Προς το περιεχόμενο

thrash tv ο θανατος της τηλεορασης?


forgotten

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά θα τρελαθούμε, δεν εχεις σημερα η ελληνική τηλεόραση ποιότητα

 

Ρε!  ο μπαμπης, ο αρης και ο κωστας, τι ειναι; Δεν ειναι το τοπ της ποιότητας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας το αναλυσω λοιπον απο το 2000 και μετα ποιες εκπομπες σου κινησαν την περιεργεια ωστε να το ψαξεις μονος σου σε διαφορα θεματα, ποιες σειρες σε επεισαν για το βαθος πλοκης και την ερμηνεια των ηθοποιων περαν απο τα γυμνα ,τις ιντριγκες κλπ.

ποια ντοκυμαντερ υπηρξαν που εδωσαν σε σενα ωθηση να γινεις καλυτερος ως ανθρωπος ,και ποιο χαρακτηρες προσωπικοτητες της τηλεορασης σε ωθησαν να σκεφτεις περισοτερο για διαφορα θεματα.

 

 

κανενα ποτε

εσενα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δηλώνω fan της Βίκυς Φλέσσα. Και η εκπομπή Στα Άκρα ήταν άκρως ενδιαφέρουσα με πρόσωπα που δεν τα καλούσαν για συνεντεύξεις και με συζητήσεις που δεν είχαν να κάνουν με τετριμμένα που συναντάς στην τηλεόραση. Επίσης η περσινή της εκπομπή που έκανε με επιστημονικό συνεργάτη τον Μπαμπινιώτη ΄΄Οι λέξεις φταίνε΄΄ ήταν εξαιρετική. 

 

Γενικώς μπορούσες να βρεις ποιοτικές εκπομπές σε όλη την ιστορία της ελληνικής τηλεόρασης, αρκεί να ψαχνόσουν και να κέντριζαν το ενδιαφέρον σου. Πχ πολλοί την Βίκυ την θεωρούν σαχλή, εμένα μου άρεσε πολύ ο τρόπος που προσέγγιζε τις εκπομπές της και όντας και φιλόλογος έχει ωραίο λόγο και μόρφωση που φαίνεται. Επίσης από τις ωραιότερες συνεντεύξεις που έχουν γίνει ήταν αυτή που πήρε από τον Μίκη Θεοδωράκη και νομίζω είχε χωριστεί σε 4 μέρη λόγω διάρκειας. 

 

Κάπου έπρεπε να τον πω τον πόνο μου. 

 

Fun hint: Έχω περάσει βράδυ στη Μύκονο βλέποντας την εκπομπή της Φλέσσα με καλεσμένη την Κική Δημουλά ενώ οι υπόλοιποι της παρέας βρίσκονταν σε club. Beat that!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν τον ηξερα τον ανακάλυψα απο το ποστ εδω, αγάπη μόνο

αηδία? εμετός? 

 

 

ρε τον κομμιστη δεν εχει τον θεο του

 

 

αυτο το νουμερο παλι,ακουγα διαφορους να λενε αυτη την φραση #αγαπημονο και δεν καταλαβαινα 

τι να πω

κριμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να σκεφτω κατι αρνητικο στο να υπαρχουνε τρας εκπομπες. Παντα θα υπαρχουνε και πιο αξιολογες τις οποιες θα μπορει ο χρηστης να επιλεξει. 

Ετσι και αλλιως δεν ξερω και κανεναν κατω των 35 που να βλεπει τετοιος εκπομπες στην τηλεοραση, μιας και εχουνε προσβαση σε αλλες επιλογες. 

Δεν μπορω να καταλαβω την επιμονη μερικων, η τηλεοραση ΔΕΝ αντικατοπτριζει μια κοινωνια και δεν αποτελει την εικονα της.

 

Η αντιδραση της κοινωνιας βεβαια στην trash tv δειχνει το επιπεδο και την υποκρισια της.

Οταν δηλαδη φιλιουνται δυο αντρες και το ΕΣΡ ριχνει καπελο, καταλαβαινεις οτι κατι δεν παει καλα. 

 

Παρεπιπτοντως, απο το βιντεο το μονο που βρισκω απαραδεκτο, γλοιώδεις και αηδιαστικο ειναι ο Θεμος. Το αλλο το παλικαρι τον χαβαλε του κανει, μια περσονα υποδυεται. 

