Προς το περιεχόμενο

Φακοί (Flashlights)


taxtax

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και οι δύο είναι από τους καλύτερους φορτιστές στα λεφτά τους (αν όχι οι καλύτεροι). Έχω παραγγείλει τον Lii-500 από εδώ: http://www.aliexpress.com/item/2015-Liitokala-Lii-500-NiMH-Battery-Charger-3-7V-18650-26650-1-2V-AA-AAA-5V/32558736428.html και αναμένω την παραλαβή του.

Ο Xtar έχει λιγότερες ρυθμίσεις και κάποιους περιορισμούς στο ρεύμα φόρτισης (500mA max current όταν γεμίζεις και στις 4 θέσεις με μπαταρίες), το οποίο μπορεί να μειωθεί ακόμα περισσότερο όταν συνδέεις την USB τροφοδοσία του φορτιστή σε ασθενές τροφοδοτικό, όπως λέει εδώ ο guru (ο οποίος παρεμπιπτόντως προτείνει τον Liitokala): http://lygte-info.dk/review/Review%20Charger%20Xtar%20VC4%20UK.html Δεν είναι κάτι κακό, εκτός του ότι καθυστερεί η φόρτιση. Ο Liitokala έχει και το discharge όπως είπες και εσύ, συν περισσότερες πληροφορίες στην οθόνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να πώ και εγώ δυό λόγια για τον φορτιστή OPUS BT-C100 (μιάς και τον έχω δοκιμάσει πιά αρκετά)

 

Σαν αίσθηση-ποιότητα πλαστικών καλή, θα έλεγα ότι είναι ανάμεσα στον φτηνό Liitokala -Lii100 και στον Xtar VC2 που έχω.

Στην αρχή ο κινούμενος ακροδέκτης δέν έκλεινε μέχρι το τέρμα με το ελατηρίο. Ήθελε βοήθεια με το χέρι.

Αυτό όμως με λίγο WD-40 έφτιαξε.

Τα διακοπτάκια του φαίνονται αξιόπιστα

 

Σαν λειτουργίες ο φορτιστής έχει τα πάντα. Πρέπει να είναι ο πιό πλήρης φορτιστής μιάς θέσεως.

Όταν τροφοδοτείται απο τo δικό του τροφοδοτικό φορτίζει με ρεύμα μέχρι 1600mA.

Όταν τροφοδοτείται απο τροφοδοτικό USB, δοκιμάζει τι ρεύμα μπορεί να δώσει, και ανάλογα μπορεί να φορτίσει την μπαταρία επίσης με έως 1600mA.

Ακόμη μετράει την εσωτερική αντίσταση της μπαταρίας και αν είναι υψηλή δεν σε αφήνει να επιλέξεις ρεύμα φόρτισης πάνω απο 1000mA

 

Παρά το ότι έχει μόνο λίγες οπές εξαερισμού στο κάτω μέρος, όταν λειτουργεί με τροφοδοσία απο το USB ζεσταίνεται ελάχιστα. Με το δικό του 12βολτο τροφοδοτικό ζεσταίνεται παραπάνω.

 

Σε ότι έκανα λειτούργησε μιά χαρά και αξιόπιστα, εκτός απο ένα πρόβλημα:

Μου φορτίζει τις μπαταρίες λιθίου μέχρι τα 4,15V.

Η διαφορά δεν φαίνεται σημαντική, αλλά όταν μετά τις βάλω στον Xtar VC2 "παίρνουν" άλλα 100 mAh.

Βέβαια αυτό απο την άλλη είναι καλό για την διάρκεια ζωής της μπαταρίας.

Όπως και νά'ναι αυτό είναι το μόνο μου "παράπονο" απο τον OPUS.

DSC_3644.jpg


Με την ευκαιρία έφτιαξα ένα πινακάκι με τις μετρήσεις της εσωτερικής αντίστασης των 18650 που έχω:

Φαίνεται και η διαφορά μεταξύ unprotected και των αντίστοιχων protected. Βλέπουμε ότι και στις Samsung και στις Panasonic NCR18650B, η αντίσταση που προσθέτει το κύκλωμα προστασίας είναι σχετικά μικρή. Άρα αν λάβουμε υπόψιν ότι μιλάμε για no name κυκλώματα προστασίας, πρέπει να είμαστε μάλλον ευχαριστημένοι απο την ποιότητά τους.

