Προς το περιεχόμενο

Φακοί (Flashlights)


taxtax

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@Questioner

Υπάρχουν κάποιοι που κάτω από 2,5V τις πετάνε και άλλοι που και με 0V τις ζωντανεύουν και τις χρησιμοποιούνε. Μπορείς σαν πρώτο βήμα, να ψάξεις στο net με τον κωδικό που έχουν γραμμένο επάνω τους, για να δεις ποιό μοντέλο είναι. Τις ανασταίσεις (αυτό μπορεί να είναι ένα θέμα ανάλογα με τον φορτιστή που έχεις) και μετά να τις κάνεις discharge tests (και πάλι αν έχει ο φορτιστής σου τέτοια δυνατότητα) για να συγκρίνεις την χωρητικότητα που θα προκύψει με την ονομαστική τους. Έτσι θα έχεις μια αρχική εικόνα για την κατάσταση στην οποία βρίσκονται. Μετά βλέποντας και κάνοντας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@Questioner

Υπάρχουν κάποιοι που κάτω από 2,5V τις πετάνε και άλλοι που και με 0V τις ζωντανεύουν και τις χρησιμοποιούνε. Μπορείς σαν πρώτο βήμα, να ψάξεις στο net με τον κωδικό που έχουν γραμμένο επάνω τους, για να δεις ποιό μοντέλο είναι. Τις ανασταίσεις (αυτό μπορεί να είναι ένα θέμα ανάλογα με τον φορτιστή που έχεις) και μετά να τις κάνεις discharge tests (και πάλι αν έχει ο φορτιστής σου τέτοια δυνατότητα) για να συγκρίνεις την χωρητικότητα που θα προκύψει με την ονομαστική τους. Έτσι θα έχεις μια αρχική εικόνα για την κατάσταση στην οποία βρίσκονται. Μετά βλέποντας και κάνοντας.

Επειδή το σκεφτόμουν και εγώ να πάρω τις μπαταρίες απο λαπτοπ .

αυτός ο φορτιστής κάνει αυτά που λές ;;

http://www.gearbest.com/chargers/pp_228909.html?wid=21

 

 

  

Δυνατός φακός σε καλή τιμή. Η επιλογή δική σου.  :-D 

 

 

 Μάλλον θα ρίξω μια παραγγελία....χα έμπλεξα και εγώ τώρα με τους φακούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Lii-500 έχει 2 discharge προγράμματα, αλλά δεν φορτίζει Lι-ion όταν αυτή είναι κάτω απο 2V. Σε αυτή την περίπτωση θα  πρέπει να βρεις άλλο τρόπο να την αναστήσεις μέχρι τα 2V και από εκεί και πάνω μετά μπορεί να αναλάβει ο Lii-500.

 

Πάντως δεν θα συμβούλευα σε καμία περίπτωση, να ασχοληθεί κάποιος με πεθαμένες Li-ion χωρίς να έχει τουλάχιστον βασικές γνώσεις ηλεκτρονικών. Οι Li-ion και ειδικά από μέγεθος 18650 και πάνω, αποθηκεύουν μέσα τους μεγάλο ποσό ενέργειας, το οποίο μπορεί να εκτονωθεί βιαίως με τη μορφή έκρηξης και φωτιάς. Επίσης έχουν την ιδιαιτερότητα ο θετικός πόλος να είναι λίγα μόλις χιλιοστά μακριά από τον αρνητικό. Κάποιος που δεν το γνωρίζει μπορεί κατα λάθος να βραχυκυλώσει την μπαταρία με τα αποτελέσματα που είπα πιο πριν. Για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί, προτείνω πρώτα καλή μελέτη και πάρσιμο μέτρων ασφαλείας, όπως χρήση εξωτερικού-ανοικτού χώρου και ύπαρξη πυροσβεστήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατι που αξιζει να αναφερθει. Φακοι που εχουν "direct drive" drivers οπως BLF A6 / Astrolux s2/s3 , αποδιδουν σημαντικα καλυτερα με μπαταριες high drain (υψηλής αποδοσης), οπως : Samsung INR18650-30Q (μια απο τις καλυτερες) , Sony Vtc5a , sanyo ncr18650ga και αλλες .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Lii-500 έχει 2 discharge προγράμματα, αλλά δεν φορτίζει Lι-ion όταν αυτή είναι κάτω απο 2V. Σε αυτή την περίπτωση θα  πρέπει να βρεις άλλο τρόπο να την αναστήσεις μέχρι τα 2V και από εκεί και πάνω μετά μπορεί να αναλάβει ο Lii-500.

