Προς το περιεχόμενο

Επιδοτησεις ΟΑΕΔ


anwnymh29

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους,βασικα οτι λεει ο τιτλος.. Τι γνωριζετε για τις επιδοτησεις,ποιοι τις δικαιουνται,καθε ποτε δινονται και οτιδηποτε αλλο γνωριζετε αν γνωριζετε.

Ευχαριστω.

 

(Αν υπαρχει τετοιο θεμα ηδη ζητω συγνωμη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Εννοείς για να ανοίξει κάποιος επιχείρηση;

 

Αν δεν έχουν αλλάξει τα πράγματα θυμάμαι ότι πρέπει να είσαι άνεργος, να έχεις παρακολουθήσει κάποια σεμινάρια και το αντικείμενο να είναι σε αυτά που επιδοτούνται. (πχ θυμάμαι ότι καφέ, αναψυκτήρια, φαγάδικα κλπ δεν μπαίνανε σε επιδότηση).

 

Υπάρχουν και από ΕΣΠΑ (κάπως αλλιώς πρέπει να λέγεται πλέον) προγράμματα και υπάρχουν και κάποια αποκλειστικά για γυναίκες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι για επιχειρησεις..Δλδ ειναι μονο για συγκεκριμενες δουλειες?Για παραδειγμα αν εγω ηθελα να ανοιξω ενα πρατηριο φουρνου θα επρεπε να παρακολουθησω ειδικα σεμιναρια και μετα να μου δοθει η επιδοτηση?Τυχαιο παραδειγμα το πρατηριο..

Τα ΕΣΠΑ και αυτα μεσω ΟΑΕΔ δεν ειναι? Ηλιθιες ερωτησεις το ξερω αλλα δεν εχω ιδεα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι για επιχειρησεις..Δλδ ειναι μονο για συγκεκριμενες δουλειες?Για παραδειγμα αν εγω ηθελα να ανοιξω ενα πρατηριο φουρνου θα επρεπε να παρακολουθησω ειδικα σεμιναρια και μετα να μου δοθει η επιδοτηση?Τυχαιο παραδειγμα το πρατηριο..

Τα ΕΣΠΑ και αυτα μεσω ΟΑΕΔ δεν ειναι? Ηλιθιες ερωτησεις το ξερω αλλα δεν εχω ιδεα..

Τα σεμινάρια είναι γενικά (και τυπικά). Απλά πρέπει να τα έχεις παρακολουθήσει για να μπορείς να κάνεις αίτηση για επιδότηση. Πας κάποιες ώρες δηλαδή, δεν κάνεις τίποτα.

 

Του ΕΣΠΑ δεν είναι μέσω ΟΑΕΔ όχι, από την Ευρώπη είναι. Αλλά κι εκεί δεν επιδοτούνται τα πάντα. Βγαίνουν κατά καιρούς προγράμματα που έχουν διάφορους όρους (και διάφορα ποσά).

 

Το πρατήριο φούρνου έχω την εντύπωση ότι δεν είναι σε αυτά που επιδοτούνται.

 

edit, αυτά που γράφω για τον ΟΑΕΔ ήταν έτσι μέχρι πριν λίγα χρόνια, δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν απευθυνθω σε καποιον συμβουλο εργασιας στον ΟΑΕΔ θα με κατευθυνει ? Θα γνωριζουν αυτοι αφου οι επιδοτησεις αυτες αφορουν ανεργους ε? :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω πως ναι. Επίσης μπορείς να ψάξεις και για γραφεία που ασχολούνται με επιδοτήσεις ΕΣΠΑ και να τους πεις ότι ενδιαφέρεσαι. Οπότε θα σου στέλνουν με email ό,τι νέο βγαίνει και αν βρεις κάτι που σε ενδιαφέρει μιλάς μαζί τους πιο αναλυτικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω πως ναι. Επίσης μπορείς να ψάξεις και για γραφεία που ασχολούνται με επιδοτήσεις ΕΣΠΑ και να τους πεις ότι ενδιαφέρεσαι. Οπότε θα σου στέλνουν με email ό,τι νέο βγαίνει και αν βρεις κάτι που σε ενδιαφέρει μιλάς μαζί τους πιο αναλυτικά.

Σε ευχαριστω zio!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς είναι λίγο "κάπως" το τοπίο με τις επιδοτήσεις.

Αν δεν πας σε γραφείο που αναλαμβάνει να ετοιμάσει τέτοιες δουλειές, κινδυνεύεις να μην κάνεις σωστή αίτηση (χρειάζεται business plan κτλ.) και να χάσεις την επιδότηση από αμέλεια.

Από την άλλη υπάρχει η δυνατότητα να μην δικαιούσαι επιδότηση και το γραφείο να σου πει ότι την δικαιούσαι και να κάνει κανονικά την αίτηση, μόνο και μόνο για να πάρει τα λεφτουδάκια σου.

 

Υπάρχει ένα σύστημα υπολογισμού μορίων με βάση το οποίο μπορείς να καταλάβεις λίγο πολύ αν έχεις πιθανότητες ή όχι.

 

Οι επιδοτήσεις αφορούν 4 ή 5 γενικές κατηγορίες και η κάθε μια έχει τις προϋποθέσεις της. Κάποιες επιδοτήσεις έκλεισαν, η επιδότηση για πτυχιούχους τριτοβάθμιας από όσο ξέρω ολοκληρώνεται αυτή τη περίοδο και αναμένονται και άλλες 2 κατηγορίες. Υπάρχρι και η επιδότηση για νεοφυής επιχειρήσεις, που από όσο ξέρω τρέχει ακόμα.

