Προς το περιεχόμενο

Απόψεις για Blackberry


stevengreeceGR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας για τα smartphones της Blackberry με το λειτουργικό bb10 os. Σκέφτηκα μήπως του χρόνου δοκίμαζα Blackberry OS κινητό επειδή άκουσα ότι είναι αρκετά καλά κινητά. Είναι αλήθεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 45
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κάτοχος BB Classic. Σου παραθέτω την γνώμη μου από γειτονικό site

 

Άλλαζα συσκευές κάθε έξι μήνες, μέχρι να πάρω τον 8/15 το classic, το οποίο έχω μέχρι και τώρα και το έχω λατρέψει. Το δέσιμο form factor, φυσικού πληκτρολογίου και BBOS είναι ΤΡΟΜΕΡΟ, και ας είχα high end android πριν. Ειλικρινά, για όποιον θέλει το τηλέφωνο για email, κλήσεις και productivity είναι σε άλλο επίπεδο, και δεν συγκρίνεται με κανένα άλλο smartphone σήμερα.

Αντί όμως για να επενδύσει σε αυτό το λειτουργικό με εμπλουτισμό του BB World, ανάπτυξη native εφαρμογών, updates ουσίας (και όχι security patches), και επένδυση σε νέες συσκευές που θα το φέρουν (πχ νέο full touch διάδοχο του Ζ30, updated specs του classic, και μια ναυαρχίδα επιπέδου passport), διάλεξε να στραφεί στην κορεσμένη αγορά του Android, όπου ακόμη και η Jiayu έχει μεγαλύτερη εμπειρία, και να δώσει ναι μεν μια αρκετά καλή overall συσκευή, την οποία όμως στην τιμή αυτή κάποιος θα δυσκολευτεί πολύ να την προτιμήσει σε σχέση πχ με το 6P, S7 η ακόμη και Iphone 6S.

Πλέον το καράβι έχει πάρει ξεκάθαρη πορεία, και η BlackBerry θα μείνει μόνο στην συντήρηση του BES οσονούπω, κλείνοντας το mobile τμήμα της, και αυτό δεν είναι απλά άποψη δική μου, αλλά και όλων σχεδόν των κατόχων συσκευών της.

Το μερίδιο που έχει(και είχε) είναι εξαιρετικά μικρό στην αγορά, αλλά δεν νομίζω ότι αν ρωτήσετε κάποιον κάτοχο θα έχει να σας πει αρνητικά για την συσκευή του.

Προσωπικά ήδη ψάχνω το επόμενο android smartphone μου, αλλά ειλικρινά το classic είναι το μόνο τηλέφωνο που δεν θα δώσω για να αλλάξω, αλλά θα το κρατήσω naked (χωρίς play store, non native εφαρμογές), μόνο με τα email μου συγχρονισμένα, και θα συνεχίζω να το χρησιμοποιώ για το hub και τις συνομιλίες μου μέχρι τελικής πτώσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το classic ειναι λογικο να ακουσεις καλα λογια αφου προφανως οσοι το παιρνουν δεν θα τους ενδιαφερουν εφαρμογες/store και επισης συχνη χρηση wifi λογω της μικρης οθονης.Κοινως μιλαμε για απολυτα απλη χρηση που και αλλες συσκευες(android/windows phone)προσφερουν τετοια χρηση.

 

Σαν δευτερη συσκευη λοιπον κυριως για τηλεφωνα,sms και για το retro look με το πληκτρολογιο αξιζουν γενικα τα κινητα αυτα οπως το classic ή το Q10 αλλα για τιποτα παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ διάβασα πως μπορείς να κατεβάσεις όλες τις εφαρμογές του Android. Ακομα και να βάλεις Play Store χωρίς root.

 

Root δεν υφίσταται στο BB, δεν είναι Android.

