Προς το περιεχόμενο

Εσπασε το τζάμι της κεραμικής...τώρα τι ?


ΜΑΝΩΛΗΣ1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν έχω ιδέα, το θέμα είναι πως τα ανταλλακτικά κοστίζουν όσο κάτι νέο και αυτό με νευριάζει.

έχει και δωρεάν αν το ψάξεις καλά :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα πριν λίγο με μια εταιρεία με ανταλλακτικά. Μου είπαν να δω έναν κωδικό στο site τους... 254,50 μόνο το τζάμι. Original για koerting.  O φούρνος δουλευει μια χαρά. Και τα μάτια δουλεύουν. Απλά βάζουμε με προσοχή σε ενα μόνο μάτι οτι θέλουμε.

 

Μπορώ δηλαδή να βγάλω όλο το πάνω μέρος της κουζίνας και να τοποθετήσω μόνο κεραμική εστία (αυτές τις εντοιχιζόμενες?)

 

Επειδή δεν μπορώ να βάλω εντοιχιζόμενες εστίες στο σπίτι (δεν ειναι δικό μου) μπορώ να το βάλω πάνω στην δική μου με κάποιο τρόπο? Η να φτιάξω κάποιο ανεξάρτητο έπιπλο στο οποίο θα πατήσει πάνω

 

Ειδα αυτό το προιον σαν παράδειγμα

 

http://www.electroholic.gr/gr/oikiakes-siskeues/leukes-suskeues/esties/kitari00002/estia-hotpoint-ariston-kro-642-to-b

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρομαι που σου αρεσει η ιδεα μου! Είναι κοντες στο υψος οι εστιες και παρολο που πραγματικα δεν εχω ιδεα απο αυτα, υποθετω πως αν μπαινουν πανω στον παγκο με ντουλαπι απο κατω τοτε θα μπαινουν και σε ανεξαρτητο επιπλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως γίνεται να τις αντικαταστησεις με αλλες μη αυτόνομες;Γιατί βλέπω και πουλάνε πάντως και αναρωτιέμαι αν κάποιος ηλεκτρολόγος μπορεί να βάλει άλλες εστίες στην υπάρχουσα κουζίνα http://www.skroutz.gr/c/429/esties-kouzinas/f/186983_186990/%CE%9A%CE%B5%CF%81%CE%B1%CE%BC%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%9C%CE%B7-%CE%91%CF%85%CF%84%CF%8C%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%B7.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Super Moderators

Υπαρχει περιπτωση να αγορασεις μονο φουρνο και να κρατησεις τις κεραμικες εστιες απο την παλια;τι πρεπει να προσεξει καποιος;

 

Αν οι κεραμικές είναι αυτόνομες και έχουν πάνω τους τα χειριστήρια, δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα. Υπάρχουν όμως και κάποιες που αν και είναι ξεχωριστά από το φούρνο, συνδυάζονται μόνο με συγκεκριμένο φούρνο. Εγώ που έχω ένα σετ siemens εντοιχιζόμενα και οι κεραμικές έχουν χειριστήρια αφής πάνω στο τζάμι, πάνε σετ με τον φούρνο που είναι ξεχωριστά από κάτω και δεν λειτουργούν μόνες τους για κάποιο λόγο (παρόλο που πάνω στο φούρνο δεν υπάρχει κανένας διακόπτης για τις εστίες)!

 

:)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά δεν έχω κάνει τίποτα. Δεν είχα και δεν έχω λεφτά για αλλαγή. Την δουλευουμε με απόλυτη προσοχή αλλά τις πιο πολλές φορές κάνουμε φαι στον φούρνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτυχε και σε εμάς σε κουζίνα Pitsos. Επειδή θα κόστιζε πολύ, ήρθε ειδικός και γέμισε με ειδική κόλλα το σημείο που είχε ραγίσει/σπάσει, με ελάχιστα χρήματα, όπως κάνουν στα παρμπρίζ των αυτοκινήτων κάποιες εταιρείες. Δεν έχω πια τηλέφωνά του, καθώς έχει περάσει ένας χρόνος, αλλά η κουζίνα λειτουργεί κανονικότατα από τότε, χωρίς θέμα, με καθημερινό μαγείρεμα πρωί-βράδυ.

 

Το σημείο φαίνεται ακόμα, αλλά δεν μας χαλάει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

Επαναφέρω το θέμα να πω και εγώ το πρόβλημά μου - έπεσε ένα φλιτζάνι και ράγισε το τζάμι από πα΄νω μέχρι κάτω. Πήρα μερικά τηλέφωνα για service και περιμένω προσφορές, παρόλο που δεν περιμένω να είναι κάτω απο 250 ευρώ για μία κουζίνα που έκανε γύρω στα 300 πριν 2 χρόνια.

