Προς το περιεχόμενο

O Chrome browser ξεπερνά σε χρήση τον Internet Explorer στους υπολογιστές


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι εντυπωσιακό που κάποιοι ακόμα ασχολούνται με το γεγονός ότι ο Chrome πέρασε σε μερίδιο χρήσης το ΙΕ τη στιγμή που στα Windows 10 είναι κρυμμένος!!! και ένας χρήστης πρέπει να κάνει ιδιαίτερη προσπάθεια για να τον βρει.

 

Πάντως αν έχετε Win10 και σας λείπει ο ΙΕ μπορείτε να τον βρείτε πως τον εμφανίζετε εδώ

 

Για τα πρακτικά και μόνο, ανήκω στο 41.35% και το κάνω συνειδητά και με επίγνωση των χαρακτηριστικών του.

 

darkion43, on 04 May 2016 - 03:28 AM, said:darkion43, on 04 May 2016 - 03:28 AM, said:darkion43, on 04 May 2016 - 03:28 AM, said:darkion43, on 04 May 2016 - 03:28 AM, said:

(παρακολουθεί τα στατιστικά 40.000 ιστοσελίδων μηνιαίως) Δεν μιλάει για εγκατάσταση...μιλάει για πόσο το χρησιμοποιούν. έτσι κατάλαβα εγώ τουλάχιστον !

 

Και μετράει βάση πραγματικής επισκεψιμότητας (είναι λίγο ποιο σύνθετο και κατά τη γνώμη μου ποιο σωστό) στο site και όχι βάση prerender όπως κάνει ο chrome για να δώσει την αίσθηση μεγαλύτερης ταχύτητας.

 

 

Prerendering in Chrome: The impact of prerendering on desktop usage share

In order to improve performance and usability, browsers are increasingly preloading pages that are never seen by the user.  However, this traffic varies significantly by browser and should not be included in the usage share for the browsers.  Starting in Chrome 13, Google implemented a feature called ‘prerendering’, which loads a hidden page or pages while the user is typing in search queries in order to load that page faster when the user clicks on the associated search result link.  Chrome prerenders pages based on either HTTP headers inserted by the site creator or based on an algorithm that predicts the likelihood the user will click on the search result link.

 

 

Αν σε ενδιαφέρει η μεθοδολογίας τους μπορείς να βρεις περισσότερα εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο edge ειναι οτι καλυτερο εχει βγαλει η microsoft αλλα δυστυχως ολοι φευγουν σε τριτες λυσεις! Μετα που ειδα τον chrome να μου τρωει την μνημη σαν να ηταν στραγαλια τοτε ειπα τελος! Και αν εχεις μνημη για πεταμα παει και ερχετε αλλα να εχει μνημη ισα να κανεις την δουλεια σου αυτο παει πολυ! Chrome μονο σε mobile!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησημοποιώ firefox γιατί έχει τρόπο να μεταφέρεις τα internet temp files στην ram του συστήματος και έτσι να προστατεύσεις τον ssd σου απο περιττές εγγραφές,κάτι τέτοιο σε άλλο browser δεν βρήκα.

 

το υποστηριζει και ο Chrome, μπορεις να μεταφερεις το cache folder οπου θες, ακομη και στην ramdrive.

υπαρχουν δυο τροποι, μεσω του group policy των windows η της command line: -disk-cache-dir="..." -media-cache-dir="..." 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ Chrome κατά κύριο λόγο αλλά όποτε ανοίγω Edge παθαίνω πλάκα με την σβελτάδα του rendering και το smoothness στο scrolling και στα animations.

 

Θα ήθελα ο edge να γίνει ο κυρίως browser αλλά περιμένω να δω τι θα γίνει με τα extensions.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχνάμε και τον παράγοντα λειτουργικό σύστημα.

Ο edge νομίζω τρέχει μόνο σε windows.

Ενώ ο chrome τρέχει στα περισσότερα λειτουργικά συστήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι έρευνες αυτού του είδους δείχνουν πόσο μακριά από την πραγματικότητα είναι οι υποθέσεις που κάνουμε για τους browsers.
Πάνω από το 90% χρηστών υπολογιστών δεν ξέρει να αλλάξει το home page.
Ούτε να εγκαταστήσει εφαρμογή.

Υπάρχουν ακόμα εκατομύρια υπολογιστές με windows xp , χωρίς service pack.
Αυτοί είχαν ως προεπιλεγμένο browser τον ΙΕ.

