Προς το περιεχόμενο

Φακοί (Flashlights)


taxtax

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Με το μάτι έχει το ίδιο LED και την ίδια απόδοση με αυτόν

http://www.banggood.com/Meco-XPE-Q5-600-Lumen-7W-Zoomable-LED-Flashlight-For-1xAA-1_2V-p-907006.html

που είναι και στην ίδια τιμή (αλλά πιο μικρός)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το XP-E είναι πιο αδύναμο LED από το XM-L2 οπότε λογικό και ο UKing να είναι πιο αδύναμος από τον MECO.

Αυτό όμως που έχω πραγματικά απορία είναι αν κάποιοι φθηνοί φακοί έχουν όντως το LED που λένε ή το BG μας δουλεύει.
Παράδειγμα αυτός στα 5,55$ που λένε πως έχει T6 LED:
http://www.banggood.com/Yunmai-Y3-T6-5Mode-1000LM-18650-EDC-LED-Flashlight-p-1059941.html
Οπότε τους ρωτώ:
Is the LED a CREE XM-L2 T6? And if so, what tint?
Και μου απαντούν:
The product LED is T6,and it is the cold white.
Αποφεύγει να απαντήσει αν είναι Cree.

Έχω έναν φακό σαν τον δικό σου τον UKing. Το είχα πάρει από Aliexpress. Μάρκα SKYWOLFEYE. Λέγανε πως έχει Q5 LED. Αν προσέξεις στην επάνω δεξιά γωνία έχει ένα ασημί τετραγωνάκι. Στο original Cree XP-E είναι κύκλος και όχι τετράγωνο. Άρα το δικό μου είναι μαϊμού (στην τιμή που το πήρα δεν περίμενα κάτι άλλο). Έτσι μπορείς να ελέγξεις και τους δικούς σου φακούς με XP-E.

 

Fake.jpgOriginal.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως το λετε , γενικα απαιτησεις απο αυτους μην εχετε...  :wacko:

Οι Convoy απο τα 8-20 δολλαρια ειναι ποιοτητα ΑΑΑ . Σιγουρα Original Cree , ποικιλια σε tint και drivers με 2-3 ευρω παραπανω . 

Γενικοτερα , εχω αγορασει σε φιλους και γνωστους , οπως μου το ζητανε "κατι φθηνο" , και αυτο ειναι παντα κατι ποιοτικο , ειτε με μπαταριες ΑΑΑ/ΑΑ/14500 μεχρι 5-15 ευρω (Blf-348 , Astrolux A01 , Lumintop Tool AAA , Thorfire TG06 κλπ) , η καποιον Convoy με 18650 . Ακομα και οι μικροι , με 1*ΑΑΑ μπαταρια , αν και σχετικα αδυναμοι εχουν αποδειχθει "σκυλιά".

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο U'King ZQ-G008 έχει αυτό και το ονοματίζει XPE-Q5.

post-206817-0-90190900-1468304768_thumb.jpg

Το ίδιο LED βέβαια δείχνει και στις φωτογραφίες του προϊόντος στη σχετική σελίδα.

 

Ωραία, από μικρούς φακούς γέμισα τα συρτάρια και βρήκα και χρήση για τις μπαταριές από τα παλαιά laptop μου.

 

Μια πρόταση για πολύ φως;  π.χ. για χρήση από φύλακα σε μεγάλη αποθήκη - όχι απαραίτητα σε πολλά μέτρα. Κοντά στα €50.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το ασημί τετράγωνάκι που σημειώνω με βέλος, δείχνει πως δεν είναι original. Στο original είναι κύκλος όπως στην φωτο που έβαλα πιο πάνω.

UKing_ZQ_G008_XPE_Q5.jpg

 

Για μεγάλο φακό δεν έχω προσωπική εκτίμηση. Διαβάζω καλά σχόλια για τον Convoy L6. Είναι νέος φακός, κυκλοφορεί εδώ και λίγους μήνες, οπότε είναι ίσως νωρίς για τελικά συμπεράσματα. Για τα λεφτά του όμως προσφέρει πάρα πολλά. Τον έχω δει στο BangGood κάτω από 50€ σε προσφορά. Στο budgetlightforum.com θα βρεις πολλες πληροφορίες. Και ένα βίντεο review:



Γενικά για τους Convoy που αναφέρει και ο Γιώργος, υποτίθεται πως είναι στην κατηγορία value for money, αλλά έχω εντυπωσιαστεί πολύ με την ποιότητά-λειτουργικότητά τους. Δεν βρίσκω λόγο να πάω σε κάτι πιο ακριβό. Δείτε εδώ torture test για τον S2+:

Επεξ/σία από petreus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιον convoy σίγουρα, τον s2+ ή τον C8.