Αυτό που τρέχει είναι ένα emulator του Android στο οποίο υπάρχει τρόπος ακόμα και να βάλεις Play Store και να κατεβάζεις,αναβαθμίζεις, αγοράζεις κανονικά εφαρμογές για Android.

Το έχω κάνει κι εγώ και λειτουργεί κανονικά.

 

Λειτουργούν ακόμα και εφαρμογές που απαιτούν Google Play Services αν τις πατσάρεις, με μόνη εξαίρεση αυτές που χρησιμοποιούν GMaps καθώς στο τελευταίο update τους έκοψαν την πρόσβαση στο API από τον Cobalt που τρέχει το project.

 

Είναι μια πολύ καλή λύση για να καλύψεις το κενό εφαρμογών του BBWorld, δεν είναι όμως πανάκεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δοκιμασα σχεδον ολα τα λειτουργικα εκτος αυτο των win ,σαν αυτο της bb δεν υπαρχει κανενα ,αλλα μεχρι εκει, υποφερει πολυ απο τις εφαρμογες και πολλες android εφαρμογες δεν τις τρεχει σωστα η ακομα και καθολου, για δευτερο κινητο το συζηταμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Θα ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας για τα smartphones της Blackberry με το λειτουργικό bb10 os. Σκέφτηκα μήπως του χρόνου δοκίμαζα Blackberry OS κινητό επειδή άκουσα ότι είναι αρκετά καλά κινητά. Είναι αλήθεια?

Μετά από μήνες με πολλαπλά θέματα που άνοιγες για wp κινητό, εν τέλει κατέληξες να έχεις android τώρα νομίζω, τί να το κάνεις το bb os? Εδώ η ίδια η εταιρία στρέφεται προς το android. Εντάξει, κάποιοι ήδη κάτοχοι του λειτουργικού μπορεί να καλύπτονται αλλά το να δοκιμάσεις τις ήδη παλιές συσκευές του χρόνου (!) αγγίζει τα όρια της νεκροφιλίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι δύσκολος πελάτης. Από τα win, πήγα στο Android και θέλω να δοκίμασε και το IOS μόνο εάν πέσει η τιμή του 5S. Αλλιώς μάλλον πάλι σε Android θα καταλήξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι δύσκολος πελάτης. Από τα win, πήγα στο Android και θέλω να δοκίμασε και το IOS μόνο εάν πέσει η τιμή του 5S. Αλλιώς μάλλον πάλι σε Android θα καταλήξω.

