Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή σφραγίδας ρολογιού ΔΕΗ


Silverage

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, bloubloum είπε

Απο όσο γνωρίζω γίνονται.

Η τελευταία ένδειξη είναι ακριβώς η ίδια. Και έψαξα να βρω διάφορους παλαιούς λογαριασμούς (βρήκα κάποιους σποραδικά) , και είναι ακριβώς το ίδιο. Εχει λογική απο την άποψη οτι το σπίτι δεν κατοικείται. Και επίσης το ρόλοι είναι σφραγισμένο, δεν έχει πειραχτεί.

Οπότε έχω διάφορες απορίες (1) αν έχει το ρολόι βλάβη, ευθυνομαι εγώ ; Παραδέχεται ποτέ η ΔΕΗ βλάβη με υπαιτιότητα της; Μπορεί δηλαδή να μου πει "Μα καλά, δεν διαπίστωσες βλάβη τόσο καιρό ; Δεν είδες την μηδενική κατανάλωση;"  (2) πως μπορώ να αποδείξω οτι δεν μένω στο σπίτι; Το σπίτι (και το όνομα στον λογαριασμό) είναι του πατέρα μου, που μένει όμως αποδεδειγμένα στην επαρχία εδώ και χρόνια. Δηλώνει όμως στην εφορία οτι φιλοξενούμαι εγώ. Στην πραγματικότητα όμως, δεν μένω εκεί (έμενα στο παρελθόν)  αλλα στον φίλο μου. Κάτι όμως που είναι ανεπίσημο. (3) Ο λογαριασμός του νερού είναι επίσης χαμηλός, τύπου 8-9,00€ αλλα δείχνει οτι έχει έστω κάποια πολύ χαμηλό κατανάλωση

Για το αν γινοντε καταμετρήσεις θα το δεις αν κάθε 4μηνο εχεις εκακθαριστικους λογαριασμούς . Αν είναι συνεχεια εναντι  δεν γινοντε.

Λογικα εστω λιγες κιλοβατώρες θα επρεπε να υπαρχουν σαν χρεωση

Ακομα και αν εχει πρόβλημα ο μετρητης θα υπαρξει μια μικρη χρεωση με δοσεις όταν γινει ελεγχος .

Δικιαωμα αιτησης ελεγχου εχει μονο ο πατερας σου . Φιλοξενια σημαινει ότι μενετε  μαζι  αλλα από ότι καταλαβα δεν ισχυει .Αν ηταν δωρεαν παραχωρηση θα επρεπε να εχεις παρει και την παροχη στο ονομα σου.

Το χρωμα της σφραγίδας δεν εχει σημασια

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Για το αν γινοντε καταμετρήσεις θα το δεις αν κάθε 4μηνο εχεις εκακθαριστικους λογαριασμούς . Αν είναι συνεχεια εναντι  δεν γινοντε.

Λογικα εστω λιγες κιλοβατώρες θα επρεπε να υπαρχουν σαν χρεωση

Ακομα και αν εχει πρόβλημα ο μετρητης θα υπαρξει μια μικρη χρεωση με δοσεις όταν γινει ελεγχος .

Δικιαωμα αιτησης ελεγχου εχει μονο ο πατερας σου . Φιλοξενια σημαινει ότι μενετε  μαζι  αλλα από ότι καταλαβα δεν ισχυει .Αν ηταν δωρεαν παραχωρηση θα επρεπε να εχεις παρει και την παροχη στο ονομα σου.

Το χρωμα της σφραγίδας δεν εχει σημασια

Έρχεται εκκαθαριστικός κανονικά. 

Οπότε έχει πρόβλημα σίγουρα ο μετρητης. .

Φοβάμαι όμως μην την πατήσω α  και δεν είναι δική μας υπαιτιότητα, σίγουρα, το πρόβλημα του μετρητή

Και οχι, δεν την έχω πάρει στο όνομα μου. Οπότε έχουμε κάποιον που αποδεδειγμένα ΔΕΝ μένει στο σπίτι αυτό , σωστά ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, bloubloum είπε

Έρχεται εκκαθαριστικός κανονικά. 

Οπότε έχει πρόβλημα σίγουρα ο μετρητης. .

Φοβάμαι όμως μην την πατήσω α  και δεν είναι δική μας υπαιτιότητα, σίγουρα, το πρόβλημα του μετρητή

Και οχι, δεν την έχω πάρει στο όνομα μου. Οπότε έχουμε κάποιον που αποδεδειγμένα ΔΕΝ μένει στο σπίτι αυτό , σωστά ; 

Δεν το καταλαβα αυτό ....Η παροχη ακομα είναι στο ονομα του πατερα σου και αν βρεθει ότι υπαρχει πρόβλημα στον μετρητη θα εχει πρόβλημα .Ποσο καιρο δεν γραφει ? Είναι προσβασιμος για ελεγχο από ότι καταλαβα .

