Προς το περιεχόμενο

7 μηνες wing tsun


martian20

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτά που γράφεις είναι θεωρία , στην πράξη τα πράγματα είναι αλλιώς . Κράτα αυτό που σου λέω αν θες και μην ψάχνεσαι , κερδισμένος θα βγεις , επειδή είναι λίγες οι πιθανότητες δεν σημαίνει οτι δεν θα σου συμβεί , καλό είναι να μην αυξάνεις τις πιθανότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 83
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αυτά που γράφεις είναι θεωρία , στην πράξη τα πράγματα είναι αλλιώς . Κράτα αυτό που σου λέω αν θες και μην ψάχνεσαι , κερδισμένος θα βγεις , επειδή είναι λίγες οι πιθανότητες δεν σημαίνει οτι δεν θα σου συμβεί , καλό είναι να μην αυξάνεις τις πιθανότητες.

 

Μα δεν μου ειπες κάτι συγκεκριμενο. Σε κάθε θρεντ που μιλαμε για πολεμικές τέχνες πάντα πετάγεται ένας και λέει "Καλοι εσεις οι μποξέρ αλλα αμα σας βγει οπλο την κάτσατε." αυτο το θυμαμαι από το σχολειο :cry: . Και πάντα στο τέλος μας λέγανε "Μη ψάχνεστε και μεινετε μακρυα..." εκτος του ότι αυτο δεν στεκει δεν μπορεις να αξιολογήσεις έναν αγωνα μεταξυ χεριων και όπλου αρα δεν υπάρχει σαν επιχειρημα και σε σενα που δεν εισαι μποξερ μπορει να βγει το οπλο κακως το χρησιμοποιουν κάποιοι για να μειώσουν την επιλογή μιας πολεμικής τέχνης. Προφανως το "Μη ψάχνεσαι" ειναι αυτονοητο και συνάδει και με τις γενικότερες ηθικές αρχές κάποιου. Μπορει να ψάχνεται ο άλλος όμως και όχι εσυ.

 

Κανεις δεν θα σου βγαλει οπλο να σε σκοτώσει αμα δεν έχει λογο. Και λογος σε απλες απεξω διαφωνιες δεν υπάρχει για να βγάλει κάποιος οπλο.Οι περισσοτεροι από αυτους που θα σε βρισουν πρωτοι στο δρομο είναι θρασύδειλοι μετα θα βάλουν 5η ταχυτητα για να ξαφανιστούν :cry: κυνηγουσα έναν μια φορά που βγηκε από στοπ και τολμησε να βγει και από πανω και να βρισει αλλα καταλαβε ο πουστης οτι τον ειχα από πισω και μολις βγηκε στον Κηφισο γκάζωσε και ξαφανιστηκε.Βεβαια ηταν και στο δρομο μου σιγα μην αλλαζα κατευθυνση για έναν ηλιθιο

 

Και να σου δωσω και ένα παράδειγμα τι σημαινει ψάχνεται ο άλλος και όχι εσυ. Όταν ημουν φοιτητης δουλευα ένα διαστημα σε ένα φαγάδικο και σε κάποια φάση επειδή δεν έβαλα καλη μεριδα σε έναν μαλακα μου λεει "Εισαι για το πουτσο." φιλε βγηκα εκτος και τον βούτηξα από το γιακά ... μας χωρισαν. Αυτος εβριζε και ελεγε θα παω στον αφεντικο να σε διώξει σηκω και φυγε ρε κωλοπαιδο του κανω από εδώ μεσα μη σε λιώσω , αληταρά που θα με βρισεις επειδή εκανα λάθος στη μεριδα. Παλι καλα που δεν την έφαγες στη μουρη.

 

Τωρα αν εσυ σε αυτους θες να κανεις το μπικίνι ασε το κάθε γυφτο να σε βριζει. Και λεγε μετα "Μη μπλέκετε να ειστε κουλ και να προσέχετε!" :cry:  :cry:  εγω δεν ψάχτηκα πάντως χαλαρος ημουν και αμα το ζητουσε ευγενικα θα του έβαζα και μεγαλυτερη μεριδα αλλα στυλακι αλητείας και τσαμπουκα και κανε αυτο που σου λεω σε μενα δεν περνάει. Και σε αλλους βεβαια δεν περνάνε αυτά. Κακως κάποιοι νομιζουν ότι περνάνε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Προφανως το "Μη ψάχνεσαι" ειναι αυτονοητο και συνάδει και με τις γενικότερες ηθικές αρχές κάποιου. Μπορει να ψάχνεται ο άλλος όμως και όχι εσυ.

