Προς το περιεχόμενο

Το Surface phone και το μεγάλο update Windows 10 Mobile Redstone 2 έρχονται τον Απρίλιο του 2017


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οπισθοδρομικο ος; το άκουσα με και αυτό.

οπισθοδρομικό όχι,κακοφτιαγμένο ναι γιατί αξιοποιεί χείριστα τους πόρους,ειδικά μετά την gingerbread (4+) χαος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με απλά λόγια η ίδια η MS μας λέει ότι όποιος πάρει τώρα wp είναι κορόιδο...

Όποιος σκέφτεται τα wp καλά θα κάνει να περιμένει 1+ χρόνο μήπως και αλλάξει κάτι, μέχρι τότε Android ή iOS.

 

Γιατι θα πρεπει να παει σε Android ή iOS? Οι ανάγκες και τα γουστα κάθε ανθρωπου είναι διαφορετικες. Ειμαι (μετα από power user Android) πλεον χρηστης W10M. Δεν σκέφτομαι να αλλαξω γιατι μου αρεσει η πολιτικη του ιδιου λογισμικού και των UWP. Αν όμως δεν με καλυπταν οι εφαρμογες (προσωπικα οσες χρειαζομαι και χρησιμοποιώ και ότι feature χρησιμοποιώ υπαρχει) θα πηγαινα σε άλλη πλατφορμα. Αυτό είναι καπελο του καθενος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο του κλέφτη (mobile 8-10)

Υποτίθεται έφτιαξε και τα bugs με το τελευταίο update και η οθόνη μου ακόμα κάνει rotate παρόλο που την έχω βάλει σε lock mode. Ξεφτίλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι σχολίασαν δεν έχουν wp, πέρα απο κάνα δυο. :'D

Άμα άξιζαν, θα είχαμε. Αυτό λένε και τα άρθρα που ανέβηκαν τις προάλλες για τις πενιχρές πωλήσεις τους. Να σχολιάζουν σε κάθε θέμα τρεις κι ο κούκος; Διαφήμιση τους κάνουμε με τοσο ντόρο για το 1 τοις εκατό της αγοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από ένα μεγάλο κύκλο με Lumia 1520-> Lumia 930-> ... -> Galaxy s6 -> iphone 6s plus -> Galaxy s7 Edge -> Note 5 και τώρα με Microsoft 950 αυτό που βλέπω είναι ότι καλά τα ποσόστα και ακόμη καλύτερο το ... marketing (της Apple και της Google) το οποίο μας έχει πείσει ότι κάθε Windows Phone ειναι σαπίλα.

 

Τα πάντα είναι σε άριστη κατάσταση. Αργησαν μεν λίγο αλλά προσωπική εκτίμηση είναι ότι έχουν βρει τον σωστό δρόμο.

 

Αυτό με το Store είναι ένα θέμα που είναι μέχρι ενός σημείου placebo effect. Υπήρχε εποχή (Νοτε2) που είχε εγκατεστημένες πάνω απο 500 εφαρμογές στο κινητό. Και το ίδιο κάνω σε κάθε συσκευή που παίρνω (με πολύ μικρότερους αριθμούς πλέον βέβαια). Η κατάληξη είναι γνωστή. Χρησιμοποιείς τελικά 15-20 εφαρμογές. Εεε σε αυτές τις βασικές δεν λείπει τίποτα και φυσικά σε ότι έχει να κάνει με Windows (office κλπ) έχεις πολύ καλύτερη εμπειρία.

 

Αρνητικά υπάρχουν βέβαια (πλαστική πλάτη. Δεν δίνω βέβαια σημασία γιατι αυτή φέρνει και μπαταρία που αλλάζει αλλά και την δυνατότητα με 30 ευρώ να το κανεις καινούριο) και καποια χικαπς που ΔΕΝ υπήρχαν στην 8.1. Αλλα ότι εχει να κανει με software έχει αναβαθμίσεις άμεσες. Το δαχτυλιδι της καμερας δεν μου αρέσει. Δεν έχει μέσα ακουστικά. Πρέπει να αρχίσεις να ξαναμαζεύεις καλώδια (τέλος πλέον το micro usb) και να απλώσεις σε γραφείο, αυτοκίνητο κλπ. Αλλά όλα αυτά για μένα είναι επουσιώδη. Η εμπειρία χρήσης είναι εξαιρετική και δεν έχει καμία σχέση ούτε με ποσοστά ούτε με άλλα λειτουργικά.

 

Ααα και το βασικο (για μένα). Η ηχογράφηση κλήσης είναι πλέον καρφωμένη στο λειτουργικό. Ουτε εφαρμογές για να γίνει, ούτε jailbreak και πληρωμή σε εφαρμογή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον επειδη ακουστηκαν πολλα να πω κι εγω τη γνωμη μου. Ειμαι χρηστης wp απο το 2010. Παιζει να ημουν και απο τους πρωτους στην Ελλαδα με το omnia 7. Τεραστιες ελειψεις απο την ΠΡΩΤΗ μερα. Τι να πρωτο θυμηθω. Δεν ειχαμε Ελληνικο πληκτρολογιο και copy paste. Το viber ακομη και ΣΗΜΕΡΑ (2016) δεν εχει copy paste. Τεραστιο app gap (ακομη και οι δημοφιλεις εφαρμογες εχουν τις μισες δυνατοτητες απο τα αλλα λογισμικα) και missing features που δεν διορθωθηκαν ΠΟΤΕ. Το μεγαλο της οπλο που ηταν smoothnes δεν ειναι οπλο πλεον αφου ολα τα os το εχουν( αφηνω εντελως εξω τα αμετρητα κρασαρισματα του explorer ακομη και σε mobile ιστοσελιδες με 1 giga ram μαλιστα). Εαν μεσα σε 6 ΟΛΟΚΡΗΡΑ ΧΡΟΝΙΑ δεν μπορεις να διορθωσεις ενα λογισμικο, δεν μπορεις να γεμισεις με καλα app το store σου κλπ, τοτε δεν θα γινει ουτε σε 20 χρονια. Ετρεφα αυταπατες 6 χρονια. Ακομη και σημερα χρησιμοποιω wp. Τη κοπαναω ομως και παω σε lg g flex 2. Τελος τα wp για μενα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν δεν πήγες ήδη στο lg g flex 2 θα σου πρότεινα να μην ... πας. Εξαιρετικό κινητό αλλά το άντεξα ... 1 μήνα. Σου καίει τα χέρια/δάκτυλα (και δεν ειχα απο τις πρώτες εκδόσεις) ακόμα και με απλό σερφάρισμα. Και έρχεται και καλοκαίρι. Προτίμησε το G4. :-)

