Προς το περιεχόμενο

O Chrome browser ξεπερνά σε χρήση τον Internet Explorer στους υπολογιστές


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

chrome γιατι και για android είναι ότι καλύτερο(οπότε ένα σε όλα) ο firefox τη τελευταία φορά που τον είχα δοκιμάσει στο κινητό τραγικός! 

Kαλα η λογικη σου σκοτωνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mkp, on 05 May 2016 - 10:13 AM, said:mkp, on 05 May 2016 - 10:13 AM, said:

πιο από τα δύο είναι σωστό?

 

αυτό το άρθρο

 

η αυτό εδώ link

 

Chrome 69.9%

IE 6.1%

Firefox 17.8%

Safari 3.6%

Opera 1.3%

 

Στην αρχή του site λέει:

 

Statistics are important information.

From the statistics below (collected from W3Schools' log-files since 2002), you can read the long term trends of browser usage.

We see that Google Chrome, Firefox, and Internet Explorer are the most used browsers today.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pigeon, on 05 May 2016 - 8:41 PM, said:pigeon, on 05 May 2016 - 8:41 PM, said:

Η Net Applications έχει στο παρελθόν παραδεχτεί (το 2012 νομίζω) οτι πειράζει τα δεδομένα προς όφελος των πελατών της (microsoft, apple). Επίσης η εταιρία αρνείται επανειλημμένως να αποκαλύψει τις πηγές και την μεθοδολογία συλλογής και υπολογισμού των στατιστικών της και αρκείται στο ότι τα δεδομένα προέρχονται από τα hits που έχουν στα εταιρικά sites τους οι 40000 εταιρίες/πελάτες της.

 

Θεωρώ πως δεν πρέπει να παίρνουμε τέτοιες έρευνες τόσο σοβαρά, πέρα από μια θολή εικόνα της τάσης των χρηστών να μεταφερθούν σε chrome, την οποία προφανώς όλοι γνωρίζουμε.

 

Τώρα, περαιτέρω ανάλυση και με ζήλο σαν να μην υπάρχει αυριο είναι νομίζω αστεία, δεδομένου οτι οι περισσότεροι advanced χρήστες κόβουν τα 3rd party scripts επομένως τα hits που μετράνε εδώ είναι οι μερικά εκατομμύρια νεόκοποι chrome χρήστες που διαφημίζουν ένθερμα τον chrome ως καινοτομία αλλά αδυνατούν να περάσουν ένα adblocker.

 

Η ανάγνωση που κάνω εγώ στον πίνακα είναι οτι ανοίγει εύκολα ο χώρος για την επικράτηση του EDGE.

Φίλε μου, στείλε και καμιά πηγή!

 

Επειδή τυχαίνει και χρησιμοποιώ την Νet Αpplications, μέχρι στιγμής έχω δει πως η διαδικασία συλλογής έιναι πανομοιότυπη με αυτή των google analytics και άλλων παρομοίων services.

 

Αν έχει περισσότερες πληροφορίες που αποδεικνύουν ότι οι θεωρήσεις σου είναι σωστές, σου ζητώ να τα μοιραστείς μαζί μας, προκειμένου να λάβουμε και εμείς τα μέτρα μας που την χρησιμοποιούμε.

 

Νομίζω πως η διαφορά της Net Applications είναι ότι είναι premium service σε αντίθεση με τη google για αυτό και το κόστος χρήσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι έρευνες αυτού του είδους δείχνουν πόσο μακριά από την πραγματικότητα είναι οι υποθέσεις που κάνουμε για τους browsers.

Πάνω από το 90% χρηστών υπολογιστών δεν ξέρει να αλλάξει το home page.

Ούτε να εγκαταστήσει εφαρμογή.

 

Υπάρχουν ακόμα εκατομύρια υπολογιστές με windows xp , χωρίς service pack.

Αυτοί είχαν ως προεπιλεγμένο browser τον ΙΕ.

 

Και πολλές ιστοσελίδες κρατάνε compatibility με IE6-7 γιατί έχουν πολλούς χρήστες που τους χρησιμοποιούν!!

 

Η έρευνα παίρνει στατιστικά από τους web servers των σάιτς που συμμετέχουν, οι οποίοι δείχνουν με τι browser περιηγούνται οι χρήστες στις σελίδες τους.

 

Επίσης, όπως έγραψαν πολλοί, ο chrome εγκαθίσταται με απλά clicks μέσα από όλες σχεδόν τις εφαρμογές της google. Οπότε πρακτικά τα ποσοστά δείχνουν και την άγνοια χρήσης τεράστιας μάζας χρηστών.

 

Οι οποίοι φυσικά είναι και τα πρώτα θύματα διαδικτυακών επιθέσεων.

 

Αυτό επεκτείνεται και στις home pages των browsers, πχ. στα πλασματικά hits του msn , του bing, και του google αφού ο χρήστης δεν γνωρίζει να τα αλλάξει.

