Προς το περιεχόμενο

Φακοί (Flashlights)


taxtax

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σκεφτομαι μεταξυ Nitecore MH10v2 , Olight Baton 3, Fenix E30R ή το (σχεδον) διδυμακι του Fenix LD30.

Οπως καταλαβαινετε το θελω για γενικη χρηση στην υπαιθρο και οπου χρειαστει. Το Turbo mode ουσιαστικα θα χρησιμοποιειται αραια και που. Δεν εχω εξωτερικο φορτιστη αυτη τη στιγμη. Μαγνηγικο tail ισως χρειαστει καμια φορα. Ειχα κοιταξει και για Nebo Torchy 2k αλλα ειδα κατι ασχημες κριτικες για την εταιρια.

Προτιμησα αυτα γτ ενδεχεται να φυγω οποτε θελω να εχω παρει το φακο μεσα στη βδομαδα.

ΥΓ. ομολογω οτι τα περισσοτερα review που βρηκα με εκαναν να νομιζω οτι οι τυποι πρεπει να συμμετειχαν στην εισβολη του Καπιτωλιου πριν μηνες.😬

Επεξ/σία από Thrall7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

33 λεπτά πριν, Thrall7 είπε

Σκεφτομαι μεταξυ Nitecore MH10v2 , Olight Baton 3, Fenix E30R ή το (σχεδον) διδυμακι του Fenix LD30.

Οπως καταλαβαινετε το θελω για γενικη χρηση στην υπαιθρο και οπου χρειαστει. Το Turbo mode ουσιαστικα θα χρησιμοποιειται αραια και που. Δεν εχω εξωτερικο φορτιστη αυτη τη στιγμη. Μαγνηγικο tail ισως χρειαστει καμια φορα. Ειχα κοιταξει και για Nebo Torchy 2k αλλα ειδα κατι ασχημες κριτικες για την εταιρια.

Προτιμησα αυτα γτ ενδεχεται να φυγω οποτε θελω να εχω παρει το φακο μεσα στη βδομαδα.

ΥΓ. ομολογω οτι τα περισσοτερα review που βρηκα με εκαναν να νομιζω οτι οι τυποι πρεπει να συμμετειχαν στην εισβολη του Καπιτωλιου πριν μηνες.😬

Θεωρώ ότι όποιο και να πάρεις δεν θα μείνεις απογοητευμένος, είναι όλοι τους αξιόλογοι φακοί από αξιόπιστους κατασκευαστές.

Τώρα στα τεχνικά, οι επιλογές που δίνεις διαφέρουν αρκετά μεταξύ τους, πχ ο MH10 είναι μπαταρίας 21700 ενώ ο Baton 16340 (μόνο η μπαταρία είναι τελείως άλλη κατηγορία που σημαίνει διαφορετικό μέγεθος, βάρος, αυτονομία και εν μέρει φωτεινότητα). Προσωπικά θα διάλεγα τον Fenix καθώς είναι κάτι ενδιάμεσο σε μέγεθος και βλέπω ότι έχει σαν high 800lm (βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο θα το διατηρεί αλλά αυτό είναι άλλο θέμα). Η μόνη μου αντίρρηση είναι στον SST-40 που βλέπω ότι έχει, σε προτάσεις της Sofirn που τον έχω πάρει δεν μου άρεσε το πράσινο που βγάζει (μπορεί να φοράει διαφορετικό οπότε να μην έχει τέτοιο θέμα. αλλά και πάλι στην πραγματικότητα δεν νομίζω να είναι πρόβλημα)

Επίσης καλό θα είναι να αποφασίσεις εάν θέλεις moonlight mode (δεν κοίταξα ποιο έχει), memory mode (δηλαδή να θυμάται το επίπεδο που χρησιμοποίησες τελευταία φορά πριν κλείσει ώστε να ανοίξει πάλι από το ίδιο).

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@dompredΕυχαριστω που ασχοληθηκες και κοιταξες τα χαρακτηριστικα των φακων.

Αν και δε το λεει η Olight ο Baton 3 μαλλον εχει και αυτος SST40 οπως οι δυο Fenix. Παντως δεν ανεφερε πρασινη αποχρωση το review, κατα το reviewer παντα.

Για να ειμαι ειλικρινης αν ο Nitecore ειχε ενδιαμεσο level ας πουμε στα 500-700 δε θα σκεφτομουν καθολου τους αλλους. Οντως δεν εχω κατι συγκεκριμενο στο μυαλο για form factor γι' αυτο σκεφτομαι και τον Baton3.