Πάρε ένα ισχυρό android, δεν βρίσκω σε τι ακριβώς δεν θα σε καλύψει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κινητό με ποιότητα σαν των Blackberry δεν υπάρχει, όποιος δεν έχει, δεν μπορεί να πιστέψει το πόσο καλά είναι. Το λειτουργικό τούς είναι κορυφαίο εύκολο εύχρηστο δεν κολλάει δεν υπάρχουν ιοί. Eχει πολύ καλές εφαρμογές αλλά πολλές από της νέες trendy εφαρμογές δυστυχώς δεν υπάρχουν και πρέπει να της κατεβάσετε από android από το amazon store η το Google play μεσω του cobalt. Εγώ έχω το Blackberry Passport και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος είναι καταπληκτικό. Έχει τρομερή οθόνη, το πληκτρολόγιο του μοναδικό, ο ήχος του απίστευτος, η φωτογραφίες πολύ καλές με πολλές δυνατότητες. Η μπαταρία κρατάει με αρκετή χρήση άνετα δύο μέρες. Είναι εύχρηστο γρήγορο δεν κολλάει πουθενά. Εκτός από τα βασικά δεν χρησιμοποιώ πολλές εφαρμογές και δεν έχω βάλει Google play αλλά γνωστός μου το έχει και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα λειτουργούν κανονικά οι εφαρμογές. Όσο για τι διαφορετικό περίεργο σχήμα τού passport συνηθίζεται γρήγορα και είναι πολύ εύχρηστο τελικά. Πριν είχα το Z10 που είναι επίσης πολύ καλό με εκπληκτική οθόνη αλλά η μπαταρία του με το ζόρι κρατάει μία μέρα. Η φίλη μου έχει το Z30 που είναι 5 ιντζο και έχει μπαταρία που επίσης κρατάει δύο μέρες είναι πολύ ωραίο αλλά πίστεψέ με σαν το Passport δεν έχει. Κρίμα που δεν έχουν την ανταπόκριση από το κοινό που τους αξίζει γιατί τα κινητά είναι πολύ καλής ποιότητας και αξίζουν το κάθε ευρώ που κοστίζουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κινητό με ποιότητα σαν των Blackberry δεν υπάρχει, όποιος δεν έχει, δεν μπορεί να πιστέψει το πόσο καλά είναι. Το λειτουργικό τούς είναι κορυφαίο εύκολο εύχρηστο δεν κολλάει δεν υπάρχουν ιοί. Eχει πολύ καλές εφαρμογές αλλά πολλές από της νέες trendy εφαρμογές δυστυχώς δεν υπάρχουν και πρέπει να της κατεβάσετε από android από το amazon store η το Google play μεσω του cobalt. Εγώ έχω το Blackberry Passport και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος είναι καταπληκτικό. Έχει τρομερή οθόνη, το πληκτρολόγιο του μοναδικό, ο ήχος του απίστευτος, η φωτογραφίες πολύ καλές με πολλές δυνατότητες. Η μπαταρία κρατάει με αρκετή χρήση άνετα δύο μέρες. Είναι εύχρηστο γρήγορο δεν κολλάει πουθενά. Εκτός από τα βασικά δεν χρησιμοποιώ πολλές εφαρμογές και δεν έχω βάλει Google play αλλά γνωστός μου το έχει και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα λειτουργούν κανονικά οι εφαρμογές. Όσο για τι διαφορετικό περίεργο σχήμα τού passport συνηθίζεται γρήγορα και είναι πολύ εύχρηστο τελικά. Πριν είχα το Z10 που είναι επίσης πολύ καλό με εκπληκτική οθόνη αλλά η μπαταρία του με το ζόρι κρατάει μία μέρα. Η φίλη μου έχει το Z30 που είναι 5 ιντζο και έχει μπαταρία που επίσης κρατάει δύο μέρες είναι πολύ ωραίο αλλά πίστεψέ με σαν το Passport δεν έχει. Κρίμα που δεν έχουν την ανταπόκριση από το κοινό που τους αξίζει γιατί τα κινητά είναι πολύ καλής ποιότητας και αξίζουν το κάθε ευρώ που κοστίζουν.

