Προς το περιεχόμενο

Aξίζει να ασχοληθεί κανείς επαγγελματικά με τον προγραμματισμό?


tonyler

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας. 

Είμαι μαθητής της Α' Λυκείου και τις τελευταίες μερες ( μετά από ένα μεγάλο σοκ που έπαθα) , ''ψάχνομαι'',ώστε να αποφασίσω τι ακριβώς θέλω να γίνω στο μέλλον, για ποια σχολή θα δώσω στις Πανελλήνιες κλπ.

Ασχολούμαι από πολύ μικρός με τον υπολογιστή και γενικά με ό,τι τεχνολογικό πιάνω στα χέρια μου , κυρίως λόγω των video games. Τους τελευταίους μήνες όμως , εκτός από το να παίζω απλά , να μιλάω με φίλους σε Facebook , Skype κλπ , θέλω να δημιουργήσω κάτι μέσα από την τεχνολογία ( οτιδήποτε - βιντεάκια στο Youtube , Intros σε άλλα κανάλια κλπ).

Και γι'αυτό βρήκα ενδιαφέρον το να γίνω προγραμματιστής : Να δημιουργώ και να συνεισφέρω στην κοινωνία μέσω της τεχνολογίας ( φτιάχνοντας εφαρμογές , sites , σχεδιάζοντας κ.ά). Με την έρευνα που έκανα έως τώρα για το αν ''αξίζει να γίνω επαγγελματίας προγραμματιστής'' , δεν έχω βγάλει άκρη. 

Ο καθηγητής της Πληροφορικής στο σχολείο λέει '' Αν μάθεις προγραμματισμό θα έχεις σίγουρη δουλειά γιατί έχει μεγάλη ζήτηση''.

Ωστόσο , βρήκα σε άλλα ελληνικά forum , άτομα να αναφέρουν σε Posts του 2010 ''ότι ο κλάδος έχει κορεστεί πια''...

Υπάρχει κανείς που να ξέρει τι ακριβώς γίνεται? Πρόκειται να βρω δουλειά το 2025 ή να μην μπω καν στον κόπο να μαθαίνω γλώσσες από τώρα? Ξεκίνησα με python , είμαι στα πολύ βασικά ακόμα και φαίνεται αρκετά διασκεδαστικό να γράφεις κώδικα ( αλλά είμαι ακόμα στην αρχή - δεν ξέρω πώς θα είναι στη συνέχεια). Επίσης , πόσα χρήματα βγάζει ένας προγραμματιστής? Έχει ζωή ένας προγραμματιστής ή από το πρωί μέχρι το βράδυ είναι κλεισμένος σε 4 τοίχους και μπροστά από μια οθόνη?

Ευχαριστώ . Αν έχετε κάποια απορία ρωτήστε ελεύθερα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 121
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για εδώ δεν ξέρω αλλά στο εξωτερικό είναι καλύτερα τα πράγματα.

Πάντως και εδώ βλέπω συχνά σε αγγελίες να ψάχνουν για προγραμματιστές ή κάτι σχετικό με web-developing.

 

Ψάξου για cloud αν θες, φαίνεται να υπάρχει μέλλον εκεί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει μεγάλη ζήτηση σε πολλούς τομείς πάνω στον προγραμματισμό. Και όσον αφορά εφαρμογες αλλά και web. Γενικά είναι μια δουλειά που πρέπει να την αγαπήσεις, με τις δυσκολίες της και να την παντρευτείς για πάντα. Για μένα δεν έχει μεγάλη σημασία με τι θα ασχοληθείς αρκεί να γίνεις πολύ καλός σε αυτό που κάνεις. Αν διάλεγα αυτή τη στιγμή θα ασχολούμουν με: iOS development και οπωσδήποτε με BE τεχνολογίες. Το LAMP stack έχει πάρει πάλι τα πάνω του.

