Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή σφραγίδας ρολογιού ΔΕΗ


Silverage

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμας το ρολόι(και άλλων στην πολυκατοικία) είναι από πάντα "γυμνό" και απλά είναι πάνω χύμα το καπάκι. Μια στις τόσες το χρόνο πέφτει η ασφάλεια του ρολογιού. Πάμε την ανεβάζουμε και όλα κομπλέ. Κανείς δεν έχει ασχοληθεί να το σφραγίσει.

Ευτυχώς δηλαδή, γιατί φαντάσου να χρειαζόταν να έπαιρνα κάθε φορά τη ΔΕΗ να περιμένω πότε θα έρθουν να ανεβάσουν την ασφάλεια για να έχουμε ρεύμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 38
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εμας το ρολόι(και άλλων στην πολυκατοικία) είναι από πάντα "γυμνό" και απλά είναι πάνω χύμα το καπάκι. Μια στις τόσες το χρόνο πέφτει η ασφάλεια του ρολογιού. Πάμε την ανεβάζουμε και όλα κομπλέ. Κανείς δεν έχει ασχοληθεί να το σφραγίσει.

Ευτυχώς δηλαδή, γιατί φαντάσου να χρειαζόταν να έπαιρνα κάθε φορά τη ΔΕΗ να περιμένω πότε θα έρθουν να ανεβάσουν την ασφάλεια για να έχουμε ρεύμα.

 

 

Για να συμβαινει αυτο κατι φταιει και θελει ψαξιμο .Δεν ειναι λυση αυτο που κανετε .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα πάει στην ΔΕΔΔΗΕ για αλλαγή επωνυμίας με το πιστοποιητικό του ηλεκτρολόγου κανονικά με τα νέα σχέδια του χώρου.

Όλα καλά, ρώτησα αν γίνεται να αλλάξει το ρολοϊ μου γιατί είναι ένα πανάρχαιο με πολλούς δείκτες ρολογιού. Θέλω να μπει ένα ψηφιακό να μπορώ εύκολα να διαβάζω τις μετρήσεις μου.

Είπε η υπάλληλος ότι το κόστος αλλαγής (σε ψηφιακό ρολόι) είναι 70Ευρώ, εκτός αν περιμένω κάπου μέσα στο χρόνο, που ούτως η άλλως το αλλάζουν τζάμπα στη ΔΕΔΔΗΕ από μόνοι τους λόγω αναβάθμισης. Να περιμένω η να πληρώσω ; Αν και με τόσα που πληρώνω στη δεη έπρεπε να μου το άλλαζαν δωρεάν :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pokemon640, on 05 May 2016 - 9:42 PM, said:Pokemon640, on 05 May 2016 - 9:42 PM, said:

Είχα πάει στην ΔΕΔΔΗΕ για αλλαγή επωνυμίας με το πιστοποιητικό του ηλεκτρολόγου κανονικά με τα νέα σχέδια του χώρου.

Όλα καλά, ρώτησα αν γίνεται να αλλάξει το ρολοϊ μου γιατί είναι ένα πανάρχαιο με πολλούς δείκτες ρολογιού. Θέλω να μπει ένα ψηφιακό να μπορώ εύκολα να διαβάζω τις μετρήσεις μου.

Είπε η υπάλληλος ότι το κόστος αλλαγής (σε ψηφιακό ρολόι) είναι 70Ευρώ, εκτός αν περιμένω κάπου μέσα στο χρόνο, που ούτως η άλλως το αλλάζουν τζάμπα στη ΔΕΔΔΗΕ από μόνοι τους λόγω αναβάθμισης. Να περιμένω η να πληρώσω ; Αν και με τόσα που πληρώνω στη δεη έπρεπε να μου το άλλαζαν δωρεάν :P

 

 

Να περιμενεις φιλε μου αν δουλευει κανονικα .Θα μπουν οι "εξυπνοι" μετρητες αλλα κανεις δεν ξερει ακομα ποσο εξυπνοι θα ειναι .Με οθονη μεσα στο σπιτι να βλεπεις διαφορα στατιστικα καταναλωσης .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να δω όταν θα βγεις σε σύνταξη ποιον θα ρωτάμε....