 

Ο ΟΑΕΔ έχει χρόνια να δώσει επιδότηση σε νέους ή υφιστάμενους επαγγελματίες από όσο ξέρω. Δεν υπάρχουν και κρατικά λεφτά άλλωστε. Όλα του ΕΣΠΑ είναι, απλά εμπλέκεται ο ΟΑΕΔ ως αρμόδια υπηρεσία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς είναι λίγο "κάπως" το τοπίο με τις επιδοτήσεις.

Αν δεν πας σε γραφείο που αναλαμβάνει να ετοιμάσει τέτοιες δουλειές, κινδυνεύεις να μην κάνεις σωστή αίτηση (χρειάζεται business plan κτλ.) και να χάσεις την επιδότηση από αμέλεια.

Από την άλλη υπάρχει η δυνατότητα να μην δικαιούσαι επιδότηση και το γραφείο να σου πει ότι την δικαιούσαι και να κάνει κανονικά την αίτηση, μόνο και μόνο για να πάρει τα λεφτουδάκια σου.

 

Υπάρχει ένα σύστημα υπολογισμού μορίων με βάση το οποίο μπορείς να καταλάβεις λίγο πολύ αν έχεις πιθανότητες ή όχι.

 

Οι επιδοτήσεις αφορούν 4 ή 5 γενικές κατηγορίες και η κάθε μια έχει τις προϋποθέσεις της. Κάποιες επιδοτήσεις έκλεισαν, η επιδότηση για πτυχιούχους τριτοβάθμιας από όσο ξέρω ολοκληρώνεται αυτή τη περίοδο και αναμένονται και άλλες 2 κατηγορίες. Υπάρχρι και η επιδότηση για νεοφυής επιχειρήσεις, που από όσο ξέρω τρέχει ακόμα.

Δινεις χρηματα για να κανεις αιτηση επιδοτησης?Επισης το γραφειο που αναφερεις ειναι τα λεγομενα κεκ?

Συγνωμη για τις βλακωδεις ερωτησεις αλλα πραγματικα δεν εχω ιδεα τι παιζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, ιδιωτικά γραφεία είναι, τα οποία έναντι κάποιας αμοιβής ετοιμάζουν τα χαρτιά σου και φροντίζουν να είναι σωστη η αίτηση. Απλά όπως σε όλες τις δουλειές, υπάρχουν κάποιοι που όντως είναι ξηγημένοι και κάποιοι απλά θα σου πουν αυτό που θες να ακούσεις, για να πάρουν το κατιτοίς τους.

 

Καμία σχέση τα ΚΕΚ. Εκείνα είναι κέντρα επαγγελματικής κατάρτισης και έχουν να κάνουν με την επαγγελματική εκπαίδευση γενικότερα. Επαγγελματίες, άνεργοι, απασχολούμενοι κτλ. Επιδοτούμενα είναι, αλλά για να εκπαιδευτείς, όχι για να ανοίξεις κάτι δικό σου.

 

Αν έχεις αξιόπιστο λογιστή, απευθύνσου σε εκείνον. Με τα forum δεν θα βγάλεις γιατι είναι δεκάδες οι παράμετροι. Κανείς δεν θα σου δώσει 100% εμπεριστατωμένη απάντηση, που να σου δίνει τη δυνατότητα να κρίνεις αν πρέπει να κάνεις αίτηση ή όχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, εννοείται. Και συνήθως τελειώνει μια κατηγορία και ξεκινάει η επόμενη. Κάθε κατηγορία έχει συγκεκριμένο σύνολο χρημάτων που θα επιδοτηθούν ανάμεσα στους επαγγελματίες και διαφορετικά ποσοστά και προϋποθέσεις ανάλογα την κατηγορία.

Π.χ. η μια κατηγορία μπορεί να επιδοτείται το 40% του συνολικού ποσού, αλλά να σου ζητάει να δείξεις το 100% των τιμολογίων πριν στα δώσει.

Κάποια άλλη κατηγορία μπορεί να επιδοτείται με 100% και να στα δίνει τμηματικά σε δόσεις πριν καν ακόμα ξεκινήσεις (Start-ups συνήθως).

Σε άλλες περιπτώσεις το ποσό της επιδότησης (ή και το αν θα πάρεις γενικά) εξαρτάται κι από τα άτομα που θα προσλάβεις. Άλλα χρήματα παίρνεις (αν παίρνεις) αν δεν προσλάβεις κανέναν, άλλα χρήματα αν προσλάβεις 1, άλλα για 5 άτομα κτλ.

 

Επίσης, όλα αυτά έχουν και δεσμεύσεις. Π.χ. αν επιδοτηθείς με ένα Χ ποσό και έχεις πάρει κάποια χρήματα και ξαφνικά κλείσεις την επιχείρηση, αν η σύμβαση του ΕΣΠΑ έχει ως προϋπόθεση να μείνεις ανοιχτός π.χ. 4 χρόνια κι εσυ δεν τα εξάντλησες, πρέπει να επιστρέψεις τα χρήματα.

Ή αν πεις ότι θα προσλάβεις 5 άτομα και μετά από 6 μήνες διώξεις τον έναν και δεν τον αντικαταστήσεις, μπορεί να σου ακυρώσουν την επιδότηση.

 

Όπως σου είπα, υπάρχουν δεκάδες (αν όχι εκατοντάδες) παράμετροι και είναι διαφορετικοί για κάθε κατηγορία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

 

Συγνωμη για τις βλακωδεις ερωτησεις αλλα πραγματικα δεν εχω ιδεα τι παιζει.

Είναι που ξυπνάς πάντα μεσημέρι, γι'αυτό
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...