Προς το περιεχόμενο

Φακοί (Flashlights)


taxtax

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε thrower Acebeam K70 . Οπως τον ειδα και μαζευα το σαγονι μου... Σε flooder σε Custom , οπως πχ τον X5 που εχω (λογω πολυ μεγαλης αποδοσης σε σχεση με το πραγματικα μικρο μεγεθος του ) ή τον βασιλια , Noctigon M43 .

Ωραίοι φακοί αλλά πανακριβοι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ωραίοι φακοί αλλά πανακριβοι!

Ειπαμε να κανουν καλη εντυπωση :P

 

Το post του taxtax με τις "κατηγοριες εντυπωσιασμου" δεν θα μπορουσε να ειναι πιο σωστο .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειπαμε να κανουν καλη εντυπωση :P

 

Το post του taxtax με τις "κατηγοριες εντυπωσιασμου" δεν θα μπορουσε να ειναι πιο σωστο .

 

Δεν κάνουν καλή εντύπωση στην τσέπη όμως. :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο φορτιστής SKYRC MC3000 είναι σε flash sale και περιέργως δέχεται και κουπόνι για το 8% έκπτωση:

http://www.gearbest.com/chargers/pp_260893.html

Τελικά βγαίνει 82,79$ (κάπου 74€) με το "LED2015GB" κουπόνι.

Και πάλι πολύ ακριβός είναι αλλά αξίζει τα λεφτά του.

 

Τα σημαντικότερα πλεονεκτήματά του κατ'εμέ:

- το software που έχει αναβαθμίζεται.

- μπορείς αν θέλεις(και αν χρειάζεται), να του κάνεις εσύ calibration και στην τάση και στο ρεύμα.

 

Είπα κι εγώ να κάνω την υπέρβαση και τον παρήγγειλα.

(Ίσως καλύψω ένα μέρος της "ζημιάς" πουλώντας κάποιους απο τους φορτιστές μου :unsure:).

Επεξ/σία από taxtax
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος θα ειναι και σιγουρα χρησιμος:D

Καλο φορτιστη δεν εχω προλαβει ακομα να τσιμπησω...

Σημερα ομως εριξα μια παραγγελια στον Jetbeam Jet-I mk , λογω καλης τιμης απο το groupbuy στο Blf (14.5€).

150 lumens με ΑΑ

480 lumens με 14500

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιος θα ειναι και σιγουρα χρησιμος :D

Καλο φορτιστη δεν εχω προλαβει ακομα να τσιμπησω...

Σημερα ομως εριξα μια παραγγελια στον Jetbeam Jet-I mk , λογω καλης τιμης απο το groupbuy στο Blf (14.5€).

150 lumens με ΑΑ

480 lumens με 14500

 

Ακολούθησα το παράδειγμα σου Γιώργη και έριξα και εγώ μια παραγγελία για τον ίδιο φακό.

Είσαι κακή επιρροή τελικά.  :P   :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός λέει κάτι?

http://www.gearbest.com/led-flashlights/pp_252532.html

Eagle eye X6 στα €18

 

Για thrower , καλυτερος ο C8 .

 

Ακολούθησα το παράδειγμα σου Γιώργη και έριξα και εγώ μια παραγγελία για τον ίδιο φακό.

Είσαι κακή επιρροή τελικά.  :P   :D

 

Ασ'τα να πανε :P

Κύριος λογος που τον πηρα , ηταν οτι δεν ειχα ουτε ενα φακο που να παιρνει ΑΑ (οι SK68 ειναι αλλη ιστορια) , οποτε εφοσον δεχοταν και 14500 δεν κρατηθηκα ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός λέει κάτι?

http://www.gearbest.com/led-flashlights/pp_252532.html

Eagle eye X6 στα €18

 

 

Για thrower , καλυτερος ο C8 .

 

'Εχω διαβάσει Link.png Site: εδώ καλά λόγια και έχει το καλό ότι είναι λίγο πιό μικρός απο τον C8 και κατ'εμε (υποκειμενικό) πιό όμορφος.

