Προς το περιεχόμενο

Φακοί (Flashlights)


taxtax

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάει μήνας που παρέλαβα δύο φακούς που είχα παραγγείλει αρχές Ιανουαρίου και είχαν καθυστερήσει και σήμερα που βρήκα λίγο χρόνο λέω να γράψω δύο λόγια.

Sofirn sp36: Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, μικρός για την κατηγορία σε διαστάσεις, πολύ φωτεινός σε πάρα πολύ καλή τιμή για αυτά που προσφέρει (με κουπόνι πλήρωσα κάτι λιγότερο από 42 Ευρώ). Λόγω της κεφαλής με τα 4 led είναι αρκετά flood και η απόχρωση του φωτός για μένα είναι η ιδανική, αυτή δηλαδή που δεν κουράζει το μάτι, ούτε πολύ λευκό ούτε πολύ κίτρινο. Παίρνει 3 μπαταρίες 18650 button top (να σημειώσω εδώ ότι μπορεί να λειτουργήσει και με τις καφέ LG που κανονικά είναι flat αλλά εξέχει λίγο ο θετικός πόλος τους) και έχει θύρα USB type-c, παρακαλώ, για τη φόρτιση τους και στο κουτί υπάρχει το αντίστοιχο καλώδιο. Το πλήκτρο λειτουργίας του φωτίζει πράσινο συνεχώς-κόκκινο κατά τη φόρτιση-και σβήνει κατά τη λειτουργία του. Για αυτό το λόγο υπάρχει η δυνατότητα με 3 συνεχόμενα κλικ να κλειδώσει ο φακός όταν δεν χρησιμοποιείται και αντίστοιχα με το ίδιο τρόπο να ξεκλειδώσει όταν χρειαστεί να λειτουργήσει (εγώ προσωπικά όταν θέλω να τον αποθηκεύσω ξεβιδώνω την κεφαλή κατά μισή στροφή για να μην κάνουν επαφή οι μπαταρίες). Υπάρχει επίσης και η δυνατότητα με 4 συνεχόμενα κλικ να γίνει έλεγχος της τάσης των μπαταριών. 6000 lumens φωτεινότητα δίνει η εταιρία, δεν ξέρω αν είναι τόσα, πάντως σίγουρα είναι ο φωτεινότερος φακός που έχω! Στο UI υπάρχει το λεγόμενο stepless dimming, δεν έχει δηλαδή διακριτά modes αλλά ξεκινάει από το low και πατώντας συνεχόμενα το πλήκτρο λειτουργίας του αυξάνει η φωτεινότητα έως το high και αντίστοιχα με τον ίδιο τρόπο μειώνεται. Με διπλό κλικ από όποιο σημείο και αν βρίσκεται μπορεί να πάει στο turbo, στο max δηλαδή της φωτεινότητας. Φυσικά υπάρχει strobe και μνήμη! Κάπου πήρε το μάτι μου ότι μπορεί με προγραμματισμό το UI να αποκτήσει διακριτά modes αλλά δεν ασχολήθηκα καθόσον με βολεύει έτσι.

Το μοναδικό αρνητικό για εμένα είναι ότι στο πρώτο λεπτό συνεχόμενης λειτουργίας στο turbo γίνεται πολύ καυτός στην κεφαλή του και πέφτει αρκετά η φωτεινότητα του.

Λόγω της φωτεινότητας, των μικρών διαστάσεων, του flood και της πολύ βολικής θύρας φόρτισης θεωρώ πως είναι ο ιδανικός φακός για πεζοπορίες νύχτα στη φύση ή για all around χρήση στο χωριό.

Και μερικές φωτογραφίες:

 

IMG_20190310_121146.jpg

IMG_20190310_121748_1.jpg

IMG_20190310_123404.jpg

IMG_20190310_152643.jpg

Sofirn sp32a: Αντίστοιχα πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, αρκετά μαζεμένος σε διαστάσεις για φακό που λειτουργεί με 18650 μπαταρία, ο ιδανικός για EDC χρήση! Τον αγόρασα 18,75 Ευρώ και πραγματικά τα αξίζει μέχρι και το τελευταίο σεντ! Η εταιρία αναφέρει 1550 lumens και με μπαταρία samsung ροζ είναι πάρα πολύ φωτεινός και αυτό φαίνεται αν συγκριθεί με φακούς με 1000 lumens φωτεινότητα. Το UI ικανοποιεί όλα τα γούστα και όσους αρέσκονται σε φακούς με διακριτά modes (έχει 5 modes συν strobe) αλλά και σε όσους τους βολεύει το stepless dimming (αλλάζει πολύ εύκολα και γρήγορα) ενώ έχει μνήμη. Όπως και στον sp36, σε συνεχόμενη λειτουργία στο turbo ζεματάει η κεφαλή του και πέφτει λίγο η φωτεινότητα του, είναι όμως λογικό λόγω της μικρής διαμέτρου της κεφαλής του.