Επίσης για μία "Ultrafire" που έχω μου έβγαλε απο 418 έως και "----" (μη μετρήσιμη).

post-220241-0-20994900-1464217343_thumb.png

Επεξ/σία από taxtax
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραίος taxtax. τον έχω παραγγείλει και τον περιμένω, μαζί με μια καινούρια 18650. έχω και 5-6 κελιά ακόμα από μπαταρία λαπτοπ, θα έχω να παίξω :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο Brinyte S156 (φακός κατάδυσης με μαγνητικό διακόπτη και 3 x XM-L2) στα 21$:http://www.gearbest.com/led-flashlights/pp_78328.html

 

Η καλύτερη τιμή που τον έβρισκες στο Gearbest-Everbuying, ήταν γύρω στα 27$. Σε άλλα κινεζομάγαζα γύρω στα 33$.

Επεξ/σία από taxtax
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις παρέλαβα τον Manker U11, αλλά δυστυχώς δε δουλεύει. Όταν έβαλα τη μπαταρία και βίδωσα το καπάκι έκουσα ένα ήχο σαν κάτι να σπάει. Ξεβιδωσα το καπάκι της μπαταρίας και αν το κουνήσεις κάτι κουδουνίζει. Νομίζω το ελατήριο έχει άλλο ένα μικρότερο από μέσα το οποίο κουνιέται. Ο φακός ανάβει μόνο αν συνδέσεις το φορτιστή. Τι να κάνω; Επισκευάζεται; Να το στείλω πίσω; Ποια είναι η διαδικασία;  :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μόλις παρέλαβα τον Manker U11, αλλά δυστυχώς δε δουλεύει. Όταν έβαλα τη μπαταρία και βίδωσα το καπάκι έκουσα ένα ήχο σαν κάτι να σπάει. Ξεβιδωσα το καπάκι της μπαταρίας και αν το κουνήσεις κάτι κουδουνίζει. Νομίζω το ελατήριο έχει άλλο ένα μικρότερο από μέσα το οποίο κουνιέται. Ο φακός ανάβει μόνο αν συνδέσεις το φορτιστή. Τι να κάνω; Επισκευάζεται; Να το στείλω πίσω; Ποια είναι η διαδικασία;  :(

Εγώ που είχα πρόβλημα με τον ατσάλινο Astrolux S2 (BLF X6 που τον φτιάχνει η Manker), μίλησα μαζί τους, μου ζήτησαν video, δεν καταλάβαιναν το πρόβλημα, και τελικά μου πρότειναν να μου στείλουν άλλον driver. Τους είπα ότι αν το πρόβλημα είναι γενικότερο, προτιμώ partial refund παρά έναν ακόμη driver με το ίδιο πρόβλημα. Μου απάντησαν ότι μίλησαν με τον προμηθευτή τους (την Manker?) και μου στέλνουν νέα έκδοση του driver. Αυτά για να είσαι προϊδεασμένος.

 

Πάντως υποθέτω δεν είναι τυχαίο που η Manker στις φωτογραφίες του U11, δείχνει μια unprotected 18650. Ισως για να καταφέρουν το αντίγραφο να έχει το ίδιο μήκος με το πρωτότυπο (MH20), δεν έμεινε αρκετός χώρος για protected. Και εσύ προφανώς έβαλες protected. Αν είναι έτσι, έπρεπε κανονικά να το αναφέρουν στο site τους.

Τέλος πάντων αν το πρόβλημα είναι το ελατήριο απο το καπάκι, θα σου στείλουν κάποιο άλλο για να το αλλάξεις.

 

Πριν όμως κάνεις όλα αυτά δοκίμασε να βάλεις μία unprotected μπαταρία και να βιδώσεις τέρμα το καπάκι.

Επεξ/σία από taxtax
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι protected έβαλα. Τελικά ο φακός δουλεύει αν το βιδώσω μέχρι τέρμα, σφικτά. Δε ξέρω αν το εσωτερικό ελατήριο θα έπρεπε να κουνιέται. Κάποιος που έχει τον ίδιο θα μας λύσει τη απορία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Taxtax τι προβλημα εχεις με τον Astrolux S2 ?

