να παρω και το hosting? βλεπω εχει δυο επιλογες α)linux hosting β)windows hosting .

Η σελιδα θα ειναι απλη  οποτε για αρχη τουλαχιστον δε με ενδιαφερει κατι ακριβο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ψάχνεις για πολύ φθηνό shared hosting χαμηλών απαιτήσεων, αγόρασα πρόσφατα από mediahost.gr ένα πακέτο Personal:

 

http://www.mediahost.gr/hosting.html#u8084-6

 

Δεν έχω ανεβάσει ακόμη κάτι της προκοπής, οπότε δυστυχώς δε μπορώ να σου μεταφέρω εντυπώσεις περί ταχύτητας ή αξιοπιστίας. Γενικά, χρησιμοποιώ συνήθως οικονομικά πακέτα VPS, όμως είμαι αρκετά έμπειρος Linux sysadmin και γνωρίζω πώς να τα στήνω και να τα διαχειρίζομαι. Δε θα πρότεινα το ίδιο σε έναν αρχάριο.

 

Θα σου πω μόνο αυτό και φαντάζομαι θα το επιβεβαιώσουν και άλλοι συμφορουμίτες που ασχολούνται και έχουν γνώσεις σε θέματα hosting:

Support της προκοπής, δηλαδή να ανοίγεις ticket με κάποιο πρόβλημά σου και να σου δίνουν λύση η χρήσιμη απάντηση εντός εύλογου χρονικού διαστήματος, ΜΗΝ περιμένεις από πακέτα hosting με 1-3 ευρώ το μήνα. Και προφανώς μιλάω για θέματα που αφορούν καθαρά το hosting. Δεν είναι λογική απαίτηση να περιμένεις από το support μίας εταιρείας hosting να σου ΜΑΘΕΙ σετάρισμα DNS records, WordPress, PHP, HTML κλπ κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειτε εχεις σελιδα για το περιπτερο σου ειτε εχεις σελιδα για την GIANT καλο θα ηταν να την φιλοξενησεις καπου που δεν θα εχεις προβληματα. Εγω προσωπικα ειμαι πολλα χρονια στην Cretaforce και ειμαι αρκετα ικανοποιημενος ιδιαιτερα απο το support τους και ειναι οικονομικά τα πακετα τους. Επισης μπορουν αυτοματα να σου κανουν την εγκατασταση του Wordpress και του theme σου καθως και καποιων βασικων plugins αν δε κανω λαθος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παιδιά παραπάνω σου έδωσαν τις καλύτερες πληροφορίες. To Hosting θέλει πολύ προσοχή είναι αυτό που θα σε απασχολήσει έντονα μετά από το στήσιμο του site. Αυτό θα καθορίσει ταχύτητα και σωστό uptime. Η δική μου συμβουλή είναι ένα οικονομικό πακέτο VPS με Plesk. Αν η εταιρεία που θα επιλέξεις αναλαμβάνει χωρίς κόστος να σου στήσει WP, Theme και Plugins τότε αυτή είναι η καλύτερη. Εγώ θα σου προτείνω ένα πακέτο για να έχεις και άλλες επιλογές.  VPS Basic από Topwebhost

 

  https://www.topwebhost.gr/vps-basic/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά για το τελευταίο μου site επέλεξα την tophost. Εύκολο panel , αυτόματη εγκατάστη Wordpress , δεν κουνιέται φύλλο. Μετά από κανα 2μηνο άρχισε να μου κάνει νερά με αρκετά "πεσίματα" , χωρίς να δικαιολογούνται με βάση την χρήση της σελίδας και το traffic.

 

Τώρα από εκεί και πέρα τα παιδιά πιο πάνω σου είπαν ότι χρειάζεσαι να μάθεις αναλυτικότατα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστούμε για τη σύσταση, θα χαρούμε αν μας κάνετε ένα review μετά από λίγους μήνες.

 

Αν ψάχνεις για πολύ φθηνό shared hosting χαμηλών απαιτήσεων, αγόρασα πρόσφατα από mediahost.gr ένα πακέτο Personal:

 

http://www.mediahost.gr/hosting.html#u8084-6

 

Δεν έχω ανεβάσει ακόμη κάτι της προκοπής, οπότε δυστυχώς δε μπορώ να σου μεταφέρω εντυπώσεις περί ταχύτητας ή αξιοπιστίας. Γενικά, χρησιμοποιώ συνήθως οικονομικά πακέτα VPS, όμως είμαι αρκετά έμπειρος Linux sysadmin και γνωρίζω πώς να τα στήνω και να τα διαχειρίζομαι. Δε θα πρότεινα το ίδιο σε έναν αρχάριο.

 

Θα σου πω μόνο αυτό και φαντάζομαι θα το επιβεβαιώσουν και άλλοι συμφορουμίτες που ασχολούνται και έχουν γνώσεις σε θέματα hosting:

Support της προκοπής, δηλαδή να ανοίγεις ticket με κάποιο πρόβλημά σου και να σου δίνουν λύση η χρήσιμη απάντηση εντός εύλογου χρονικού διαστήματος, ΜΗΝ περιμένεις από πακέτα hosting με 1-3 ευρώ το μήνα. Και προφανώς μιλάω για θέματα που αφορούν καθαρά το hosting. Δεν είναι λογική απαίτηση να περιμένεις από το support μίας εταιρείας hosting να σου ΜΑΘΕΙ σετάρισμα DNS records, WordPress, PHP, HTML κλπ κλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ παιδιά ,τελικα το ανέβασα στο ip.gr ,τα παιδιά με βοηθησαν ιδιαιτερα πολύ.

Από την αρχή λοιπόν , αγόρασα και δεύτερο domain to ident.gr αγόρασα host για καποιους μήνες ,ανεβασα μέσω çpanel to wordpress ανέβασα και το theme που αγόρασα .

το πρόβλημα μου είναι ότι αν και ενεργοποίησα το theme αυτό δεν έχει σχέση με αυτό που έβλεπα όταν το αγόρασα ,υπαρχει κάποια επιλογή να το βλέπω έτσι όπως μου το βλέπω στο live preview του envato?

έτσι δηλαδή? http://rt19-demo7.rtthemes.com

και να κάνω εκεί τις αλλαγές μου?

γιατί όταν έκανα enable το theme  είδα αυτό και απελπιστηκα  http://www.ident.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα μεσα στο αρχειο .zip θα βρεις και τα αρχεια που θα εισαγεις για να εγκαταστησεις το demo που βλεπεις. Διαβασε το documentation 'η μπορει και μεσα απο το admin του theme να εχει την επιλογη να κανεις import το demo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...