Προς το περιεχόμενο

Ο CEO της Xiaomi προσφέρει ένα "sneak peek" του Mi Band 2


Perambulator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρίξε μία ματιά στο συγκριτικό της σειράς What to buy and why και ίσως αναθεωρήσεις.

 

Εκτός αν γουσταρει να σκας ότι πιο Overpriced υπάρχει για να πουλάς μούρη :)

 

Overpriced φαντάζομαι χαρακτηρίζεις τις συσκευές που βγαίνουν αποκλειστικά για αθλητισμό

και η απόκλιση τους είναι ανάξια ανάξια αναφοράς;

Πήγαινε να κάνεις long run, fartlek και διαλειμματική με μέτρηση καρδιακών παλμών με το 1S (ή κάποιο παραπλήσιο) και μετά με κάποιο Garmin ή Suunto.

 

Μετά ίσως αναθεωρήσεις ποια προϊόντα είναι πράγματι overpriced.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ρε παιδια και εγω θα επιμεινω :P Εχει κατι να κανουμε track ολη πχ την προπονηση και να δειχνει και realtime τους παλμους το κινητο? Γιατι το εχω παραγγειλει και θελω να το δοκιμασω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια και εγω θα επιμεινω :P Εχει κατι να κανουμε track ολη πχ την προπονηση και να δειχνει και realtime τους παλμους το κινητο? Γιατι το εχω παραγγειλει και θελω να το δοκιμασω!

Tι ειδους προπονηση κ τι θελεις να κανεις track?

 

Εικαζω οτι μιλαμε για τρεξιμο. Οποτε:

Αν θελεις να κανεις track αποσταση, ξεχνα το, τεραστιες αποκλισεις. Μικρο προβλημα αυτο, μιας κ συνηθως κανεις track την αποσταση απο το gps του κινητου.

 

Αν θελεις να κανεις καταγραφη των σφυγμων, τα πραγματα δεν ειναι θετικα. Κυκλοφορουν κατι αναξιοπιστες εφαρμογες, το integration με sport apps δεν ειναι πολυ καλο κλπ.

 

Γενικοτερα, δεν κανει για sport tracker, κανει για activity tracker.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Overpriced φαντάζομαι χαρακτηρίζεις τις συσκευές που βγαίνουν αποκλειστικά για αθλητισμό

και η απόκλιση τους είναι ανάξια ανάξια αναφοράς;

Πήγαινε να κάνεις long run, fartlek και διαλειμματική με μέτρηση καρδιακών παλμών με το 1S (ή κάποιο παραπλήσιο) και μετά με κάποιο Garmin ή Suunto.

 

Μετά ίσως αναθεωρήσεις ποια προϊόντα είναι πράγματι overpriced.

 

 

Πηγαινε να δεις αυτο που σου ειπα και ξαναμιλαμε.

 

Επεσαν ενα καρο ανακριβειες και πρεπει να μπουν ολα στην θεση τους.

 

Μου λες για την Forerunner σειρα που κανει 400€+;

 

Γιατι μεχρι το 200€ διαφορες δεν υπηρχαν σε επισημο test οχι βιντεακια του youtube.

 

Τι κανεις σε ενα θεμα για ενα Sports Tracker των 16$ πες μας ομως.

Θες να μου πεις αποκλειστικα για GPS ρολογια με μετρητη παλμων που δουλευει overtime;

 

Μαντεψε εισαι σε λαθος θεμα.

 

Αν εισαι ο επομενος Bolt και ανηκεις στο 0.001% του πληθυσμού που θα δεις διαφορα με εναν Tracker που κανει 30 φορες την τιμη αυτου απλα προσπερνας την ειδηση.

 

Αν θες να πεις ειμαι Vegan/Fit/Winstrol ECA Free οκ κατσε :)

 

 

Ρε παιδια και εγω θα επιμεινω :P Εχει κατι να κανουμε track ολη πχ την προπονηση και να δειχνει και realtime τους παλμους το κινητο? Γιατι το εχω παραγγειλει και θελω να το δοκιμασω!

