Προς το περιεχόμενο

Φακοί (Flashlights)


taxtax

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Banggood , gearbest , nkon.nl ειναι τα 3 site πιυ αγοράζεις μπαταριες με κλειστα ματια...

 

Κουπονια για εκπτωση βρισκεις στο m4dm4x.com , κανεις μια εγγραφη και εχεις προσβαση σε ολη τη λιστα με τα κουπονια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όση έκπτωση και να πάρω από m4dm4x.com στο αλιεξπρές κάνουν 15.72 δολ = 11.93 λίρες και στο γκίαρ μπέστ 21.40 λίρες - και οι δύο τιμές μαζί με μεταφορικά.

 

 

edit: Μόλις διαπίστωσα ότι το aliexpress δέχεται πλεον PayPal (πολύ καλό για το PayPal σαν εταιρία) οπότε έχουμε μία έξτρα προστασία, αλλά με έξτρα χρέωση 0.8 δολ

Επεξ/σία από Skylined
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα σήμερα τον Astrolux S41 που είχε βγάλει το BG πριν μερικές μέρες σε προσφορά, επέλεξα το 4x Nichia 219B, την πιο δημοφιλή επιλογή πιστεύω.

 

Οι πρώτες εντυπώσεις ήταν πολύ θετικές αλλά όχι όσο θα περίμενα.

 

Τα θετικά πρώτα. Καλή συσκευασία με πολλά έξτρα (λουράκι, 2 o-rings, κλιπ και έξτρα κάλυμμα για το κουμπί), μικρό μέγεθος που εντυπωσιάζει (έρχεται με 16340 κύλινδρο), πολύ καλό interface (βέβαια η μόνη προηγούμενη εμπειρία μου ήταν αυτό του Convoy S2+ που από ότι ακούω δεν είναι και οτι καλύτερο) και φυσικά ο emitter. 

 

Επιπλέον πήρα και ένα 18650 κύλινδρο γιατί θέλω να έχω μεγαλύτερη αυτονομία. Όχι και τόσο εντυπωσιακός με τον 18650 αλλά πιστεύω πως αξίζει για την επιπλέον χωρητικότητα.

 

Τα αρνητικά. Γενικά δεν με εντυπωσίασε η ποιότητα κατασκευής. Τα o-rings ήταν στραβοβαλμένα, είχε σωματίδια σκόνης στα σπειρώματα και η γενική εικόνα ήταν κατώτερη των προσδοκιών μου (πάλι η μόνη προηγούμενη εμπειρία μου ήταν ο Convoy, εξαιρετική ποιότητα και αίσθηση ποιότητας). Το κλιπ του δεν μου άρεσε πολύ, βρίσκω του Convoy πολύ καλύτερο, επιπλέον δεν κάθεται καλά όταν φοράει τον 16340, βρίσκει πάνω στον χαλκό της κεφαλής.

 

Τέλος μαζί πήρα και ένα κύλινδρο 16340 για τον Convoy μου, πλέον θα τον έχω στο αυτοκίνητο με μια CR123A ώστε να μην ανησυχώ για την ζέστη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

SingFire SF - 348 180Lm

 

https://www.gearbest.com/led-flashlights/pp_131992.html

 

στα 2,54€ με κουπόνι  SF348R3

 

 

LiitoKala Lii - 100 Smart Universal Battery Charger

 

https://www.gearbest.com/chargers/pp_272183.html

 

στα 1,69€ με κουπόνι LiitoKala100B

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τέλος μαζί πήρα και ένα κύλινδρο 16340 για τον Convoy μου, πλέον θα τον έχω στο αυτοκίνητο με μια CR123A ώστε να μην ανησυχώ για την ζέστη.

Τον κύλινδρο 16340 και τις μπαταρίες CR123A απο τα πήρες?