Στον προγραμματισμό ποτέ δε θα μπορέσεις να τα κάνεις όλα, αλλιώς δε θα κάνεις τίποτα σωστά. Θέλει να έχεις αφοσίωση στο κυριαρχο skillset σου.

Από λεφτά είναι ίσως η καλύτερη δουλειά αυτή τη στιγμή παγκοσμίως και οι γνώστες ανταμείβονται! Στην Ελλάδα ένα μαθητευόμενος παίρνει εύκολα 600-700 και στα 1-2 χρόνια ξεπερνά κατα πολύ το χιλιάρικο αναλόγως εμπειριών. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2025 έχουμε ακόμη 9 χρονιά μέχρι τότε στανδαρ θα έχουν αλλάξει κάποια δεδομένα.

Ξέρω όλα τα παιδιά ψάχνουν δουλείες που να έχουν μέλλον, άλλα καλύτερα να πιάσεις αυτό που θα αγαπήσεις, να γυρνάς στο σπίτι ευχαριστημένος με την δουλειά σου, πάρα να βγάζεις 1χιλιαρικο το μηνά να γυρνάς στο σπίτι με νευρά.

 

Αν σου αρέσει πραγματικά αυτός ο κλάδος (που να πω την αλήθεια είναι γεμάτος μαγεία,ιδέες,εκπλήξεις..) τότε πιάσε ένα βιβλιαράκι και άρχισε να διαβάζεις.

Προσωπική μου άποψη είναι να κάτσεις να ασχοληθείς και με το hardware εκεί είναι όλη η μαγεία (πρέπει όμως να έχεις κάποιες βασικές γνώσεις πάνω στα ηλεκτρικά κυκλώματα, όμως νομίζω θα τα δεις στην Β' λυκείου + ολοκληρωμένα κυκλώματα που μπορείς να ασχοληθείς μόνος σου).

 

- Και καλή επιτυχία στις εξετάσεις.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Αφού σου αρέσει τόσο πολύ να ασχοληθείς. Και όταν διαβάζεις ελληνικά forums να έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου ότι 8/10 έλληνες είναι μίζεροι %#$^%& που τους ενοχλούν τα πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή σύμφωνα με εσάς , αυτή τη στιγμή  Μπορεί κανείς να κάνει καριέρα στον προγραμματισμό.  

Όμως οι ώρες εργασίες θα είναι σε λογικά πλαίσια? Πέρα από τις ώρες για να μάθεις καινούρια πράγματα , π.χ σε μια εταιρεία - οι ώρες που δουλεύεις ξεπερνούν το 8ωρο?

 

Βλέπω σε ξένα sites παιδιά μικρότερα σε ηλικία από εμένα( 10-12) , να λένε ότι ξέρουν την τάδε γλώσσα. 

Είναι αργά να ξεκινήσω να μαθαίνω? 

 

Σε ελληνικά forums αναφέρεται συχνά ότι από τη σχολή απλά παίρνεις τα εφόδια ,σε ''βάζει στον τρόπο σκέψης του προγραμματισμού'' και για να γίνεις προγραμματιστής πρέπει να ασχοληθείς από μόνος σου. Αυτό κατά πόσο ισχύει πλέον (γτ αυτά που είδα ήταν 2010)? Θα κάνω 4 χρόνια να τελειώσω τη σχολή και μετά πόσο χρόνο θα πάρει περίπου με συστηματικό διάβασμα να μάθω καλά κάτι ώστε να πάω να ασχοληθώ επαγγελματικά? 

 

Btw , πού βρίσκω βιβλία για να μάθω προγραμματισμό? 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτά άμα σκέφτεσαι πόση ώρα θα πρέπει να ασχολείσαι δεν ξεκινάς καλά. Ο προγραμματισμος θέλει υπομονή και επίμονη. Τι εννοείς επαγγελματικά? Υπάρχουν παιδιά που παίρνουν από μικρά μέρος σε διαγωνισμούς και κερδίζουν λεφτά, άλλοι αναλαμβανουν μικρά project. Δεν υπάρχει standard, πολλά μπορείς να κάνεις αρκεί να έχεις όρεξη..