Το περίεργο είναι ότι άλλοι λένε ότι έχει απευθείας θερμική επαφή LED-σασί (όπως ο παρόμοιος BLF X6) και άλλοι όχι.

Πιστεύω ότι σε αυτή την τιμή αξίζει και είναι μία ασφαλής αγορά.

 

Όμως θα προτιμούσα τον Link.png Site: AstroluxS2 (BLF X6 V2) στα 25,97$ (23,20€) με το κουπόνι "ef5700"

Ίδιο σώμα και led, και έχει σίγουρα καλύτερο driver. (Έχει ένα θέμα με την μείωση των χρόνων όταν ζεσταίνεται, αλλά πάλι είναι πολύ καλός)

Επίσης αυτός έχει σίγουρα απευθείας θερμική επαφή Led-σασί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο Blf , εχει και σαν εξτρα , το φωτιζομενο πισω καπακι .

Τα 5 ευρω παραπανω αξιζουν για 15...

(Σαν πακετο τα εξτρα που εχει ο blf x6 , τον driver , την πλακετα του led , καλυτςρο κατοπτρο , AR coated lens , και το καπακι πισω)

Επεξ/σία από georgekok97
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιόν C8 λέτε;  Το search μου έβγαλε διάφορα C8 μοντέλα.

 

Δεν τον θέλω για μακριά, με ενδιαφέρει να τον κουβαλάω στα εργαλεία μου.  Έχω έναν meco που είναι ικανοποιητικός αλλά το πλήκτρο on/off αν το χαϊδέψεις λίγο επηρεάζει την φωτεινότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Convoy C8 / Thorfire C8(s) ειναι πολύ καλοι.

Απλα εχουν ακομα πιο στενη δεσμη απο τον X6 .

Αν θες κατι γενικης χρησης να απλωνει το φως , δες πχ Convoy S2+.

Επεξ/σία από georgekok97
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ευχαριστησω κι εγω τα παιδια (αν και καθυστερημενα αλλα στην ελλαδα ζουμε "καλιο αργα παρα ποτε" λεμε) που με βοηθησαν και εχω σημερα στα χερια μου το Liitokala Lii - 500 και 8 18650 μπαταριες για τον ποδηλατοφακο που εχω. ευχαριστω και παλι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@papars

 

Έχω εδώ και μερικές μέρες τον Convoy C8. Στα 16-17 ευρώ που κοστίζει δεν νομίζω πως μπορείς να βρεις καλύτερο thrower. Σε αυτά τα λεφτά μου έκανε μεγάλη εντύπωση η ποιότητα κατασκευής του. Αλλά αν όπως λες δεν χρειάζεται να φωτίζεις μακριά, δεν είναι η καλύτερη επιλογή ένας thrower φακός, αφού δύσκολα να χρειαστείς να φωτίσεις τόσο μακριά. Πιο πρακτικός είναι ένας flood φακός, που έχει καλύτερο φως σε κοντινές αποστάσεις και έχει και μικρότερο μέγεθος, όπως ο Convoy S2+ που σου προτείνει ο georgekok97. Χτύπα τον και σίγουρα δε θα το μετανιώσεις. Και μην σε ξεγελά το μικρό του μέγεθος...

Αν τελικά πας για τον S2+, καλύτερα να επιλέξεις 7135*4 ή 7135*6 driver, γιατί με τον 7135*8 που παίρνεις και το δυνατότερο φως, ο φακός ζεσταίνεται πολύ σε λίγα λεπτά. Ο S2+ έρχεται στανταρ με XM-L2 LED. Εσύ έχεις να διαλέξεις το tint του LED για το χρώμα του φακού. Οι περισσότεροι διαλέγουν κάτι στο φάσμα του neutral εώς cool white. Δηλαδή 4C, 3B ή 1A. Μπορείς να τον παραγγείλεις από το Banggood για το οποίο βγαίνουν συχνά πυκνά εκπτωτικοί κωδικοί, από το μαγαζί της Convoy στο Aliexpress που κάνει έκπτωση αν είσαι μέλος του budgetlightforum ή από το Gearbest.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...