 

Κανεις δεν θα σου βγαλει οπλο να σε σκοτώσει αμα δεν έχει λογο. Και λογος σε απλες απεξω διαφωνιες δεν υπάρχει για να βγάλει κάποιος οπλο.Οι περισσοτεροι από αυτους που θα σε βρισουν πρωτοι στο δρομο είναι θρασύδειλοι μετα θα βάλουν 5η ταχυτητα για να ξαφανιστούν  

όχι , εκεί θέλω να καταλήξω , πως αυτό δεν είναι αυτονόητο , γνωρίζω πολλούς που ψάχνονται και κάποιους που είναι κάθε δεύτερη εβδομάδα στο νοσοκομείο για ράμματα. Το αν βγάζει κάποιος όπλο να σε σκοτώσει έχει να κάνει με το ποιος είναι αυτός , ποιος σου λέει οτι ο άλλος δεν είναι τρελός κ αν του πας πάνω του να τον χτυπήσεις βγάλει κ σου ρίξει ? ρε σκοτώνουν για λιγότερες αφορμές , είναι να μη πέσεις στην περίπτωση, σε όλους μπορεί να τύχει , αν ψάχνεσαι αυξάνεις τις πιθανότητες.

 

ωραία όμως , δεν σου κάνει αυτό , θα σου πω και το άλλο . Πας πυγμαχία 5-10 χρόνια , κατεβαίνω απ το αμάξι και σου ανοίγω το κεφάλι με πτυσσόμενο ή σε μαχαιρώνω και φεύγω. Πολλά μπορούν να γίνουν επειδή ακριβώς το να πηγαίνεις μια πολεμική τέχνη , το να αγωνίζεσαι ακόμα στο ring δεν έχει καμία σχέση με κανόνες και συμπεριφορές στο δρόμο, η μοναδική στιγμή που θα σε βοηθήσει η πολεμική τέχνη είναι να σου βγει αντανακλαστικά καμια μπουνιά. Στο δρόμο δεν έχεις χρόνο να σκεφτείς , όλα γίνονται σε δευτερόλεπτα 

 

Έχει πλάκα όλο αυτό που αναλύεις απο την πλευρά μου γιατι γνωρίζω προσωπικά άτομα που ψαχνόντουσαν και βρήκαν το μάστορα τους .Γνωρίζω άτομο που μαχαιρώθηκε σε διαπληκτισμό για τρίχες κατσαρές και γνωστό δάρτη που βρέθηκε με ανοιγμένο κεφάλι απο random τυπά. Ο καθένας με τις εμπειρίες του , δεν λέω οτι κάνεις λάθος , απλά ότι δεν το έχεις δει με τα μάτια σου να συμβαίνει σου φαίνεται καμια φορά απίστευτο και δύσκολο να συμβεί. 

 

 

σχετικά με την οπλοφορία μέχρι πριν λίγους μήνες έβρισκες σε λαϊκή αγορά της Πάτρας περίστροφο αν ψαχνόσουν , το είχαν δείξει και στις ειδήσεις κάποια στιγμή , αν ήξερες πόσοι μπορούν να οπλοφορούν και να το παίζουν gangsta ..

 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Όποιος επιχειρεί να δείξει πόσο γαμάτος είναι είναι τουλάχιστον αφελής. Η καλύτερη άμυνα κάποιου είναι η γκλάβα του. Πάντα υπάρχει κάποιος ικανότερος/καλύτερα εξοπλισμένος από σένα και ποτέ δε μπορείς να ξέρεις αν αυτός με τον οποίο διαπληκτίζεσαι κουβαλάει πάνω του κατσαβίδι, μαχαίρι ή όπλο ή έχει πάρει 10 κιλά κόκα. Όποιος θέλει να δοκιμάσει την τύχη του ας τη δοκιμάσει. Προσωπική μου άποψη είναι ότι όταν μαθαίνεις αυτά τα πράγματα πρέπει να τα χρησιμοποιείς ως τελευταία επιλογή, όταν είσαι σίγουρος ότι αυτός που έχεις απέναντί σου θέλει το κακό σου και δεν υπάρχουν εναλλακτικές όπως να βρεθεί μια άκρη με λόγια ή να τρέξεις.

