Προς το περιεχόμενο

To WhatsApp κυκλοφορεί desktop εφαρμογή για Windows και Mac OS


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ναι αλλά το "κόστος" σε δεδομένα και μπαταρία για το Skype είναι πολύ μεγάλο

 

http://www.androidauthority.com/voice-call-data-comparison-598541/

 

Χρησιμοποιούμε σε εταιρικό περιβάλλον εδώ και καιρό Skype, Viber και Line, για φωνητικές κλήσεις και βιντεοκλήσεις, κυρίως σε 3G. Στη δική μας περίπτωση, την καλύτερη ποιότητα σε ήχο και εικόνα την έχουμε όταν χρησιμοποιούμε το Line (εφάμιλλη του Facetime).  Δεν έχουμε υπερβεί μέχρι σήμερα τα 2GB σε data (τα οποία μας κοστίζουν ελάχιστα, κάνοντας χρήση καρτοκινητών Wind) και μιλώντας πολλές φορές την ημέρα, έχοντας τα δεδομένα ανοικτά όλη μέρα. Η απουσία βιντεοκλήσεων στο WhatsApp για εμένα, είναι τεράστιο μείον, και τουλάχιστον στην Ελλάδα, το Viber το έχουν οι περισσότεροι που γνωρίζω. Τα hangouts και το oovoo έχουν τη χειρότερη ποιότητα, τουλάχιστον στις δικές μας συσκευές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά το "κόστος" σε δεδομένα και μπαταρία για το Skype είναι πολύ μεγάλο

Ναι αλλά με το whatsapp δεν μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου. Πιστεύω το viber είναι η χρυσή τομή. Ούτε ενεργοβόρο και υπερπλήρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά με το whatsapp δεν μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου. Πιστεύω το viber είναι η χρυσή τομή. Ούτε ενεργοβόρο και υπερπλήρες.

Με εξαιρεση τις βιντεοκλησεις(οπου η ποιοτητα του viber μου φαινεται αρκετα κακη, το skype εχει μεγαλο πλεονεκτημα αλλα πρακτικα δεν ειναι για mobile συσκευες), γιατι δεν μπορεις να κανεις τη δουλεια σου με το whatsapp?

 

Ειναι ελαφρυ, straight to the point, χωρις φανφαρες και ετσι καταφερε να χρησιμοποιειται απο πανω απο 1 δις κοσμο παγκοσμιως, με διαφορα το πιο δημοφιλες παγκοσμιως, ειδικα οσον αφορα τους active users.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με εξαιρεση τις βιντεοκλησεις(οπου η ποιοτητα του viber μου φαινεται αρκετα κακη, το skype εχει μεγαλο πλεονεκτημα αλλα πρακτικα δεν ειναι για mobile συσκευες), γιατι δεν μπορεις να κανεις τη δουλεια σου με το whatsapp?

 

Ειναι ελαφρυ, straight to the point, χωρις φανφαρες και ετσι καταφερε να χρησιμοποιειται απο πανω απο 1 δις κοσμο παγκοσμιως,με διαφορα το πιο δημοφιλες, ειδικα οσον αφορα τους active users.

Μα ακριβώς για το λόγο που ανέφερα. Το έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές, με διαφορετικές μάλιστα συσκευές. Κάθε φορά η ποιότητα κλήσης ήταν απαράδεκτη. Συχνότατες διακοπές, απρόσμενοι τερματισμοί κλήσης... Εντάξει για κανένα γραπτό μήνυμα το κρατάω ακόμα, αλλά σ' αυτό όλα τα apps το ίδιο είναι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ακριβώς για το λόγο που ανέφερα. Το έχω χρησιμοποιήσει αρκετές φορές, με διαφορετικές μάλιστα συσκευές. Κάθε φορά η ποιότητα κλήσης ήταν απαράδεκτη. Συχνότατες διακοπές, απρόσμενοι τερματισμοί κλήσης... Εντάξει για κανένα γραπτό μήνυμα το κρατάω ακόμα, αλλά σ' αυτό όλα τα apps το ίδιο είναι. 

Οκ δεν ειχα δει το προηγουμενο μηνυμα σου.

 

Ο καθενας φανταζομαι εχει διαφορετικη εμπειρια οσον αφορα την ποιοτητα κλησεων.

 

Γενικοτερα, στην Ελλαδα(σε αντιθεση με τον υπολοιπο κοσμο) φαινεται το Viber να εχει λιγους περισσοτερους χρηστες απο το whatsapp, πιθανως γιατι το whatsapp ειχε χρεωση αρχικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το WhatsApp τελευταία δεν έβγαλε και end to end κρυπτογράφηση; Νομίζω ότι αυτο είναι μεγάλο plus... Όχι...;

 

Η desktop εφαρμογή σχεδόν άχρηστη μου είναι καθώς πρέπει να ναι ταυτόχρονα και το κινητό συνδεδεμένο σε δίκτυο, τρίχες κατσαρές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ξεχωριστη εφαρμογη βολευει απο αποψη χρηστικοτητας κ συνηθως οι χρηστες της την χρησιμοποιουν περισσοτερο απο οτι αν ηταν στον browser.

 

Πχ, για αυτο εχουμε mail cleints και δεν στηριζομαστε μονο στο webmail interface, γι αυτο υπαρχει η εφαρμογη facebook στα κινητα, ενω μπορουμε να μπουμε και απο τον browser κλπ.

Χαίρω πολύ.

Αλλά δεν διάβασες τι έγραψα. Είναι απλά ένας ιντερνετ client που δείχνει την WEB εφαρμογή μέσα του. Τι διαφορά έχει από τον browser που δείχνει την εφαρμογή μέσα του;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρω πολύ.

