Προς το περιεχόμενο

Φακοί (Flashlights)


taxtax

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το πλαστικό προστατεύει από βραχυκύκλωμα. Ο κεντρικός δίσκος είναι ο θετικός πόλος και ο αρνητικός είναι το εξωτερικό στεφάνι που καλύπτεται από το πλαστικό.

Επεξ/σία από petreus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Χθές παρέλαβα τον φορτιστή και 2 μπαταρίες ncr 18650.

Σήμερα που ασχολήθηκα είδα οτι οι μπαταρίες έχουν ένα πλαστικό πάνω τους (τυλιγμένο διαφανές) σαν προστατευτικό..

Να το βγάλω ή όχι?

Το διαφανες προστατευτικο συγκρατει το κυκλωμα προστασιας στη θεση του (και μονωνει το σιδερακι που περναει στο πλάι) . Δεν το αφερεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αα..οκ δεν το ήξερα..

Και μια ακόμη ερώτηση ...

όταν θέλω να αφαιρέσω μια μπαταρία απο τον φορτιστή , πρέπει αν τον βγάλω απο το ρεύμα ή τραβάω την μπαταρία έτσι όπως είναι;;

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία..και να κάνω μια τελευταία ερώτηση...έβαλα μια μπαταρία 18650 να φορτίζει, είχε φτάσει στα 125mah και την έβγαλα και τώρα που την ξανά έβαλα άρχισε απο το μηδέν....έτσι πρέπει να γίνετε ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για αυτόν λέω.. http://www.gearbest.com/chargers/pp_228909.html?wid=21

όχι ενώ φόρτιζε την έβγαλα και την ξανα έβαλα ...πρέπει να δείξει end ή full για να την βγάλω ;;

Πες οτι για κάποιον λόγο έβγαλα τον φορτιστή απο την πρίζα , θα αρχίσει απο το μηδέν πάλι ;;

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φορτιστής δεν αρχίζει από το μηδέν. Έιτε βγάλεις την μπαταρία, είτε κλείσεις το ρεύμα, αυτός θα συνεχίσει την φόρτιση από εκεί που σταμάτησε και θα την ολοκληρώσει κανονικά. Είναι σαν να γεμίζεις ένα ποτήρι από τη βρύση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα mah λέω...αα μάλιστα ...και πως μπορώ να δω πόσα έχει συνολο?

Οποτε ειναι οπως στο ειπα . Οταν βγαζει το End .

 

Για να τσεκαρεις χωρητικοτητα , πατας μολις βαλεις την μπαταρια το κουμπι Mode μεχρι να γραψει Nor test (charge-discharge-charge) . Αν θυμαμαι καλα , στο Nor test βγαζεις την μπαταρια οταν η ενδειξη "End" σταματησει να αναβοσβήνει.

Επεξ/σία από georgekok97
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία ευχαριστώ πολύ..οπότε για να ξέρω πόσα mah έχει σύνολο πρέπει να επιλέξω nor test. Αλλιώς αν δν θέλω να ξέρω το συνολο επιλέγω φόρτιση και μόλις βγάλει end βγάζω την μπαταρία..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν είμαι σίγουρος αν το έχεις ξεκαθαρήσει καλά στο μυαλό σου. Το nor test το χρησιμοποιούμε για να δούμε γενικά (και χωρίς μεγάλη ακρίβεια), πόση ενέργεια μπορεί να αποθηκεύσει μια μπαταρία και όχι για να δούμε πόση ενέργεια είναι αποθηκευμένη σε μια συγκεκριμένη στιγμή.

Για παράδειγμα, το χρησιμοποιούμε για να ελέγξουμε εάν η χωρητικότητα της καινούργιας μπαταρίας που πηήραμε είναι κοντά στην ονομαστική της, ή για να δούμε σε τι κατάσταση βρίσκονται οι μπαταρίες που βγάλαμε από ένα παλιό laptop.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...