Προς το περιεχόμενο

Όνειρα


xpapias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε το μαχαίρι τι να το κάνεις όταν προκειται να παλέψεις με σκιές;;

(Επίσης αν δεν τρολλάρεις, εσύ κάνεις αστρική προβολή και δεν το ξέρεις)

και το διάολο να έβλεπα μπροστά μου το ίδιο θα έκανα 

εκείνη τη στιγμή δεν σκεφτόμουν οτι είναι σκιές , νόμιζα οτι είχαν μπει σπίτι μου και με είχαν δέσει , τα χέρια μου ήταν τεντωμένα λες κ ήταν δεμένα με σχοινιά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 128
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 Εγώ σε μια τέτοια περίπτωση

  είδα τρεις μορφές φτιαγμένες απο σκιά ή σκοτάδι (ήταν σαν μάζα με πάχος ) και ας έπεφτε πάνω τους το φως της οθόνης μου. Τελείως ανθρώπινες πέρα απο το μέγεθος της μιας που έμοιαζε 2,5+ μέτρα και τουμπανιασμένος, η άλλη ήταν σαν gangster με καπέλο , εποχής al capone και ήταν λες κ κάπνιζε και καθόταν στην καρέκλα του γραφείου μου. Η τρίτη φαινόταν γυναίκα και ήρθε κ έπεσε δίπλα στο κρεβάτι μου με τα γόνατα κ είχε τα χέρια λες και προσευχόταν , τώρα που το σκέφτομαι έκανε κ ένα ήχο σαν ψίθυρο. Ο τυπάς με κοίταζε λες και περίμενε να του πω κάτι και σε μια φάση είπε "α, φοβάσαι.... :-( " και εκεί μέσα σε δευτερόλεπτα μπόρεσα και τέντωσα το χέρι στον διακόπτη και άνοιξα το φως 

 

 

το ωραίο ήταν πως δεν σκέφτηκα θεούς παναγίες κ ιστορίες , δεν πιστεύω και υποτίθεται πως ΟΛΟΙ σε τέτοιες περιπτώσεις προσεύχονται ...τρίχες..., εγώ το μόνο που σκέφτηκα εκείνη τη στιγμή είναι πως πρόκειται να πεθάνω κ αν μπορέσω να κουνηθώ θα τους σκοτώσω (έχω μαχαίρι κάτω απ το μαξιλάρι κ ρόπαλο κάτω απο το κρεβάτι μου, σε περίπτωση που γίνει κανα ντου τη νύχτα γιατι το έχει η περιοχή κ έχω γυναίκες να προστατέψω ).

 

 

Αυτό που λες πάντως ισχύει αν μπορούσαμε να ελέγχουμε πάντα τα όνειρα μας θα είχαμε τρελές εμπειρίες , όποιος κατάφερε να πετάξει στον ύπνο του ξέρει .. είναι τόσο γ@μ@τη εμπειρία που ξυπνάς και καταλαβαίνεις πως ήταν όνειρο και νιώθεις οτι σου κόψανε τα φτερά  

Δεν ξέρω τι παίζει ρόλο και μερικοί βλέπουν ποιο ζωντανά όνειρα απο άλλους , εγώ πχ όταν είχα δει οτι μπορούσα και πέταγα αρχικά βγήκα απο την μπαλκονόπορτα μου και είδα τις σκύλες μου να με κοιτάζουν και τότε αυθόρμητα πέταξα προς επάνω και στάθηκα πάνω απο το σπίτι μας. Ήταν νύχτα κ ένιωθα τη δροσιά και τις μυρωδιές λες κ ήταν πραγματικότητα. Μετά πέταξα προς Πάτρα και έβλεπα κάτι σαν δέσμη απο φως , ή σαν πλοκάμια απο φως? μαζεμένα σε ένα σημείο . Εκείνη τη στιγμή ένιωσα κάτι να με τραβάει προς τα πίσω (λες και ήμουν δεμένος με σχοινί και με τραβούσαν) και τότε ξύπνησα .

 

 

 

 

 

 

 

στο πρωτο συνειδητό όνειρο, το πρωτο πράγμα που άλλαξα ήταν το σκηνικό και ήμουν πάνω από ισθμό και πετούσα πάνω από τη θάλασσα. η αίσθηση είναι πραγματικά υπέροχη. από την πόρωση αυτή προσπάθησα να πετάξω όσο πιο ψηλά μπορούσα να σκεφτώ,  αλλά δυστυχώς κάτι με κράτησε . Συμφωνώ και επαυξάνω για το πέταγμα σε συνειδητό όνειρο. 

