Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με το PC (σβηνει και κανει επανεκκινηση)


billvwrulez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 77
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Λοιπόν όπως είπα το pc το πήγα σε τεχνικό να το δει εκεί μου διαβεβαίωσε ότι το πρόβλημα είναι η κάρτα γραφικών τον ρώτησα μήπως είναι οι drivers η κάτι άλλο αλλά μου είπε ότι είναι σίγουρα η κάρτα γραφικών ....
Σήμερα πήρα την κάρτα γραφικών μαζί με την απόδειξη και πήγα στο κατάστημα που την είχα αγοράσει COSMODATA με το που πάω στο τμήμα service μιας και είμαι ακόμη στην εγγύηση (7 μήνες) από τον υπεύθυνο είδα μια συμπεριφορά πολύ άσχημη με το που του λέω ότι έχω την τάδε κάρτα γραφικών και έχει πρόβλημα η απάντηση του ήταν αμέσως αποκλείεται να έχει πρόβλημα η κάρτα γραφικών όταν του εξήγησα τι συμβαίνει μετά μου είπε κάτι άλλο φταίει και όχι η κάρτα μετά του είπα ότι με άλλη κάρτα γραφικών το pc δουλεύει μια χαρά με άρχισε περί ασυμβατότητες μετά άρχισε να μου λέει ότι και πρόβλημα να έχει η κάρτα πρέπει να την στείλουν στην Αγγλία για επισκευή και από εκεί μπορεί να την ξαναγυρίσουν πίσω και να πουν ότι δεν έχει πρόβλημα.. αφού με χίλια ζόρια δέχτηκε να την παραλάβει την κάρτα γραφικών στην ερώτηση μου αν θα επικοινωνήσουν αυτή μαζί μου μου είπαν πάρε σε καμία βδομάδα και βλέπουμε ....
Με λίγα λόγια ρε παιδιά είδα μια συμπεριφορά από το κατάστημα πάρε την κάρτα πίσω και φύγε!!! Μη μου ζαλίζεις τα @€&2!α !!!!


Έλεος από ότι βλέπω εκτός από ότι θα μείνω χωρίς pc για κανά μήνα δε πρόκειται να βγάλω άκρη από το το κατάστημα !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν ειχε εγγυηση θα μπωρουσες να την ανοιξεις και να βαλεις παστα στον επεξεργαστη αν ανεβαζει τοσο θερμοκρασια

Αφού γράφει ότι έχει εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν ειχε εγγυηση θα μπωρουσες να την ανοιξεις και να βαλεις παστα στον επεξεργαστη αν ανεβαζει τοσο θερμοκρασια

δεν ακυρωνεται η εγγυηση ετσι.

αλλα ειπαμε οτι οι θερμοκρασιες ειναι κομπλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά αφού είμαι σην εγγύηση γιατί να κάνω πειράματα .. Από την άλλη το μαγαζί που πήγα το pc μου είπε ότι είναι η κάρτα (τι λόγο είχε να μου πει ψέμματα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εν το μεταξύ δεν μπορείς να δανειστείς από κάπου μια κάρτα  για να σιγουρέψεις το πρόβλημα

on board δεν έχει η μητρική σου

αν έχει,δούλεψε τον υπολογιστή να δεις αν είναι όντως οκ τώρα αλλά και για να κάνεις τη δουλειά σου έως ότου σου επιστραφεί η GPU

όσο για την cosmodata οι άνθρωποι είναι ...........................

παλιά ειχα αγοράσει ενα DVD player σε 10 μέρες το επέστρεψα γιατι δεν λειτουργούσε και αντι να το αντικαταστήσουν με καινούριο  επέμεναν να μου δώσουν ένα από ανακατασκευή, μακριά από αυτούς 

Επεξ/σία από tadegr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να σε πετάει blue screen την ώρα που δεν βλέπεις , η πρώτη μου σκέψη σε blue screens είναι H/W και οχι S/W .
Δηλαδή αν έιχες θερμοκρασίες θα γινόταν αυτό που λέμε overheat του συστήματος και θα έκλεινε για λόγους ασφαλείας, η άλλη μου σκέψη είναι οι ραμ πρόσφατα αντιμετώπιζα θέματα με κάτι χαλασμένες ραμ και μου πετούσε bluescreen η έκλεινε ο υπολογιστής η πάγωνε στα ξαφνικά και έψαχνα στα τυφλά νόμιζα τροφοδοτικό , νόμιζα όλα τα άλλα εκτός απ τις ραμ.
Έλεγξε αν φταίνε οι ραμ η τρέξε μεμ τεστ ή ψάξε να βρείς απο κάναν φίλο σου για καμιά εβδομάδα ή και λιγότερο ωστέ να επιβεβαιώσεις οτι ΔΕΝ φταίνε οι ραμ. 

