Προς το περιεχόμενο

Φακοί (Flashlights)


taxtax

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, archimidis είπε

τι μπαταρία 18650 μου προτείνετε, από Ελλάδα ή από έξω δεν με νοιάζει?

ευχαριστώ

Αυτές είναι οι καλύτερες

https://m.banggood.com/4PCS-NCR18650B-3_7V-3400mAh-Protected-Rechargeable-Lithium-Battery-p-90989.html?utm_source=google&utm_medium=cpc_elc&utm_content=gary&utm_campaign=ds-cpa-ds-srm-converter&gclid=EAIaIQobChMIwZ7BmLyy3QIVx-J3Ch3BNAiPEAAYAyAAEgJ4nfD_BwE

Απλά απο εξωτερικό δεν μπορείς να πάρεις πλέον

Ψάξε Ελλάδα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

12 ώρες πριν, enterhere είπε

@xxaris με τις συγκεκριμένες μπαταρίες δουλεύει ο φακός;

Ο δικός μου φακός δεν ανάβει, ενώ με ΑΑ δουλεύει κανονικα, και ζητησα από το Banggood να μου στειλει άλλον.

Κάπου διάβασα ότι λόγω έλλειψης ελατηριου στον οδηγο του led, ο συγκεκριμένος φακος δουλεύει μονο με button top μπαταρίες.

Δεν τον παρέλαβα ακόμα, είναι στον δρόμο........

Βασικά όλοι οι φακοί που δεν έχουν ελατήριο στην κεφαλή τους λειτουργούν μόνο με button top, που οι συγκεκριμένες ομως είναι! Το top μπορει να είναι λίγο μικρότερο από οτι σε μια ΑΑ μπαταρία αλλά έτσι βλεπω ότι είναι σε όλες τις 14500 μπαταρίες. Δες στην παρακάτω φωτογραφία όπου φαίνεται σε όλες να είναι το ίδιο και δες και το κεφάλι από τον jetbeam jet-1 όπου είναι το ίδιο με αυτόν και λειτουργεί κανονικά με όλες τις μπαταρίες. 

 

 

IMG_20180911_132223.jpg

4 ώρες πριν, archimidis είπε

τι μπαταρία 18650 μου προτείνετε, από Ελλάδα ή από έξω δεν με νοιάζει?

ευχαριστώ

Πολύ καλή επιλογή είναι αυτές που σου έγραψε ο pavloa. Όμως επειδή δύσκολα αυτή τη περίοδο να τις φέρεις από εξωτερικό και επειδή στην εγχώρια αγορά δύσκολα θα τις βρεις σε λογική τιμή, (αν τις βρεις παρ'τες εννοείται) καλές εναλλακτικές είναι οι samsung οι ροζ https://www.skroutz.gr/s/9350993/Samsung-18650-3000mAh-1τμχ.html και οι lg οι καφέ https://www.skroutz.gr/s/9000637/LG-HG2-18650-Flat-Top-3000mAh-1τμχ.html 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, xxaris είπε

Δεν τον παρέλαβα ακόμα, είναι στον δρόμο........

Βασικά όλοι οι φακοί που δεν έχουν ελατήριο στην κεφαλή τους λειτουργούν μόνο με button top, που οι συγκεκριμένες ομως είναι! Το top μπορει να είναι λίγο μικρότερο από οτι σε μια ΑΑ μπαταρία αλλά έτσι βλεπω ότι είναι σε όλες τις 14500 μπαταρίες. Δες στην παρακάτω φωτογραφία όπου φαίνεται σε όλες να είναι το ίδιο και δες και το κεφάλι από τον jetbeam jet-1 όπου είναι το ίδιο με αυτόν και λειτουργεί κανονικά με όλες τις μπαταρίες. 

 

Στον Jetbeam JET- I MK που έχω, δουλεύει κανονικά με τις συγκεκριμένες μπαταρίες. Στον καινούριο blitzwolf θα δω τι γίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, enterhere είπε

Στον Jetbeam JET- I MK που έχω, δουλεύει κανονικά με τις συγκεκριμένες μπαταρίες. Στον καινούριο blitzwolf θα δω τι γίνει.