👍Ευχαριστω παλι.

Επεξ/σία από Thrall7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Καλησπέρα,

Πήρα πρίν από λίγες μέρες στα 20€ αυτόν τον φακό 2 σε 1 της GP: GP CHR35

Ήθελα ένα φακό κεφαλής σε αυτό το format, και αν και δεν βρήκα πολλές πληροφορίες τον αγόρασα να δώ τι λέει. Τελικά θεωρώ ότι στα 20€, μαζί με την μπαταρία και απο Ελλάδα είναι πολύ καλή περίπτωση.

Στο Amazon υπερδιπλάσια τιμή: amazon.de

Στην Ελλάδα ο καθένας τον πουλάει όσο θέλει. Στα 60€ εδώ που σίγουρα δεν αξίζει τόσο.

Στο Skroutz απο 31€ χωρίς μεταφορικά και όχι ετοιμοπαράδοτος.

Ένα review (θα χρειαστείτε μετάφραση): review

Έχει LED της CREE αλλά δεν λέει ποιο είναι και ούτε μπορώ να δώ λόγω του diffuser.

Τα 600lm που λέει, είναι το turbo και κρατάει 40”. Μετά ο φακός επανέρχεται αυτόματα στα 300lm που κρατάει 8ώρες. Θα μπορούσαν άνετα αντί για 40” να έχουν βάλει το κατέβασμα στα 2-3 λεπτά, αφού ο φακός δεν δείχνει να ζεσταίνεται.

Επομένως δεν είναι για να εντυπωσιάσεις τους φίλους σου με την φωτεινότητά του (flood φακός είναι με diffuser), αλλά το mode 300lm-8ώρες για μένα τουλάχιστον και την δουλειά που τον θέλω είναι ότι πρέπει.

 

Τα ΑΡΝΗΤΙΚΑ:

- Θύρα micro USB και όχι type-c

- PWM σε όλα τα modes εκτός από το Turbo

- Αρκετά ψυχρό tint

20211015_191005b.jpg

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

 

Γειά σας παιδιά. Μπορεί κάποιος να μού προτείνει φακό;

Χρειάζομαι έναν φακό κυρίως για να βλέπω τα βυθίσματος του πλοίου στο λιμάνι. Όπως στη φωτογραφία δηλαδή αλλά σε νύχτα. 

images.jpeg-2.jpg.22478b9538f807ef3fc8519d6f627f38.jpg

Δε θέλω σε καμία περίπτωση flood light. Ούτε φακό με strobe light και flashing και όλα αυτά. Ούτε headlight. Χρειάζομαι δυνατή δεσμίδα σε μέχρι και 15 μέτρα περίπου. Adjustable brightness και magnetic tail θεωρούνται συν. Με ενδιαφέρει να παίρνει 16850 μπαταρία και να φορτίζει με usb. Αν είναι type c ακόμα καλύτερα. Ένα very low brightness setting για τη βάρδια στη γέφυρα καλοδεχούμενο αλλά όχι απαραίτητο. 

Προς το παρόν έχω στο μυαλό μου τον Sofirn SP31V2.0

Ευχαριστώ πολύ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους!!! Θα ήθελα να ρωτήσω τους πιο ειδικούς. Οι φακοί xtar εάν γνωρίζει κάποιος είναι καλής ποιότητας; Ενδιαφέρομαι να τον χρησιμοποιήσω στην δουλειά ( πυροσβέστης) και έχω βρει αυτόν. 
https://mrbig.gr/fakoi/xtar-tz20-stratiotikos-fakos-led-foteinothtas-840lm/?skr_prm=WyI0ZWEwZmM4OS0wN2EyLTRmNzEtOTFhNS0yNDU1MWMyYTljMDMiLDE2NDI3NjE4MjY2NDkseyJhcHBfdHlwZSI6Im5hdGl2ZSIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0

 

εαν έχετε να μου προτείνεται κάποιον άλλον στα ίδια χρήματα αλλά από Ελλάδα θα το εκτιμούσα. Όπως και να μου πείτε απόψεις για αυτόν. Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξέρω αν σου χρειάζονται τα 200μ ακτίνα ρίψης. Εσύ λογικά θα το χρησιμοποιείς σε κλειστούς χώρους, σωστά; Νομίζω μια πιο flood δέσμη θα ήταν πιο κατάλληλη για τη χρήση που τη θες.