Polar H7

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγαινε να δεις αυτο που σου ειπα και ξαναμιλαμε.

 

Επεσαν ενα καρο ανακριβειες και πρεπει να μπουν ολα στην θεση τους.

 

Μου λες για την Forerunner σειρα που κανει 400€+;

 

Γιατι μεχρι το 200€ διαφορες δεν υπηρχαν σε επισημο test οχι βιντεακια του youtube.

 

Τι κανεις σε ενα θεμα για ενα Sports Tracker των 16$ πες μας ομως.

Θες να μου πεις αποκλειστικα για GPS ρολογια με μετρητη παλμων που δουλευει overtime;

 

Μαντεψε εισαι σε λαθος θεμα.

 

Αν εισαι ο επομενος Bolt και ανηκεις στο 0.001% του πληθυσμού που θα δεις διαφορα με εναν Tracker που κανει 30 φορες την τιμη αυτου απλα προσπερνας την ειδηση.

 

Αν θες να πεις ειμαι Vegan/Fit/Winstrol ECA Free οκ κατσε :)

 

 

+100000

Πες τα ρε φίλε γιατί θα τρελαθούμε..

 

Για τα χρήματα που κοστίζει δεν υπάρχει αντίπαλος. Άλλωστε όποιος το αγοράζει γνωρίζει τον τρόπο λειτουργίας του και έχει συμβιβαστεί με τις όποιες αποκλίσεις. Οι οποίες δεν είναι τίποτα φοβερό.. Ένα 10% δεν νομίζω ότι είναι θέμα να συζητάμε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγαινε να δεις αυτο που σου ειπα και ξαναμιλαμε.

 

Επεσαν ενα καρο ανακριβειες και πρεπει να μπουν ολα στην θεση τους.

 

Μου λες για την Forerunner σειρα που κανει 400€+;

 

Γιατι μεχρι το 200€ διαφορες δεν υπηρχαν σε επισημο test οχι βιντεακια του youtube.

 

Τι κανεις σε ενα θεμα για ενα Sports Tracker των 16$ πες μας ομως.

Θες να μου πεις αποκλειστικα για GPS ρολογια με μετρητη παλμων που δουλευει overtime;

 

Μαντεψε εισαι σε λαθος θεμα.

 

Αν εισαι ο επομενος Bolt και ανηκεις στο 0.001% του πληθυσμού που θα δεις διαφορα με εναν Tracker που κανει 30 φορες την τιμη αυτου απλα προσπερνας την ειδηση.

 

Αν θες να πεις ειμαι Vegan/Fit/Winstrol ECA Free οκ κατσε :)

Το βασικο που πρεπει να καταλαβουμε ειναι οτι δεν ειναι ουσιαστικα sports tracker, ειναι activity tracker.

 

Ειναι σχετικα καλο για να σου λεει ποσο περπατησες μεσα στην ημερα(εστω κ με τεραστιες αποκλισεις, αλλα τουλαχιστον το συγκρινεις με τις προηγουμενες μερες), ενω δεν εχει κ πολυ νοημα για να κανει track sports activities, μιας κ τα βηματα που μετραει δεν ειναι μετρικη που κοιταει καποιος οταν κανει καποιο σπορ, αυν οτι πολλοι εχουν το κινητο τους οταν κανουν τρεξιμο κλπ που ειναι πολυ πιο ακριβες.

 

Δεν ειναι λοιπον για καποιον(ερασιτεχνη, δεν μιλαμε καν για αθλητες) που θελει να κανει track καποιο sport, αλλα ειναι για καποιον (couch potatoes που θελουν να δραστηριοποιηθουν ειναι το target group) που θελει να δει το ημερησιο activity του.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι ειδους προπονηση κ τι θελεις να κανεις track?

 

Εικαζω οτι μιλαμε για τρεξιμο. Οποτε:

Αν θελεις να κανεις track αποσταση, ξεχνα το, τεραστιες αποκλισεις. Μικρο προβλημα αυτο, μιας κ συνηθως κανεις track την αποσταση απο το gps του κινητου.