Αλλά δεν διάβασες τι έγραψα. Είναι απλά ένας ιντερνετ client που δείχνει την WEB εφαρμογή μέσα του. Τι διαφορά έχει από τον browser που δείχνει την εφαρμογή μέσα του;

Mια χαρα διαβασα τι εγραψες:

 

Πάλι web μου φαίνεται είναι, αντί για τον browser το βάλανε μέσα σε δικό τους application να γίνεται render.

Δεν μπορώ να καταλάνω τι νόημα έχει η ύπαρξή της από την στιγμή που συνεχίζει να χρειάζεται το κινητό. Ίδια βήματα θες και για το web.

 

EDIT: Χρήσιμο μάλλον για αυτούς που δεν έχουν browser που υποστηρίζει το whatsapp web.

Το νοημα της υπαρξης της ειναι οτι αυξανει την χρηστικοτητα και ελπιζουν οτι θα την χρησιμοποιουν περισσοτεροι απο οτι την web version.

 

Μια ξεχωριστη εφαρμογη βολευει απο αποψη χρηστικοτητας κ συνηθως οι χρηστες της την χρησιμοποιουν περισσοτερο απο οτι αν ηταν στον browser.

 

Πχ, για αυτο εχουμε mail cleints και δεν στηριζομαστε μονο στο webmail interface, γι αυτο υπαρχει η εφαρμογη facebook στα κινητα, ενω μπορουμε να μπουμε και απο τον browser κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρω πολύ.

Αλλά δεν διάβασες τι έγραψα. Είναι απλά ένας ιντερνετ client που δείχνει την WEB εφαρμογή μέσα του. Τι διαφορά έχει από τον browser που δείχνει την εφαρμογή μέσα του;

 

 

Mια χαρα διαβασα τι εγραψες:

 

Το νοημα της υπαρξης της ειναι οτι αυξανει την χρηστικοτητα και ελπιζουν οτι θα την χρησιμοποιουν περισσοτεροι απο οτι την web version.

 

Έχει ένα δίκιο ο retromaniac.... εξάλλου, browser έχεις πάντα ανοιχτό... Και με κανονικό browser, έχεις τουλάχιστον την επιλογή να το έχεις σε tab ή σε νέο παράθυρο.

 

Όσον αφορά το facebook και τα κινητά.... άλλο η εφαρμογή facebook, και άλλο η web σελίδα του facebook. Μοιάζουν, αλλά έχουν πολλές διαφορές. Από δυνατότητες, ταχύτητα, κτλ.

 

Χάρηκα το πρωί, τώρα πλέον έχω στραβώσει με τα χάλια της whatsapp. Μας δουλεύει. Το ονομάζει και client.... ότι να ναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια χαρα διαβασα τι εγραψες:

 

Το νοημα της υπαρξης της ειναι οτι αυξανει την χρηστικοτητα και ελπιζουν οτι θα την χρησιμοποιουν περισσοτεροι απο οτι την web version.

 

Μα πως αυξάνει την χρηστικότητα; ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ WEB VERSION στο δικο τους client. Δηλαδή σαν να σου δώσανε ένα browser που κάνει browse μόνο στο whatsapp.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω και τα 2 (whatsapp web και whatsapp desktop app) ειναι σαν τηλεκοντρολ για το τηλεφωνο. αν το τηλεφωνο ψοφησει απο μπαταρια η τελωσπαντων ειναι offline δεν μπορεις να τα χρησιμοποιησεις. με βασει αυτο, το viber συνεχιζει να ειναι πρωτη μου προτιμηση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα πως αυξάνει την χρηστικότητα; ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ WEB VERSION στο δικο τους client. Δηλαδή σαν να σου δώσανε ένα browser που κάνει browse μόνο στο whatsapp.

Το "visibility" της εφαρμογης αυξανεται και ετσι ελπιζουν να το χρησιμοποιουν περισσοτεροι χρηστες.

 

Ειναι για τον ιδιο λογο που πολλα site(ενημερωτικα, αθλητικα κλπ) βγαζουν εφαρμογες για κινητα που το μονο που κανουν ειναι render τη σελιδα χωρις καμμια διαφορα απο την web mobile version.

Αλλο να εχει ενα app και ενα εικονοδιο που ο χρηστης το βλεπει και αλλο να πρεπει να τρεξει τον browser και να παει σε μια σελιδα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "visibility" της εφαρμογης αυξανεται και ετσι ελπιζουν να το χρησιμοποιουν περισσοτεροι χρηστες.

 

Ειναι για τον ιδιο λογο που πολλα site(ενημερωτικα, αθλητικα κλπ) βγαζουν εφαρμογες για κινητα που το μονο που κανουν ειναι render τη σελιδα χωρις καμμια διαφορα απο την web mobile version.

Αλλο να εχει ενα app και ενα εικονοδιο που ο χρηστης το βλεπει και αλλο να πρεπει να τρεξει τον browser και να παει σε μια σελιδα.

Καλά τόση ώρα μου μιλάς για χρηστικότητα. Το visibility το ξέρω ότι αυξάνετε. Αυτό είναι κάτι που αφορά αυτούς και όχι κάτι καλό για εμάς. Για μας δεν έχει κανένα νόημα. Κάνε shortcut to url στο taskbar ή στο bookmark bar και έχεις ακριβώς το ίδιο πράγμα χωρίς να έχει βάλει κάτι στο pc σου.

 

Αν η εφαρμογή ήταν με native ui, να φορτώνει μόνο data και όχι scripts και html, είχε καλύτερο ux και τέλος το κερασάκι, να μην χρειάζεται συνέχεια το κινητό, τότε ναι έχει νόημα εγκατάστασης. Αλλιώς δεν έχει κανένα νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...