 

 

Μου έχει τύχει να είμαι μέσα στο μετρό και να με πλησιάζει ένας να μου ζητάει ψιλά. Του λέω ότι δεν έχω και για να μην τα πολυλογώ μου έλεγε να του δώσω χοντρά και ότι έχει μαχαίρι. Ήξερα αν έχει μαχαίρι; Όχι. Και να είχε, θα ήταν τελείως ηλίθιο να βγάλει κάποιος μαχαίρι μέσα στο μετρό, μπροστά σε τόσο κόσμο και να επιχειρήσει να το χρησιμοποιήσει. Επειδή όμως δεν είμαι ηλίθιος, εκείνη τη στιγμή πρέπει να θεωρήσω ότι έχει μαχαίρι και ότι δε θα έχει κανέναν ενδοιασμό στο να το χρησιμοποιήσει. Προσπαθώ να του συνεχίσω την κουβέντα και τελικά έφυγε απειλώντας με. Τον άφησα να φύγει μπροστά και τον έβλεπα συνέχεια μέχρι να φύγει τελείως.

Αν άρχιζα να το παίζω ιστορίας θα μου κλάσεις κλπ, παίζει να είχε βγάλει όντως μαχαίρι. Τώρα, επειδή ήταν ακριβώς δίπλα μου και έβλεπα τι κάνει όσο μιλούσαμε, αν έβλεπα ότι πάει να βάλει το χέρι από πίσω, τότε ήταν που θα έπρεπε να δράσω γιατί εκείνη τη στιγμή δε θα υπήρχε εναλλακτική. Μην ξεχνάμε επίσης ότι θα μπορούσα να του είχα δώσει τα λεφτά που ζήταγε και να είχε φύγει.

 

 

Άλλο παράδειγμα:

 

 

Πριν χρόνια είχα διάλλειμα στο φροντιστήριο και καθόμουν κάτω στο δρόμο. Κάποια στιγμή, περνάει ένας φουριόζος ανάμεσα από μια άλλη παρέα και σπρώχνει έναν. Αμέσως αρχίζει να ζητάει το λόγο και να λέει έχω σιδερικό κλπ. Αυτός προφανώς πήγαινε γυρεύοντας (είχε και άλλους 2-3 αν θυμάμαι καλά μαζί του). Αν ήσουν εσύ αυτός που σπρώχτηκε τι θα κάνεις; Θα απαντήσεις στις προκλήσεις του κάθε μαλάκα; Εκεί λες ένα συγγνώμη, κάνεις το μαλάκα και το αφήνεις. Αν νομίζεις ότι επειδή έμαθες 5 πράγματα σε κάποια σχολή θα βγεις έξω και θα τους πηδήξεις όλους, θα βρεθείς προ εκπλήξεως πολύ σύντομα.

 

 

 

Μάθε πράγματα για να μπορείς να προστατέψεις τον εαυτό σου, αλλά keep out of trouble. Σου κάνει κάποιος μια μαλακία στο δρόμο και προσπαθεί να σου βγει κι από πάνω, μη δώσεις σημασία και συνέχισε το δρόμο σου.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω ξαναπει εδώ και το λέω κάθε φορά σε καινούργιο μαθητή.

Οι πολεμικές τέχνες, μέθοδοι αυτοάμυνας, δυναμικά αθλήματα δεν θα σε κάνουν ούτε μπατμαν, ούτε σούπερμαν, ούτε Τσακ Νορις. Απλά θα σου δώσουν την ψυχραιμία να αντιδράσεις και να κερδίσεις εκείνα τα δύο τρία δέκατα του δευτερολέπτου που θα κάνουν τη διαφορά.

Με ότι και αν ασχολείται ο καθένας καλό κάνει, αρκεί να το κάνει συνειδητοποιημενα. Μόνο και μόνο λόγω της φυσικής κατάστασης που φτιάχνεις, κερδισμένος βγαίνεις.

Δεν υπάρχουν καλές και κακές πολεμικές τέχνες, είναι θέμα γούστου και τι ταιριάζει στον καθένα. Γιατί στη τελική έξω στο 80% των περιπτώσεων κερδίζει οποίος έχει όπλο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω ξαναπει εδώ και το λέω κάθε φορά σε καινούργιο μαθητή.