Αυτό που δε μου αρέσει είναι το πλήκτρο λειτουργίας του το οποίο εξέχει από το σώμα του φακού και μπορεί να πατηθεί αν μπει σε τσέπη παντελονιού. Επίσης θα τον ήθελα με θύρα USB για ευκολία στη φόρτιση σε ώρα ανάγκης.

Και μερικές φωτογραφίες:

 

IMG_20190425_130637.jpg

IMG_20190425_130518.jpg

IMG_20190425_130826.jpg

IMG_20190425_131052.jpg

  • Like 7
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

8 ώρες πριν, xxaris είπε

Πάει μήνας που παρέλαβα δύο φακούς που είχα παραγγείλει αρχές Ιανουαρίου και είχαν καθυστερήσει και σήμερα που βρήκα λίγο χρόνο λέω να γράψω δύο λόγια.

Sofirn sp36: Πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, μικρός για την κατηγορία σε διαστάσεις, πολύ φωτεινός σε πάρα πολύ καλή τιμή για αυτά που προσφέρει (με κουπόνι πλήρωσα κάτι λιγότερο από 42 Ευρώ). Λόγω της κεφαλής με τα 4 led είναι αρκετά flood και η απόχρωση του φωτός για μένα είναι η ιδανική, αυτή δηλαδή που δεν κουράζει το μάτι, ούτε πολύ λευκό ούτε πολύ κίτρινο. Παίρνει 3 μπαταρίες 18650 button top (να σημειώσω εδώ ότι μπορεί να λειτουργήσει και με τις καφέ LG που κανονικά είναι flat αλλά εξέχει λίγο ο θετικός πόλος τους) και έχει θύρα USB type-c, παρακαλώ, για τη φόρτιση τους και στο κουτί υπάρχει το αντίστοιχο καλώδιο. Το πλήκτρο λειτουργίας του φωτίζει πράσινο συνεχώς-κόκκινο κατά τη φόρτιση-και σβήνει κατά τη λειτουργία του. Για αυτό το λόγο υπάρχει η δυνατότητα με 3 συνεχόμενα κλικ να κλειδώσει ο φακός όταν δεν χρησιμοποιείται και αντίστοιχα με το ίδιο τρόπο να ξεκλειδώσει όταν χρειαστεί να λειτουργήσει (εγώ προσωπικά όταν θέλω να τον αποθηκεύσω ξεβιδώνω την κεφαλή κατά μισή στροφή για να μην κάνουν επαφή οι μπαταρίες). Υπάρχει επίσης και η δυνατότητα με 4 συνεχόμενα κλικ να γίνει έλεγχος της τάσης των μπαταριών. 6000 lumens φωτεινότητα δίνει η εταιρία, δεν ξέρω αν είναι τόσα, πάντως σίγουρα είναι ο φωτεινότερος φακός που έχω! Στο UI υπάρχει το λεγόμενο stepless dimming, δεν έχει δηλαδή διακριτά modes αλλά ξεκινάει από το low και πατώντας συνεχόμενα το πλήκτρο λειτουργίας του αυξάνει η φωτεινότητα έως το high και αντίστοιχα με τον ίδιο τρόπο μειώνεται. Με διπλό κλικ από όποιο σημείο και αν βρίσκεται μπορεί να πάει στο turbo, στο max δηλαδή της φωτεινότητας. Φυσικά υπάρχει strobe και μνήμη! Κάπου πήρε το μάτι μου ότι μπορεί με προγραμματισμό το UI να αποκτήσει διακριτά modes αλλά δεν ασχολήθηκα καθόσον με βολεύει έτσι.

Το μοναδικό αρνητικό για εμένα είναι ότι στο πρώτο λεπτό συνεχόμενης λειτουργίας στο turbo γίνεται πολύ καυτός στην κεφαλή του και πέφτει αρκετά η φωτεινότητα του.

