Προς το περιεχόμενο

Γρατζουνιά στον προφυλακτήρα


thephotoshoped

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σας! Εχθές είχα την ατυχία να ακουμπήσω στη γωνία μιας τσιμεντένιας γλάστρας και να αποκτήσω μια βαθιά γρατζουνιά. IMG_20160507_162657.jpg 

 

Το μέγεθος της είναι πολύ μικρό, όσο 1.5 δάχτυλο περίπου όμως είναι βαθιά σα γδάρσιμο και οι αισθητήρες δεν έπιασαν την γωνία της γλάστρας τόσο άκρη δεξιά. Από αύριο θα το πάω το αυτοκίνητο σε κάποιον ειδικό. Μήπως να ρωτήσω στην αντιπροσωπία; Γνωρίζετε κόστος επισκευής μια τέτοιας γρατζουνιάς;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 86
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν μπορω μα διακρινω κατι αλλα θα πρεπει να ζησεις μερικές γρατζουνιες. Αλλιως σε καθε τι μικρο θα τρεχει στο λαμαρινα.

 

Τοπικα αν γινει η δουλεια γυρω στα 150/200 πολυ γενικα σου λεω τωρα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε αυτα τα  μαγαζια που φτιαχνου γρατζουνιες με τοπικο βαψιμο 50-80 ευρω το πολυ .

 

150-200 ειναι παρα πολλα και για  ολοκληρη βαφη προφυλακτηρα .

 

http://www.chipsaway.gr/

 

και αλλα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 στο να το αφήσεις όπως είναι γιατί θα έρθουν και άλλες γρατζουνιες μετα και θα σε τρελάνουν

 

Μπορεις να το περάσεις ελαφρά με λίγο γυαλοχαρτο στο σημείο και βάλεις λιγο blanco μιας και που είναι ασπρο το αμαξι... ελαχιστα θα φαινεται, μόνο αμα πας στα 20 εκατοστα και το κοιτας  :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

150-200 για γρατζουνιά 1.5 δάχτυλο;;; Αν γίνει δηλαδή σε πολύ μεγαλύτερη επιφάνεια πόσο θα κοστίσει; Μου φαίνεται υπερβολικό το ποσό. 

 

Σίγουρα γύρω στο 50αρι υπολογίζω διότι είναι βαθιά και όχι επιφανειακή. Οπότε νομίζω Γιάννη συμφωνούμε. 

 

Σίγουρα θα πρέπει να ζήσω και με μικρογρατζουνιές το γνωρίζω απλώς ήθελα να ξέρω κόστος και αν αξίζει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 στο να το αφήσεις όπως είναι γιατί θα έρθουν και άλλες γρατζουνιες μετα και θα σε τρελάνουν

 

Μπορεις να το περάσεις ελαφρά με λίγο γυαλοχαρτο στο σημείο και βάλεις λιγο blanco μιας και που είναι ασπρο το αμαξι... ελαχιστα θα φαινεται, μόνο αμα πας στα 20 εκατοστα και το κοιτας  :devil:

 

 

Αυτο εκανα εγω στο CRV αλλα στο τελος μου βγηκε 850 ευρω να φτιαξω τετοιες γρατζουνιες!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα άστο έστι σιγά ξέρεις πόσες ακόμα έχει να φάει ο πίσω προφυλακτήρας σε παρκαρίσματα


Για μια γρατσουνιά θα ζήσεις σιγά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα ειπα γενικα, η κεθε περιπτωση ειναι ξεχωριστη, μπορει να σου παρει και πενηντα ευρω. Αν δεν πας σε ειδικο εδω μεσα μονο εικασιες μπορείς να ακουσεις.

 

Παντως ολοι τρελαινονται με τις πρωτες γρατζουνιες, σε καταλαβαινω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία θα επισκεφθώ και ανάλογα την εκτίμηση θα αποφασίσω πως να κινηθώ. Η γλάστρα βρισκόταν σε νεκρό σημείο που δε φαινόταν από καθρέπτες ούτε την έπιασαν οι αισθητήρες. Αν έκανα λίγο ακόμα πίσω μπορεί να είχε πολύ χειρότερες ζημιές. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρες τον κωδικο του χρωματος του αυτοκινητου και παρε ειτε απο ebay ειτε απο μαγαζι με χρωματα αυτοκινητου ενα μπουκαλακι με το χρωμα.