αν και υπάρχει θέμα για το lucid dreaming , υπάρχουν τεχνικές που μπορείς να εξασκήσεις προκειμένου να έχεις τέτοια. πρόσφατα, από ατύχημα φυσικά,  ανακάλυψα και μία νέα , αλλά το πρόβλημα με αυτή είναι πως τις περισσότερες φορές θα βρεθείς σε κατάσταση υπνικής παράλυσης η οποία είναι μία εξαιρετικώς δυσάρεστη και τρομακτική εμπειρία. υπάρχουν και φορές που ξυπνάς στο όνειρο σου χωρίς να βρίσκεσαι σε υπνική παραλύση αλλά με αυτήν την τεχνική είναι υπερβολικά σπάνιο. αν θες στείλε μου π.μ. να σου πω την τεχνική.

Ρε φίλε τι σκατά θέλουν από σένα αυτές οι σκιές;;  Σου μιλάνε ποτέ;;

δεν είναι ακριβώς σκιές , παλιότερα σε πιο δεισιδαιμονικές εποχές  υπήρχε όνομα για την υπνική παράλυση , μύθος της μόρας και του βραχνά. δε σου μιλούν , απλώς κινούνται απειλητικώς προς τα σένα,  πάνω σου, ή και προσπαθούν να μπουν μέσα σου. όταν το πρωτόπαθα αυτό , επειδή δεν ήξερα τον επιστημονικό όρο και φαινόμενο της υπνικής παράλυσης , νόμιζα για δαιμόνια και άλλα τέτοια. ευτυχώς έχει επιστημονικώς ταυτοποιηθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε φίλε τι σκατά θέλουν από σένα αυτές οι σκιές;;  Σου μιλάνε ποτέ;;

αν το λες σε εμένα όχι. πάντως εκείνο το πράγμα που νόμιζα οτι είδα στο μπαλκόνι της γειτόνισσας μου έχει μείνει στο μυαλό και η αίσθηση που μου προκάλεσε ήταν λες και με κάποιο τρόπο με "ακούμπαγε" το βλέμμα του. Δεν είναι ακριβώς φόβος , είναι σαν αίσθηση κινδύνου  

 

στο πρωτο συνειδητό όνειρο, το πρωτο πράγμα που άλλαξα ήταν το σκηνικό και ήμουν πάνω από ισθμό και πετούσα πάνω από τη θάλασσα. η αίσθηση είναι πραγματικά υπέροχη. από την πόρωση αυτή προσπάθησα να πετάξω όσο πιο ψηλά μπορούσα να σκεφτώ,  αλλά δυστυχώς κάτι με κράτησε . Συμφωνώ και επαυξάνω για το πέταγμα σε συνειδητό όνειρο. 

αν και υπάρχει θέμα για το lucid dreaming , υπάρχουν τεχνικές που μπορείς να εξασκήσεις προκειμένου να έχεις τέτοια. πρόσφατα, από ατύχημα φυσικά,  ανακάλυψα και μία νέα , αλλά το πρόβλημα με αυτή είναι πως τις περισσότερες φορές θα βρεθείς σε κατάσταση υπνικής παράλυσης η οποία είναι μία εξαιρετικώς δυσάρεστη και τρομακτική εμπειρία. υπάρχουν και φορές που ξυπνάς στο όνειρο σου χωρίς να βρίσκεσαι σε υπνική παραλύση αλλά με αυτήν την τεχνική είναι υπερβολικά σπάνιο. αν θες στείλε μου π.μ. να σου πω την τεχνική.

-ωραίος, σου στέλνω pm και θα την δοκιμάσω το συντομότερο 

 

δεν είναι ακριβώς σκιές , παλιότερα σε πιο δεισιδαιμονικές εποχές  υπήρχε όνομα για την υπνική παράλυση , μύθος της μόρας και του βραχνά. δε σου μιλούν , απλώς κινούνται απειλητικώς προς τα σένα,  πάνω σου, ή και προσπαθούν να μπουν μέσα σου. όταν το πρωτόπαθα αυτό , επειδή δεν ήξερα τον επιστημονικό όρο και φαινόμενο της υπνικής παράλυσης , νόμιζα για δαιμόνια και άλλα τέτοια. ευτυχώς έχει επιστημονικώς ταυτοποιηθεί.

 

-ε ναι , όλα αυτά που βλέπουμε προκαλούνται απο χημικά του εγκεφάλου , έχει εξηγηθεί απο την επιστήμη λεπτομερώς, δεν υπάρχει λόγος να φοβάται κάποιος, απλά όταν γίνεται χωρίς να το περιμένεις την πρώτη φορά τρομάζεις και λογικό είναι  , δεν ξέρεις τι σου συμβαίνει 

 

 

Mά το Χριστό  έχω δει γάτα σε τοστ

 

 

 

αχχαχαχα πέθανα  :lol:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...