Προς το περιεχόμενο

Τι αντηλιακό χρησιμοποιείτε;


nikospapadopoulos33

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φωτη ειναι προστασία προσώπου απο τον ηλιο 50αρι και ενυδατώνει και λιγάκι !

καλά είσαι μικρός εσύ ακομη και κρατιέσαι μια χαρα, ελα στην ηλικία μου κ θα δεις πως θα το βάζεις κ συ αχαχαχαχ :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 65
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Φωτη ειναι προστασία προσώπου απο τον ηλιο 50αρι και ενυδατώνει και λιγάκι !

καλά είσαι μικρός εσύ ακομη και κρατιέσαι μια χαρα, ελα στην ηλικία μου κ θα δεις πως θα το βάζεις κ συ αχαχαχαχ :)

πλακα κανω ρε ,βαζε κανονικη ενυδατικη  καλυτερα .Ναι πολυ μικρος ειμαι παιδακι χαχα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Πλησιάζει καλοκαίρι και μόλις έκανα παραγγελία για αντηλιακό και πήρα το frezyderm Sun Screen Velvet Face SPF50+ 50ml από το Likepharmacy μόνο με 11,85€. Το ίδιο στο φαρμακείο της γειτονιάς μου ήταν στα 19€!! Εσείς τι χρησιμοποιείτε ; Από που το αγοράζετε; Τι δείκτη προστασίας;

 

ηρθε η ωρα να παρω και εγω αντηλιακα (σωμα, προσωπο) ..

αυτο που λες φαινεται καλο για το προσωπο.. οπως βλεπω την αντλια ομως μηπως πατιεται ευκολα..γιατι μου εχει τυχει μερικες φορες να πατιουνται μεσα στη τσαντα και να χυνονται..

 

Επισης για αντηλιακο σωματος τι προτεινετε;

σε SPF50 πηγαινω παντα γιατι εχω ανοιχτοχρωμη επιδρμιδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά γιατί όταν επιστρέφω σπίτι μετά απο έκθεση σε δυνατό ήλιο κ κάνω μπάνιο τσούζει το κεφάλι μου ? στα μαλλιά λέω παίζει να με καίει ο ήλιος? λολ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για προσωπο ελεγα αυτο

https://www.pharmacy295.gr/el/products/frezyderm-sun-screen-velvet-face-spf50-50ml

 

για σωμα κοιταγα αυτο

https://www.pharmacy295.gr/el/products/frezyderm-sun-screen-invisible-spray-spf50-150ml

 

βγαινουν βεβαια 27.5 συνολο, αλλα πιστευω θα αξιζουν

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά γιατί όταν επιστρέφω σπίτι μετά απο έκθεση σε δυνατό ήλιο κ κάνω μπάνιο τσούζει το κεφάλι μου ? στα μαλλιά λέω παίζει να με καίει ο ήλιος? λολ 

 

περνάει και από εκεί ο ήλιος. Γι' αυτό και υπάρχουν τα καπέλα.

 

ή κάτι αντιλιακά μαλλιών για τις γυναίκες  :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δύο κρέμες, μία με SPF 2-3 (δε θυμάμαι ποιο απ'τα δύο) και μία με SPF 8. Το μεσημέρι χρησιμοποιώ το 2ο και βάζω κάθε τρεις και λίγο , ενώ κάθομαι και κάτω απο ομπρέλα. Απογευματάκια στη δύση του ήλιου πιο χαλαρά. Μπορεί να βάλω το 1ο, μπορεί να μη βάλω και τίποτα.

 

Αυτό μπας και μείνει και λίγο χρώμα. Διότι παλιά κι εγώ χρησιμοποιούσα SPF 40, 50+ και όταν τέλειωνε το καλοκαίρι ήμουν άσπρος σαν το γάλα.

 

Αυτή είναι η συνταγή των τελευταίων 3 ετών. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το spf 30 με το 50 δεν έχουν τεράστια διαφορά. Δεν παρέχουν δηλαδή διπλάσια προστασία.

 

 

 

According to Spencer, an SPF 15 product blocks about 94% of UVB rays; an SPF 30 product blocks 97% of UVB rays; and an SPF 45 product blocks about 98% of rays.

 

http://www.webmd.com/beauty/sun/high-spf-sunscreens-are-they-better

 

http://www.skincancer.org/skin-cancer-information/ask-the-experts/does-a-higher-spf-sunscreen-always-protect-your-skin-better

 

http://www.cancer.org.au/preventing-cancer/sun-protection/preventing-skin-cancer/spf50sunscreen.html

 

 

Το βασικό είναι να βάζουμε συχνά αντιηλιακό, ανεξάρτητα από τη μάρκα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κάπου είχα διαβάσει ότι η κλίμακα του SPF είναι λογαριθμική. Δηλαδή το SPF 50 είναι δεκαπλάσιο του SPF 40, κι όχι λίγο παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε καθε συσκευασια καλλυντικων υπαρχει το παρακατω σημα. Υποδηλωνει τη διαρκεια ζωης (μηνες) του εκαστοτε προιοντος μετα το ανοιγμα.

 

periodafteropening_1.png

Αυτό ακριβώς. Το "περσινό" δεν κατάλαβα τι σημαίνει; ανοιχτηκε περισυ και το πουλάνε; :lol:

 

Και αυτό που λένε, ότι το περσινό αντηλιακό δεν κάνει δουλειά να το φοράς φέτος είναι από τις μεγαλύτερες παπατζες που πουλάνε οι εταιρείες. Και δεν το έβγαλα από το κεφάλι μου, η ξαδέρφη μου που είναι κοντά 10χρονια φαρμακοποιος μου το είπε.

 

On topic, χρησιμοποιώ της Apivita ή του Korres

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά τα γυαλίστηκα δέρματος κάνουν κακό ? πως ακριβώς χρησιμοποιούνται ? γιατι ένας φίλος μου είπε οτι αντανακλάνουν το φως με διάθλαση  


περνάει και από εκεί ο ήλιος. Γι' αυτό και υπάρχουν τα καπέλα.

 

ή κάτι αντιλιακά μαλλιών για τις γυναίκες  :P

άρα κάηκα....... 
αυτό το αντηλιακό μαλλιού δεν δημιουργεί λαδίλα ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά τα γυαλίστηκα δέρματος κάνουν κακό ? πως ακριβώς χρησιμοποιούνται ? γιατι ένας φίλος μου είπε οτι αντανακλάνουν το φως με διάθλαση  

 

Να αντανακλούν το φως με διάθλαση είναι λίγο δύσκολο. Με αντανάκλαση πάλι, πιθανότερο. :P

 

Κατά τ' άλλα, χρησιμοποιούνται σαν οποιοδήποτε βερνίκι: περνάς την επιφάνεια που θες και μετά θα γυαλίζει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...