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτά άμα σκέφτεσαι πόση ώρα θα πρέπει να ασχολείσαι δεν ξεκινάς καλά. 

Ρωτάω επειδή βλέπω πολλούς να λένε ότι θέλει ''κάψα''. Θα μπορώ να φτιάξω μια κανονική ζωή βγάζοντας λεφτά από τον προγραμματισμό? Δεν έχω πρόβλημα να αφιερώσω χρόνο για να μάθω , ειδικά από τη στιγμή που μου αρέσει , αλλά αν είναι να δουλεύω 18 ώρες την ημέρα δεν κάνω ζωή...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή σύμφωνα με εσάς , αυτή τη στιγμή Μπορεί κανείς να κάνει καριέρα στον προγραμματισμό.

Όμως οι ώρες εργασίες θα είναι σε λογικά πλαίσια? Πέρα από τις ώρες για να μάθεις καινούρια πράγματα , π.χ σε μια εταιρεία - οι ώρες που δουλεύεις ξεπερνούν το 8ωρο?

 

Βλέπω σε ξένα sites παιδιά μικρότερα σε ηλικία από εμένα( 10-12) , να λένε ότι ξέρουν την τάδε γλώσσα.

Είναι αργά να ξεκινήσω να μαθαίνω?

 

Σε ελληνικά forums αναφέρεται συχνά ότι από τη σχολή απλά παίρνεις τα εφόδια ,σε ''βάζει στον τρόπο σκέψης του προγραμματισμού'' και για να γίνεις προγραμματιστής πρέπει να ασχοληθείς από μόνος σου. Αυτό κατά πόσο ισχύει πλέον (γτ αυτά που είδα ήταν 2010)? Θα κάνω 4 χρόνια να τελειώσω τη σχολή και μετά πόσο χρόνο θα πάρει περίπου με συστηματικό διάβασμα να μάθω καλά κάτι ώστε να πάω να ασχοληθώ επαγγελματικά?

 

Btw , πού βρίσκω βιβλία για να μάθω προγραμματισμό?

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας :)

Εάν γνωρίζεις Αγγλικά μπορείς εύκολα να βρεις πηγές για βιβλία και για online μάθηση. Μιας και είπες για python δες αυτό http://www.python-course.eu/python3_course.php είναι ότι καλύτερο έχω βρει online. Αν δεν ξέρεις καλά Αγγλικά πρέπει να εστιάσεις σε αυτά.

Σε κάθε περίπτωση προτεραιότητα είναι το σχολείο για να περάσεις στη σχολή που θες όσο για αυτούς που λένε ότι γνωρίζουν 1-2-3 γλώσσες, απλά νομίζουν ότι τις γνωρίζουν.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό λέμε. Άμα το νιώθεις σαν δουλειά ακόμα δεν ξεκίνησες άστο. Δεν είναι θα κάτσεις 1-2 μήνες να μάθεις δύο πράγματα και μετά θα σε κάνουν μπάνιο με 50ευρα. Αν δεν βλέπεις τον εαυτό σου να γράφει κώδικα ή να κάνεις debugging και να ξεχνιέσαι ξανασκεψου του. Σίγουρα θα υπάρχουν στιγμές που θα βαριέσαι αυτό που κανείς αλλά κυρίως πρέπει να σου αρέσει και λίγο αυτό που κάνεις.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή σύμφωνα με εσάς , αυτή τη στιγμή  Μπορεί κανείς να κάνει καριέρα στον προγραμματισμό.  

Όμως οι ώρες εργασίες θα είναι σε λογικά πλαίσια? Πέρα από τις ώρες για να μάθεις καινούρια πράγματα , π.χ σε μια εταιρεία - οι ώρες που δουλεύεις ξεπερνούν το 8ωρο?