Όσο για τον συγκεκριμένο φακό δε μπορώ να σου πω πολλά, σαν εταιρεία τη ξέρω λόγω των φορτιστών που βγάζει.  Εγώ στη θέση σου θα πήγαινα σσε κάτι πιο σίγουρο από πλευράς ποιότητας, πχ Fenix ή Olight, γιατί δε τον θες το φακό για πλάκα, αλλά για σοβαρή δουλειά. 

Πάντως δύσκολα θα βρεις το φακό που σου περιγράφω με λιγότερα από 70€. Τουλάχιστον δε μου έρχεται κάποιος στο μυαλό αυτή τη στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Θα ψάξω και τις επιλογές Που μου πρότεινες. Τον θέλω και για κλειστούς χώρους όπως είπες αλλά και για δάσος το καλοκαίρι. Για αυτό είδα τον συγκεκριμένο που έχει επιλογές φωτεινότητας καθώς και ρίχνει την δέσμη μακρυά. Βέβαια τα 200 μέτρα είναι όντως υπερβολικά. Αλλά θα ήθελα να φωτίζει έστω 100. Flood έχω έναν convoy s2+    Και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος

 Αλλά δεν είναι για Μακρυα. Για αυτό θέλω να έχω έναν ακόμη των παραπάνω προδιαγραφών. Είδα και τον nitecore ec20. Αλλά δυστυχώς το budget δεν μπορεί να φτάσει τόσο ψηλά. 

Επεξ/σία από parapasara
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε γίνεται τακτικαλ φακός και να παίρνει μόνο 18650 μπαταρία. Οι τακτικαλ φακοί πρέπει και να δέχονται κάποια αλκαλική μπαταρία ή CR123. Μπαταρίες δλδ που θα τις χρειαστείς μια φορά και θα δουλέψουν. Εγώ στη θέση σου θα κοιτούσα τον Nitecore που λες (αν και δε τους συμπαθώ ιδιαίτερα, έχουν πολλά φρου φρου για τάκτικαλ, πιο πολύ τάκτικουλ είναι, lol ) και θα έδινα το 10ευρω παραπάνω που κοστίζει. Μόνο και μόνο γιατί δέχται cr123. Πάντα 2 cr123 στο τσαντάκι. Και 10 χρόνια να περάσουν θα δουλεύουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, parapasara είπε

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Θα ψάξω και τις επιλογές Που μου πρότεινες. Τον θέλω και για κλειστούς χώρους όπως είπες αλλά και για δάσος το καλοκαίρι. Για αυτό είδα τον συγκεκριμένο που έχει επιλογές φωτεινότητας καθώς και ρίχνει την δέσμη μακρυά. Βέβαια τα 200 μέτρα είναι όντως υπερβολικά. Αλλά θα ήθελα να φωτίζει έστω 100. Flood έχω έναν convoy s2+    Και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος

 Αλλά δεν είναι για Μακρυα. Για αυτό θέλω να έχω έναν ακόμη των παραπάνω προδιαγραφών. Είδα και τον nitecore ec20. Αλλά δυστυχώς το budget δεν μπορεί να φτάσει τόσο ψηλά. 

Να ξέρεις ότι οι convoy είναι αρκετά ποιοτικοί για τα χρήματα που κοστίζουν . 
 

Εαν σε βολεύει κρατά αυτόν για flood και αγοράζεις έναν καθαρό thrower .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον convoy δεν τον αλλάζω με τπτ. Με έχει βολέψει άπειρα. Και έχει φάει πολύ νερό και λάσπη. Τόσο που δεν μπορούσα να τον καθαρίσω με υγρά μαντηλάκι, Και έβαλα μπατονέτες. Και δεν έπαθε τπτ. Απλά δεν φέγγει μακρυά και σε κάποιες περιπτώσεις το έχω χρειαστεί. Οποτε θα το κάνω έτσι όπως λες. Θα πάρω άλλον έναν για να ρίχνει δέσμη μακρυά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, thanasisxask είπε

"πονάνε" στα κουμπιά οι convoy. 

Μιλάς για την σειρά s2 η κάποιον άλλο? Στο tailcap? 

2 convoy s2 που έχω δώσει και τους χρησιμοποιούν για ψάρεμα από έξω εδώ και χρόνια δουλεύουν άψογα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ έχω δύο convoy s2+ για κοντινές αποστάσεις και έναν convoy c8 για μακρινές αποστάσεις.. είμαι πολύ ευχαριστημένος και για τους δύο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...