 

Συγγνώμη για το οφτοπικ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από ένα μεγάλο κύκλο με Lumia 1520-> Lumia 930-> ... -> Galaxy s6 -> iphone 6s plus -> Galaxy s7 Edge -> Note 5 και τώρα με Microsoft 950 

Εγω παλι αυτο που βλεπω οτι οτι εστι οπως τα αλλαζεις τα κινητα κανενα δεν σε καλυπτει για να λες μπραβο στην MS.

 

Μα απο το Galaxy S7 edge στο Note 5 και μετα στο 950???Πλακα μας κανεις?:P

Όσοι σχολίασαν δεν έχουν wp, πέρα απο κάνα δυο. :'D

Πραγματικα σου βγαζω το καπελο που καταφερνεις να βρισκεις κατι το θετικο σε ολο αυτο το χαλι της εταιριας. Κραξε και τον αρθρογραφο με αυτη την λογικη :P

 

'''''Η Microsoft είναι φανερό ότι δεν είναι και ιδιαίτερα περήφανη για την κυκλοφορία των Lumia 950 και Lumia 950 XL, αφού τα περισσότερα reviews από διάφορες ιστοσελίδες ήταν αρνητικά, ενώ και οι φανατικοί των Windows Phone και της σειράς Lumia δεν έδειξαν να ενθουσιάζονται επίσης.

 

Η αποτυχία των συγκεκριμένων smartphones είναι φανερή τόσο από τις χαμηλές τους πωλήσεις όσο και από τεχνάσματα του τύπου “αγόρασε ένα, και πάρε ακόμη ένα δωρεάν” στο Microsoft Store.''''

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις πρόσφατα πήγα από WP σε Android (Xiaomi Redmi Note 2) . Είχα ένα χρόνο Lumia 820 και Lumia 640XL. Η διαφορά υπέρ του Android και γενικότερα των εταιρειών που κατασκευαζουν συσκευές για αυτό είναι χαωδης. Οι εφαρμογές δεν είναι απλώς περισσότερες αλλά και πολύ πιο ποιοτικές σε σχέση με τα Windows Mobile.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει πολυφορεμένο θέμα, όμως εγώ θέλω να σταθώ σε κάτι άλλο... Μπορώ να καταλάβω -και λόγω εμπειρίας- ότι σε ένα φόρουμ με υψηλή επισκεψιμότητα και συμμετοχή υπάρχουν πολλοί και καλοί λόγοι για να δημιουργούνται flame θέματα... Να τα ανεβάζετε παιδιά του insomnia τα θέματα, αλλά να εξηγείται στους αδαείς ποιός είναι ο πραγματικός λόγος...

 

Πάμε και λίγο στην ουσία... Κόσμος που δεν έχει ιδέα για το τι είναι και τι θέλουν τα WP κράζει φτάνοντας να βάζει στη σύγκριση ακόμα και το gingerbread... Μακράν το χειρότερο λειτουργικό ever -ναι είναι ακόμα χειρότερο ακόμα και από την ICS- γεμάτο bugs (όχι απλά lags αλλά bug κανονικά) και εμπειρία χρήσης που κάνει τη Google να ντρέπεται διαχρονικά.

 

Με τα WP, δεν υπάρχει λόγος να ασχολείστε όλοι όσοι θέλετε τηλέφωνο για να το δείχνετε και να το μετράτε. Επίσης δεν κάνει για δυνατές συγκινήσεις, βλέπεις συνήθως θα παίζει ότι και να γίνει, δεν θα καίει, δεν θα λαγκάρει για πλάκα και επίσης αν πάθει κάτι, θα έχει υποστήριξη... τουλάχιστον μέχρι να κλείσει η μισητή M$... και για να λέμε τα σύκα σύκα και τη σκάφη σκάφη, τα WP είναι ένα εξαιρετικό λειτουργικό.

 

Κλείνοντας, τη γνώμη μου για τα WP την έγραψα σε άλλο thread. Αν η M$ ήθελε να χτυπήσει την αγορά θα το έκανε. Δεν θα έβγαζε 3 συσκευές με το ζόρι στη χρονιά, αλλά 15 και μάλιστα από διαφορετικούς vendors. Τι κάνει και γιατί, το συζητάμε αλλά δεν έχει νόημα εδώ...

 

Τέλος ο πιθηκισμός και το κράξιμο χωρίς να έχεις καν ακουμπήσει το αντικείμενο που κράζεις δείχνει επίπεδο... So be it... άλλωστε τη δόξα πολλοί εμίσησαν, το χρήμα ουδείς (ή το ανάποδο ήταν...) :)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...