Προς το περιεχόμενο

Νέα κάμερα Xiaomi Yi 2 με 4K video recording εμφανίστηκε


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σύμφωνα με το footage, κλασική yi. Έχει αυτό το κλασσικό κινέζικο ψευδοsharpening, η gopro κλασικά ρυθμισμένη σε flat color για να δείξει πιο "κακή" στα review για τον μέσο χρήστη που δεν κάνει post processing. Φθηνό τρικ το βλέπουμε συνέχεια στους gopro haters reviewers.

 

Το stabilization καλό αν ισχύει αλλά μιας και είναι ανεβασμένο από το κανάλι της yi περιμένω και 3rd party review για να κρίνω.

 

H μπαταρία επίσης καλή και χρήσιμη αλλά δεν αναφέρουν ότι στη gopro μπορείς και να την αλλάξεις, άρα να έχεις και άλλες 10 μπαταρίες μαζί σου +την backpac add on μπαταρία.

 

Καλή on budget επιλογή γενικά, μπορείς να πάρεις σχεδόν 2 yi στην τιμή μιας hero4 black αλλά αυτό που επιμένουν τόσο πολύ να αποδείξουν ότι είναι καλύτερη της gopro δεν το καταλαβαίνω. 

 

 

Μιας που έχω και τις 2 μπορώ απλά να πω ότι η Xiaomi είναι ελαφρώς καλύτερη σύμφωνα με το μάτι μου και τις ρυθμίσεις στο default. Στα + είναι η μεγαλύτερη αυτονομία , το καλύτερο stabilization άλλα και φυσικά η φτηνότερη τιμή. Καλή η gopro άλλα το έχει παραξεφτυλίσει με τις τιμές της. Λίγο ανταγωνισμός δεν βλάπτει. Επίσης η xiaomi μπορεί και αλλάζει μπαταρίες κανονικά όπως και η GoPro. 

 

Αυτά τα λίγα από εμένα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας που έχω και τις 2 μπορώ απλά να πω ότι η Xiaomi είναι ελαφρώς καλύτερη σύμφωνα με το μάτι μου και τις ρυθμίσεις στο default. Στα + είναι η μεγαλύτερη αυτονομία , το καλύτερο stabilization άλλα και φυσικά η φτηνότερη τιμή. Καλή η gopro άλλα το έχει παραξεφτυλίσει με τις τιμές της. Λίγο ανταγωνισμός δεν βλάπτει. Επίσης η xiaomi μπορεί και αλλάζει μπαταρίες κανονικά όπως και η GoPro. 

 

Αυτά τα λίγα από εμένα. 

 

Και τις δυο?? εννοεις οτι εχεις την YI II 4K ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Γιαυτό και απάντησα και στον φίλο παραπάνω

 

Καλα ρε φιλε και ποτε προλαβες και την πηρες!!! την εχω κανει pre order ποσο καιρο και ακομα ειμαι στο περιμενε :)

 

Θα μπορουσες να μου στειλεις καθολου φωτογραφιες να δω πως τραβαει? αν εχεις και με χαμηλο φωτισμο θα ηταν σουπερ!!

 

Με ενδιαφερει στο κομματι της φωτογραφιας!!

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η Xiaomi εισβάλει στην αγορά των ΗΠΑ με την 4Κ κάμερά της

 

Σίγουρα η GoPro δεν θα είναι καθόλου χαρούμενη με αυτή την είδηση, αφού η Xiaomi επίσημα πια θα αρχίσει να πουλάει την 4Κ action κάμερα που πρόσφατα παρουσίασε στις ΗΠΑ με τιμή χαμηλότερη από τα 249$!

Η Xiaomi παρουσίασε την 4K action κάμερα της πριν λίγους μήνες στην Κίνα. Η κάμερα διαθέτει ένα 12 mega-pixel αισθητήρα Sony με διάφραγμα F2.8 και το ισχυρό chipset Ambarella που από το αντίστοιχο της GoPro Hero 4, κοστίζει πολύ λιγότερο.

