Προς το περιεχόμενο

7 μηνες wing tsun


martian20

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοιταξε καταλαβαινω μια χαρα, οτι διατελεις εν καθεστως "σουπερχαρας"(sic!), γιατι οσοι εχουμε ασχοληθει

λιγοτερο η περισσοτερο με μαχητικα αθληματα, αυτο τον (τρελο) ενθουσιασμο ειχαμε στην αρχη, ω ναι νεοι!

B)

Δεν θελω να σου το χαλασω, αλλωστε ο,τι μαθαινει κανεις καλο ειναι- αλλα ακομη καλυτερα να μην υπαρχουν

ψευδαισθησεις...ειδικα οταν αυτες μπορει σε ενδεχομενο πολυ κακο σεναριο καποιος να τις πληρωσει ακριβα!

 

Διαβασε -και παρε υποψιν σου σοβαρα, οσα περισσοτερα μπορεις απο εδω (μην πω να το κανεις Ευαγγελιο)

http://www.nononsenseselfdefense.com/AreMASD.htm

http://www.nononsenseselfdefense.com/martialarts.html

:-)

ελπίζω να αργύσει να μου φύγει η χαρα-τρέλα , σίγουρα παντος είναι ενδιαφερον απλα δεν πρέπει να φανατίζεσαι . θα διαβάσω και αυτα που μου πρότεινες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα δεν πρεπει να εχεις αυταπατες... Για παραδειγμα ~στην ηλικια σου, θεωρητικως/υποτιθεται
πως εχω διδαχθει: αμυνα απεναντι σε μαχαιρι(!) αμυνα απεναντι σε σπαθι(!!), αμυνα απεναντι σε
περιστροφο-αφοπλισμο(!!!) :blink: Ποσο ολα αυτα, τα στη θεωρια απιστευτα φοβερα μπορει να ειναι
και καλα εφαρμοσιμα στην πραξη, απο τον οποιοδηποτε, ακομη και "μαστερ" τους [ :lol: ] μαλιστα,
αμφιβαλλω τα μαλα, αν κανει τη...μαλακια να τα εφαρμοσει, αντι να φυγει τρεχοντας = αυτοαμυνα!

Αρκετοι λοιπον 'δασκαλοι', ειναι εως και επικινδυνοι*, οταν π.χ. δεν σου επιμενουν οτι, ΠΑΝΤΟΤΕ,
η πρωτη σου επιλογη, πρεπει να ειναι το flight οχι το fight => δηλαδη τρεχω-(απο)φευγω απο τον
κινδυνο! Αυτο ομως επειδη δεν πουλαει, αρκετοι το ξεχνουν [εως εντελως ομως] και σου πουλανε
διδασκουν προκατ σεναρια, τα οποια μονο σε ιδανικες καταστασεις, πχ εαν ο αλλος ειναι ο..μεγας
ασχετος-αχρηστος-αναποφασιστος, θα μπορουσαν να εφαρμοστουν -και βεβαιως σε ασκησεις σε
ζευγη, οπου μετα δινεις με τη σειρα σου στον αντιπαλο το πλαστικο μαχαιρακι, να παιξει κι αυτος!
:o 

*Μαλιστα ειχα 'ψιλοαρπαχθει', κατοπιν μαθηματος -γιατι σεβομαι, καταρχην, εκαστοτε διδασκοντα-
με εκπαιδευτη krav maga, που παρεδιδε (σε υποψηφια θυματα!), ακοπα-αβαδιστα-αβερτα τετοιες
επικινδυνοτατες ψευδαισθησεις γαμαουαμεγαλειου :angry: Μιλαμε για placebo, πιθανως θανατηφορο!   


 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα δεν πρεπει να εχεις αυταπατες... Για παραδειγμα ~στην ηλικια σου, θεωρητικως/υποτιθεται

πως εχω διδαχθει: αμυνα απεναντι σε μαχαιρι(!) αμυνα απεναντι σε σπαθι(!!), αμυνα απεναντι σε

περιστροφο-αφοπλισμο(!!!) :blink: Ποσο ολα αυτα, τα στη θεωρια απιστευτα φοβερα μπορει να ειναι

και καλα εφαρμοσιμα στην πραξη, απο τον οποιοδηποτε, ακομη και "μαστερ" τους [ :lol: ] μαλιστα,

αμφιβαλλω τα μαλα, αν κανει τη...μαλακια να τα εφαρμοσει, αντι να φυγει τρεχοντας = αυτοαμυνα!

