Προς το περιεχόμενο

7 μηνες wing tsun


martian20

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν τιθεται θεμα να "μοιρασεις λεφτα", το ερωτημα ειναι ποσο κοστολογεις τη ζωη σου

-ακομη και εμεσα με το να βρεθεις φυλακη -> η τη ζωη του αλλου*?

 

http://www.nononsenseselfdefense.com/robbers.htm

It is important to realize that when you are looking down the barrel of a gun,

the mugger, whose finger is on the trigger, is literally an alien species.

....

While he could pull that trigger on a whim, most people are harmed by muggers because quite frankly,

they pissed him off. They either tried to stall him, argue with him, resist ineffectively or scare him away.

....

And -most importantly- he has absolutely no hesitation about pulling the trigger, because to him, you don't matter.

What matters to him is that he gets what he wants and with little to no risk to himself. And what exactly that might be in his stunted,

drug addled mind is anybody's guess. It can change from moment to moment and even he won't know until after he's acted.

Do you now see why avoidance of the whole problem is the best solution?

 

* για παραδειγμα, αν αποφασισεις ποτε να εμπλακεις-να "αμυνθεις"(...!) απεναντι σε μαχαιρι,

αντιλαμβανεσαι οτι: το προβλημα εκει δεν ειναι το μαχαιρι, αλλα ο ανθρωπος?

 

Δεν θα σου πουν στο Krav Maga, οτι: η μονη σου επιλογη -αν κανεις το λαθος να το οδηγησεις εκει,

και δεν πρεπει να πας εκει, παρα μονο αν προκειται για μαχη της ζωης σου, οχι για ενα 20-50ευρω,

ειναι να μη εστιασεις (μονο) στο μαχαιρι, αλλα να βγαλεις αμεσα εκτος-εντελως off τον ανθρωπο

-> δηλαδη να τον αφησεις, εσυ, απο αναισθητο, εως...νεκρο! Μπορεις, να ελεγξεις 100% το output?

Εισαι "ανετος" και με καθε σεναριο, αντι να φυγεις, η να του "μοιρασεις χαρτονομισμα"?

 

Δεν υπαρχει αναιμακτος "αφοπλισμος" σε μαχαιρι, εκτος και ολοφανερα κραταει κανενα νυχοκοπτη!

Θα πρεπει να κλειδωσεις οτι αυτο ειναι σπαθι, η μπαλτας, η οτι τελος παντων θα φοβοσουν, λοιπον

αν κρατουσε...κατανα, θα επιχειρουσες να τον.."αφοπλισεις"? Κι εγω να σου βαλω πως, του ριχνεις

οτι καταστροφικοτερο & τον σκοτωνεις, θα το εκανες αυτο, τελικως για να μην χαθει το 20-50ευρω?

 

Aikido master shows students the ultimate blade defence B)

https://www.youtube.com/watch?v=FA7ITl5n-9Q

 

 

 

 

Αυτή είναι η αλήθεια διοτι αν δεν ακολουθήσεις την συμβουλή του master στο παραπάνω βίντεο μπορεί κάλλιστα να συμβεί το παρακάτω:

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορεις να τραυματιστεις απο ενα...εκπαιδευτικο ψευτομαχαιρι σε ελεγχομενες ασκησεις αμυνας,
μπορει κανεις να κανει αναγωγες -> ποια θα μπορουσε να ειναι, η μη ελεγχομενη πραγματικοτητα... :ph34r:
 

accident.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλιά έκανα παγκράτιο όμως επειδή έτυχε να παλεψω μία - δυο φορές και εφαρμοσα ο,τι μαθαινα τόσο καιρό ένα θα σου πω: η εξάσκηση με την αληθινή μάχη είναι η μέρα με τη νύχτα!!