Και πολλές ιστοσελίδες κρατάνε compatibility με IE6-7 γιατί έχουν πολλούς χρήστες που τους χρησιμοποιούν!!

Η έρευνα παίρνει στατιστικά από τους web servers των σάιτς που συμμετέχουν, οι οποίοι δείχνουν με τι browser περιηγούνται οι χρήστες στις σελίδες τους.

 

Επίσης, όπως έγραψαν πολλοί, ο chrome εγκαθίσταται με απλά clicks μέσα από όλες σχεδόν τις εφαρμογές της google. Οπότε πρακτικά τα ποσοστά δείχνουν και την άγνοια χρήσης τεράστιας μάζας χρηστών.

 

Οι οποίοι φυσικά είναι και τα πρώτα θύματα διαδικτυακών επιθέσεων.

Αυτό επεκτείνεται και στις home pages των browsers, πχ. στα πλασματικά hits του msn , του bing, και του google αφού ο χρήστης δεν γνωρίζει να τα αλλάξει.

 

Το συντριπτικό ποσοστό μάλιστα δεν πληκτρολογεί διευθύνσεις στην Address bar, αλλά στη search bar της home page.

 

Αυτοί είναι κατά βάση οι πελάτες των σάιτς..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Έχεις ανακαλύψει αδυναμίες στο κώδικα του Firefox ή σου έχει τύχει να εισβάλλουν σε PC λόγω αυτού;

 

αν εγκαταστήσεις την 64-bit έκδοση και με ένα καλό AntiVirus και FireWall είσαι μια χαρά.

 

Και έπειτα προτιμώ προσωπικά λίγο λιγότερη ασφάλεια, παρά καταγραφή των δεδομένων περιήγησης μου και παραβίαση της ιδιωτικότητας.

στο πρώτο ναι. όχι στον κώδικα αλλά στην υλοποίηση του υπάρχουν πόρτες που αν δώσω οδηγίες σε παιδί δημοτικού θα μπορέσει να βρεί κωδικούς, προτιμήσεις, προσωπικά στοιχεία εώς και κωδικούς για πιστωτικές.

 

το δεύτερο δεν το σχολιάζω. αν είσαι πτυχιούχος πληροφορικής και έχεις τελειώσει τα μαθήματα ασφάλειας και κρυπτογραφίας θα ξέρεις πως τα antivirus και τα firewall δεν δουλεύουν με τεχνητή νοημοσύνη προς την φύση του ιού αλλά με γνωστούς ιούς. Το οποίο σημαίνει πως αν φτιάξεις εσύ έναν και τον χρησιμοποιήσεις μόνο μία φορά τότε δεν τον εντοπίζει τίποτα.

 

το τριτο, καταγραφη δεδομένων γίνεται από όλους τους browsers, ακόμα και από τον tor... το εχω ξαναναφέρει σε άλλο ποστ.

γίνεται γιατι με βάση τα στατιστικά αυτά βελτιστοποιούν τους browser τους, το οποίο δεν βλέπω που είναι κακό

ποτέ δεν θα πούν ότι στον "Κακομοίρη Κακομοίρογλου" αρέσουν οι τα search keys "anal" και "teens"

αν δεν είσαι κάποιο σημαντικό πρόσωπο υπουργός κλπ... απλά κρατάνε στατιστικά για να κάνουν τα AI τους πιο έξυπνα.

όταν μου βρει κάποιος γιατί είναι κακό αυτό και γιατί μας ενοχλεί που η google έχει τα καλύτερα AI και μπράβο της, τότε θα βάλω τον firefox προεπιλεγμένο browser.

 

συγγνώμη για το μεγάλο ποστ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο πρώτο ναι. όχι στον κώδικα αλλά στην υλοποίηση του υπάρχουν πόρτες που αν δώσω οδηγίες σε παιδί δημοτικού θα μπορέσει να βρεί κωδικούς, προτιμήσεις, προσωπικά στοιχεία εώς και κωδικούς για πιστωτικές.

 

το δεύτερο δεν το σχολιάζω. αν είσαι πτυχιούχος πληροφορικής και έχεις τελειώσει τα μαθήματα ασφάλειας και κρυπτογραφίας θα ξέρεις πως τα antivirus και τα firewall δεν δουλεύουν με τεχνητή νοημοσύνη προς την φύση του ιού αλλά με γνωστούς ιούς. Το οποίο σημαίνει πως αν φτιάξεις εσύ έναν και τον χρησιμοποιήσεις μόνο μία φορά τότε δεν τον εντοπίζει τίποτα.