Λόγω της φωτεινότητας, των μικρών διαστάσεων, του flood και της πολύ βολικής θύρας φόρτισης θεωρώ πως είναι ο ιδανικός φακός για πεζοπορίες νύχτα στη φύση ή για all around χρήση στο χωριό.

Και μερικές φωτογραφίες:

IMG_20190310_121146.jpg

IMG_20190310_121748_1.jpg

IMG_20190310_123404.jpg

IMG_20190310_152643.jpg

Sofirn sp32a: Αντίστοιχα πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, αρκετά μαζεμένος σε διαστάσεις για φακό που λειτουργεί με 18650 μπαταρία, ο ιδανικός για EDC χρήση! Τον αγόρασα 18,75 Ευρώ και πραγματικά τα αξίζει μέχρι και το τελευταίο σεντ! Η εταιρία αναφέρει 1550 lumens και με μπαταρία samsung ροζ είναι πάρα πολύ φωτεινός και αυτό φαίνεται αν συγκριθεί με φακούς με 1000 lumens φωτεινότητα. Το UI ικανοποιεί όλα τα γούστα και όσους αρέσκονται σε φακούς με διακριτά modes (έχει 5 modes συν strobe) αλλά και σε όσους τους βολεύει το stepless dimming (αλλάζει πολύ εύκολα και γρήγορα) ενώ έχει μνήμη. Όπως και στον sp36, σε συνεχόμενη λειτουργία στο turbo ζεματάει η κεφαλή του και πέφτει λίγο η φωτεινότητα του, είναι όμως λογικό λόγω της μικρής διαμέτρου της κεφαλής του.

Αυτό που δε μου αρέσει είναι το πλήκτρο λειτουργίας του το οποίο εξέχει από το σώμα του φακού και μπορεί να πατηθεί αν μπει σε τσέπη παντελονιού. Επίσης θα τον ήθελα με θύρα USB για ευκολία στη φόρτιση σε ώρα ανάγκης.

Και μερικές φωτογραφίες:

IMG_20190425_130637.jpg

IMG_20190425_130518.jpg

IMG_20190425_130826.jpg

IMG_20190425_131052.jpg

Thanks για τα review, και οι δυο φαίνονται πολύ ωραίοι.

Από που πήρες τον SP36? Στα 42Ε είναι πολύ καλή η τιμή του (επίσης πλήρωσες κάτι παραπάνω σε τελωνείο;) Καιρό ήθελα να πάρω κάτι παρόμοιο, πιο πολύ κοίταζα τον Q8, καθώς ήταν πιο φθηνός, πιο μεγάλος (και έτσι ζεσταίνεται λιγότερο) και λίγο παραπάνω throw, επίσης θετικό οι 4 μπαταρίες για ελαφρώς αυξημένη αυτονομία. Από τη στιγμή που δεν με ενδιαφέρει η θύρα φόρτισης, θεωρούσα υπερτιμημένο τον SP36 για το καλύτερο UI που έχει. Ενημερωτικά, αναφέρει κάπου πόσα ampere υποστηρίζει η θύρα φόρτισης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, dompred είπε

Thanks για τα review, και οι δυο φαίνονται πολύ ωραίοι.

Από που πήρες τον SP36? Στα 42Ε είναι πολύ καλή η τιμή του (επίσης πλήρωσες κάτι παραπάνω σε τελωνείο;) Καιρό ήθελα να πάρω κάτι παρόμοιο, πιο πολύ κοίταζα τον Q8, καθώς ήταν πιο φθηνός, πιο μεγάλος (και έτσι ζεσταίνεται λιγότερο) και λίγο παραπάνω throw, επίσης θετικό οι 4 μπαταρίες για ελαφρώς αυξημένη αυτονομία. Από τη στιγμή που δεν με ενδιαφέρει η θύρα φόρτισης, θεωρούσα υπερτιμημένο τον SP36 για το καλύτερο UI που έχει. Ενημερωτικά, αναφέρει κάπου πόσα ampere υποστηρίζει η θύρα φόρτισης;

Και τους δυο τους πήρα από Banggood με κουπόνια από εδώ: https://m4dm4x.com (κάνεις εγγραφή και σου δίνεται πρόσβαση σε αρκετά κουπόνια για διάφορους φακούς, μπαταρίες και φορτιστές). Για τον sp36 έβαλα μέθοδο αποστολής priority direct mail και δεν πέρασε από τελωνείο, όμως όταν τον παρήγγειλα ήταν σε pre-order και το bangood καθυστέρησε πολύ να μου τον στείλει. Στα 42€ συμπεριλαμβάνονται και τα έξοδα αποστολής. Ενώ για τον sp32a έβαλα registered ως μέθοδο αποστολής και κόλλησε 2 μήνες ακριβώς στο τελωνείο.....