Από ότι βλέπω σε βιντεάκια στο youtube ο συγκεκριμένος φακός έχει το ίδιο κεφάλι με τον jet-I, περίεργο να μην λειτουργεί με αυτές τις μπαταρίες ενώ λειτουργεί ο jet-I, υποθέτοντας δηλαδή ότι δεν φτάνει το top στο + έλασμα της κεφαλής. Έχεις άλλες 14500 μπαταρίες να τον δοκιμάσεις; Και να δοκιμάσεις τις συγκεκριμένες μπαταρίες σε άλλο φακό, να κάνεις δηλαδή όλους τους συνδιασμούς για να δεις που είναι το πρόβλημα.

Υποτίθεται ότι αγόρασα και εγώ 2 τέτοιες μπαταρίες για να τις βάλω στον jetbeam και στον ερχόμενο blitzwolf..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, xxaris είπε

Από ότι βλέπω σε βιντεάκια στο youtube ο συγκεκριμένος φακός έχει το ίδιο κεφάλι με τον jet-I, περίεργο να μην λειτουργεί με αυτές τις μπαταρίες ενώ λειτουργεί ο jet-I, υποθέτοντας δηλαδή ότι δεν φτάνει το top στο + έλασμα της κεφαλής. Έχεις άλλες 14500 μπαταρίες να τον δοκιμάσεις; Και να δοκιμάσεις τις συγκεκριμένες μπαταρίες σε άλλο φακό, να κάνεις δηλαδή όλους τους συνδιασμούς για να δεις που είναι το πρόβλημα.

Υποτίθεται ότι αγόρασα και εγώ 2 τέτοιες μπαταρίες για να τις βάλω στον jetbeam και στον ερχόμενο blitzwolf..........

Δυστυχώς δεν έχω άλλες 14500 για να κάνω δοκιμές. Ένας Lumintop Tool AA δουλεύει κανονικά με τις συγκεκριμένες μπαταρίες. Μπορεί να έπεσα σε ελαττωματικό κομμάτι...

Επεξ/σία από enterhere
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 11/9/2018 στις 10:55 ΠΜ, pavloa είπε

 

Απλά απο εξωτερικό δεν μπορείς να πάρεις πλέον

Ψάξε Ελλάδα.

Στο aliexpress υπάρχουν πωλητές που στέλνουν Ελλάδα. Δεν χανετε τίποτα να ρωτήσετε, αν βρείτε κάτι να σας ενδιαφέρει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παρέλαβα και εγώ προχθές την Παρασκευή τον blitzwolf και τον δοκίμασα-συγκρινα το Σαβ/κο. Αρκετή φωτεινότητα με 14500 μπαταρία (η εταιρεία αναφέρει 600lm και θεωρώ, συγκρίνοντας τον με άλλους, ότι τόσα είναι), πολυ καλή ποιότητα κατασκευής, ωραία απόχρωση φωτός, με το βολικό μαγνητακι του και το πρακτικο diffuser και το κυριότερο σε παρα πολύ καλή τιμή!

Όμως έχει ένα αρνητικό: Είναι λίγο ογκώδες για φακός που παίρνει ΑΑ μπαταρία, μεγαλύτερος από τους άλλους στην κατηγορία. Βασικά είναι λίγο μικρότερος από τον convoy s2+ που όμως παίρνει 18650 μπαταρία, μη βολικος δηλαδή για καθημερινή μεταφορά στην τσέπη του παντελονιού.

Για μένα, λόγω του diffuser και του μαγνήτη του, η καταλληλότερη χρήση είναι στο ντουλαπακι του αυτοκινήτου 😉

 

 

IMG_20181001_174738.jpg

IMG_20181001_174655.jpg

Στις 11/9/2018 στις 1:08 ΠΜ, enterhere είπε

@xxaris με τις συγκεκριμένες μπαταρίες δουλεύει ο φακός;

Ο δικός μου φακός δεν ανάβει, ενώ με ΑΑ δουλεύει κανονικα, και ζητησα από το Banggood να μου στειλει άλλον.

Κάπου διάβασα ότι λόγω έλλειψης ελατηριου στον οδηγο του led, ο συγκεκριμένος φακος δουλεύει μονο με button top μπαταρίες.

Μια χαρά λειτουργεί με τις keeppower ο δικός μου. Συνεπώς έχει θέμα ο δικός σου και καλά έκανες και ζήτησες άλλον.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, xxaris είπε

Παρέλαβα και εγώ προχθές την Παρασκευή τον blitzwolf και τον δοκίμασα-συγκρινα το Σαβ/κο. Αρκετή φωτεινότητα με 14500 μπαταρία (η εταιρεία αναφέρει 600lm και θεωρώ, συγκρίνοντας τον με άλλους, ότι τόσα είναι), πολυ καλή ποιότητα κατασκευής, ωραία απόχρωση φωτός, με το βολικό μαγνητακι του και το πρακτικο diffuser και το κυριότερο σε παρα πολύ καλή τιμή!