Μπορείς να ρωτήσεις στον γνωστό σου εάν οι εφαρμογές Facebook και Messenger λειτουργούν στο κινητό του από το Play Store? Γιατί κάτι άκουσα ότι δεν μπορούν να λειτουργήσουν σε Blackberry. Επίσης μου θα μου προτεινες να πάρω το Blackberry Leap του χρόνου?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Facebook και Messenger μπορεις να κατεβασεις και απο το Amazon Store που ειναι προεγκατεστημενο, υπαρχη και εφαρμογη ενγκαταστημενη που ομως σου βγαζει το Facebook απο τον web browser και εινα μια χαρα μιας και δεν χρειαζεται επιπλεων Messenger. Oσο για το Leap καλο ειναι, αλλα θα σου προτεινα να δεις το Ζ30 που ειναι ανωτερο αν και παλαιοτερο μοντελο. Δες και το Passport τωρα που επεσε η τιμη του ειναι μοναδικο. Το καλο με την Blackberry ειναι οτι αναβαθμισεις βγαινουν μπορουν να μπουν σε ολα τα κινητα τους, ασχετος εαν ειναι 3 ετων, κατι που δεν συμβανει με τα Android και τα IOS που μετα απο 2-3 αναβαθμησεις δεν δεχονται αλλες, εδω ανανεωνονται ολα. Δυστυχος η ιδια η Blackberry σταματαει την παραγωγη νεων συσκευων ΒΒ10 για χαρη του Android, συνεχιζοντας ομως την υποστιριξη στο καταπληκτικο ΒΒ10. Το HUB που σου δειχνη με μια κινηση ολα σου τα μηνηματα, και οταν λεμε ολα ενοουμε ολα, SMS, email, Facebook, Twitter, LinkIn, Viber ολα μαζι ειναι μοναδικο και δεν υπαρχη πουθενα αλλου. Κριμαπου δεν το υποστιριζουν οπως του αξιζει!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Facebook και Messenger μπορεις να κατεβασεις και απο το Amazon Store που ειναι προεγκατεστημενο, υπαρχη και εφαρμογη ενγκαταστημενη που ομως σου βγαζει το Facebook απο τον web browser και εινα μια χαρα μιας και δεν χρειαζεται επιπλεων Messenger. Oσο για το Leap καλο ειναι, αλλα θα σου προτεινα να δεις το Ζ30 που ειναι ανωτερο αν και παλαιοτερο μοντελο. Δες και το Passport τωρα που επεσε η τιμη του ειναι μοναδικο. Το καλο με την Blackberry ειναι οτι αναβαθμισεις βγαινουν μπορουν να μπουν σε ολα τα κινητα τους, ασχετος εαν ειναι 3 ετων, κατι που δεν συμβανει με τα Android και τα IOS που μετα απο 2-3 αναβαθμησεις δεν δεχονται αλλες, εδω ανανεωνονται ολα. Δυστυχος η ιδια η Blackberry σταματαει την παραγωγη νεων συσκευων ΒΒ10 για χαρη του Android, συνεχιζοντας ομως την υποστιριξη στο καταπληκτικο ΒΒ10. Το HUB που σου δειχνη με μια κινηση ολα σου τα μηνηματα, και οταν λεμε ολα ενοουμε ολα, SMS, email, Facebook, Twitter, LinkIn, Viber ολα μαζι ειναι μοναδικο και δεν υπαρχη πουθενα αλλου. Κριμαπου δεν το υποστιριζουν οπως του αξιζει!

Για πόσο ακομα πιστεύεις θα συνεχιστεί η υποστήριξη του BB10?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλες δύο ανανεώσεις έχουν ανακοινωθεί για φέτος μετά μάλλον θα συνεχίσει χωρίς ανανεώσεις τα κινητά όμως θα λειτουργούν κανονικά όπως και τα android που δεν ανανεώνονται! Τα Blackberry είναι συσκευές που λειτουργούν πολλά χρόνια απόδειξη ότι πολλοί με λειτουργικό ΒΒ7 που έχουν τα τηλέφωνα 4 και 5 χρόνια και λειτουργούν κανονικά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν λιγες μερες πηρα το Z30...Οποιος θελει ποιοτητα και αξιοπιστια και δεν του αρεσουν οι παπατζες...παει σε Blackberry... Ενα θα πω μονο ποιοτητα σηματος και κλησης που δεν υπαρχουν πουθενα και το βασικοτερο για μενα η μπαταρια του πηγαινει στο 0% και το κινητο δεν σε προδιδει ευκολα...Μπορεις να το χρησιμοποιησεις αρκετες ωρες στο 0%..Βρειτε καποιο αλλο απο τους κολοσους-σκουπιδια του ανδροιντ που καθε εξαμηνο ειναι για πεταμα οπως και του δαγκωμενου μηλου που εχουν μια αλφα ποιοτητα αλλα τα αγοραζεις υπερεκτιμημενα σε τιμη για αυτα που προσφερουν...Οποιος θελει καλο κινητο παει σε Blackberry οποιος θελει παιχνιδι σε adoroid οποιος τελος θελει να του πιασουν τον κωλο παει σε apple...Αυτα τα λιγα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...