 

Αρκετοι λοιπον 'δασκαλοι', ειναι εως και επικινδυνοι*, οταν π.χ. δεν σου επιμενουν οτι, ΠΑΝΤΟΤΕ,

η πρωτη σου επιλογη, πρεπει να ειναι το flight οχι το fight => δηλαδη τρεχω-(απο)φευγω απο τον

κινδυνο! Αυτο ομως επειδη δεν πουλαει, αρκετοι το ξεχνουν [εως εντελως ομως] και σου πουλανε

διδασκουν προκατ σεναρια, τα οποια μονο σε ιδανικες καταστασεις, πχ εαν ο αλλος ειναι ο..μεγας

ασχετος-αχρηστος-αναποφασιστος, θα μπορουσαν να εφαρμοστουν -και βεβαιως σε ασκησεις σε

ζευγη, οπου μετα δινεις με τη σειρα σου στον αντιπαλο το πλαστικο μαχαιρακι, να παιξει κι αυτος!

:o 

 

*Μαλιστα ειχα 'ψιλοαρπαχθει', κατοπιν μαθηματος -γιατι σεβομαι, καταρχην, εκαστοτε διδασκοντα-

με εκπαιδευτη krav maga, που παρεδιδε (σε υποψηφια θυματα!), ακοπα-αβαδιστα-αβερτα τετοιες

επικινδυνοτατες ψευδαισθησεις γαμαουαμεγαλειου :angry: Μιλαμε για placebo, πιθανως θανατηφορο!   

 

 

 

συμφωνω απολυτα με αυτα που λες καταρχας γενικα η πρωτη επιλογη πρεπει να ειναι να αποφευγεις οποιαδηποτε καβγα . Για παραδειγμα αυτο με αμυνα για μαχαιρι μονο 2 φορες εχουμε κανει ασκησεις αλλα μας εχει πει οτι πρωτη επιλογη ειναι να φυγεις το εβλεπα και στις τεχνικες οσο καλος και να εισαι μπορει πανευκολα να σε κοψει ακομα και καταλαθος . Μαλιστα θυμαμαι τοτε στην προπόνηση ο καλυτερος τεχνικα στην σχολη δεν ηθελε να κανει την τεχνικη , τοτε μου ειχε φανει παραξενο και μου ειπε να μην παιζω με αυτα και καταλαβα οτι ειχε δικιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποια πόλη μένεις ; Πλέον έχει σχεδόν σε όλες τις πόλεις έστω μια σχολη εγω που μένω χαλκιδα πχ έχει 2 σχολες

Ναύπλιο. Κάτι παρακμιακά kung fu έχουμε και κάτι mma. WC ή krav M θέλω αλλά @@

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναύπλιο. Κάτι παρακμιακά kung fu έχουμε και κάτι mma. WC ή krav M θέλω αλλά @@

. Καλα ούτε έστω μια σχολη καράτε δεν έχετε ; Θα μπορούσε να έρθει ο δασκαλος μου για κανά σεμιναριο αλλα θα έπρεπε να μαζευοσασταν τουλάχιστον 8 άτομα , παντός αν ο δασκαλος στο mma είναι καλος εγω θα πήγαινα στην θέση σου
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

. Καλα ούτε έστω μια σχολη καράτε δεν έχετε ; Θα μπορούσε να έρθει ο δασκαλος μου για κανά σεμιναριο αλλα θα έπρεπε να μαζευοσασταν τουλάχιστον 8 άτομα , παντός αν ο δασκαλος στο mma είναι καλος εγω θα πήγαινα στην θέση σου

 

 

Κάτι έχουμε απλά δεν με ενδιαφέρει και τόσο άλλη πολεμική τέχνη. Θα δείξει στο μέλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Δεν πεφτει ξύλο

2. Η προπονηση δεν έχει ένταση.

 

Σε μια προπονηση κράβ μαγκα πχ πεφτεις για καμψεις και σηκωνεσαι να βαρεσεις με δυναμη τον στοχο ή να αμυνθεις.Σε κάποια φαση ειδα οτι σε εσκυψε για να σου δωσει γονατια εκει δεν ειχες άμυνα.

 

Καλες οι θεωριες περι εσωτερικης γαλήνης και υποχώρησης αλλα μπορει να μην εχεις παντα αυτη τη δυνατοτητα εκει πρέπει να αμυνθεις γρηγορα και αποτελεσματικά. Αποτελεσματικά ειναι να μη σκοτωσεις τον αλλον στο ξυλο και να μη σκοτωθεις και εσυ εννοειται.