 

Αν θελεις να κανεις καταγραφη των σφυγμων, τα πραγματα δεν ειναι θετικα. Κυκλοφορουν κατι αναξιοπιστες εφαρμογες, το integration με sport apps δεν ειναι πολυ καλο κλπ.

 

Γενικοτερα, δεν κανει για sport tracker, κανει για activity tracker.

 

Βαρη, τρεξιμο σε διαδρομο, προπονηση γενικα σε γυμναστηριο και εκτος λιγο τρεξιμο. Ειχα διαβασει οτι υπαρχει συγκεκριμενο app το οποιο κανει δουλεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βαρη, τρεξιμο σε διαδρομο, προπονηση γενικα σε γυμναστηριο και εκτος λιγο τρεξιμο. Ειχα διαβασει οτι υπαρχει συγκεκριμενο app το οποιο κανει δουλεια!

Τρεξιμο εξω δεν κανει(μετραει βηματα μονο κ οχι αποσταση, την αποσταση την βγαζει με αρκετη αποκλιση λογω οτι δεν ειναι σταθερος το μηκος των βηματων σου), καλυτερα το κινητο σου.

 

Βαρη κ προπονηση σε γυμναστηριο με καποιες εφαρμογες μπορει να κανει monitor το σφυγμο σου, αλλα ειναι γενικοτερα προβληματικες.

 

Τρεξιμο σε διαδρομο κανει track τα βηματα σου, αλλα πιο αξιοπιστες ειναι οι μετρησεις του ιδιου του διαδρομου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βασικο που πρεπει να καταλαβουμε ειναι οτι δεν ειναι ουσιαστικα sports tracker, ειναι activity tracker.

 

Ειναι σχετικα καλο για να σου λεει ποσο περπατησες μεσα στην ημερα(εστω κ με τεραστιες αποκλισεις, αλλα τουλαχιστον το συγκρινεις με τις προηγουμενες μερες), ενω δεν εχει κ πολυ νοημα για να κανει track sports activities, μιας κ τα βηματα που μετραει δεν ειναι μετρικη που κοιταει καποιος οταν κανει καποιο σπορ, αυν οτι πολλοι εχουν το κινητο τους οταν κανουν τρεξιμο κλπ που ειναι πολυ πιο ακριβες.

 

Δεν ειναι λοιπον για καποιον(ερασιτεχνη, δεν μιλαμε καν για αθλητες) που θελει να κανει track καποιο sport, αλλα ειναι για καποιον που θελει να δει το ημερησιο activity του.

Εχεις κολλησει οτι εχει τεραστιες αποκλισεις (δεν ξερω βεβαια που το στηριζεις) και οτι δεν ειναι sports tracker αλλα Activity Tracker απο την στιγμη που του εβαλαν και Heart Rate monitor.

 

Οταν το φορας ολη μερα στον καναπε και δουλευει στο ρελαντι τι ακριβως θες να καταγραψει;

 

Θελεις G Sensor και Straps για τα μπουτια για να βεβαιωθει οτι οντως περπατας και δεν τον παιζεις ή πληκτρολογεις ;) ;  

 

Οταν ομως βγεις εξω για τρεξιμο θα ενεργοποιησεις το αντιστοιχο mode και θα το κανεις pair με οποιο Fitness App χρησιμοποιεις,και αν εχει εκει 5BPS και 100 μετρα αποκλιση σε σχεση με ενα των 300€ ε sorry κιολας αλλα ο νικητης ειναι προφανης.

 

Anyway μιας και ο καθενας μιλαει ατεκμηριωτα και μερικοι δεν ξερουν καν τι χρωμα εχει το 1S ή δεν ξερουν να το δουλευουν δεν εχει νοημα να γραφει βηματα ο Tracker μου πληκτρολογωντας. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε haHa, με τι το συγκρίνεις και μιλάς για τεράστιες αποκλίσεις;

Τα υπόλοιπα trackers πώς μετράνε τα βήματα δηλαδή;

Mα ολα τα trackers που βασιζονται στο μετρητη βηματων εχουν μεγαλες αποκλισεις με την πραγματικοτητα οταν προσπαθουν να υπολογισουν αποσταση και εχουν κ μεγαλες αποκλισεις οταν υπολογιζουν ποσα βηματα εκανες συνολικα την ημερα.