 

 

 

Μαγικη εικονα.....Ειμια 58+ και για την ωρα μεπαει στα 67 και βλεπουμε !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Εμας το ρολόι(και άλλων στην πολυκατοικία) είναι από πάντα "γυμνό" και απλά είναι πάνω χύμα το καπάκι. Μια στις τόσες το χρόνο πέφτει η ασφάλεια του ρολογιού. Πάμε την ανεβάζουμε και όλα κομπλέ. Κανείς δεν έχει ασχοληθεί να το σφραγίσει.

Ευτυχώς δηλαδή, γιατί φαντάσου να χρειαζόταν να έπαιρνα κάθε φορά τη ΔΕΗ να περιμένω πότε θα έρθουν να ανεβάσουν την ασφάλεια για να έχουμε ρεύμα.

Όλα τα καπάκια έχουν ένα πλαστικό που όταν πέφτει η ασφάλεια το γυρίζεις Και επανέρχεται. Δεν χρειάζεται δηλαδή να ανοίξεις το καπάκι για να την σηκώσεις. Είναι Στο κάτω μέρος στη μέση του κουτιού.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να περιμενεις φιλε μου αν δουλευει κανονικα .Θα μπουν οι "εξυπνοι" μετρητες αλλα κανεις δεν ξερει ακομα ποσο εξυπνοι θα ειναι .Με οθονη μεσα στο σπιτι να βλεπεις διαφορα στατιστικα καταναλωσης .

ε καιρός ήταν να το κάνουν αυτό. Βουλγαρία υπάρχει εδώ και κάτι χρόνια το ψηφιακό σύστημα.

 

(άσχετο) για ΟΤΕ και οπτικές (VDSL, FTTH) σε κέντρο Αθήνας, από Οκτώβρη 2016 και μετά :cry:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Καλησπέρα ! Την γνώμη σας θα ήθελα .

Εδώ και κάποια χρόνια μένω με τον φίλο μου, αλλά έρχομαι στο σπίτι μου περιστασιακά , να μαζέψω λογαριασμούς , να δω εάν το σπίτι είναι εντάξει. Κάνα δύο φορές το χρόνο θα έρθουν οι δικοί μου να διανυκτερεύσουν.

Σαν λογαριασμος μου έρχεται το πάγιο, αλλά ποτέ δεν είχα υψηλό λογαριασμό ούτως ή άλλως ( δηλαδή κάνα 40αρι το καλοκαίρι, κάνα 60άρι μαξ τον χειμώνα.) Παρατήρησα πρόσφατα ότι το ρολόι μου έχει κόκκινη πλαστική σφραγίδα και η καταμετρήσεις δείχνουν 0 κατανάλωση. 

Αν και δεν καταναλώνω , έστω από το φως που ανοίγω, ή λόγω κατανάλωσης έστω μιας ημέρας, δεν θα έπρεπε να δείχνει κάτι τις παραπάνω ; Σημαίνει κάτι η κόκκινη σφραγίδα/ασφάλεια ; Αν έχει βλάβη (ενώ είναι σφραγισμένο ) μπορώ να βρω εγώ τον μπελά μου ; κοινώς , αν έχει βλάβη, την πληρώνω εγώ ; 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, bloubloum είπε

Καλησπέρα ! Την γνώμη σας θα ήθελα .

Εδώ και κάποια χρόνια μένω με τον φίλο μου, αλλά έρχομαι στο σπίτι μου περιστασιακά , να μαζέψω λογαριασμούς , να δω εάν το σπίτι είναι εντάξει. Κάνα δύο φορές το χρόνο θα έρθουν οι δικοί μου να διανυκτερεύσουν.

Σαν λογαριασμος μου έρχεται το πάγιο, αλλά ποτέ δεν είχα υψηλό λογαριασμό ούτως ή άλλως ( δηλαδή κάνα 40αρι το καλοκαίρι, κάνα 60άρι μαξ τον χειμώνα.) Παρατήρησα πρόσφατα ότι το ρολόι μου έχει κόκκινη πλαστική σφραγίδα και η καταμετρήσεις δείχνουν 0 κατανάλωση. 