Οι πολεμικές τέχνες, μέθοδοι αυτοάμυνας, δυναμικά αθλήματα δεν θα σε κάνουν ούτε μπατμαν, ούτε σούπερμαν, ούτε Τσακ Νορις. Απλά θα σου δώσουν την ψυχραιμία να αντιδράσεις και να κερδίσεις εκείνα τα δύο τρία δέκατα του δευτερολέπτου που θα κάνουν τη διαφορά.

Με ότι και αν ασχολείται ο καθένας καλό κάνει, αρκεί να το κάνει συνειδητοποιημενα. Μόνο και μόνο λόγω της φυσικής κατάστασης που φτιάχνεις, κερδισμένος βγαίνεις.

Δεν υπάρχουν καλές και κακές πολεμικές τέχνες, είναι θέμα γούστου και τι ταιριάζει στον καθένα. Γιατί στη τελική έξω στο 80% των περιπτώσεων κερδίζει οποίος έχει όπλο.

 

Ναι αλλα οι φιλοι εδώ νομιζω κάνουν ένα λάθος. Μιλανε για περιστατικα στα οποια από οσο καταλαβαινω ο αμυνόμενος άφησε τον επιτιθέμενο να πλησιάσει. Υπάρχει κάτι που λεγεται αποσταση ασφαλειας και αφου ο άλλος προειδοποιηθεί για αυτην και την παραβιάσει νοείται πλεον ότι είναι έτοιμος να επιτεθει. Ετσι δεν είναι? τουλάχιστον στο κραβ μαγκά ετσι είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα οι φιλοι εδώ νομιζω κάνουν ένα λάθος. Μιλανε για περιστατικα στα οποια από οσο καταλαβαινω ο αμυνόμενος άφησε τον επιτιθέμενο να πλησιάσει. Υπάρχει κάτι που λεγεται αποσταση ασφαλειας και αφου ο άλλος προειδοποιηθεί για αυτην και την παραβιάσει νοείται πλεον ότι είναι έτοιμος να επιτεθει. Ετσι δεν είναι? τουλάχιστον στο κραβ μαγκά ετσι είναι.

στο δρόμο δεν υπάρχει απόσταση ασφαλείας , προειδοποίηση και κανόνες , αν πας να τη βρεις με το λάθος άτομο σε πυροβολεί , μαχαιρώνει , κατσαβιδιάζει κ εξαφανίζεται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος επιχειρεί να δείξει πόσο γαμάτος είναι είναι τουλάχιστον αφελής. Η καλύτερη άμυνα κάποιου είναι η γκλάβα του. Πάντα υπάρχει κάποιος ικανότερος/καλύτερα εξοπλισμένος από σένα και ποτέ δε μπορείς να ξέρεις αν αυτός με τον οποίο διαπληκτίζεσαι κουβαλάει πάνω του κατσαβίδι, μαχαίρι ή όπλο ή έχει πάρει 10 κιλά κόκα. Όποιος θέλει να δοκιμάσει την τύχη του ας τη δοκιμάσει. Προσωπική μου άποψη είναι ότι όταν μαθαίνεις αυτά τα πράγματα πρέπει να τα χρησιμοποιείς ως τελευταία επιλογή, όταν είσαι σίγουρος ότι αυτός που έχεις απέναντί σου θέλει το κακό σου και δεν υπάρχουν εναλλακτικές όπως να βρεθεί μια άκρη με λόγια ή να τρέξεις.

 

 

Μου έχει τύχει να είμαι μέσα στο μετρό και να με πλησιάζει ένας να μου ζητάει ψιλά. Του λέω ότι δεν έχω και για να μην τα πολυλογώ μου έλεγε να του δώσω χοντρά και ότι έχει μαχαίρι. Ήξερα αν έχει μαχαίρι; Όχι. Και να είχε, θα ήταν τελείως ηλίθιο να βγάλει κάποιος μαχαίρι μέσα στο μετρό, μπροστά σε τόσο κόσμο και να επιχειρήσει να το χρησιμοποιήσει. Επειδή όμως δεν είμαι ηλίθιος, εκείνη τη στιγμή πρέπει να θεωρήσω ότι έχει μαχαίρι και ότι δε θα έχει κανέναν ενδοιασμό στο να το χρησιμοποιήσει. Προσπαθώ να του συνεχίσω την κουβέντα και τελικά έφυγε απειλώντας με. Τον άφησα να φύγει μπροστά και τον έβλεπα συνέχεια μέχρι να φύγει τελείως.

