Προς το περιεχόμενο

Φακοί (Flashlights)


taxtax

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευχαριστώ. Επειδή τον θέλω για τα κλειδιά της συζύγου θέλω να είναι ότι πιο μαζεμένο. Και επειδή δεν με ενδιαφέρει να έχει την φοβερή απόδοση ας πουμε πως μέτρα το κάθε ευρώ. Σε αυτήν την περίπτωση πάω στον tube? Υπάρχει άλλη εναλλακτική αξιόλογη κάτω από τα 10€? 

Σε σχέση με τον φακό ενός κινητού τι λέει?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

42 λεπτά πριν, archimidis είπε

Ευχαριστώ. Επειδή τον θέλω για τα κλειδιά της συζύγου θέλω να είναι ότι πιο μαζεμένο. Και επειδή δεν με ενδιαφέρει να έχει την φοβερή απόδοση ας πουμε πως μέτρα το κάθε ευρώ. Σε αυτήν την περίπτωση πάω στον tube? Υπάρχει άλλη εναλλακτική αξιόλογη κάτω από τα 10€? 

Σε σχέση με τον φακό ενός κινητού τι λέει?

Ο tube θα έλεγα πως φωτίζει περίπου όσο ένας φακός smartphone, ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, archimidis είπε

για μικρό φακό μπρελόκ, μέχρι περίπου 10€, τι μου προτείνετε;

Έχω δει τον Astrolux 01 (από bangood στα 8,57€) & τον nitecore tube (από gearbest στα 6,22€ ) . Από ότι βλέπω στα χαρακτηριστικά τους ο Astrolux πολύ πιο δυνατός. Από θέμα αντοχής τι προτείνετε εσείς;

Θα ήθελα να φορτίζει με USB ή να είναι με επαναφορτιζόμενη ΑΑΑ ή κάποια άλλη μικρή επαναφορτιζόμενη μπαταρία.

Περιμένω τις προτάσεις σε φακούς και σε μαγαζί αν τον έχετε δει κάπου πιο φτηνά.

Τους έχω και τους δύο φακούς. Αν και είναι φωτεινότερος ο A01 θα σου πρότεινα τον Tube, είναι πιο μικρος-ιδανικος για κλειδιά, πολύ πιο εύχρηστος αφού λειτουργεί με ένα πλήκτρο και τον χειρίζεσαι με ένα χέρι ενώ στον Α01 πρεπει να γυρίσεις το κεφάλι 3 φορές για την μέγιστη απόδοση χρησιμοποιωντας και τα δύο χέρια (στον δικό μου πολλές φορές δεν είναι διακριτά τα modes, γυρνάς πχ 2 φορές και κάνει τον κύκλο και ξαναπάει στο πρώτο, σπάσιμο) και τελος με καλύτερη απόχρωση φωτισμού, πιο λευκό στον tube, τέρμα κίτρινο στον astrolux. Έχω δύο tube στα κλειδιά αυτοκινήτου και μηχανής και με έχουν βολεψει πάρα πολύ!

8 ώρες πριν, enterhere είπε

Τελικά με την παραπάνω μπαταρία δουλεύουν κανονικά κα οι δύο φακοί.

 

Θέμα μπαταρίας λοιπόν το πρόβλημα! Να υποθέσω ότι το top στις keeppower είναι μικρότερο από αυτό στη fenix και δε φτάνει να κάνει επαφή στο + του φακού; 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ. Θα προχωρήσω με τον tube. Απλά για όποιον ενδιαφέρεται μου φάνηκε καλός και ο Lumintop Tool AAA κοντά στα 10€. Ίσως τον πάρω άλλη στιγμή για μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, xxaris είπε

Θέμα μπαταρίας λοιπόν το πρόβλημα! Να υποθέσω ότι το top στις keeppower είναι μικρότερο από αυτό στη fenix και δε φτάνει να κάνει επαφή στο + του φακού; 

Σωστά, οι keeppower έχουν μικρότερο top και δεν κάνει επαφή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα με γαργαλούσε το χέρι μου με τον LUMINTOP EDC05 XP-L γιατί ήταν δυνατός και πολύ μικρός και τον βρήκα στα 20,37 ευρώ που μου φάνηκε καλή τιμή με το κουπόνι  ( MEDC05 ) , τον παράγγειλα χτες το βράδυ από Banggod όταν παραλάβω θα γράψω εντυπώσεις,

Επεξ/σία από george1551
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Αγόρασα πριν λίγες μέρες 2 μπαταρίες 18650 (την lg hg2 3400 mah και την panasonic ncr 3000 mah) από γνωστό και αξιόπιστο μαγαζί. Στην πρώτη φόρτιση με φορτιστή xtar στην πλήρη φόρτιση έδειχνε για την μεν panasonic 1850 σχεδόν mah ενώ για την lg 2050 σχεδόν mah. Δεν θα έπρεπε να δείχνει 3000 και 3400 αντίστοιχα; Μήπως κάτι δεν καταλαβαίνω η κάνω λάθος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τις δοκίμασα...Η ένδειξη του φορτιστή δείχνει πόσο γέμισε; Αν ήταν ψιλογεματες όταν μπήκαν στο φορτιστή δεν θα έπρεπε να δείχνουν ότι έχουν κάποιο χχ φορτίο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, nick_81 είπε