Όμως έχει ένα αρνητικό: Είναι λίγο ογκώδες για φακός που παίρνει ΑΑ μπαταρία, μεγαλύτερος από τους άλλους στην κατηγορία. Βασικά είναι λίγο μικρότερος από τον convoy s2+ που όμως παίρνει 18650 μπαταρία, μη βολικος δηλαδή για καθημερινή μεταφορά στην τσέπη του παντελονιού.

Για μένα, λόγω του diffuser και του μαγνήτη του, η καταλληλότερη χρήση είναι στο ντουλαπακι του αυτοκινήτου 😉

IMG_20181001_174738.jpg

IMG_20181001_174655.jpg

Μια χαρά λειτουργεί με τις keeppower ο δικός μου. Συνεπώς έχει θέμα ο δικός σου και καλά έκανες και ζήτησες άλλον.

Καλημέρα μια ερώτηση αν τον αγόρασες από εδώ https://www.banggood.com/BlitzWolf-ET1-XP-L-V6-750LM-Stepless-Dimming-Mini-EDC-LED-Flashlight-14500AA-p-1159552.html

θυμάσαι περίπου πόσες μέρες έκανε για να έρθει στα χέρια σου? και εγώ τον παράγγειλα την Κυριακή στα 8,18 € με το γνωστό κουπόνι 51517a .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, george1551 είπε

Καλημέρα μια ερώτηση αν τον αγόρασες από εδώ https://www.banggood.com/BlitzWolf-ET1-XP-L-V6-750LM-Stepless-Dimming-Mini-EDC-LED-Flashlight-14500AA-p-1159552.html

θυμάσαι περίπου πόσες μέρες έκανε για να έρθει στα χέρια σου? και εγώ τον παράγγειλα την Κυριακή στα 8,18 € με το γνωστό κουπόνι 51517a .

Ναι, από το banggood τον αγόρασα. Βλέπω τώρα στο ιστορικό της παραγγελίας ότι τον παρήγγειλα στις 2 Σεπτεμβρίου, εστάλη στις 7 και τον παρέλαβα στις 28 Σεπτεμβρίου με free μεταφορικά (standard shipping). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/10/2018 στις 6:44 ΜΜ, xxaris είπε

Μια χαρά λειτουργεί με τις keeppower ο δικός μου. Συνεπώς έχει θέμα ο δικός σου και καλά έκανες και ζήτησες άλλον.

Τελικά και ο δεύτερος φακός που μου έστειλαν δεν δουλεύει με τις keeppower

Θα παραγγείλω την παρακάτω μπαταρία και θα ξανακάνω δοκιμές...

https://www.batteries.gr/gr/epanafortizomeni-mpataria/megethos-mpatarias/10440-14430-14500-14650/fenix-arb-l14-800-14500-800mah.html

Επεξ/σία από enterhere
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, enterhere είπε

Τελικά και ο δεύτερος φακός που μου έστειλαν δεν δουλεύει με τις keeppower

Θα παραγγείλω την παρακάτω μπαταρία και θα ξανακάνω δοκιμές...

https://www.batteries.gr/gr/epanafortizomeni-mpataria/megethos-mpatarias/10440-14430-14500-14650/fenix-arb-l14-800-14500-800mah.html

Τι να πω, γκαντεμια; Εμένα λειτουργεί κανονικά όπως προείπα.

Παρατήρησα ότι το Gearbest στέλνει πλεον μπαταρίες στην Ελλάδα με κάποιους περιορισμούς σε καποιες (πχ τις LG τις καφέ 18650 δεν τις στέλνει), με belgium registered και λίγο "τσιμπημενα" μεταφορικά. Διάβασα καλά σχόλια για αυτές https://www.gearbest.com/batteries/pp_763968.html?wid=1433363 είδα και το τεστ του φίλου μας του Δανού που τις βγάζει μια χαρά και αξιόπιστες και παρήγγειλα μια 4αδα. Επειδή όμως με τα μεταφορικά πήγαιναν 14€, παρήγγειλα και 4 icr 18650 χωρίς να ανέβουν τα μεταφορικά και έτσι με μια εξαργύρωση πόντων πλήρωσα 22,61€ σύνολο.