Αν άρχιζα να το παίζω ιστορίας θα μου κλάσεις κλπ, παίζει να είχε βγάλει όντως μαχαίρι. Τώρα, επειδή ήταν ακριβώς δίπλα μου και έβλεπα τι κάνει όσο μιλούσαμε, αν έβλεπα ότι πάει να βάλει το χέρι από πίσω, τότε ήταν που θα έπρεπε να δράσω γιατί εκείνη τη στιγμή δε θα υπήρχε εναλλακτική. Μην ξεχνάμε επίσης ότι θα μπορούσα να του είχα δώσει τα λεφτά που ζήταγε και να είχε φύγει.

 

 

Άλλο παράδειγμα:

 

 

Πριν χρόνια είχα διάλλειμα στο φροντιστήριο και καθόμουν κάτω στο δρόμο. Κάποια στιγμή, περνάει ένας φουριόζος ανάμεσα από μια άλλη παρέα και σπρώχνει έναν. Αμέσως αρχίζει να ζητάει το λόγο και να λέει έχω σιδερικό κλπ. Αυτός προφανώς πήγαινε γυρεύοντας (είχε και άλλους 2-3 αν θυμάμαι καλά μαζί του). Αν ήσουν εσύ αυτός που σπρώχτηκε τι θα κάνεις; Θα απαντήσεις στις προκλήσεις του κάθε μαλάκα; Εκεί λες ένα συγγνώμη, κάνεις το μαλάκα και το αφήνεις. Αν νομίζεις ότι επειδή έμαθες 5 πράγματα σε κάποια σχολή θα βγεις έξω και θα τους πηδήξεις όλους, θα βρεθείς προ εκπλήξεως πολύ σύντομα.

 

 

 

Μάθε πράγματα για να μπορείς να προστατέψεις τον εαυτό σου, αλλά keep out of trouble. Σου κάνει κάποιος μια μαλακία στο δρόμο και προσπαθεί να σου βγει κι από πάνω, μη δώσεις σημασία και συνέχισε το δρόμο σου.

 

Φιλε σε εχω δει σε θρεντ και έχεις σωματοδομή μην με απογοητεύεις ετσι. Τι συμπεριφορές είναι αυτές? να σε απειλεί ο άλλος ότι έχει μαχαιρι και εσυ να του κάνεις αγαπούλες?

 

Εκτος αυτου γιατι να μενει ένα τέτοιο άτομο έξω? μπορεις να καλέσεις και τους σεκιούριτι να τον μαζέψουνε ή να φωναξουν την αστυνομια. Ποιος θα βρεθει προ εκπλήξεως περνάει το κάθε τσουτσέκι σε σκουντάει και μετα νομιζει ότι είναι και μάγκας? αν δεν εμπλακεις με τα χέρια πρεπει να φωνάξεις τουλάχιστον την αστυνομια. Το κακο βεβαια είναι ότι δεν ειμαστε Αμερική μακαρι να είμασταν εκει θα τον μάζευαν ευκολα και χωρις πολλά πολλά.

Εσύ δηλαδή περπατάς στο δρόμο και χτυπάς όποιον πλησιάσει στο 1 μέτρο;

 

Αμα ο άλλος πλησιασει απειλητικα και περάσει ένα οριο μετα δεν θα μπορέσει να περπατήσει για λιγη ώρα. :cry:

 

Δεχθηκε προειδοποιηση την οποια αγνοησε. Δεν ξέρω τι ηθελε να κάνει οποτε δεν τον άφησα να πλησιάσει. Τι σου φαινεται περιεργο? :cry:

 

Έχουμε δουλεψει αρκετες φορές συμπλοκές στο δρομο με πολλές καταληξεις ακομα και σε ψυχολογικο επιπεδο αμα σε δει ο άλλος ότι πηρες θέση θα σκεφτει να το ρισκάρει. Κανεις δεν μπορει να πλησιάσει ευκολα αν δεν τον αφησεις. Υπάρχει και ειδική σταση σωματος και κινηση για αυτό.