Αν και δεν καταναλώνω , έστω από το φως που ανοίγω, ή λόγω κατανάλωσης έστω μιας ημέρας, δεν θα έπρεπε να δείχνει κάτι τις παραπάνω ; Σημαίνει κάτι η κόκκινη σφραγίδα/ασφάλεια ; Αν έχει βλάβη (ενώ είναι σφραγισμένο ) μπορώ να βρω εγώ τον μπελά μου ; κοινώς , αν έχει βλάβη, την πληρώνω εγώ ; 

Καταμμετρησεις γινοντε από ΔΕΔΔΗΕ ή δεν είναι προσβασιμος ο μετρητης ?Η τελευταια ενδειξη εκκαθαριστικου είναι εστω λιγο μικροτερη από τηην τρεχουσα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Καταμμετρησεις γινοντε από ΔΕΔΔΗΕ ή δεν είναι προσβασιμος ο μετρητης ?Η τελευταια ενδειξη εκκαθαριστικου είναι εστω λιγο μικροτερη από τηην τρεχουσα ?

Απο όσο γνωρίζω γίνονται.

Η τελευταία ένδειξη είναι ακριβώς η ίδια. Και έψαξα να βρω διάφορους παλαιούς λογαριασμούς (βρήκα κάποιους σποραδικά) , και είναι ακριβώς το ίδιο. Εχει λογική απο την άποψη οτι το σπίτι δεν κατοικείται. Και επίσης το ρόλοι είναι σφραγισμένο, δεν έχει πειραχτεί.

Οπότε έχω διάφορες απορίες (1) αν έχει το ρολόι βλάβη, ευθυνομαι εγώ ; Παραδέχεται ποτέ η ΔΕΗ βλάβη με υπαιτιότητα της; Μπορεί δηλαδή να μου πει "Μα καλά, δεν διαπίστωσες βλάβη τόσο καιρό ; Δεν είδες την μηδενική κατανάλωση;"  (2) πως μπορώ να αποδείξω οτι δεν μένω στο σπίτι; Το σπίτι (και το όνομα στον λογαριασμό) είναι του πατέρα μου, που μένει όμως αποδεδειγμένα στην επαρχία εδώ και χρόνια. Δηλώνει όμως στην εφορία οτι φιλοξενούμαι εγώ. Στην πραγματικότητα όμως, δεν μένω εκεί (έμενα στο παρελθόν)  αλλα στον φίλο μου. Κάτι όμως που είναι ανεπίσημο. (3) Ο λογαριασμός του νερού είναι επίσης χαμηλός, τύπου 8-9,00€ αλλα δείχνει οτι έχει έστω κάποια πολύ χαμηλό κατανάλωση

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 χρόνια μετά πάντως δεν αντιμετωπίσαμε κάποιο πρόβλημα με τις σφραγίδες που είχε αλλάξει ο τύπος.

Στο τηλέφωνο που είχα πάρει τότε μας είχαν πει ότι μπορεί να ήθελε να δει κάτι και γι'αυτό μετά τις άλλαξε και εβαλε καινούριες. Δεν ξέρω πόσο στέκει αυτό αλλά έχω δει και σε άλλους μετρητές τέτοιες οπότε έχει κάποια λογική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Silverage είπε

3 χρόνια μετά πάντως δεν αντιμετωπίσαμε κάποιο πρόβλημα με τις σφραγίδες που είχε αλλάξει ο τύπος.

Στο τηλέφωνο που είχα πάρει τότε μας είχαν πει ότι μπορεί να ήθελε να δει κάτι και γι'αυτό μετά τις άλλαξε και εβαλε καινούριες. Δεν ξέρω πόσο στέκει αυτό αλλά έχω δει και σε άλλους μετρητές τέτοιες οπότε έχει κάποια λογική.

Ναι, έλεγα μήπως το κόκκινο χρώμα των σφραγιδών σημαίνει κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...