στην εξάσκηση κανείς σπαρινγκ με τους προπονητές και είναι επιεικής μαζί σου

 

 

(είναι αργοί στις κινήσεις τους για να προλαβαίνεις να αντιδρας,όταν χτυπάνε κάνουν προβλεπόμενες κινήσεις τις οποίες τις γνωρίζεις από πριν οπότε ξέρεις ποια αντίστοιχη κίνηση να κάνεις σχεδόν υποσυνείδητα -πράμα το οποίο δε σε βοηθάει καθώς,στην αληθινή μάχη ο αντίπαλος σε κατάσταση οργής/θυμους δεν θα κάνει ποτέ τις επιθέσεις που εκπαιδεύοσουν τόσο καιρό στο γυμναστήριο αλλά θα προσπαθήσει να σε βγάλει νοκ άουτ και γρήγορα χρησιμοποιόντας κάθε τέχνασμα που ξέρει,θεμιτό και μη-)

 

ενώ στην αληθινή ζωή (και όχι έναν simulator μάχης που λέγεται πολεμική τέχνη) όλα είναι απρόβλεπτα και όσες κινήσεις και αν ξέρεις θα παρατηρήσεις πως εκείνη τη στιγμή κατά πάσα πιθανότητα θα χρησιμοποιήσεις κυρίως τις μπουνιες σου και όχι κάτι πιο εξειδικευμένο όπως κλωτσιές και λαβές...

 

δηλαδή καλό είναι να προετοιμάζεται κανείς (και τα οφέλη της ψυχικής υγείας ισχύουν όπως ειπες)

όμως όσους μήνες ή χρόνια και αν ασχοληθείς με μία πολεμική τέχνη ποτέ δε θα είσαι έτοιμος να δώσεις μάχη μέχρι θανάτου (επειδή οι πολεμικές τέχνες για αυτόν ακριβώς τον σκοπό εφευρέθηκαν , για όταν στον πόλεμο σου τελειώσουν οι σφαίρες και έχεις μόνο το σώμα σου για όπλο,να μπορείς να επιβιώσεις του πολέμου) απλά θα είσαι πιο συνηθισμένος στο να κάνεις κάποιες συγκεκριμένες κινήσεις και στο να αμυνεσαι καλύτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

ωραιο βιντεο εχω σκεφτει και εγω να αρχισω wing tsun αν και καποιοι μου λενε να προτιμησω kick boxing . εσεις τι πιστευετε ?

 

Από τα δύο, kick box χαλαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιο βιντεο εχω σκεφτει και εγω να αρχισω wing tsun αν και καποιοι μου λενε να προτιμησω kick boxing . εσεις τι πιστευετε ?

Αν βλεπεις οτι δεν θα αφιερωνες χρονια(!) απ' τη ζωη σου, αλλα ενδεχομενως να το αφηνες μετα απο 1-2 ετη,

ισως ειναι καλυτερα να δεις το Μuay-Τhai, αλλα με προσοχη, εχoντας υποψιν για παραδειγμα (και) αυτα εδω:

http://www.vice.com/gr/read/o-ypokosmos-tou-muay-thai

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To θεμα "εκπαιδευτη"-δασκαλου-ανθρωπου, ειναι πολυ σημαντικο, διχως καθολου υπερβολη.
:shifty:
Εξαιρετικη εντυπωση μου εχει κανει, σαν συγκροτημενη προσωπικοτητα*, ο Μιχαλης Ζαμπιδης,
(διχως να μεινω στα αγωνιστικα ρεκορ του κλπ), καμια σχεση με αλλα <λουλουδια> του χωρου*..

Edit: Επεξεργασία 21:19
*και μονο οτι υπαρχουν αρχιδ@πιασμενοι τυποι, που δεν εχουν πετυχει καν το 1/50 των δικων του επιτυχιων,
κι ομως πουλανεχουν υφακι x 50 φορες και βαλε "ειναι τα φρυδια μου πολυ βαρια", αντιλαμβανεστε τι κινειται...
:-(

Επεξ/σία από TheDevilMayCare
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...