 

ΥΓ:  Σε παγκοσμιο επιπεδο η τηλεοραση ειναι στα καλυτερα επιπεδα που ητανε ποτε. Αρα μονο για θανατο της τηλεορασης δεν μπορουμε να μιλαμε. Απλα εχει αλλαξει μεσα μεταδοσεις ελαφρως. Γιατι και το netflix τηλεοραση ειναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχει πεσει η τηλεοραση απλα πλεον μπηκε στην ζωη και του Ελληνα(πολλα χρονια πισω στην τεχνολογια κλασσικα)και το Internet και αμα ξεκινησεις να ασχολεισαι με αυτο,ειτε για ψυχαγωγια,ειτε για ενημερωση,ειτε για το οτιδηποτε μετα δεν ξαναγυρνας πισω.

 

Εμενα η τηλεοραση πλεον μου ειναι χρησιμη μονο σαν συσκευη για το playstation ή για σειρες/ταινιες αν τυχει μεσω USB(ή για καποιους και για κανενα αγωνα ποδοσφαιρου ή μπασκετ).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορω να σκεφτω κατι αρνητικο στο να υπαρχουνε τρας εκπομπες. Παντα θα υπαρχουνε και πιο αξιολογες τις οποιες θα μπορει ο χρηστης να επιλεξει. 

...

 

Ότι δηλαδή αν και βλέπουν trash tv π.χ. το 90% των ατόμων, θα κάτσουν τα κανάλια να φτιάξουν ποιοτικά προγράμματα για το υπόλοιπο 10% ώστε να μην βγάλουν ποτέ τα λεφτά τους..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η τηλεόραση ΠΑΝΤΑ ήταν, είναι και θα είναι σκουπιδαριό για την πλέμπα. Αν αναπολείς το Ερωτοδικείο και το Χριστινάκι  για το comedic value, οκ το καταλαβαίνω. Αλλα να λέμε οτι κάποτε υπήρχε ποιότητα και τώρα μας το χαλάει ο #αγαπημονο είναι τουλάχιστον αστείο.

 

Για μένα εδώ και πολλά χρόνια όποιος αναφέρεται σε πρόσωπα/καταστάσεις της τηλεόρασης μπαίνει σε μια ξεχωριστή λίστα υποδεέστερων όντων. Όπως και ο fulgore παραπάνω έχω tv καθαρά και μόνο για κονσόλες και να συνδέω το pc για καμια ταινία. Νομίζω ο δέκτης έχει χρησιμοποιηθεί 2 φορές τα τελευταία 15 χρόνια, μια για μπάλα και μια για βουλή. Το μόνο που με στεναχωρεί στο θάνατο της τηλεόρασης είναι η μετανάστευση της πλέμπας στο ίντερνετ και η ανάγκη εύρεσης άλλων μεθόδων επικοινωνίας και συζήτησης.

 

Η τηλεόραση έχει πεθάνει εδώ και πολλά χρόνια. Τώρα πεθαίνουν ηλικιακά και οι τελευταίοι χρήστες τής και χαίρομαι ιδιαίτερα που θα μείνει με μαύρα γράμματα στην ιστορία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω σταματήσει να παρακολουθώ τηλεόραση πολλά χρόνια τώρα.
That said, νομίζω πως η πλειοψηφία του κόσμου που συναντώ όταν τεθεί κάποιο παρόμοιο ερώτημα έχει κάπως πρόχειρη την ιδέα/ατάκα που εξέφρασε και ο Papakaliati.
Η ιδέα που εξέφρασε ο ΝΤ1G απο πάνω σπάνια κάνει την εμφάνιση της.

Η χειραγώγηση είναι κάτι το οποίο δεν γίνεται αντιληπτό στο αντικείμενο στο οποίο ασκείται. Δεν θα γινόταν και διαφορετικά άλλωστε :P.

 