Επεξ/σία από pavloa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τσιμπισα και τα 2 !!! ευχαριστω πολυ . μια ερωτηση πως μαθαινει καποιος τους κωδικους κ τις προσφορες ;;

Σου ειχε απαντησει παλαιοτερα ο φιλος enterhere , απο το site m4dm4x.com , και να προσθεσω οτι καποιες προσφορες ανεβαινουν και σε forum με φακους οπως το Budgetlightforum .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SingFire SF - 348 180Lm

στα 2,54€ με κουπόνι  SF348R3

 

LiitoKala Lii - 100 Smart Universal Battery Charger

στα 1,69€ με κουπόνι LiitoKala100B

πολύ καλές τιμές όντως, αλλά για χάρη της ακρίβειας να πούμε ότι τώρα τα Gearbest χρεώνει επιπλέον και κάτι ψιλά για μεταφορικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον κύλινδρο 16340 και τις μπαταρίες CR123A απο τα πήρες?

Επίσης Banggood, έχει σε διάφορα χρώματα. Μπαταρίες είχα δύο από μια φωτογραφική μηχανή πριν μερικά χρόνια που χάλασε και δεν πέταξα τις μπαταρίες της, είναι σχεδόν γεμάτες.

Στο μεταξύ είχα χρόνο και το δοκίμασα, με μια μόνο  CR123A ο φακός προειδοποιεί για χαμηλή μπαταρία και αναβοσβήνει σε low. Φυσικά η μπαταρία δεν είναι άδεια. Με δύο μπαταρίες (κύλινδρος 18650) λειτουργεί κανονικά. Σε λίγες μέρες παραλαμβάνω τον νέο driver (Biscotti) το οποίο ελπίζω να λύσει το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να λειτουργησει σωστα ο φακος (με το κοντο tube) χρειαζονται οι εξής μπαταριες :  18350 ή 16340 ή RCR123A (3.7V)

 

Οι απλες cr123a ειναι 3 βολτ και οχι 4.2 που χρειαζεται ο φακος , οποτε ενεργοποιειται κατευθειαν η προειδοποιηση χαμηλης μπαταριας . Ο νεος driver ΔΕΝ θα διορθωσει το προβλημα .

 

Εγω προτεινω να παρεις 18350 μπαταρια . προταση 1 / προταση 2

Επεξ/σία από georgekok97
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να λειτουργησει σωστα ο φακος (με το κοντο tube) χρειαζονται οι εξής μπαταριες :  18350 ή 16340 ή RCR123A (3.7V)

 

Οι απλες cr123a ειναι 3 βολτ και οχι 4.2 που χρειαζεται ο φακος , οποτε ενεργοποιειται κατευθειαν η προειδοποιηση χαμηλης μπαταριας . Ο νεος driver ΔΕΝ θα διορθωσει το προβλημα .

 

Εγω προτεινω να παρεις 18350 μπαταρια . προταση 1 / προταση 2

 

Το κατάλαβα εκ των υστέρων αυτό βέβαια. Πλέον τον έχω με 2 μπαταρίες μέσα αν και μάλλον το βλέπω να τον κρατήσω έτσι. Οι CR123A είναι πιο ανθεκτικές σε ζέστη και θέλω να έχω ένα φακό μέσα στο αμάξι σε περίπτωση ανάγκης. Πάντως σκέφτομαι και μια 18350 για τον S41, το μικρό μέγεθος είναι πολύ βολικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για ποιον convoy μιλαμε ? Αν μιλαμε για s2 , s2+ δεν κανει να χρησιμοπιεις 2 μπαταριες σε σειρα , προς το παρων σε σωζει ο driver , χωρις να σημαινει οτι θα συνεχισει για πολυ .

 

Επισης , οι λιθιου ειναι πολυ πιο ανθεκτικες απο αλλες μπαταριες (απο μεγαλυτερες ανοχες σε θερμοκρασια , μεχρι τον τροπο που εκτονωνεται αν κατι παει στραβα) . Ακομα και για αυτοκινητο , παλι λιθιου θα επελεγα (σε καποιο σημειο οχι αμεσα εκτεθειμενο στον ηλιο) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...