απο ebay μου βγηκε 15 euros αλλα εδινε μαζι και βερνικι.

παρε και ενα καλης ποιοτητας πινελακι (απο ειδη μοντελισμου με κοστος 2-3 euros) και τριψε λιγο το σημειο με ντουκοχαρτο (γυαλοχαρτο νερου) και βαψε το.θα σου μεινει κιολας το χρωμα για τις επομενες γρατζουνιες (οπου εκει λογικα θα θελεις μονο το βερνικι).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρες τον κωδικο του χρωματος του αυτοκινητου και παρε ειτε απο ebay ειτε απο μαγαζι με χρωματα αυτοκινητου ενα μπουκαλακι με το χρωμα.

απο ebay μου βγηκε 15 euros αλλα εδινε μαζι και βερνικι.

παρε και ενα καλης ποιοτητας πινελακι (απο ειδη μοντελισμου με κοστος 2-3 euros) και τριψε λιγο το σημειο με ντουκοχαρτο (γυαλοχαρτο νερου) και βαψε το.θα σου μεινει κιολας το χρωμα για τις επομενες γρατζουνιες (οπου εκει λογικα θα θελεις μονο το βερνικι).

 

Αυτό έκανα κι εγω με 2-3 γρατζουνιές που ειχα. Αγόρασα απο μαγαζί ενα μπουκαλάκι με πινελάκι στο χρωμα του αυτοκινήτου (μαυρο)  με κόστος 10€ και έβαψα οπου ειχα πρόβλημα, ενω το χρωμα μου έμεινε για μελλοντική χρήση..

 

Στη συγκεκριμένη περίπτωση νομίζω οτι ο φίλος δεν χρειάζεται τον κωδικο του χρώματος, ενα άσπρο αρκει.

 

Σε άλλη περίπτωση παλιότερα με δύσκολο χρωμα εκανα την παραγγελία απο την αντιπροσωπεία του αυτοκινήτου με τον κωδικο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας και πάλι! Το αμάξι το είδε γνωστός φίλου φαναρτζής και μου λέει για να γίνει στο σημείο που είναι θα χρειαστεί να βαφεί κομμάτι μεγαλύτερο από αυτό της γρατζουνιάς. Προσωπικά μου λέει δεν αξίζει γιατί θα κοστίσει γύρω στα 60€. Ο άνθρωπος θα μπορούσε άνετα να μου πει άστο θα το κάνω και νε έπαιρνε τα χρήματα. Αυτό που μπορείς να κάνεις λέει είναι να πάρεις ένα διορθωτικό με βουρτσάκι και να το κάνεις τοπικά. 

 

Αυτό και έκανα γιατί δεν είχα να χάσω κάτι. Το αποτέλεσμα σίγουρα δεν είναι το ιδανικό όμως έγινε καλύτερα από πριν. 

post-218759-0-84616600-1462962139_thumb.jpg

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας και πάλι! Το αμάξι το είδε γνωστός φίλου φαναρτζής και μου λέει για να γίνει στο σημείο που είναι θα χρειαστεί να βαφεί κομμάτι μεγαλύτερο από αυτό της γρατζουνιάς. Προσωπικά μου λέει δεν αξίζει γιατί θα κοστίσει γύρω στα 60€. Ο άνθρωπος θα μπορούσε άνετα να μου πει άστο θα το κάνω και νε έπαιρνε τα χρήματα. Αυτό που μπορείς να κάνεις λέει είναι να πάρεις ένα διορθωτικό με βουρτσάκι και να το κάνεις τοπικά. 

 

Αυτό και έκανα γιατί δεν είχα να χάσω κάτι. Το αποτέλεσμα σίγουρα δεν είναι το ιδανικό όμως έγινε καλύτερα από πριν. 

 

 

Λογικο είναι φιλε μου αλλα με 60 ευρω θα μπορουσε να σου βαψει και ολο τον προφυλακτηρα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...