 

Αποφασίζεις και παίρνεις, ο δεύτερος είναι ανώτερος του πρώτου.

 

Πρόσεξε τι επιλογή σε led θα κάνεις ανάλογα με την χρήση που τον θέλεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνω ένα φακό με led με τιμή γύρω στα 10-15 ευρώ

 

Απλά θέλω κάτι περίεργο,στην άκρη να είναι τετράγωνος και όχι στρογγυλός.δηλαδη στο τελείωμα του να ειναι τετραγωνος,γιατι θέλω να βάλω πάνω μία βάση να κουμπωνω την go pro μου ώστε να φέγγει ο φακός και να γράφω άνετα βίντεο την νύχτα

 

Την πατέντα την είδα από ένα βίντεο στο youtube.

 

 

Δεν θέλω να πάρω το προβολάκι που υπάρχει για go pro καθώς έχει περιπου 25 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψαχνω ένα φακό με led με τιμή γύρω στα 10-15 ευρώ

 

Απλά θέλω κάτι περίεργο,στην άκρη να είναι τετράγωνος και όχι στρογγυλός.δηλαδη στο τελείωμα του να ειναι τετραγωνος,γιατι θέλω να βάλω πάνω μία βάση να κουμπωνω την go pro μου ώστε να φέγγει ο φακός και να γράφω άνετα βίντεο την νύχτα

Σε τετράγωνο και σε αυτή την περιοχή τιμής δεν υπάρχουν και πολλές επιλογές.

Δές μήπως σου κάνει αυτός:http://www.gearbest.com/led-flashlights/pp_236474.html (κάπου στα 8€ με το κουπόνι "GBLED2016")

Δεν είναι και τίποτα σπουδαίο σαν φακός, αλλά είναι και powerbank και περιέχει μπαταρία 18650 των 2200mAh (έτσι τουλάχιστον ισχυρίζεται)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσυ π ξερεις τι λες να το παρω?

ειναι εντελως μουφια? θελω να κουμπωσω πανω με τον ιμαντα την go pro θα φεγγει επαρκως λες σε αποσταση 4-5 μετρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσυ π ξερεις τι λες να το παρω?

ειναι εντελως μουφια? θελω να κουμπωσω πανω με τον ιμαντα την go pro θα φεγγει επαρκως λες σε αποσταση 4-5 μετρα?

Οπως αντιλαμβάνεσαι δεν τον έχω (και ούτε και θα τον αγόραζα για φακό) οπότε δεν μπορώ να έχω πραγματικά γνώμη,

Αυτό που ξέρω είναι ότι στο site της εταιρίας: http://www.simwaylife.com/Showproducts.asp?id=56 τον δίνει για φωτεινότητα 80-90lm.

Με τα σημερινά δεδομένα είναι πολύ λίγα, αλλά για 4-5 μέτρα που λές λογικά θα φωτίζει αρκετά για να κάνεις την δουλειά σου.

 

Το καλύτερο βέβαια θα ήταν να έβρισκες τρόπο να κάνεις την δουλειά σου με ένα συνηθισμένο "στρογγυλό" φακό ώστε να έχεις πράγματι επιλογές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ

Να σ πω μου φαίνεται βρήκα λύση και για στρογγυλό φακό στο τελειωμα,οποτε αυξάνονται οι επιλογές μου στο φουλ :)

Τι προτεινεις; Μέχρι 15 ευρώ με δυνατή δεσμη φωτός και αδιάβροχος να ειναι,ωστε να τον βάζω στο νερό για μερικά υποβρύχια βίντεο με την go pro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οκ

Να σ πω μου φαίνεται βρήκα λύση και για στρογγυλό φακό στο τελειωμα,οποτε αυξάνονται οι επιλογές μου στο φουλ :)

Τι προτεινεις; Μέχρι 15 ευρώ με δυνατή δεσμη φωτός και αδιάβροχος να ειναι,ωστε να τον βάζω στο νερό για μερικά υποβρύχια βίντεο με την go pro.

Άρα θέλεις καταδυτικό φακό (οι απλοί φακοί θεωρητικά αντέχουν για λίγη ώρα στο νερό, άλλά κανείς δεν μπορεί να στο εγγυηθεί).

Σε φτηνό καταδυτικό μπορείς να δείς αυτόν: http://www.gearbest.com/led-flashlights/pp_273477.html

(Είναι με μπαταρία λιθίου, ελπίζω να έχεις)

 

Επεξ/σία από taxtax
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...