Λογικα αν είναι καιρο ετσι με μηδενικη καταναλωση θα "χτυπησει" στο συστημα του ΔΕΔΔΗΕ να ερθουν για ελεγχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Δεν το καταλαβα αυτό ....Η παροχη ακομα είναι στο ονομα του πατερα σου και αν βρεθει ότι υπαρχει πρόβλημα στον μετρητη θα εχει πρόβλημα .Ποσο καιρο δεν γραφει ? Είναι προσβασιμος για ελεγχο από ότι καταλαβα .

Λογικα αν είναι καιρο ετσι με μηδενικη καταναλωση θα "χτυπησει" στο συστημα του ΔΕΔΔΗΕ να ερθουν για ελεγχο

1) Ναι, θα έχει πρόβλημα ο πατέρας μου προφανώς. Απλώς με καίει, πόσο μπορεί να μπλέξει για κάτι που δεν είναι υπαιτιότητα του και προφανώς είναι βλάβη της ΔΕΗ.

Φαντάζομαι σε τέτοιες περιπτώσεις παίρνουν το ρολόι και το ελέγχουν. Ακόμη όμως και αν ψάξουν το ρολόι θα δουν οτι δεν έχει πειραχτεί, αλλα μήπως μετά πουν οτι ''Εσεις γιατί δεν το είδατε ''΄; ''Γιατί δεν αναφέρατε βλάβη'';

Εγω δεν πονηρεύτηκα να το ψάξω παραπάνω προηγουμένω  (για να είμαι ειλικρινής) , θεώρησα απλώς οτι ερχόταν  μόνο το πάγιο - λογω του ότι το έχουμε παρατημένο.

2) Ακριβώς δεν ξέρω. Υποθέτω απο το 2016 ή το 2017, απο το οποίω σίγουρα δεν κατοικώ εγώ, και ψάχνοντας - ΠΛΕΟΝ - τους λογαριασμούς, είδα οτι πραγματικά δεν γράφει ο μετρητής, σίγουρα απο το 2017 .

3) Επειδή θα το βάλουμε προς ενοικίαση πλέον (για αυτό και το έψαξα περισσότερο) σκέφτομαστε τώρα, τι είναι πιο λογικό, να δηλώσουμε βλάβη, έστω και καθυστερημένα (που είναι και το πιο δικαιο αλλα δεν ξέρω ποσο ενδιαφέρει την δεη αυτό)  ή να κάνουμε την μεταφορά στον νέο ενοικιαστή, ελπίζοντας να μην υπάρξει πρόβλημα;

(Ευχαριστώ για την υπομονή σου να μου απαντάς)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Σήμερα που είδα το ρολόι μου παρατήρησα ότι λείπει η βίδα πάνω στο καπάκι έχει μια κόκκινη σφραγίδα. 

Ο δεδηε έβγαλε τη βίδα;;;; Είναι ψηφιακό το ρολόι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Shorai είπε

Σήμερα που είδα το ρολόι μου παρατήρησα ότι λείπει η βίδα πάνω στο καπάκι έχει μια κόκκινη σφραγίδα. 

Ο δεδηε έβγαλε τη βίδα;;;; Είναι ψηφιακό το ρολόι 

Ο ΔΕΔΔΗΕ οταν για καποιο λογο αλλαζει μετρητη βαζει ηλεκτρονικο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Ο ΔΕΔΔΗΕ οταν για καποιο λογο αλλαζει μετρητη βαζει ηλεκτρονικο .

Ηλεκτρονικός είναι καιρό τώρα, ωστόσο σήμερα διαπίστωσα ότι λείπει η πάνω βίδα στο καπάκι. Έχει μόνο τη κόκκινη σφραγίδα και η βίδα δεν είναι πουθενά 

Επεξ/σία από Shorai
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
12 λεπτά πριν, AnaZab είπε

Καλησπέρα σε όλους 

μια συμβουλή θα ήθελα από κάποιον,αγόρασα ένα ακίνητο πρόσφατα,το ρεύμα έχει κοπεί λόγο χρέους του ενοικιαστή που έμενε πριν από εμένα,έκανα την αίτηση στη ΔΕΗ να περάσει στο όνομα μου  η νέα σύμβαση εδώ και 12 ημέρες αλλά δεν έχει γίνει κίνηση,στην δεδδηε μου λένε συνέχεια ότι δεν έχουν λάβει κάποια εντολή επανασύνδεσης ρεύματος, Κ επίσης ότι το ρεύμα είναι ακόμα στο όνομα του ενοικιαστή που είχε φύγει αρχές του χρόνου ,τι να κάνω εγώ; Επίσης είχα την ευκαιρία να πάω στο υπόγειο στα ρολόγια να δω το δικό μου,είναι αυτό με τους πόλους δείκτες,δεν θα έπρεπε να έχει αλλαχτεί έτσι και όχι με το ψηφιακό

Καπου εχει κολησει το θεμα στη ΔΕΗ .Οχι μετρητη δεν αλλαζουν απο ΔΕΔΔΗΕ ετσι ευκολα ουτε με χρεωση .Μονο αν χαλασει χωρις χρεωση .

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...