Προς το περιεχόμενο

7950 cf σε R9 390x


glazos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους, σκέφτομαι την αναβάθμιση από 7950 crossfire σε R9 390x καθαρά για future proof και καλύτερες επιδόσεις σε 1080p gaming και bench testing και φυσικά δεν θα με στεναχωρεί εάν μειώσω την κατανάλωση ή και το επίπεδο θορύβου. Υπολογίζω ότι από την πώληση των 7950 θα πάρω περί τα 240 ευρώ και θα χρειαστώ ακόμη 160 για αγορά μιας μεταχ R9 390x. Είναι συμφέρουσα μια αναβάθμιση ? Θα υπάρξουν οφέλη ?Δικαιολογούν τα οφέλη το κόστος ? Ευχαριστώ για τις απόψεις σας! Καλό απόγευμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι ευχαριστημένος από το cf?

Σε σκοτίζουν οι drivers ή όλα παίζουν κομπλέ?

Σε τρώει ο θόρυβος?

Σου λείπει vram ή σου φτάνουν τα 3gb?

 

Αν δεν έχεις κάποιο συγκεκριμένο πρόβλημα θα σου πρότεινα να μείνεις όπως είσαι.

Σε κάνα μήνα η nvidia θα ανακοινώσει νέες κάρτες, πιθανόν θα ακολουθήσει και η amd.

Καλό είναι να περιμένεις να δεις τι θα βγει.

 

Αν δεν θες να περιμένεις επειδή αντιμετωπίζεις κάποιο πρόβλημα ή σε τρώει

η τσέπη σου, διαφορά με την 390x θα δεις σε παιχνίδια που τραβάνε ζόρια με

το cf,  ή σε παιχνίδια που ζητάνε πάνω από 3gb vram.

Γενικά σε 1080p δύσκολο να δεις βελτίωση.

 

Από την άλλη σπρώχνεις τις κάρτες τώρα που έχουν αξία ακόμη γιατί

νομίζω από την επόμενη φουρνιά καρτών θα φάει σφαλιάρα η τιμή τους

και παίρνεις ένα προϊόν καινούριο με εγγύηση και λόγω μπόλικης vram

είναι καλή επιλογή για μελλοντικό cf.

 

υγ1) από microstuttering πως πας?

υγ2) τι οθόνη έχεις?

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γενικές γραμμές σαν value for money είμαι πολύ ευχαριστημένος 

Μέχρι στιγμής κανένα πρόβλημα με τους drivers παρά τις μαιμουδιες με τα Bios 

Ο θόρυβος είναι κάτι που θα μου άρεσε πολύ να βελτιώσω μιας και το σύστημα έχει και τον ρόλο home theater

H Vram μέχρι στιγμής  είναι στο όριο με ultra settings σε τίτλους όπως assassins creed syndicate και άλλα open world games

 

Η αλήθεια είναι οτι δεν έχω κάποιο πρόβλημα (πλην του micro stuttering) προς παρόν αλλά με τις θερμοκρασίες του καλοκαιριού να πλησιάζουν, θερμοκρασίες και θόρυβος ίσως με ενοχλήσουν αρκετά, οχι "160 ευρώ"  αρκετά, αλλά αρκετά.

Δύσκολη η αναμονή αλλά και από ότι διαβάζω τουλάχιστον από την amd δεν περιμένουμε κάτι συνταρακτικό από απόδοση μόνο περισσότερο energy efficient gpu 

 

Είναι αρκετό το future proof μαζί με τα άλλα οφέλη (τωρινή τιμή,θόρυβος θερμοκρασίες κτλ)   για μια επένδυση 160 ευρώ ?

 

 

υγ1) αρκετό έως πολύ ειδικά σε παλιά παιχνίδια skyrim κτλ

υγ2)   sony TV KDL40BX420

 

Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου Whitefanged

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να 'σαι καλά φίλε μου.

 

Επειδή είχα τον 8350 με 5870 1gb single και cf, 6970 single, 670 2gb single και sli, 970 single,

να έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου ότι μπορεί να φταίει κι αυτός αρκετές φορές για

το microstuttering σε multigpu setup. Μπορεί δηλαδή να μην φταίνε εξ'ολοκλήρου (ή και καθόλου) οι κάρτες.

 

Αν υποθέσουμε ότι δεν υπήρχε το micro δεν θα ήταν αρκετά τα όποια οφέλη για να δώσεις 160 ευρώ.

Ακόμα και η vram που αρχίζει και στερεύει δεν έχει διαφορά μια δυό ρυθμίσεις να μην τις έχεις στο τέρμα

αλλά ένα κλικ κάτω. Ο θόρυβος θα είναι σε χαμηλότερα επίπεδα αλλά μη φανταστείς μεγάλη διαφορά,

ειδικά καλοκαίρι θα την ακούς την 390x.

 

Άρα αξίζει το microstuttering 160 ευρώ?

Αυτό μόνο εσύ μπορείς να το απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι μονο το microstuttering.Το να περιμενεις την καινουργια σειρα καρτων ειτε απο τους μεν ειτε απο τους δε,σωστο ειναι και εχει πολυ νοημα αλλα δεν νομιζω οτι θα παρεις κατι με 160€.Βαλε οτι οσο περναει ο καιρος και θα βγουνε παιχνιδια που θα ζητανε περισσοτερη vram,οι 7950 θα χασουν κι αλλη αξια λογω της "μικρης" vram που εχουν.Θορυβο και θερμοκρασιες,αν παρεις Sapphire δεν θα εχεις θεμα.Λες ομως για μεταχειρη,δεν ξερω κατα ποσο θα εισαι σε θεση να επιλεξεις υλοποιηση.Εγω πιστευω οτι αν βρεις καλη υλοποιηση απο πωλητη εμπιστο,αξιζει η μεταβαση τα 160€.

 

Εγω ειμαι λιγο "δυσκολος" στο θεμα μεταχειρισμενης.Να σου πω συνοπτικα μια ιστορια.Πηραμε πριν 1,5 χρονο εγω και ενας φιλος μου 2 Sapphire 290 TriX.Τις πηραμε σφραγισμενες απο ενα παλικαρι εδω μεσα 250€.Το παλικαρι απαιχτο,θα εξηγησω γιατι.Μια εβδομαδα μετα ο φιλος μου βρηκε μια αγγελια εδω στο φορουμ για μια 290Χ Gigabyte στα 250€.Σκεφτεται,θα δωσω πισω την Sapphire και με τα ιδια λεφτα θα εχω 290Χ.Λεει στο παιδι που αγορασαμε τις 290,γινεται να στην δωσω πισω και να μου δωσεις τα λεφτα?Κανενα προβλημα λεει το παιδι,ετσι και αλλιως εχω ατομα που ζητανε καρτα,θα την δωσω κατευθειαν.Στελνει την καρτα πισω ο φιλος μου,παιρνει τα λεφτα και αγοραζει την 290Χ.Η Gigabyte ειχε θεμα,μεσα σε 5 λεπτα χτυπαγε 90αρες και εκανε throttling.Τερμα ανεμιστηρες,90αρες αυτη.Ο πωλητης αφαντος και εμεινε χωρις λεφτα και χωρις καρτα.Θελω να πω οτι οι 290/Χ-390/Χ ειναι μυστηριες και μονο με Sapphire εισαι σιγουρος,αντε και MSI.Μην πας για καλυτερα και παθεις χειροτερα.240 υπολογιζεις να παρεις απο τις δικες σου και 160 να βαλεις εσυ=400€.413€ εχει καινουργια.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...