 

Το συντριπτικό ποσοστό μάλιστα δεν πληκτρολογεί διευθύνσεις στην Address bar, αλλά στη search bar της home page.

 

Αυτοί είναι κατά βάση οι πελάτες των σάιτς..

Δε διαφωνώ μαζί σου, αλλά να ξέρεις πώς και οι ιδιοκτήτες των sites δεν είναι αθώοι αφού ποτέ δεν υποστήριξαν στην πραγματηκότητα τους IE8, 9, 10 και 11. Σταμάτησαν στον ΙΕ6, έναν browser που έχει σήμερα 0.5% market share, συνεπώς η δικαιολογία ό,τι έχουν πολλούς χρήστες στον ΙΕ6 δεν στέκει πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου, στείλε και καμιά πηγή!

 

Επειδή τυχαίνει και χρησιμοποιώ την Νet Αpplications, μέχρι στιγμής έχω δει πως η διαδικασία συλλογής έιναι πανομοιότυπη με αυτή των google analytics και άλλων παρομοίων services. Αν έχει περισσότερες πληροφορίες που αποδεικνύουν ότι οι θεωρήσεις σου είναι σωστές, σου ζητώ να τα μοιραστείς μαζί μας, προκειμένου να λάβουμε και εμείς τα μέτρα μας που την χρησιμοποιούμε.

 

Νομίζω πως η διαφορά της Net Applications είναι ότι είναι premium service σε αντίθεση με τη google για αυτό και το κόστος χρήσης.

 

Κοίταξε την πηγή φρόντισαν και την κατέβασαν με τον γνωστό τρόπο που γίνεται σ'αυτές τις περιπτώσεις ($$). Υπήρχαν δεκάδες θέματα ανοικτά που έχουν εξαφανιστεί ως δια μαγείας όλα. Υπάρχει αυτό εδώ και το original που έχει κατέβει κι αυτό, και βέβαια το άρθρο στο Wiki που παραπέμπει πάλι στα ίδια links +1 ακόμα, σχεδόν γραφικό αρθρο. Θα έλεγε κανείς ευφάνταστος σαν κι εμένα, οτι με πολλή μαεστρία έχουν αφήσει οτι ακριβώς απαιτείται για να μετατραπεί hoax και να θαφτεί μια υπαρκτή υπόθεση.

 

Οπως καταλαβαίνεις αν βάλουμε από τη μια τι λέει ο (οποιοσδήποτε) pigeon και από την άλλη ένα consortium από MS, apple, κ αλλες 40000+ εταιρίες, στο τέλος δεν αποκλείεται να πιστέψω κι εγώ ο ίδιος πως όσα διάβασα τότε, τα ονειρεύτηκα στον ύπνο μου. Το σίγουρο είναι οτι όταν παίζονται συμφέροντα δις $, δεν νομίζω να ρισκαρουν να εμφανίσουν ένα αποτέλεσμα που δεν τους εξυπηρετεί, κι αυτό θα γίνει ακόμα κι αν κλείσουν μερικά blogs ή διαγραφούν μαγικά μερικές 100άδες άρθρα.

 

Σε κάθε περίπτωση, η ένστασή μου προς την εταιρία αυτή είναι οτι όταν παρουσίαζεται ένα στατιστικό αποτέλεσμα, αυτό πρέπει να συνοδεύεται από συγκεκριμένα στοιχεία του στατιστικού δείγματος, πράγμα που ποτέ δεν έχει δημοσιοποιήσει -και πλέον δεν νομίζω να της ζητάει κανείς. Θεωρώ λοιπόν πως το δείγμα είναι πειραγμένο -με κάποιες παραμέτρους έχουν αφαιρεθεί ομάδες δεδομένων που δεν εξυπηρετούν το επιθυμητό αποτέλεσμα.

 

 

ΥΓ: Είχα ήδη γράψει όλα τα παραπάνω, όταν άνοιξα το προφίλ σου και είδα το εξής: " I work at Microsoft / Affiliations Microsoft Employee ". Λοιπόν, εν προκειμένω δεν νομίζω οτι συντρέχει λόγος ανησυχίας, η MS ως ένας από τους μεγαλύτερους εργοδότες της Net Applications δεν έχει τον κίνδυνο να διαστρεβλωθούν τα δεδομένα εις βάρος της. Η γνώμη μου είναι αυτή, βεβαίως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι αλλη παπατζα θα διαβασουμε εδω μεσα απορω. Α ρε Ελληναρες (μερικοι) που νομιζετε οτι το καθετι το παιζετε στα δαχτυλα και οτι η αποψη σας και οι γνωσεις σας ειναι ανωτερες απο των υπολοιπων..Οι αλλοι τα βγαλανε εξω και τα μετραγανε (τα πτυχια)..

Καμια σωτηρια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...