Εννοώ τον Astrolux SS. (Τον γράφω "ατσάλινο Astrolux S2" για να μην μπερδεύω τον κόσμο)

Το πρόβλημα είναι αυτό που λέγαμε, με την μείωση των χρόνων του "short click" και "medium click" όταν ζεσταθεί. Διαβάζω ότι υπάρχει νέο firmware που ψευτολύνει το πρόβλημα, αυξάνοντας τους χρόνους. Μου έχουν στείλει τον "νεο" driver με track number. Δεν ελπίζω σε πολλά, αλλά τουλάχιστον θα έχω έναν εφεδρικό driver για πειραματισμούς :-)

Επεξ/σία από taxtax
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι protected έβαλα. Τελικά ο φακός δουλεύει αν το βιδώσω μέχρι τέρμα, σφικτά. Δε ξέρω αν το εσωτερικό ελατήριο θα έπρεπε να κουνιέται. Κάποιος που έχει τον ίδιο θα μας λύσει τη απορία.

 

Καλησπέρα.
Παρέλαβα χτες τον φακό, αν και δεν γνωρίζω πολλά πράγματα ο φακός είναι πάρα πολύ καλός,είμαι πολύ ευχαριστημένος.Ευχαριστώ πολύ τον Γιώργο(georgekok97) που τον πρότεινε για αγορά.

 

Στο θέμα σου τώρα,όχι εμένα το εσωτερικό ελατήριο δεν κουνιέται καθόλου.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι protected έβαλα. Τελικά ο φακός δουλεύει αν το βιδώσω μέχρι τέρμα, σφικτά. Δε ξέρω αν το εσωτερικό ελατήριο θα έπρεπε να κουνιέται. Κάποιος που έχει τον ίδιο θα μας λύσει τη απορία.

 

Και εγώ έxω βάλει protected και το βιδώνω σφικτά, μέχρι το τέρμα για ανάψει ο φακός. Δεν έχω παρατηρήσει κάτι να κουνιέται.

 

 

Πολύ καλός, μικρός φακός, με μπαταρία ΑΑΑ:

 

348 Nichia NVSW219BT - V1 240Lm Mini 10440 AAA LED Torch

 

Με κουπόνι GBBLF348  $6.99 και σε κουτί σε συσκευασία δώρου: $7.99 με το ίδιο κουπόνι.

 

 

 

Opus BT - C100

 

Με κουπόνι BTC100   $11.29

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στα παιδιά! Ψάχνω φακό value for money επιχειρησιακό, μέτριο προς δυνατό φώς, με όσο το δυνατόν συγκεντρωμένη δέσμη και με 1 mode . Εχω δοκιμάσει κάτι ultrafire κλπ με 18650 μπαταρία αλλά έφυγαν στον κάδο... Υπάρχουν αντίστοιχα σε made in china  nitecore - fenix κλπ;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δεν ειναι no.1 προτεραιότητα το μεγεθος , δες Convoy C8 . Σιγουρα θα σε καλυψει , με στενη δεσμη οπως λες . Τα modes ομως , για να γινουν ενα ειναι περιεργο αν δεν εχεις ασχοληθει να ανοιξεις φακο κλπ .

 

Αν νομιζεις οτι σε βολευει το μεγεθος , μπορεις να το παρεις ετοιμο με 1 mode μονο , απο εδω :

http://intl-outdoor.com/xintd-c8-v5-xml2-u4-multioption-18650-flashlight-p-308.html

 

C8 ειναι τελος παντως το σχεδιο , και τον εχουν βγαλει πολλες εταιριες , απο Ultrafire μεχρι Convoy κλπ .

 

Αυτος στο link ειναι η κορυφαια ποιοτητα , οπως και αυτος εδω που ειναι χειροποιητος:

http://www.teomav.gr/2013/03/led-ultrafire-c8-cree-xm-l2-1200-lumens.html#.V07KTxPl7qA

 

(Ultrafire ειναι μονο ο host (το κουφαρι))

 

Αν θες κατι διαφορετικο , εννοειτε πες το και θα βρουμε.

Επεξ/σία από georgekok97
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...