 

Εχεις κολλησει οτι εχει τεραστιες αποκλισεις (δεν ξερω βεβαια που το στηριζεις) και οτι δεν ειναι sports tracker αλλα Activity Tracker απο την στιγμη που του εβαλαν και Heart Rate monitor.

 

Οταν το φορας ολη μερα στον καναπε και δουλευει στο ρελαντι τι ακριβως θες να καταγραψει;

 

Θελεις G Sensor και Straps για τα μπουτια για να βεβαιωθει οτι οντως περπατας και δεν τον παιζεις ή πληκτρολογεις ;) ;  

Φυσικα κ δεν θελω gsensor και straps, απλα οπως λες δεν προσφερει ακριβεια, γιατι καταγραφει αρκετα βηματα που δεν ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα.

 

Οταν ομως βγεις εξω για τρεξιμο θα ενεργοποιησεις το αντιστοιχο mode και θα το κανεις pair με οποιο Fitness App χρησιμοποιεις,και αν εχει εκει 5BPS και 100 μετρα αποκλιση σε σχεση με ενα των 300€ ε sorry κιολας αλλα ο νικητης ειναι προφανης.

Η αποκλιση στα μετρα ειναι αρκετα μεγαλη. Επισης αν ειναι να το κανω pair με το fitness app που χρησιμοποιω στο κινητο μου, τοτε θα χρησιμοποιησω το κινητο μου που δεν εχει αυτες τις μεγαλες αποκλισεις στις αποστασεις.

 

Μετραει βηματα, οχι αποστασεις κ εκει ειναι το προβλημα.

Καλο για activity tracker, οχι για sports tracker. Συν οτι πολλα δημοφιλη αθληματα δεν μπορει να τα κανει track. (ποδηλατο, rollers, τρεξιμο-περπατημα γονιων με καροτσακι με το μωρο τους-επειδη τα χερια ειναι ακινητα στο καροτσι δεν καταγραφει βηματα- κλπ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Η αποκλιση στα βηματα φυσικα ειναι μεγαλη. Εισαι καθιστος, κουνας το χερι σου κ αυτο γραφει βηματα.

Ετσι το συνολο βηματων που βγαζει την ημερα δεν ειναι αντιπροσωπευτικο.

 

 

Κάτοχος mi-band (1), δεν πιστεύω πως ισχύει αυτό που λές. Έκανα και παλιότερα διαδρομές (μετρημένες και με άλλα apps/gps etc) και μπορώ να πώ έχοντας δει τα αποτελέσματα που βγάζει πως είναι εγκυρο (σχεδόν τα ίδια - με απόκλιση κάποια μέτρα) σε walking/running tracking activities.

 

Φυσικά όπως το αναφέρει και η Xiaomi, ΔΕΝ κάνει track ποδήλατο, κολύμβηση κλπ μιας και δεν είναι αυτής της κατηγορίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτοχος mi-band (1), δεν πιστεύω πως ισχύει αυτό που λές. Έκανα και παλιότερα διαδρομές (μετρημένες και με άλλα apps/gps etc) και μπορώ να πώ έχοντας δει τα αποτελέσματα που βγάζει πως είναι εγκυρο (σχεδόν τα ίδια - με απόκλιση κάποια μέτρα) σε walking/running tracking activities.

Αυτο που μετρα αξιοπιστα σε ενα activity(οχι δηλαδη για ολη την ημερα) ειναι τα βηματα.

 

Αποσταση δεν μετραει, αλλα την υπολογιζει στο περιπου βασει του ... υψους(!!!!) που εχεις δηλωσει.