Ο sp36 εχει πιο μαζεμένες διαστάσεις και είναι πιο βολικος, έχει νεότερο UI, θύρα φόρτισης που βγάζει 5V-2Α (αρκετά γρήγορη φόρτιση), θεωρητικά είναι φωτεινότερος κατά 1000lumens και είναι πιο όμορφος συγκριτικά με τον Q8. Αν παίζουν στα ίδια χρήματα νομίζω είναι καλύτερο deal 😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On the Road M3 Pro (https://www.banggood.com/On-The-Road-M3-Pro-1020-Lumens-4-Functional-Modes-USB-Rechargeable-Magnetic-Tail-EDC-LED-Flashlight-p-1340758.html?rmmds=search&ID=533521&cur_warehouse=CN) στα 16,99 στο banggood εως 24/05. Προσωπικά δεν τον έχω δει σε τέτοια τιμή, πάντα ήταν πάνω από τα 20.

Στα θετικά ενσωματωμένη θύρα type-c για φόρτιση. Θεωρώ πως είναι ιδανικός για φακό αυτοκινήτου λόγω του μεγέθους, της μαγνητικής βάσης και του ότι παίρνει μπαταρίες CR123 (μη επαναφορτιζόμενες αλλά ανθεκτικές σε ακραίες θερμοκρασίες και κρατάνε σε αναμονή για χρόνια). Δυστυχώς δεν συμπεριλαμβάνεται κλιπ ζώνης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλή περίπτωση είναι και ο On the Road M5, ο οποίος παίρνει μπαταρία 14500 και ΑΑ.

Έχει και αυτός θύρα type-c για φόρτιση, με μαγνητική βάση και κλιπ ζώνης.

https://www.banggood.com/On-The-Road-M5-1197-Lumens-3Modes-Magnetic-Tail-Portable-EDC-LED-Flashlight-p-1337933.html?akmClientCountry=GR&rmmds=cart_middle_products&ID=533521&cur_warehouse=CN

με κουπόνι NA78 βγαίνει στα 19,40€

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Spoiler

 

Στις 19/3/2019 στις 4:15 ΜΜ, Havik είπε

Καλησπέρα, θέλω να αγοράσω φακό κεφαλής, είμαι ανάμεσα σε 3 (κατά σειρά) τι λέτε;

Τι διαφορά έχει το T6 με το XPE; Πέρα από τα lumen αλλάζει η διασπορά; Τον θέλω για βουνό.

XANES 2806 2300LM XHP50 LED

XANES 2508A 2800LM 2×XPE+5×T6 7LED

XANES 2506 2700LM  3T6 + 4XPE

 

Στις 19/3/2019 στις 7:01 ΜΜ, Havik είπε

Κάθισα λίγο να δω, τελικά μάλλον θα πάω σε XHP70.2 , κεφαλής ή κανονικό με Bicycle clip.

 

Παρέλαβα τον Z201515, έχει ένα led XHP70.2, δεν ξέρω αν είναι original cree (china γαρ) αλλά είμαι πολύ ευχαριστημένος, είναι πολύ δυνατός, στα αρνητικά ότι δεν σφηνώνουν οι μπαταρίες μέσα στον σωλήνα, ίσως αν βάλω κάτι για να μην παίζουν οι μπαταρίες, και ότι έχει 5 modes, αντί να βάλουν ένα διακόπτη να επιλέγεις ποιο θες πρέπει να πατήσεις το ίδιο κουμπί μέχρι να πετύχεις το mode που θες.