Το Netflix που ανέφερες Papakaliati τι σχέση έχει με την ελληνική τηλεόραση ή και με το concept της τηλεόρασης γενικά? Καμία μάλλον. Είναι κινηματογράφος κατα βάση και έχει και σειρές.
Αν είναι να κάτσουμε να σκαλίσουμε τι το διαφορετικό έχει για παράδειγμα το house of cards (παραγωγή του netflix) με τα σηριαλ που προβάλονται στην ελληνική tv, χωρίς να το πάμε και πολύ βαθιά, απο την μία έχουμε παραγωγές εκατομμυρίων που απευθύνονται σε εκατομμύρια και απο την άλλη έχουμε το κάθε ψώνιο που του είπαν την λέξη "show biz" και άρχισαν να παίζουν τα $$ στα μάτια του σαν τον σκρουτζ και σου λέει "μέσα είμαι, έχει ψωμάκι εκεί", είτε αυτός λέγεται παραγωγός είτε ιδιοκτήτης καναλιών είτε σκηνοθέτης, είτε σεναριογράφος είτε ηθοποιός. Απευθύνονται σε διαφορετικό κοινό, και άρα έχουν διαφορετική προσέγγιση, διαφορετικά standards, διαφορετική νοοτροπία.
Ανοίγεις την ελληνική tv οποιαδήποτε ώρα και βλέπεις 20χρονα που προσπαθούν να πιάσουν την καλή ενώ ταυτόχρονα προσπαθούν να αναδείξουν όσο περισσότερο μπορούν τον εαυτό τους για τους ίδιους προσωπικούς λόγους το κάθε ένα, λέγοντας τα ίδια πράγματα σε σκηνές και σενάρια τα οποία δεν έχουν κάποια ιστορία να διηγηθούν πέρα απο το "ο Τάκης τα έχει με την Σοφία, αλλά γουστάρει και την Έλλη η οποία όμως είναι σε δίλλημα για να διαλέξει μεταξύ του Ιάσωνα και της Ρίνας".
Τα ίδια παστέλ, φωτεινά χρώματα, η ίδια μοντέρνα μουσική, για να πείσουν τον θεατή ότι έχουμε προοδεύσει, ότι εδώ χτυπάει "η καρδιά της νεολαίας", και να νιώσουν οι νοικοκυρές μας ότι χτυπάει και αυτών η καρδούλα τους και λίγο.
Μια καταπιεσμένη κοινωνία, λαός, ηλικία.
 

Είναι γεγονός πως όλοι στην ελλάδα θέλουν να γίνουν μοντέλα και ηθοποιοί και είναι πολύτως φυσιολογικό η βιομηχανία της τηλεόρασης να θέλει να στοχεύσει στο μεγαλύτερο target group.

Σε αφίσες στον δρόμο, πέρα απο τα κλασικά πρώτα ονόματα της καταπίεσης μας, Τατιάνα κλπ, πήρε το μάτι μου και τον τύπο που αν θυμάμαι καλά κάποτε ήταν "μάνατζερ" της Αλεξανδράτου. Το πρώτο πράγμα που μου ήρθε στο μυαλό είναι "καλά υπάρχουν άτομα που παίρνουν κάτι τέτοιους στα σοβαρά?". Μετά σκέφτηκα πως θα υπάρχουν τουλάχιστον α)αυτοί που του παρέχουν δουλειά όλα αυτά τα χρόνια ώστε να τρώει, β)αυτοί που σκέφτηκαν να του προτείνουν εκπομπή στην τηλεόραση γ)αυτοί που επέτρεψαν στους προηγούμενους να προχωρήσουν με το πλάνο τους δ)αυτοί που τον παρακολουθούν ε)αυτοί που τον συναντάνε μετά στην καθημερινότητα τους και του δείχνουν με τον τρόπο τους ότι κάτι καλό κάνει και άρα καλά κάνει και συνεχίζει να υπάρχει, πως παράγει βρε αδερφέ κάτι στην κοινωνία για να δικαιολογήσει το ότι δεν έχει δώσει τέλος στην ανούσια σπατάλη οξυγόνου του πλανήτη, και φυσικά ζ)το προσωπικό του περιβάλλον οι οποίοι και αυτοί προφανώς μοιράζονται τα ίδια μυαλά με αυτόν και πολλά απο τα παραπάνω ισχύουν και για αυτούς και αυτοί με την σειρά τους έχουν άλλες παρόμοιες δουλειές, περιβάλλον κλπκλπκλπκλ....
Καταλήγω λοιπόν στο ότι, ναι... το trash είναι λογικό να υπάρχει καθότι η κοινωνία μας είναι απο μόνη της κάτι παρόμοιο, με άτομα που δεν θα έπρεπε... αλλά...
Προσωπική καταπίεση, άνθρωποι χωρίς στόχους, λαός χωρίς ιδανικά, μηδενική κατεύθυνση καθοδήγηση αλλά και επιθυμία για κάτι καλύτερο.
Ο κόσμος μας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχουν αξιολογες εκπομπες αρκει να τις ψαξει καποιος.Παντως γενικα το μεσο επιπεδο της τηλεορασης ειναι πολυυυ μετριο και τις λιγες και καλες εκπομπες που μπορει να δω τις βλεπω online μονο...επισης αυτο που λεγανε παλια tv zapping εχει πεθανει,ειναι χασιμο χρονου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...