Τέλος σκέφτομαι πως αν παίζεις με τα overclocks (δεν είδα να αναφέρεις κάτι) απλά συνήθως σε overclock mode είτε κάρτας γραφικών είτε επεξεργαστή προκαλεί αστάθεια συστήματος και θα πρέπει να είσαι αρκετά έμπειρος για να πετύχεις το stable overclock. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δε ξέρω αν έχω κάνει καλύτερα που πήγα το pc σε τεχνικό .... Πήγα στην COSMODATA και μου είπαν ότι η κάρτα γραφικών είναι μια χαρά .... Πήρα την κάρτα γραφικών πίσω και πήγα γραμμή στο κατάστημα μπου πήγα αρχικά το pc ....


Και μου είπαν θα το ξανά δουν ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα πήγα στο κατάστημα και μου είπαν ότι μάλλον είναι το τροφοδοτικό ....


Μου είπαν ότι είχαν δοκιμάσει το pc με μια μικρή κάρτα γραφικών που τράβαγε λίγο ρεύμα Γιαυτο δεν έκλεινε ενώ τώρα που βάλανε μια μεγαλύτερη σβήνει ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά πήγα το τροφοδοτικό από εκεί που το πήρα και μου είπαν ότι θα το στείλουν στην εταιρεία για έλεγχο και αν έχει πρόβλημα θα μου στείλουν καινούριο ... Η διαδικασία μου είπαν ότι θα πάρει πάνω από ένα μήνα. Τους ζήτησα αν μπορούν να με εξυπηρετήσουν αγοράζοντας άλλο τροφοδοτικό και να πληρώσω την διαφορά αλλά δεν .... Ακόμη τους ζήτησα να αγοράσω ένα αλλο τροφοδοτικό και όταν επιστρέψουν το δικό μου να μου κόψουν ένα πιστωτικό και να αγοράσω πάλι από αυτούς κάτι αλλο με την τιμή του τροφοδοτικου αλλά πάλι δεν .... Εξυπηρέτηση με λίγα λόγια τραγική ....

 

Τεσπα επειδή δε μπορώ να περιμένω άλλον έναν - δυο μήνες ακόμη (ήδη έχω μείνει ένα μήνα χωρίς pc ....) Και να μην ανοίγω αλλο thread...

Μπορείτε να μου προτείνετε ένα καλό τροφοδοτικό μέχρι 100Ε το πολύ ???

Σκέφτομαι για αυτό τι λέτε ?? http://www.msystems.gr/index.php?category=1210&product=15012

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι φυσικά αυτό αφού με τα χρήματα που διαθέτεις ή και λιγότερα παίρνεις καλύτερο.

1η επιλογή που είναι και Gold και Full Modular με 10ετή εγγύηση http://www.skroutz.gr/s/7593481/Corsair-RMx-Series-550W.html

 

Μπορείς να πας με λιγότερα χρήματα σε Bronze 

http://www.skroutz.gr/s/4184620/CoolerMaster-G650M.html

http://www.skroutz.gr/s/3048825/Thermaltake-Smart-SE-630W.html

 

τα οποία είναι semi-modular.

 

Σε καλύπτουν άνετα τα 550W αλλά αν σκοπεύεις να αναβαθμίσεις στο μέλλον σε κάρτα πιο ενεργοβόρα θα ήταν καλύτερα να πας σε 600+W.

 

Επέλεξα τροφοδοτικά που είναι διαθέσιμα εντός λίγων ημερών γιατί μάλλον από ότι καταλαβαίνω αυτό σε ενδιαφέρει.

 

Για το παλιό τροφοδοτικό αν σου πουν κάποια στιγμή ότι όντως έχεις πρόβλημα ζητάς τα χρήματά σου πίσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε τότε σκέφτομαι γιαυτο .... http://www.msystems.gr/index.php?category=1210&product=17553

Thermaltake ηταν το προηγούμενο που χάλασε και το corsair μου φαίνεται λίγο μικρό αν αργότερα κάνω αναβάθμιση ...

Τώρα όσο αφορά γίνεται να ζητήσω τα λεφτά πίσω ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...