Για την διάρκεια της μπαταρίας θα σχολιάσω όταν τον χρησιμοποιήσω

 

Cree XLamp XHP70.2 specs,  Max Light Output 4292 lm

Spoiler

image.png.ec6c7d6a15ca83fb3855d0f2a65e5fce.png

 

Επεξ/σία από Havik
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

παιδια θελω καταδυτικο φακο με οσα περισσοτερα lumen και οσο πιο συμαζεμενο γινεται. καμια ιδεα

 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ψάχνω φακό μπροστά για ποδήλατο,

 έχω βάλει έναν αδιάβροχο που είχα πάρει από Κίνα αλλά με τις αναπηδήσεις σε λακούβες και χωματόδρομους ο φακός τα παίζει και μια δουλευει και μια οχι!Αυτό κάποιες φορες γίνεται επικίνδυνο και θέλω προτάσεις για κάτι καλό και οικονομικό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, G.makrihairis είπε

Ψάχνω φακό μπροστά για ποδήλατο,

 έχω βάλει έναν αδιάβροχο που είχα πάρει από Κίνα αλλά με τις αναπηδήσεις σε λακούβες και χωματόδρομους ο φακός τα παίζει και μια δουλευει και μια οχι!Αυτό κάποιες φορες γίνεται επικίνδυνο και θέλω προτάσεις για κάτι καλό και οικονομικό!

https://www.banggood.com/MECO-2-5-Modes-2000LM-Zoomable-LED-Flashlight-p-982520.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN

https://www.banggood.com/XANES-600LM-XPG-2-LED-Bicycle-German-Standard-Smart-Sensor-Warning-Light-Bike-Front-Light-Headligh-p-1142083.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN

https://www.banggood.com/XANES-SFL03-600LM-XPGLED-German-Standard-Smart-Induction-Bicycle-Light-IPX4-USB-Rechargeable-Large-F-p-1216191.html?rmmds=search&ID=224&cur_warehouse=CN

Επεξ/σία από enterhere
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, G.makrihairis είπε

Εκτός από τον πρώτο που δεν είναι για ποδήλατο από τους άλλους δύο ποιον θεωρείς καλύτερο;;Επίσης υπάρχει κάποιο κουπόνι για καλύτερη τιμή;;

Αυτόν λόγω μεγαλύτερης μπαταρίας:

https://www.banggood.com/XANES-SFL03-600LM-XPGLED-German-Standard-Smart-Induction-Bicycle-Light-IPX4-USB-Rechargeable-Large-F-p-1216191.html?rmmds=search&ID=224&cur_warehouse=CN

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, enterhere είπε

Μολις έγινε η παραγγελία!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρέλαβα τον on the road m3 pro 

Με priority direct mail σε 13 ημέρες ήρθε στην Αθήνα.

Φοβερός φακός για το μέγεθος του, ο οποίος στην κυριολεξία χάνεται μέσα στην παλάμη του χεριού.

Η flood δέσμη που έχει τον καθιστά ιδανικό για το αυτοκίνητο και γενικά σε μικρές αποστάσεις φωτίζει πάρα πολύ καλά.

Επίσης ήρθε και με κλιπ ζώνης, παρόλο που δεν αναφέρεται στην συσκευασία του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, enterhere είπε

Παρέλαβα τον on the road m3 pro 

Με priority direct mail σε 13 ημέρες ήρθε στην Αθήνα.

Φοβερός φακός για το μέγεθος του, ο οποίος στην κυριολεξία χάνεται μέσα στην παλάμη του χεριού.

Η flood δέσμη που έχει τον καθιστά ιδανικό για το αυτοκίνητο και γενικά σε μικρές αποστάσεις φωτίζει πάρα πολύ καλά.

Επίσης ήρθε και με κλιπ ζώνης, παρόλο που δεν αναφέρεται στην συσκευασία του.

Ήρθε και ο δικός μου την προηγούμενη εβδομάδα. Πραγματικά πολύ μικρός και ελαφρύς. Πήρα μια 16340 λιθίου που την έχω φορτωμένη και 3 CR123 για περίπτωση ανάγκης στο ντουλαπάκι του αυτοκινήτου που δεν παθαίνουν τίποτα. 

Σκέφτομαι τώρα να πάρω έναν SST-20 για να τον αλλάξω. Τον άνοιξα χθες και θα είναι λίγο ζόρικη η αλλαγή αλλά πιστεύω θα το καταφέρω.

Δεν μου άρεσε καθόλου το καπάκι για τη θύρα usb. Την δεύτερη φορά που τον φόρτισα τράβηξα το καπάκι του μαζί με το καλώδιο. Μετά από κόπο κατάφερα να το βάλω ξανά αλλά έχει κοπεί εν μέρει.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...