 

Βεβαια εξαρταται και για τι σκηνικά μιλάμε αμα εισαι ενας απλος καθημερινος τυπος που δεν ειναι μπλεγμένος πουθενα κανε κάτι τετοιο για χομπι και σπάνια να το χρησιμοποιήσεις αμα εισαι πχ επιχειρηματιας στη νυχτα το λιγοτερο πρεπει να πας πυγμαχια/κραβ μαγκα και ασε τα άλλα ειναι σοφτ :-D

 

Δεν θα σου ερθει ο άλλος οπως σε παιζει ο δασκαλος στη σχολη θα σου ριξει μια και αν σε πιάσει κατέβηκαν τα ρολά. Φαντασου να φας γροθια απο πυγμαχο που ειναι διπλάσιος σου δεν θα αντέξει καμια αμυνα το χέρι θα στο πάρει πισω. Θές αλλου ειδους αποφυγη εκει. Αυτα τα λενε ? :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάλι θα πω καλές οι πολεμικές τέχνες αλλα δεν έσωσαν κανέναν απο πιστολιά 
χίλιες φορές να γνωρίζεις να αμυνθείς ,εννοείται, ίσως σου γλυτώσει την ζωή σε κάποια περίπτωση, αλλα όχι τα καραγκιοζιλίκια που βλέπω στην Πάτρα , το 99,9% έχει πάει πυγμαχία και ψάχνονται , ιδικά όσοι βγαίνουν σε παρέες.
Τώρα σχετικά με τι ειναι χρήσιμο στο δρόμο εξαρτάτε απο την περίσταση , ο καλύτερος πυγμάχος να είσαι μπορεί να βρεις το μάστορα σου
Οπότε ναι , αν κάνεις κάτι για την φιλοσοφία του ή επειδή το γουστάρεις δεν έχει σημασία , είναι καλό , έτσι κ αλλιώς τίποτα δεν σου εγγυάται προστασία. stay cool stay safe 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ποια πόλη μένεις ; Πλέον έχει σχεδόν σε όλες τις πόλεις έστω μια σχολη εγω που μένω χαλκιδα πχ έχει 2 σχολες

Αν πας στο αντίπαλο dojo και δείρεις τον master, θα υπάρχει μόνο μία. :ph34r:

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάλι θα πω καλές οι πολεμικές τέχνες αλλα δεν έσωσαν κανέναν απο πιστολιά 

χίλιες φορές να γνωρίζεις να αμυνθείς ,εννοείται, ίσως σου γλυτώσει την ζωή σε κάποια περίπτωση, αλλα όχι τα καραγκιοζιλίκια που βλέπω στην Πάτρα , το 99,9% έχει πάει πυγμαχία και ψάχνονται , ιδικά όσοι βγαίνουν σε παρέες.

Τώρα σχετικά με τι ειναι χρήσιμο στο δρόμο εξαρτάτε απο την περίσταση , ο καλύτερος πυγμάχος να είσαι μπορεί να βρεις το μάστορα σου

Οπότε ναι , αν κάνεις κάτι για την φιλοσοφία του ή επειδή το γουστάρεις δεν έχει σημασία , είναι καλό , έτσι κ αλλιώς τίποτα δεν σου εγγυάται προστασία. stay cool stay safe 

 

Δεν υπάρχει μονομαχια ΄χέρια εναντιον πιστολιού. Αμα ο άλλος στη πέσει με οπλο θα ξέρεις ποιος θα είναι και θα εχεις πάρει και εσυ τα μέτρα σου. Οι περισσοτεροι από αυτους έχουν αδεια οπλοφοριας και οπλοφορουν κανονικα.΄Προφανως εχουν τους λογους τους. Ξέρουν ότι είναι μπλεγμένοι ή ότι εχουν μπει σε στοχαστρο η νύχτα εχει τους δικους της κανονες και τα δικα της άτομα που την προσδιοριζουν αμα μπεις σε ξένα χωράφια εισαι και έτοιμος για να φας επιθεση. Αυτό είναι άλλο κεφάλαιο.

 

Τωρα να στην πέσει άτομο με πιστολι στο δρομο επειδή του την ειπες για καμια μαλακια που εκανε ειτε στην οδηγηση ειτε αλλου το βρισκω επισης σπανιο εως απιθανο. Απλα θα γαυγισουν λιγο σαν τα κοκκορια σου γαμησω ο ενας σου γαμησω ο άλλος ξερεις ποιος ειμαι εγω ρε και ξερεις τι θα σου κανω και άλλες τέτοιες ανουσιες μαλακιες και στο τελος θα φυγουν , ενας που είναι επικίνδυνος δεν θα εμπλακει σε τέτοιο καυγα μπορει να κανει πως δεν σε ακουσε και να φυγει.

 

Ποιος θα σου βγαλει οπλο ρε παικτουρι? ο μεσος δηθεν τσαμπουκάς ελληναρας που τρωει φασολαδα με παντοφλα το μεσημερι σπιτι? :cry:  :cry:

 

Μετα από λιγο θα σου αρχισει τα "Και δεν ηθελα να σε βρισω και με συγχωρεις κτλπ" :cry:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...