Δεν τις δοκίμασα...Η ένδειξη του φορτιστή δείχνει πόσο γέμισε; Αν ήταν ψιλογεματες όταν μπήκαν στο φορτιστή δεν θα έπρεπε να δείχνουν ότι έχουν κάποιο χχ φορτίο;

Ναι, οι xtar φορτιστές αυτο ακριβώς δείχνουν, πόση φόρτιση μεταφέρουν. Υπάρχει όμως και ένδειξη volts που σου δίνει μια εικόνα για το πόσο είναι φορτισμένη μια μπαταρία όταν μπαίνει πάνω. Επίσης η hg2 ειναι 3000mah και η panasonic 3400.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα μπορεί να φανεί υπερβολικό αλλά ενώ είχα έναν αρκετά καλό φορτιστή Nitecore d4   από πλεονασμό , αν και ήθελα να μπορώ να μετρήσω τις χωρητικότητες από τις μπαταρίες,  παράγγειλα τον LiitoKala Lii-500    στα  10,96 €    που  μου βγήκε αλλά χωρίς παρελκόμενα μιας και τροφοδοτικό είχα  και η τιμή μου φάνηκε χώμα λέτε να έκανα μεγάλη βλακεία.

Επεξ/σία από george1551
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, nick_81 είπε

Καλησπέρα. Αγόρασα πριν λίγες μέρες 2 μπαταρίες 18650 (την lg hg2 3400 mah και την panasonic ncr 3000 mah) από γνωστό και αξιόπιστο μαγαζί. Στην πρώτη φόρτιση με φορτιστή xtar στην πλήρη φόρτιση έδειχνε για την μεν panasonic 1850 σχεδόν mah ενώ για την lg 2050 σχεδόν mah. Δεν θα έπρεπε να δείχνει 3000 και 3400 αντίστοιχα; Μήπως κάτι δεν καταλαβαίνω η κάνω λάθος;

Για να δεις την χωρητικότητα μιας μπαταρίας, πρεπει να προμηθευτείς φορτιστή με πρόγραμμα το οποίο την φορτίζει πλήρως, ακολουθως θα την ξεφορτισει και θα την ξανα-φορτισει πλήρως. Το νούμερο που θα σου δείξει στο τέλος είναι τα συνολικά mah της μπαταρίας, στην προκειμένη περίπτωση για την LG θα σου δείξει από 2900mah έως 3100mah (αν φυσικά είναι γνήσια). Αν απλά βάλεις τη μπαταρία να φορτίσει, το νούμερο που θα δεις στο τέλος της φόρτισης είναι τα mah που πέρασε ο φορτιστής στη μπαταρία μέχρι να γεμίσει. Αν η μπαταρία είχε πχ 50% αποθηκευμένη ενέργεια τότε ο φορτιστής θα της βάλει άλλα 50%, μπακαλιστικα δηλαδή στην περίπτωση της LG 1500mah.

4 ώρες πριν, george1551 είπε

Καλησπέρα μπορεί να φανεί υπερβολικό αλλά ενώ είχα έναν αρκετά καλό φορτιστή Nitecore d4   από πλεονασμό , αν και ήθελα να μπορώ να μετρήσω τις χωρητικότητες από τις μπαταρίες,  παράγγειλα τον LiitoKala Lii-500    στα  10,96 €    που  μου βγήκε αλλά χωρίς παρελκόμενα μιας και τροφοδοτικό είχα  και η τιμή μου φάνηκε χώμα λέτε να έκανα μεγάλη βλακεία.

Δεν είναι πλεονασμός, ειδικά στην τιμή που τον πήρες! Τον έχω και εγώ, αρκετα καλός φορτιστής! Ειδικά το πρόγραμμα που έχει που τις αποφορτίζει και μετά τις φορτίζει ειναι ιδανικό για τη μακροζωία στις μπαταριες νικελίου στις οποίες παρατηρούνται φαινόμενα μνήμης. Αν θέλω όμως να μετρήσω την εσωτερική αντίσταση ή τη χωρητικότητα μιας μπαταρίας χρησιμοποιώ τον opus, είναι πιο αξιόπιστος στις μετρήσεις του. 