 

Πάντως δεν θα συμβούλευα σε καμία περίπτωση, να ασχοληθεί κάποιος με πεθαμένες Li-ion χωρίς να έχει τουλάχιστον βασικές γνώσεις ηλεκτρονικών. Οι Li-ion και ειδικά από μέγεθος 18650 και πάνω, αποθηκεύουν μέσα τους μεγάλο ποσό ενέργειας, το οποίο μπορεί να εκτονωθεί βιαίως με τη μορφή έκρηξης και φωτιάς. Επίσης έχουν την ιδιαιτερότητα ο θετικός πόλος να είναι λίγα μόλις χιλιοστά μακριά από τον αρνητικό. Κάποιος που δεν το γνωρίζει μπορεί κατα λάθος να βραχυκυλώσει την μπαταρία με τα αποτελέσματα που είπα πιο πριν. Για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί, προτείνω πρώτα καλή μελέτη και πάρσιμο μέτρων ασφαλείας, όπως χρήση εξωτερικού-ανοικτού χώρου και ύπαρξη πυροσβεστήρα.

Οκ ευχαριστώ για τις πληροφορίες ..οπότε καλύτερα να πάρω καινούριες και τέλος..

Επειδή ακόμη δεν πείρα στα χέρια μου το φορτιστή περιμένω να έρθει αυτές τις μέρες..

Είπες ότι έχει 2 προγράμματα λειτουργίας ..μπορείς να μου πεις πια είναι αυτά ;;

Να είμαι διαβασμένος ώστε όταν έρθει να το δουλέψω πιο εύκολα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ωραία ευχαριστώ πολύ.

Ποιος τρόπος είναι ο καλύτερος για να τις φορτίζω σωστά ;;

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα modes "2" και ¨3¨ ειναι αν θες να βλεπεις την χωρητικοτητα τους , αν με το περασμα του καιρου αλλαξε η υγεια των μπαταριων ή για παραδειγμα να τσεκαρεις την υγεια μπαταριων που εβγαλες απο laptop κλπ . Περιστασιακα δηλαδη .

Καθημερινα , χρησιμοποιεις το "1" , δεν ειναι αναγκη να κανεις αποφορτιση καθε φορα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή οι μπαταρίες έχουν κολλήσει στην τσεχία και δεν ξέρω πότε θα έρθουν ...σήμερα δεν άντεξα και δανείστηκα μια μπαταρία απο έναν φίλο για να δοκιμάσω τον s2+....μπορώ να πω ότι έχω μείνει άφωνος, δεν περίμενα τέτοιο φως....

Και να φανταστείτε τον έναν φακό που έχω τον είχα αγοράσει 15 ευρώ και έλεγα πωωω ωραία φωτίζει αλλά που να ήξερα τι γινόταν...

Τώρα σκέφτομαι να κάνω παραγγελία τον 

BLF A6 CREE

αφού απο ότι διάβασα  είναι καλύτερος απο τον s2+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ήρθε χτές ο Imalent DN11

Αν και δε γνωρίζω πολλά από φακούς, μπορώ να πω με σιγουριά ότι είναι εντελώς άβολο αυτό το κουμπί αφής του φακού. Αν έχεις δε και δάχτυλο φρατζόλα σαν τα δικά μου και είσαι σε σκοτεινό μέρος (το πιο πιθανό) δυσκολεύεσαι πολύ να τον ανάψεις. Αποτυχία τελείως σαν ιδέα.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επίσης μια ερώτηση μιας και μου βάλατε το μικρόβιο και αρχίζω να το ψάχνω. Άνοιξα την μπαταρία από λάπτοπ 12+ ετίας. Βρήκα 10x18650 μέσα η οποίες απ' ότι φαίνεται είναι άχρηστες (αλλά ελπίζω στο θαύμα). Μέτρησα την τάση και μου έδιναν από 1,3V μέχρι 1,6V. Αυτό σημαίνει το λιγότερο ξεφόρτιστες. Μιας και περιμένω τα καλούδια από ανατολή, λέτε να μπω στη διαδικασία να τις φορτίσω και να τις χρησιμοποιήσω ή να τις στείλω από τώρα ανακύκλωση;