Αν και είχαν 7€ μεταφορικά, και πάλι κοστισαν πολύ φθηνότερα από εδώ και βασικά είναι κρίμα να πληρώσεις ένα 10αρικο (με αντικαταβολή-μεταφορικά) για μια μπαταρία. Δες το 😋

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα για όποιον ενδιαφέρετε για μπαταρίες 10440 εγώ παρήγγειλα αυτές Soshine 4pcs 3.7V AAA 10440 350mAh with Transparent box Li-ion Battery      και ήρθαν αρκετά γρήγορα χωρίς κανένα πρόβλημα στα 6,30 ευρώ οι τέσσερις   , παραγγελία 18-09 και σήμερα 4-10 ήταν στην πόρτα μου Χανιά Κρήτης απλό φακελάκι αλλά καλά συσκευασμένες και από ότι διάβασα έχουν και πολύ καλές κριτικές δείτε εδώ.

Επεξ/σία από george1551
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μικρό φακό μπρελόκ, μέχρι περίπου 10€, τι μου προτείνετε;

Έχω δει τον Astrolux 01 (από bangood στα 8,57€) & τον nitecore tube (από gearbest στα 6,22€ ) . Από ότι βλέπω στα χαρακτηριστικά τους ο Astrolux πολύ πιο δυνατός. Από θέμα αντοχής τι προτείνετε εσείς;

Θα ήθελα να φορτίζει με USB ή να είναι με επαναφορτιζόμενη ΑΑΑ ή κάποια άλλη μικρή επαναφορτιζόμενη μπαταρία.

Περιμένω τις προτάσεις σε φακούς και σε μαγαζί αν τον έχετε δει κάπου πιο φτηνά.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/10/2018 στις 10:21 ΜΜ, enterhere είπε

Τελικά και ο δεύτερος φακός που μου έστειλαν δεν δουλεύει με τις keeppower

Θα παραγγείλω την παρακάτω μπαταρία και θα ξανακάνω δοκιμές...

https://www.batteries.gr/gr/epanafortizomeni-mpataria/megethos-mpatarias/10440-14430-14500-14650/fenix-arb-l14-800-14500-800mah.html

Τελικά με την παραπάνω μπαταρία δουλεύουν κανονικά κα οι δύο φακοί.

Όσο για το κατάστημα batteries.gr θα ήθελα να πω για την αποστολή της μπαταρίας.

Η μπαταρία ήρθε υπερπροστατευμένη! Το κουτί της μπαταρίας ήρθε μέσα σε ρολό φυσαλίδας και το ίδιο το κουτί μέσα σε φάκελλο με φυσαλίδες. Παρασκευή έγινε η παραγγελία και σήμερα Δευτέρα, ήρθε στο σπίτι με δωρεάν μεταφορικά με την ACS courier.

Παρακάτω είναι η φωτογραφία με την συσκευασία. Τα συγχαρητήρια μου στο κατάστημα!

10004192_battery14500.jpg.0849797eba87cf86dcbf58e8085ce597.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, archimidis είπε

για μικρό φακό μπρελόκ, μέχρι περίπου 10€, τι μου προτείνετε;

Έχω δει τον Astrolux 01 (από bangood στα 8,57€) & τον nitecore tube (από gearbest στα 6,22€ ) . Από ότι βλέπω στα χαρακτηριστικά τους ο Astrolux πολύ πιο δυνατός. Από θέμα αντοχής τι προτείνετε εσείς;

Θα ήθελα να φορτίζει με USB ή να είναι με επαναφορτιζόμενη ΑΑΑ ή κάποια άλλη μικρή επαναφορτιζόμενη μπαταρία.

Περιμένω τις προτάσεις σε φακούς και σε μαγαζί αν τον έχετε δει κάπου πιο φτηνά.

Απο θέμα αντοχής μπορώ να μιλήσω μόνο για ό,τι έχω δοκιμάσει και θα πρότεινα έναν Nitecore TIP ο οποίος όμως ξεφευγει στην τιμή τουλάχιστον αυτη τη στιγμή.

Αν είσαι όμως διατεθιμένος να ανέβεις λίγο στην τιμή, ο Astrolux K1 (New driver) βγαίνει 14,60€ με κουπόνι (PM) στο banggood και είναι μακράν φωτεινότερος και από τους 2 που κοιτάς, επαναφορτιζόμενος, και με εξτρα καλούδια (UV LED, Red Led)

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...