  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι 10 ημέρες που παρέλαβα έναν φακό που με έχει εντυπωσιάσει πάρα πολύ, τον Lumintop Tool AA 2.0 https://www.banggood.com/Lumintop-Tool-AA-2_0-USB-Charging-EDC-14500-Flashlight-Torch-Camping-Tent-Light-Reading-Lamp-p-1340672.html?cur_warehouse=CN τον οποίο αγόρασα με κουπόνι 13.30€. Με έχει εντυπωσιάσει η φωτεινότητα που βγάζει ένας τόσο μικρός φακός!!! Η εταιρεία αναφέρει μέγιστη φωτεινότητα 650lm με μπαταρία 14500 και συγκρίνοντας τον με άλλους φακούς που έχω θεωρώ ότι κάπου εκεί πρέπει να είναι. Επίσης είναι πολύ φωτεινός ακόμα και με μπαταρία νικελίου, βγάζει 270lm μέγιστη φωτεινότητα, όση και ο olight s15r με 14500 μπαταρία!!!!!

Πολύ μικρες διαστάσεις, λιιιγο μεγαλύτερος από ΑΑΑ φακούς, άριστη ποιότητα κατασκευής και έρχεται με diffuser, με κάρτα εγγύησης από την εταιρεία και με μαγνητικό πίσω μέρος, όπου σου παρέχει τη δυνατότητα να τον δουλεύεις με 2+1 τρόπους: α) είτε ως tactical με το πίσω button, β) είτε περιστρέφοντας την κεφαλή του, γ) είτε περιστρέφοντας το μαγνητικό πίσω μέρος! Έχει 4 modes φωτεινότητας συν το strobe και είναι πολύ διακριτά είτε χρησιμοποιώντας το πίσω button είτε περιστρέφοντας τον, εν αντιθέσει με άλλους φακούς που "μπερδεύουν" τα modes. Επίσης έχει και μνήμη. 

Και μιας και τελευταία μιλάγαμε για τον blitzwolf, συγκριτικά με αυτόν, είναι στα δύο τρίτα σε μήκος και αρκετά πιο λεπτός, με ίδια φωτεινότητα αλλά πιο flood η δέσμη φωτός του. Ο blitzwolf ξεπερνάει τα 100 μέτρα απόσταση, ο Lumintop φτάνει δε φτάνει τα 80 μέτρα (καμιά σχέση τα 127 μέτρα που αναφέρει η εταιρεία), έχει όμως πιο λευκή απόχρωση φωτός και προσωπικά μου αρέσει περισσότερο. 

Έχει όμως και ένα αρνητικό: Στη μέγιστη φωτεινότητα του με 14500 μπαταρία, στα 3 λεπτά περίπου, ζεματαει η κεφαλή του.

Εν κατακλείδι τον θεωρώ τον ιδανικότερο φακό για καθημερινή μεταφορά στην τσέπη του παντελονιού, πολύ φωτεινότητα σε τόσο μικρό μέγεθος! Δεν υπάρχει πια κανένας λόγος αν κάποιος θέλει μικρό σε διαστάσεις φακό να αγοράζει ΑΑΑ, αγοράζει αυτόν! 

Πλέον έγινε ο νέος EDC φακός μου!

IMG_20181010_094210~01~01.jpg

IMG_20181010_094346~01.jpg

IMG_20181010_094953~01~01.jpg

IMG_20181010_094850~01~01.jpg

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 13/10/2018 στις 7:45 ΠΜ, george1551 είπε

Καλημέρα με γαργαλούσε το χέρι μου με τον LUMINTOP EDC05 XP-L γιατί ήταν δυνατός και πολύ μικρός και τον βρήκα στα 20,37 ευρώ που μου φάνηκε καλή τιμή με το κουπόνι  ( MEDC05 ) , τον παράγγειλα χτες το βράδυ από Banggod όταν παραλάβω θα γράψω εντυπώσεις,

Μεγάλη γκαντεμιά  μου γύρισαν πίσω το φακό ενώ δεν είχε μπαταρία μέσα για να μην ξεπεράσει τα 22 ευρώ της ατέλειας  και θεωρητικά ήταν καλύτερος από τον Lumintop Tool AA 2.0  του xxaris που παρέλαβε από πάνω

Screenshot_2.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, george1551 είπε

Μεγάλη γκαντεμιά  μου γύρισαν πίσω το φακό ενώ δεν είχε μπαταρία μέσα για να μην ξεπεράσει τα 22 ευρώ της ατέλειας  και θεωρητικά ήταν καλύτερος από τον Lumintop Tool AA 2.0  του xxaris που παρέλαβε από πάνω

Screenshot_2.png

Μα τον αγόρασες 20.37€ όπως έγραψες πιο πάνω, δεν περνάει την ατέλεια των 22€, γιατί στον γύρισαν πίσω; Σου έστειλαν email για αυτό, ότι θα στον γυριζαν πίσω; Και τώρα τι θα γίνει; Θα στον στείλουν με priority?

Πάντως πολύ ωραίος φακός φαίνεται, στα specs πιο φωτεινός από τον δικό μου, είμαι σίγουρος χωρίς να τον έχω ότι θα μείνεις πολυ ευχαριστημένος και εσύ! 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...