 

Μπορεις να κρατησεις σε αποσταση το μαχαιρι και ότι άλλο μπινελικι έχει αρκει να ξέρεις πως θα το κάνεις. Όλα εκτος από οπλο βεβαια που ριχνει από μακρυα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Φίλε μου μάλλον με παρεξήγησες. Σκοπός μου δεν είναι να δείξω πόσο καλός είμαι. Για το συγκεκριμένο που λες, θα μπορούσα πολύ εύκολα να τον τσουβαλιάσω σε 2 δευτερόλεπτα έτσι όπως καθόταν τελείως ανοιχτός κοντά μου. Αλλά προτιμώ τον ασφαλή και "ταπεινό" και "φλώρικο" δρόμο παρά να πάρω πολύ σοβαρά (και παντελώς ανούσια) ρίσκα. Η κλιμάκωση της έντασης είναι κάτι πολύ επικίνδυνο και δε θα πρέπει να γίνεται χωρίς πολύ καλό λόγο.

Ας πούμε ότι τον χτύπαγα και ήμουν τυχερός και δεν προλάβαινε να κάνει τίποτα. Έχουμε λοιπόν ένα αναίσθητο (και πιθανότατα οπλισμένο) πρεζάκι τάβλα κάτω στο μετρό. Πώς ακριβώς εξηγούμαι εγώ μετά; Και πες ότι τον αφοπλίζω, τι θα κάνω; Περιμένω μέχρι τον σταθμό, έρχονται οι σεκιουριτάδες, και έστω ότι με πιστεύουν, τον μαζεύουν και καλούν την αστυνομία να τον πάει στο τμήμα. Μέχρι εδώ σου περιγράφω το "ιδανικό" (και μάλλον απίθανο) σενάριο (στο οποίο μπορούν πολλά πράγματα να πάνε λάθος, αλλά έστω ότι έγιναν όλα τέλεια).

Αν αυτός αύριο με ξαναπετύχει στο μετρό, εγώ δεν τον έχω δει και έρθει και μου καρφώσει ένα μαχαίρι στην πλάτη; Ή αν με πετύχει με κάνα δυο φίλους του; Σου ακούγονται εξωπραγματικά όλα αυτά;

 

 

Εκτος αυτου γιατι να μενει ένα τέτοιο άτομο έξω? μπορεις να καλέσεις και τους σεκιούριτι να τον μαζέψουνε ή να φωναξουν την αστυνομια. Ποιος θα βρεθει προ εκπλήξεως περνάει το κάθε τσουτσέκι σε σκουντάει και μετα νομιζει ότι είναι και μάγκας? αν δεν εμπλακεις με τα χέρια πρεπει να φωνάξεις τουλάχιστον την αστυνομια. Το κακο βεβαια είναι ότι δεν ειμαστε Αμερική μακαρι να είμασταν εκει θα τον μάζευαν ευκολα και χωρις πολλά πολλά.

Πώς ακριβώς γίνεται αυτό; Είμαι μέσα στο συρμό, με αυτόν δίπλα μου να με απειλεί (δεν ήμουν καν μόνος για να έχω περισσότερη ελευθερία κινήσεων). Πώς ακριβώς αντιδρώ εκεί; Αν πούμε ότι αντέδρασα όπως αντέδρασα και έφυγε ήρεμα, μετά θα πάω στους σεκιουριτάδες και τι θα τους πω; Αυτός έχει εξαφανιστεί, πού θα τον βρούνε; Και θα του κάνουν τι; Πάμε πάλι στο παραπάνω σενάριο. Έστω ότι τον βρήκαν, είχε μαχαίρι πάνω του και τον παρέλαβε η αστυνομία. Άμα ξαναδεί εμένα που τον κάρφωσα στους μπάτσους, πόσο χαρούμενος λες να είναι;

 

Κλείνω με κάτι που είχε πει ένα άτομο που δουλεύει προστασία πάνω σε πλοία (προστασία ενάντια σε οπλισμένους πειρατές σε Σομαλία κλπ, όχι σεκιούριτι και μαλακίες).

Είχε πει λοιπόν ότι όταν μπλέκεσαι σε μια τέτοια κατάσταση, έχεις δύο επιλογές. Να μπεις ή να μη μπεις. Αν δε μπεις, συνεργάζεσαι πλήρως με αυτούς που σε απειλούν (τους δίνεις λεφτά, πράγματα κλπ). Αν μπεις, πρέπει να μπεις με τέτοια πυγμή ώστε ο άλλος να μη μπορεί να σε ξαναπειλήσει (δηλαδή σπας χέρια πόδια κεφάλια κλπ).