 

Βλέπω σε ξένα sites παιδιά μικρότερα σε ηλικία από εμένα( 10-12) , να λένε ότι ξέρουν την τάδε γλώσσα. 

Είναι αργά να ξεκινήσω να μαθαίνω? 

 

Σε ελληνικά forums αναφέρεται συχνά ότι από τη σχολή απλά παίρνεις τα εφόδια ,σε ''βάζει στον τρόπο σκέψης του προγραμματισμού'' και για να γίνεις προγραμματιστής πρέπει να ασχοληθείς από μόνος σου. Αυτό κατά πόσο ισχύει πλέον (γτ αυτά που είδα ήταν 2010)? Θα κάνω 4 χρόνια να τελειώσω τη σχολή και μετά πόσο χρόνο θα πάρει περίπου με συστηματικό διάβασμα να μάθω καλά κάτι ώστε να πάω να ασχοληθώ επαγγελματικά? 

 

Btw , πού βρίσκω βιβλία για να μάθω προγραμματισμό? 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας :)

 

Το λογικό πλαίσιο εξαρτάτε από τι ωράριο θα κανονίσεις, υπάρχουν full-time και non-full-time δουλείες άπλα το full-time έχει περισσότερα χρήματα.

Επίσης όχι δεν είναι αργά να ξεκινήσεις, εδώ άλλοι ξεκινάνε από τα 30-40 τους γιατί δεν έχει πολύ απήχηση ο κλάδος τους.

Συμφωνώ ότι η σχολή σου δίνει τα εφόδια και τον τρόπο σκέψης άλλα αυτό δεν σημαίνει ότι δεν μπορείς να μπεις στον τρόπο σκέψης και εσύ μόνος σου.

Άπλα διάβασμα και έναν κάλο οδηγό θέλει.

 

Ψάξε βιβλία αλγοριθμικής και βασικές αρχές της, το google θα γίνει ο καλύτερος σου φίλος σιγά σιγά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας. 

Είμαι μαθητής της Α' Λυκείου και τις τελευταίες μερες ( μετά από ένα μεγάλο σοκ που έπαθα) , ''ψάχνομαι'',ώστε να αποφασίσω τι ακριβώς θέλω να γίνω στο μέλλον, για ποια σχολή θα δώσω στις Πανελλήνιες κλπ.

Ασχολούμαι από πολύ μικρός με τον υπολογιστή και γενικά με ό,τι τεχνολογικό πιάνω στα χέρια μου , κυρίως λόγω των video games. Τους τελευταίους μήνες όμως , εκτός από το να παίζω απλά , να μιλάω με φίλους σε Facebook , Skype κλπ , θέλω να δημιουργήσω κάτι μέσα από την τεχνολογία ( οτιδήποτε - βιντεάκια στο Youtube , Intros σε άλλα κανάλια κλπ).

Και γι'αυτό βρήκα ενδιαφέρον το να γίνω προγραμματιστής : Να δημιουργώ και να συνεισφέρω στην κοινωνία μέσω της τεχνολογίας ( φτιάχνοντας εφαρμογές , sites , σχεδιάζοντας κ.ά).

Εκτός σπάνιων περιπτώσεων στην ηλικία σου δεν παίζει να έχει κανείς ξεκάθαρη ιδέα του τι θέλει να γίνει στη ζωή.

 

Ο καθηγητής της Πληροφορικής στο σχολείο λέει '' Αν μάθεις προγραμματισμό θα έχεις σίγουρη δουλειά γιατί έχει μεγάλη ζήτηση''.

Καλά λέει. Και η ζήτηση μόνο να αυξηθεί πρόκειται στο ορατό μέλλον.

 

Ωστόσο , βρήκα σε άλλα ελληνικά forum , άτομα να αναφέρουν σε Posts του 2010 ''ότι ο κλάδος έχει κορεστεί πια''...