Τα μάτια δουλεύουν κανονικά, αλλά φοβάμαι ότι μπορεί να σπάσει τελείως το τζάμι καμιά φορά αν έχω καμία βαριά κατσαρόλα επάνω. Υπάρχει τέτοια περίπτωση;

Ξέρει κανένας κανέναν τεχνικό όπως ο από πάνω να την περάσει με τέτοια κόλλα, να κρατήσει κανένα χρόνο ακόμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Σε κουζινα AEG μου εσπασε το τζαμι της κεραμικης εστιας. Μου επεσε απ το ντουλαπι ενα μικρο γυαλινο βαζακι αλατιου (!) στην ακρη του τζαμιου κι εκανε μια μικρη γουβιτσα και απο κει και περα ραγισε απο την μια ακρη στην αλλη! Απιστευτο;! Τα ματια αναβουν αλλα θα χρειαστει ν α το αλλαξω ολο! Απογοητευτηκα απο το πρωτο τηλ που εκανα σε σερβις καθως μου ειοε οτι δεν υπαρχει! Θα συνεχισω να ψαχνω 😑 Λεφτα για αλλη κουζινα δε παιζουν.

Με βλεπω να μαγειρευω στο μπρικι 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, NeosKosmos2018 είπε

Σε κουζινα AEG μου εσπασε το τζαμι της κεραμικης εστιας. Μου επεσε απ το ντουλαπι ενα μικρο γυαλινο βαζακι αλατιου (!) στην ακρη του τζαμιου κι εκανε μια μικρη γουβιτσα και απο κει και περα ραγισε απο την μια ακρη στην αλλη! Απιστευτο;! Τα ματια αναβουν αλλα θα χρειαστει ν α το αλλαξω ολο! Απογοητευτηκα απο το πρωτο τηλ που εκανα σε σερβις καθως μου ειοε οτι δεν υπαρχει! Θα συνεχισω να ψαχνω 😑 Λεφτα για αλλη κουζινα δε παιζουν.

Με βλεπω να μαγειρευω στο μπρικι 😁

http://www.eaparts.gr/content.aspx?catid=53&pcatid=66&m=4&l=1

από 170 το βλέπω να ξεκινάει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/6/2017 στις 7:07 ΜΜ, kiko33gr είπε

Επαναφέρω το θέμα να πω και εγώ το πρόβλημά μου - έπεσε ένα φλιτζάνι και ράγισε το τζάμι από πα΄νω μέχρι κάτω. Πήρα μερικά τηλέφωνα για service και περιμένω προσφορές, παρόλο που δεν περιμένω να είναι κάτω απο 250 ευρώ για μία κουζίνα που έκανε γύρω στα 300 πριν 2 χρόνια.

Τα μάτια δουλεύουν κανονικά, αλλά φοβάμαι ότι μπορεί να σπάσει τελείως το τζάμι καμιά φορά αν έχω καμία βαριά κατσαρόλα επάνω. Υπάρχει τέτοια περίπτωση;

Ξέρει κανένας κανέναν τεχνικό όπως ο από πάνω να την περάσει με τέτοια κόλλα, να κρατήσει κανένα χρόνο ακόμα;

Λοιπόν εμένα το τζάμι της κεραμικής κουζίνας μου έχει ραγίσει σε σχήμα Χ από ακρη σε ακρη εδώ και δεκαοκτώ χρόνια και δεν έχω κάνει καμιά επισκευή και λειτουργεί κανονικά.Είχα πάρει τότε που ράγισε στην Pitsos και μου είπαν ότι αφού λειτουργεί κανονικά δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος και δεν ξανασχολήθηκα.Το είχε δει και τεχνικός που είχε έρθει για άλλη συσκευή και αυτός τα ίδια μου είπε.

Το τζάμι ράγισε από απίστευτο λόγο...Είχα ακουμπήσει πάνω στο τζάμι καπάκι απο κατσαρόλα που έβραζε κάτι μέσα.Ξαφνικά ακούω ένα δυνατό μπαμ...δεν κατάλαβα τι έγινε....μετά από ώρα κοιτάω την κουζίνα και είχε ραγίσει το τζάμι...Αυτό για να προσέχετε.

Επεξ/σία από NIKOLETAL
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

Καλημέρα. Είχαν μια ρωγμή οι κεραμικές εστίες από πτώση αντικειμένου. Τώρα όμως μεγάλωσε πολύ, δηλαδή συνέχισε η ρωγμή προς την άλλη πλευρά, ανάμεσα στις εστίες. Δουλευουν οι εστίες αλλά με βάρος κατσαρολων κτλ φαντάζομαι θα φτάσει ως την άλλη άκρη. Επίσης μπορεί να μπει νερό μέσα και να γίνει.κανα βραχυκύκλωμα. Παίρνει καμιά.επισκευή? Γιατί δεν ξέρω αν μπορώ να βρω μόνο εστίες γιατί κουμπωνουν τα ρεύματα με καλωδιοταινία πάνω στον φούρνο. Είναι AEG. Ευχαριστώ;!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...