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον ρώτησες που έχει το μαχαιρι? κανονικα 3-4 άτομα τον αρπάζετε και τον ψάχνετε. Και αμα βρεθει μαχαιρι κτυπάς το συναγερμο και έρχονται σεκιουριτάδες με την αστυνομια. Αυτή είναι μια λυση που σου δινω εγώ. Αλλα για να υλοποιηθεί θα πρέπει να υπάρξουν και αλλοι εθελοντές.

 

Το κακο αμα τρολάριζε θα ηταν ότι μπορει να εβγαινε κανα βλαμμενο να τραβουσε βιντεο και την άλλη μερα να το έβλεπες σε κανα ιντερνετ και να σε κατηογορουν ότι επιτεθηκες και προσβαλλες τα δικαιώματα κάποιου. Μα ειπε ότι έχει μαχαιρι .... δεν εχει σημασια μπορει να ειπε ψέμματα. Ε πως δεν εχει? τεσπα εχουμε χαλαρο καθεστως σαν χώρα και πολλους ηλιθιους που δεν μπορεις να παλέψεις μονος σου.

 

Δεν γινεται ρε φιλε τωρα να εισαι 2 μετρα , να ειστε τοσα ατομα μεσα στο συρμο και να σε απειλεί τωρα το σιαμαμιθι είναι ξεφτιλα αυτό το πραγμα που μπορει να τυχαινε και σε μενα βεβαια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Αμα ο άλλος πλησιασει απειλητικα και περάσει ένα οριο μετα δεν θα μπορέσει να περπατήσει για λιγη ώρα. :cry:

 

Δεχθηκε προειδοποιηση την οποια αγνοησε. Δεν ξέρω τι ηθελε να κάνει οποτε δεν τον άφησα να πλησιάσει. Τι σου φαινεται περιεργο? :cry:

 

Έχουμε δουλεψει αρκετες φορές συμπλοκές στο δρομο με πολλές καταληξεις ακομα και σε ψυχολογικο επιπεδο αμα σε δει ο άλλος ότι πηρες θέση θα σκεφτει να το ρισκάρει. Κανεις δεν μπορει να πλησιάσει ευκολα αν δεν τον αφησεις. Υπάρχει και ειδική σταση σωματος και κινηση για αυτό.

 

Μπορεις να κρατησεις σε αποσταση το μαχαιρι και ότι άλλο μπινελικι έχει αρκει να ξέρεις πως θα το κάνεις. Όλα εκτος από οπλο βεβαια που ριχνει από μακρυα.

 

Αυτό είναι κάτι τελείως διαφορετικό. Άμα έχεις δει τον άλλο να έρχεται απειλητικά από μακρυά, τον προειδοποιήσεις και συνεχίσει να έρχεται, τότε κοπανάς. Δε μίλησα περί αυτού παραπάνω.

Αυτά που λες περί μαχαιριού κλπ είναι easier said than done. Ο δρόμος δεν είναι προπονητήριο, όπου απέναντι έχεις συναθλητές σου και καβλαντίζετε. Είναι πολύ (πολύ) εύκολο να χάσεις το μαχαίρι, ακόμα κι αν ο άλλος δεν ξέρει. Αν ο άλλος δεν είναι τελείως γκασμάς και έχει το μαχαίρι (ή το γκλομπ) πίσω, του δίνεις ό,τι θέλει και του κάθεσαι κιόλας.

Αν είσαι κι εσύ οπλισμένος, τότε πάμε σε άλλα πράγματα.

Τον ρώτησες που έχει το μαχαιρι? κανονικα 3-4 άτομα τον αρπάζετε και τον ψάχνετε. Και αμα βρεθει μαχαιρι κτυπάς το συναγερμο και έρχονται σεκιουριτάδες με την αστυνομια. Αυτή είναι μια λυση που σου δινω εγώ. Αλλα για να υλοποιηθεί θα πρέπει να υπάρξουν και αλλοι εθελοντές.