Οι φορτιστές της Xtar διαφημίζουν το "0V activation". Αφού οι μπαταρίες είναι τόσο παλιές δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο, αλλά αν θέλεις μπορείς να πάρεις ένα φτηνό xtar και να πειραματιστείς με ασφάλεια.

πχ ο Xtar MC1 βγαίνει στα 3,59$ με το κουπόνι"MC1GB": http://www.gearbest.com/chargers-batteries/pp_94490.html

Όταν η μπαταρία είναι κάτω απο τα 2,9V την φορτίζει με 70mA μέχρι να την φτάσει στα 2,9V. Μετά την φορτίζει κανονικά με 500mA.

Μπορείς σαν πρώτο βήμα, να ψάξεις στο net με τον κωδικό που έχουν γραμμένο επάνω τους, για να δεις ποιό μοντέλο είναι.

Όπως λέει και ο @petreus, πριν δοκιμάσεις να τα φορτίσεις,θα πρέπει να βεβαιωθείς ότι μιλάμε για συνηθισμένα στοιχεία λιθίου με ονομαστική τιμή 3,6-3,7V και μέγιστη τάση φόρτισης τα 4,2V. Επεξ/σία από taxtax
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ψάξει κανείς βρίσκει πολλά video με διάφορους τύπους που ανασταίνουν Li-ion, απλά εφαρμόζοντας επάνω τους μια τάση 3-4V. Και ναι μεν αυτό το πράγμα δουλεύει, αλλά δεν είναι και ότι καλύτερο για μια μπαταρία σε τέτοια κατάσταση, επειδή ζορίζεται με το σχετικά μεγάλο ρεύμα που δέχεται απότομα. Οπότε νομίζω αυτό που κάνουν οι Xtar φορτιστές, παρέχοντας στην αρχή μικρό ρεύμα 70mA, είναι ότι καλύτερο.

Επίσης το batteryuniversity προτείνει να μην χρησιμοποιούμε Li-ion cells που έχουν πέσει κάτω από τα 1,5V, γιατί τότε δημιουργούνται γέφυρες χακλού εσωτερικά της μπαταρίας που μπορεί να προκαλέσουν βραχυκύκλωμα. "Do not boost lithium-based batteries back to life that have dwelled below 1.5V/cell for a week or longer. Copper shunts may have formed inside the cells that can lead to a partial or total electrical short"
http://batteryuniversity.com/learn/article/low_voltage_cut_off

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μήπως έχετε κάποια πρόταση για αντικατάσταση διακόπτη που δεν κάνει καλή επαφή;

attachicon.gifsw2.jpg

Τι διαστάσεις έχει? Μέχρι πόσα Amber?

 

Για δες εδώ: https://www.fasttech.com/category/1610

 

Αυτός εδώ ας πούμε είναι 12x17mm και μέχρι 1,5A : https://www.fasttech.com/products/1610/10001865/1203605 (Η τιμή για δύο τεμάχια)

 

Τον ίδιο διακόπτη (Omten PBS101C400), το kaidomain τον δίνει για 30V DC / 1A: http://www.kaidomain.com/p/S024916.Omten-PBS101C-400-17_3mm-L-x-12_3mm-W-x-10mm-H-LED-Flashlight-Clicky-Switch-5pcs

 

(o διακόπτης επάνω του γράφει 250V AC / 1,5A)

 

Δες εδώ: http://omten.gmc.globalmarket.com/products/details/high-quality-flashlight-push-switch-pbs101c400-8307065.html τι λέει και ο κατασκευαστής :mellow:

Επεξ/σία από taxtax
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...