Προς το περιεχόμενο

7 μηνες wing tsun


martian20

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό είναι ενα βίντεο που κανω wing tsun    

   

πέρσυ δεν πηγα οσο καλα ηθελα στις πανελλήνιες , φέτος ξαναδοκιμάζω και στην αρχη της χρονιάς αποφάσια να αρχίσω  wing tsun (κινεζικη πολεμικη τεχνη ) . Αυτο που κατάλαβα ειναι οτι μια πολεμική τεχνη δεν σε μαθαινει μονο να μάχεσαι και να αμύνεσαι αλλα σ διδάσκει πως να αντιμετωπίζεις προβλήματα στην ζωη σ , σε ηρεμει , και σου δινει αυτοπεποιθηση . TI γνώμη εχετε για τις πολεμικές τεχνες , θελω να δοκιμασω και hapkido ,aikido εχει δοκιμασει κανεις απο εσας ; 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος. Συνέχισε το. Εγώ δυστυχώς το σταμάτησα στο μήνα πάνω λόγω ωραρίου (βέβαια δικαιολογίες πάντα βρίσκονται κακά τα ψέμματα)

 

Γενικά οι π. τέχνες βοηθάνε πολύ στην αυτοπεποίθηση κάτι που με την σειρά του βοηθάει σε πάρα πολλούς τομείς. Δεν μιλάω φυσικά για την αυτοπεποίθηση τύπου "που είναι κάποιος να με προκαλέσει να τον γμσω στο ξύλο". κτλ :D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω περάσει από πολλές σχολές όταν ήμουν νεότερος και μου αρέσουν πολύ οι πολεμικές τέχνες. Πέρασα και από Wing Chun και έπεφτε πολύ σφαλιάρα αλλά είχε χαβαλέ. 

 

Σχετικά με την αυτοάμυνα έχω τη χειρότερη γνώμη για τις "παραδοσιακές" τέχνες και πολύ καλή γνώμη για τα μαχητικά αθλήματα από ΜΜΑ μέχρι πυγμαχία! 

 

Από άποψη γυμναστικής, χαλάρωσης, προσωπικής ικανοποίησης, ότι σε ικανοποιεί καλό είναι αρκεί να αποφύγεις τους τρελούς και τους απατεώνες που κυκλοφορούν σε αυτούς τους χώρους.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάποτε υπήρχε μία σχολή (δε θυμάμαι το όνομα της τεχνης , αλλά ήταν του μπρους λη - τσιτ γκουν ντο νομίζω) στην οποία ανέλυε τις κινήσεις του μπρους λη στις ταινίες του  για να μάθει τους μαθητές, με μουσική υπόκρουση Νταλάρα παρακαλώ. τώρα που είπες για απατεώνες και τρελούς θυμήθηκα αυτή τη σχολή. (ήθελε 100 ευρώ εγγραφή και 80 το μήνα!!!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η αληθεια ειναι οτι σε παραδοσιακές πολεμικές τέχνες οπως kung fu το χτυπάνε στις τιμές και πρέπει να ψάξεις καλα προκειμένου να βρεις σχολη  που να ειναι προσιτη οικονομικα αλλα να ειναι και ποιοτική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιταξε καταλαβαινω μια χαρα, οτι διατελεις εν καθεστως "σουπερχαρας"(sic!), γιατι οσοι εχουμε ασχοληθει
λιγοτερο η περισσοτερο με μαχητικα αθληματα, αυτο τον (τρελο) ενθουσιασμο ειχαμε στην αρχη, ω ναι νεοι!
B)
Δεν θελω να σου το χαλασω, αλλωστε ο,τι μαθαινει κανεις καλο ειναι- αλλα ακομη καλυτερα να μην υπαρχουν
ψευδαισθησεις...ειδικα οταν αυτες μπορει σε ενδεχομενο πολυ κακο σεναριο καποιος να τις πληρωσει ακριβα!

Διαβασε -και παρε υποψιν σου σοβαρα, οσα περισσοτερα μπορεις απο εδω (μην πω να το κανεις Ευαγγελιο)
http://www.nononsenseselfdefense.com/AreMASD.htm
http://www.nononsenseselfdefense.com/martialarts.html

:-)

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μόνο σε εμένα φάνηκε άσχετη η μουσική με το βιντεο;

 

imo, καλύτερα να το είχες αφήσει με τον φυσικό 

έχεις δικιο μου το έχουν πει και φίλοι μου απλα την μουσική την διάλεξε ο δασκαλός μου που είναι της ροκ , δεν ξέρω αν και πως γινεται να αλλάξεις ηχο αφου έχει ανεβει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...