Υπάρχει κανείς που να ξέρει τι ακριβώς γίνεται? Πρόκειται να βρω δουλειά το 2025 ή να μην μπω καν στον κόπο να μαθαίνω γλώσσες από τώρα? Ξεκίνησα με python , είμαι στα πολύ βασικά ακόμα και φαίνεται αρκετά διασκεδαστικό να γράφεις κώδικα ( αλλά είμαι ακόμα στην αρχή - δεν ξέρω πώς θα είναι στη συνέχεια).

Δε μπορούμε να ξέρουμε σε τι αναφέρονται και γιατί το λένε αυτό. Το σίγουρο είναι ότι ο κλάδος και ο κάθε κλάδος έχει κορεσμό μόνο στα κατώτερα επίπεδα, οπότε άποψή μου ignore και φρόντισε απλά να φέρεις τον εαυτό σου στη θέση του top talent, όπου δε σε απασχολεί καθόλου τι κάνει ο κλάδος.

 

Επίσης , πόσα χρήματα βγάζει ένας προγραμματιστής? Έχει ζωή ένας προγραμματιστής ή από το πρωί μέχρι το βράδυ είναι κλεισμένος σε 4 τοίχους και μπροστά από μια οθόνη?

Τι επιπέδου προγραμματιστής; Σε ποιά χώρα; Με ποιό εργοδότη; Που έχει μανατζάρει την καριέρα και την εξέλιξή του πόσο καλά;

 

Στα 25 σου μπορείς να είσαι είτε άσχετος copy paster που στήνει wordpress για 600 ευρώ το μήνα είτε έμπειρος engineer στην αφρόκρεμα των εργοδοτών του χώρου (Google/Facebook/Apple/Amazon κλπ) για 10-15Κ. Το τι από τα δύο θα συμβεί εξαρτάται βασικά από σένα: πόσο ενδιαφέρον και ικανότητα θα έχεις να βάζεις στόχους, να χαράζεις πορεία και να εκτελείς το σχέδιο.

 

Δηλαδή σύμφωνα με εσάς , αυτή τη στιγμή  Μπορεί κανείς να κάνει καριέρα στον προγραμματισμό.

Ναι και με το παραπάνω.

 

Όμως οι ώρες εργασίες θα είναι σε λογικά πλαίσια? Πέρα από τις ώρες για να μάθεις καινούρια πράγματα , π.χ σε μια εταιρεία - οι ώρες που δουλεύεις ξεπερνούν το 8ωρο?

Προφανώς εξαρτάται από την εταιρία και τη σχέση σου μαζί της, δε μπορεί να γενικευτεί. Και γενικά η ερώτηση αυτή και η απάντηση που έδωσα μπορεί να μεταφερθεί σε οποιοδήποτε αντικείμενο εκτός του προγραμματισμού. Οπότε δεν πρέπει να σε απασχολεί σ' αυτή τη φάση.

 

Βλέπω σε ξένα sites παιδιά μικρότερα σε ηλικία από εμένα( 10-12) , να λένε ότι ξέρουν την τάδε γλώσσα. 

Είναι αργά να ξεκινήσω να μαθαίνω?

Δεν είναι αργά (ποτέ δεν είναι αργά, εκτός αν πείσεις τον εαυτό σου για το αντίθετο), και δεν έχει νόημα να συγκρίνεις τον εαυτό σου με άλλους με τέτοια κριτήρια.

 

Σε ελληνικά forums αναφέρεται συχνά ότι από τη σχολή απλά παίρνεις τα εφόδια ,σε ''βάζει στον τρόπο σκέψης του προγραμματισμού'' και για να γίνεις προγραμματιστής πρέπει να ασχοληθείς από μόνος σου.

Αυτό κατά πόσο ισχύει πλέον (γτ αυτά που είδα ήταν 2010)? Θα κάνω 4 χρόνια να τελειώσω τη σχολή και μετά πόσο χρόνο θα πάρει περίπου με συστηματικό διάβασμα να μάθω καλά κάτι ώστε να πάω να ασχοληθώ επαγγελματικά?