Βασει του υψους σου, υπολογιζει ενα ... average μηκος βηματισμου(λες κ ολοι οι ανθρωποι ιδιου υψους εχουν ιδιο μηκος βηματισμου) κ το πολλαπλασιαζει με τα βηματα για να βγαλει μια αποσταση.

Αυτο απο μονο του το κανει αρκετα ανακριβες.

Επισης οταν καποιος τρεχει αλλαζει το μηκος του βηματισμου του αναλογα με την ταχυτητα, την κλιση, με ποιον τρεχει διπλα κ την κουραση.

Αυτα δεν τα υπολογιζει ενας απλος μετρητης βηματων κ για αυτο εχουν μεγαλες αποκλισεις οι μετρησεις αποστασης σε σχεση με την πραγματικοτητα.

 

Μετρητης βηματων ειναι, οχι αποστασης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετραει βηματα, οχι αποστασεις κ εκει ειναι το προβλημα.

Καλο για activity tracker, οχι για sports tracker. Συν οτι πολλα δημοφιλη αθληματα δεν μπορει να τα κανει track. (ποδηλατο, rollers, τρεξιμο-περπατημα γονιων με καροτσακι με το μωρο τους-επειδη τα χερια ειναι ακινητα στο καροτσι δεν καταγραφει βηματα- κλπ)

Μετράει μια χαρα βηματα ειτε τα εχεις πάνω στο καροτσακι, ειτε στην τσεπη. Στο λέω καρατσεκαρισμένο. Καλό είναι αμα δεν εχουμε δοκιμάσει ένα προιον μην πεταμε οτι εξυπναδα θελουμε σαν αιτιολογια.

 

To miband φοραει ενα από τα καλύτερα hardware για την μέτρηση βηματων. επισης και το χέρι σας να σηκώσετε στον αερα ενω το φορατε και να το κουνατε λες και ειστε σε gay parade, δεν προκειται να γράψει βηματα.. για να γράψει λαθος βηματα, το κάνει μόνο οταν συνεχιζετε εντονη κινηση του χεριου μετα απο περπατημα. Καρατσεκαρισμένο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μετράει μια χαρα βηματα ειτε τα εχεις πάνω στο καροτσακι, ειτε στην τσεπη. Στο λέω καρατσεκαρισμένο. Καλό είναι αμα δεν εχουμε δοκιμάσει ένα προιον μην πεταμε οτι εξυπναδα θελουμε σαν αιτιολογια.

 

To miband φοραει ενα από τα καλύτερα hardware για την μέτρηση βηματων. επισης και το χέρι σας να σηκώσετε στον αερα ενω το φορατε και να το κουνατε λες και ειστε σε gay parade, δεν προκειται να γράψει βηματα.. για να γράψει λαθος βηματα, το κάνει μόνο οταν συνεχιζετε εντονη κινηση του χεριου μετα απο περπατημα. Καρατσεκαρισμένο.

 

Δεν μετραει βηματα οταν τα χερια σου τα εχεις σταθερα πανω στο καροτσακι .

Οπως ειπα και πριν, το εχω χρησιμοποιησει.

 

Για τα υπολοιπα που λες, απλα οι χρηστες πιο πριν σε διαψευδουν και λενε οτι δυστυχως γραφει λαθος βηματα οταν κουνας τα χερια.

 

Για την κινηση του χεριου οταν δεν περπατας εχεις ενα δικιο αλλα και παλι δεν πιανει καθε κινηση αν ηταν ετσι θα μου εβγαζε 2000 βηματα μονο και μονο στην πληκτρολογηση αυτου  του μηνυματος  ;)

 

Οταν το φορας ολη μερα στον καναπε και δουλευει στο ρελαντι τι ακριβως θες να καταγραψει;

 

Θελεις G Sensor και Straps για τα μπουτια για να βεβαιωθει οτι οντως περπατας και δεν τον παιζεις ή πληκτρολογεις  ;) ;  

 

Τωρα μπορουν να συνεχιστουν οι εξυπναδες.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...