 

το τριτο, καταγραφη δεδομένων γίνεται από όλους τους browsers, ακόμα και από τον tor... το εχω ξαναναφέρει σε άλλο ποστ.

γίνεται γιατι με βάση τα στατιστικά αυτά βελτιστοποιούν τους browser τους, το οποίο δεν βλέπω που είναι κακό

ποτέ δεν θα πούν ότι στον "Κακομοίρη Κακομοίρογλου" αρέσουν οι τα search keys "anal" και "teens"

αν δεν είσαι κάποιο σημαντικό πρόσωπο υπουργός κλπ... απλά κρατάνε στατιστικά για να κάνουν τα AI τους πιο έξυπνα.

όταν μου βρει κάποιος γιατί είναι κακό αυτό και γιατί μας ενοχλεί που η google έχει τα καλύτερα AI και μπράβο της, τότε θα βάλω τον firefox προεπιλεγμένο browser.

 

συγγνώμη για το μεγάλο ποστ

 

 

 

Όσον αφορά το πρώτο, αυτό γίνεται και με τον Chrome. Όλοι οι περιηγητές κρατάνε δεδομένα του χρήστη και ας μην το θέλει αυτός, ειδικά ο Chrome. Όσον για το δεύτερο,θα κάτσει ο άλλος να φτιάξει ιό για να μπεί στον δικό σου υπολογιστή; Εκτός αν είσαι καμιά μεγάλη εταιρεία. Αλλα και πάλι και αυτό να γίνει δεν νομίζω οτι μόνο ο firefox θα έχει πρόβλημα αλλά ΟΛΟΙ οι περιηγητές, ειδικά αν είναι τόσο ισχυρός ο ιός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση. Από πότε οι χρήστες/κόσμος/κτλ διαλέγουν με βάση την ποιότητα και όχι με το τι τους σερβίρουν;

 

Το ίδιο ισχύει και για τις σελίδες που επισκεπτόμαστε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Net Applications έχει στο παρελθόν παραδεχτεί (το 2012 νομίζω) οτι πειράζει τα δεδομένα προς όφελος των πελατών της (microsoft, apple). Επίσης η εταιρία αρνείται επανειλημμένως να αποκαλύψει τις πηγές και την μεθοδολογία συλλογής και υπολογισμού των στατιστικών της και αρκείται στο ότι τα δεδομένα προέρχονται από τα hits που έχουν στα εταιρικά sites τους οι 40000 εταιρίες/πελάτες της.

 

Θεωρώ πως δεν πρέπει να παίρνουμε τέτοιες έρευνες τόσο σοβαρά, πέρα από μια θολή εικόνα της τάσης των χρηστών να μεταφερθούν σε chrome, την οποία προφανώς όλοι γνωρίζουμε.

 

Τώρα, περαιτέρω ανάλυση και με ζήλο σαν να μην υπάρχει αυριο είναι νομίζω αστεία, δεδομένου οτι οι περισσότεροι advanced χρήστες κόβουν τα 3rd party scripts επομένως τα hits που μετράνε εδώ είναι οι μερικά εκατομμύρια νεόκοποι chrome χρήστες που διαφημίζουν ένθερμα τον chrome ως καινοτομία αλλά αδυνατούν να περάσουν ένα adblocker.

 

Η ανάγνωση που κάνω εγώ στον πίνακα είναι οτι ανοίγει εύκολα ο χώρος για την επικράτηση του EDGE.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρόσφατα πήγα ανοίξω έναν οδηγό εγκατάστασης και προσπάθησε να ανοίξει μέσω IE βγάζοντας σφάλμα.Η αμήχανη στιγμή που θυμήθηκα οτι δεν έχω IE.

 

Ποιός είναι ο τελευταίος IE που έχει βγεί και λειτουργεί σωστά;Αν είναι να τον βάλω να υπάρχει.Μπορεί να κατέβει μέσω Windows update;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρα τα θεματα του με την καταναλωση μνημης ο chrome ειναι μακραν ο πιο ολοκληρωμενος browser αυτη την στιγμη, γρηγορος ,ταχυτατα αναπτυσομενος ,χωρις ελλειψεις σε plug ins κ με ενσωματωμενες πολλες κ χρησιμες δυνατοτητες ,sync ,translate κλπ

 

δεν μπορεις να κανεις download βιντεο του youtube.Μεγαλο μειον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...