 

Όχι βέβαια, ούτε θα του υπενθυμίσω ότι μπορεί να το χρησιμοποιήσει ούτε θα τον εξαγριώσω. Επίσης, είμαι ιδιαίτερα διστακτικός στο να κλιμακώσω την ένταση και να βασιστώ μετά στο ότι μερικοί τυχαίοι συνεπιβάτες μου θα έχουν τις γνώσεις και την ψυχραιμία να αφοπλίσουν ένα πρεζάκι (που, ακριβώς επειδή είναι πρεζάκι, δεν έχει κανέναν ενδοιασμό να στο καρφώσει). Συν ότι άμα έχει πάρει και τίποτα δε θα νοιώθει κιόλας.

 

 

Δεν γινεται ρε φιλε τωρα να εισαι 2 μετρα , να ειστε τοσα ατομα μεσα στο συρμο και να σε απειλεί τωρα το σιαμαμιθι είναι ξεφτιλα αυτό το πραγμα που μπορει να τυχαινε και σε μενα βεβαια.

Ας κάνει ό,τι θέλει. Από τη στιγμή που είναι μόνο μπλα-μπλα, δε με απασχολεί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο είναι να αποφεύγεις τους τσακωμούς και ας είσαι σωματώδης η γνωρίζεις κάποια πολεμική τέχνη έχοντας περισσότερες πιθανότητες να νικήσεις.Γιατί ταυτόχρονα έχεις περισσότερες πιθανότητες να κάνεις μεγαλύτερη ζημιά που πιθανόν να έχεις νομικές συνέπειες.

 

Αν αντιθέτως είσαι αγύμναστος και χωρίς να γνωρίζεις κάποια πολεμική τέχνη τότε ισχυειετο ίδιο,πρέπει να αποφύγεις τον τσακωμό γιατί θα βγείς χαμένος.

 

Υπάρχει και η τρίτη περίπτωση που ο αγύμναστος μπορεί να ξαπλώσει τον γυμνασμένο με κάποιο οπλο(πχ γκλοπ,μαχαίρι).

 

Οι συνειδητοποιημένοι και λογικοί άνθρωποι χωρίς ψυχολογικά απωθημένα δεν θα τσακωθούν εκτός αν κινδυνεύουν οι ίδιοι η κάποιος δικός τους.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Οι συνειδητοποιημένοι και λογικοί άνθρωποι χωρίς ψυχολογικά απωθημένα δεν θα τσακωθούν εκτός αν κινδυνεύουν οι ίδιοι η κάποιος δικός τους.

πες τα ρε φίλε γιατι θα τρελαθώ , είδα με τα μάτια μου να παίρνουν μισοπεθαμένο(που λέει ο λόγος , αλλα έκατσε καιρό στο νοσοκομείο) έναν βαράω που είχε ξαπλώσει ένα χρόνο πριν δέκα? άτομα και ποιος τον έστειλε τάβλα? ένας random αδύνατος πιτσιρικάς με πτυσσόμενο . Τον υποτίμησε , του χώθηκε άτσαλα κ τον ήπιε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άλφα και το ωμέγα είναι αν μπορείς να αποφύγεις έναν καβγά, τον αποφεύγεις.

Είναι καραγκιοζιλίκι να κάθεσαι να κοπανιεσαι κοτζαμ μαντραχαλος. Χάσεις κερδίσεις δεν θα πει κανείς "Μπραβο ρε, κοίτα έναν μάγκα". Το αντίθετο θα πουν "κοίτα κάτι μαλακες".

Μπορείς να εμπλακείς αν κινδυνεύεις εσύ ή κάποιο δικό σου πρόσωπο, αυτό να το καταλάβω.

 

Ναι οι αποστάσεις ασφαλείας είναι σημαντικές σε ιδανικές περιστάσεις, αλλά δεν είναι πάντα εφικτές. Ο DDevil αναφέρεται στις στάσεις παθητική -ημι παθητική -μαχητική και τα educational stop. Η κάθε μια από τις παραπάνω στάσεις υποδηλώνει το μέγεθος του κινδύνου και το εκπαιδευτικό σταμάτημα ουσιαστικά δίνει μια ευκαιρία στον αντίπαλο να το ξανασκεφτεί και σε σένα να πάρεις την ιδανική απόσταση.

Όλα χρήσιμα αρκεί να έχεις την πνευματική διαύγεια να αντιδράσεις.

Αλλα ξαναλέω αν μπορείς να αποφύγεις έναν καβγά, έστω και αν σε πουν "κότα", τον αποφεύγεις χωρίς δεύτερη σκέψη. Είναι ηλίθιο να εμπλακείς.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...