Η σχολή δε σε βάζει σε κανένα τρόπο σκέψης. Τρία βασικά πράγματα είναι που κάνει για σένα: α) σου δίνει αφορμή να ασχοληθείς με κάποια συγκεκριμένα πράγματα, β) σε φέρνει σε επαφή με κόσμο που μπορεί να βοηθήσει την πορεία σου, γ) σε φέρνει μπροστά στην ανάγκη να ανακαλύψεις με ποιό τρόπο μαθαίνει ο εαυτός σου και να τον εφαρμόσεις.

 

Η ιδέα ότι θα μάθεις κάτι με συστηματικό διάβασμα δεν είναι τελείως σωστή. Ναι το διάβασμα είναι πολύ καλό και χρήσιμο, ναι όποιος μπορεί και θέλει να διαβάσει αργά η γρήγορα ξεχωρίζει από τη μάζα αυτών που δεν το κάνουν, αλλά βασικά το μεγαλύτερο μέρος της προσπάθειας είναι να κάνεις πράγματα. Να τα κάνεις, να τα περιεργάζεσαι, να τα ξανακάνεις, να μαθαίνεις κάτι, να καταλαβαίνεις έτσι τι νόημα έχει κάτι άλλο που διάβασες αλλά δεν είχες τη δυνατότητα να εμπεδώσεις πιο πριν, να είσαι ο αυστηρότερος κριτής του εαυτού σου, να εξελίσσεσαι. Don't get me wrong, λατρεύω το διάβασμα και με έχει βοηθήσει πολύ. Έχω δώσει αρκετά χιλιάρικα για να φτιάξω σχετική με το αντικείμενο προσωπική βιβλιοθήκη, πράγμα που είναι πολύ σπάνιο. Αλλά μόνο με διάβασμα δε γίνεται δουλειά, ο προγραμματισμός δεν είναι λογιστική. Μας αρέσει να λέμε ότι είναι επιστήμη και τέχνη ταυτόχρονα. Και στα δύο η μελέτη παίζει βασικό ρόλο, αλλά η πράξη παίζει βασικότερο.

 

Έχεις μπροστά σου άνετα 7-8 χρόνια μέχρι να καταλάβεις που παν τα 4 στην αγορά εργασίας. Είναι πολύς χρόνος. Αξιοποίησέ τον ούτως ώστε όταν έρθει η ώρα να σου λείπει η εμπειρία στη δουλειά (που δε μπορείς να κάνεις κάτι γι' αυτό) και τίποτα άλλο.

  • Like 14
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτό που έχω να σου πώ και ώς προγραμματιστής και ώς άνθρωπος απλά διάλεξε να κάνεις στην ζωή σου επειδή θα τρώς τα 2/3 της ημέρας σου και μπορεί και παραπάνω αυτό που αγαπάς. Ότι και αν είναι αυτό θα πετύχεις με τον έναν ή τον άλλο τρόπο. Αν γουστάρεις προγραμματισμό ψήσου, κορεσμός δεν υπάρχει, κορεσμός απο wannabe προγραμματιστές και άσχετους υπάρχει και υπάρχει σε όλα τα επαγγέλματα.

Κοίτα να κάνεις κάτι που το αγαπάς γιατί όταν θα χρειαστεί να δουλέψεις και 30 ώρες συνεχόμενες (ναι γιατί είναι σπάνιο το 8ωρο σε αυτή τη δουλειά) τουλάχιστον να το κάνεις επειδή το γουστάρεις (όχι ότι δεν θα φτάσεις σε σημείο να κάνεις πράγματα που τα βαριέσαι).

 

Τώρα για εμένα το μέλλον είναι Big Data, Machine Learning και AI . Τουλάχιστον το πρώτο θα το δούμε ώς ανάγκη και στην Ελλάδα, τα άλλα δεν ξέρω :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...