Οι αρχικές εκδόσεις στην Κίνα διαθέτουν μόνο κινέζικο UI, αν και έχουμε δει και international να πωλούνται, αλλά το σίγουρο είναι ότι από τις 12 Ιουλίου, η φωτογραφική μηχανή θα πάει επίσημα για πώληση στις ΗΠΑ για μόλις $249 (και υποθέτουμε με την υποστήριξη πολλαπλών γλωσσών).

Η κάμερα Yi 4K είναι για προ-παραγγελία στο Amazon ΗΠΑ τώρα και μπορούν να αγοραστεί είτε ως φωτογραφική μηχανή είτε σαν συνδυαστικό πακέτο με μερικά αξεσουάρ στα 279$.

Ας ελπίσουμε ότι θα δούμε την Yi κάμερα μέσα στους επόμενους μήνες και στην Ευρώπη αλλά και στον υπόλοιπο κόσμο, πάρα πολύ σύντομα .

 

Πηγή

Επεξ/σία από newsformobiles
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Sorry για την αργοπορία άλλα ήμουν εξωτερικό με την δουλειά μου . Αν είναι κανείς από Θεσσαλονίκη με χαρά του την δείχνω και από κοντά. Για φωτογραφίες πεστε μου με τι ρυθμίσεις θέλετε να βγάλω και να σας ανεβάσω ότι θέλετε. Εγώ την έχω στα default. Δεν είμαι γνώστης του θέματος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω τραβηξει καποια δειγματοληπτικα βιντεο και φωτογραφιες για οποιον ενδιαφερεται, σε daylight, lowlight, σε διάφορες αναλυσεις και με διαφορες λειτουργιες. Ειναι λιγο στο ποδι αλλα δινουν φρονω μια ιδεα....

 

https://www.dropbox.com/sh/e1vccn72vqiu1lh/AAAkHwNIKDanVbu33268i7_Va?dl=0

Επεξ/σία από blu3_orion
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως οχι ρε φιλε.....εξακριβομενο απο ΥΙ επισημα γιατι κι εγω ειχα την ιδια απορια...... αναλυση 4000x3000 μπορεις βεβαια να της δωσεις ενα 16:9 με crop....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης κάτι άλλο που πρόσεξα... Οι αναλύσεις παράδειγμα 1080p και 1080p ultra τι διαφορά έχουν ? Δεν μπορώ να βρω πληροφορίες . Επίσης δεν υπάρχει επιλογή για 60 frames πάρα για 50 και μετά πάει στα 100 . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης κάτι άλλο που πρόσεξα... Οι αναλύσεις παράδειγμα 1080p και 1080p ultra τι διαφορά έχουν ?

απο οσο θυμαμαι με μια επιφυλαξη θα παρατηρησεις οτι στην ultra το πεδιο θεασης ειναι πιο ευρυγωνιο, χωρις δυνατοτητα διορθωσης της παραμορφωσης.

 

 Επίσης δεν υπάρχει επιλογή για 60 frames πάρα για 50 και μετά πάει στα 100 . 

 

αυτο ειναι απολυτα φυσιολογικο, καθοτι στην ελλάδα δουλευουμε με 50 Hz και όχι 60 όπως πχ Ιαπωνια, Ηπα κτλπ.

Ως εκ τουτου, τα fps ειναι 25,50,100,200 (αναλογα παντα την αναλυση) κτλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα επίσης κάπου ότι σε όλες τις αναλύσεις το ultra έχει μεγαλύτερο bitrate. Δεν ξέρω αν ισχύει απλά το αναφέρω . Επειδή το κατέχεις το άθλημα αν έχεις τίποτα tips για ρυθμίσεις κτλ (τα έχω όλα στο auto) και αν έχεις ώρα ρίξε καμιά πληροφορία να μαθαίνουμε. 

 

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο βιντεο δε γνωριζω και πολλα. Το εχω 1080p 50fps με auto low light enabled και EIS enabled (η οχι αναλογα την περισταση)

 

Απο photos περιμενω εν αγωνιως το RAW που θα δωσει αλλη πνοη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...