Προς το περιεχόμενο

Σημαντική αύξηση μεριδίου του Android παγκοσμίως έναντι του iOS


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

To θεμα ειναι απλο

Οταν υπαρχει παγκοσμια κριση και ο μισθος ειναι 400ε δεν μπορει να πουλαει ενα κινητο -tablet αξιας 600-900ε

ειτε android ειτε iphone

Παντως οσα λεφτα κι αν ειχα δε θα εδινα πανω 200ε για κινητο εκτος και εκανε κατι πολυ απαραιτητο για τη δουλεια μου 

Εδώ βλέπουμε έναν άριστο γνώστη της παγκόσμιας οικονομίας με διευρημένους ορίζοντες που έχει ξεφύγει απο την μίζερη Ελλάδα! Εύγε!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 169
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Well, Sony Xperia E4 καινούργιο, 14 χιλιάδες Antutu. Σε 8 μήνες, αν δεν του κάνω φορμάτ μια φορά το μήνα δεν κλείνει καν τις εφαρμογές, δεν ανοίγει το πληκτρολόγιο και άλλα τέτοια ωραία... ΚΑΙ κολλημένος στην 4,4,2, ενώ όταν το πήρα πρωτο-κυκλοφoρούσε το android 5

Samsung Galaxy Ace 2, Δεν μπορώ να κατεβάσω benchmark λόγω android 2.3. Tο θεωρώ απαράδεκτο, είχα δώσει 250 τότε, και επίσημες πηγές της εταιρίας έλεγαν οτι θα του βάλουν android 4, αλλά τίποτα... Πάντως, το iphone 4 που έχει ένας φίλος μου (το έιχε αγοράσει 5-6 μήνες πριν πάρω εγώ το samsung) δούλευε κανονικά μέχρι πριν λίγους μήνες, μέχρι που του έσπασε. Περιστασιακά έχω χρησιμοποιήσει και άλλα android και τελευταία για λίγο ένα iphone 5s ενός φίλου, και χωρίς να έχω εγώ iphone, με εντυπωσίασε με την ταχύτητα που άνοιγε τις ίδιες εφαρμογές που εγώ χρειάζομαι διπλάσιο χρόνο να τις ανοίξω

 

Κρίνε εσύ το android του ΤΩΡΑ από το Ace 2, να το κρίνω κι εγώ από το Sole που είχα. Και μετά είπες να αναβαθμιστείς και λες δεν πάω στο Xperia E4? Πώς να μην έχεις τέτοια άποψη μετά; Την επόμενη φορά αν δεν πάρεις Iphone πέρνα από το τοπικ επιλογής συσκευών μπας και σώσεις τα λεφτά σου από το να αγοράζεις κλαπαρχιδιές σαν το E4 που με 6582 mediatek μόνο κινητό του 2015 δεν το λες. Το καινούργιο και 14.000 στο antutu δεν λέει τίποτα. Ήταν ήδη παλιό πριν καν κυκλοφορήσει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ βλέπουμε έναν άριστο γνώστη της παγκόσμιας οικονομίας με διευρημένους ορίζοντες που έχει ξεφύγει απο την μίζερη Ελλάδα! Εύγε!

Να σαι καλά. Πάντα επιτυχίες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Htc hardcore fan αλλα και android λογω "ελευθεριας". τα ειχα ολα και περιμενω το htc 10 . Τωρα ειμαι Κατοχος iphone 6s plus. O λογος που γραφω ειναι γιατι διαβαζω οτι μερικοι ΑΚΟΜΑ λενε την ιδια πιπιλα οτι τα iphone εχουν μονο 1-2 gb ram. Και τους ρωταω ... Εχουν χρησιμοποιησει ποτε ιφονε ; Εγω παντως εβαλα το 6σ πλας μου διπλα στο s7 του κολλητου μου και οσων αφορα σε μουλτι τασκινκ τον εκανα πλακα . Μεχρι που χαριτολογωντας ζητησε να τα ανταλλαξουμε (τρομερο και το s7 αλλα μιλαω για συγκριση με το τελευταιο ιφονε) και αν ακομα ειναι δυσπιστοι απο τα λεγομενα ενος τυχαιου του φορουμ ας βαλουν κανα speed test kai frame drops etc τεστ στο youtube να δουν πως αποδιδουν οι apple συσκευες. Και τα λεει αυτα ενας android fan. Αλλα για μενα το encryption παιζει μεγαλο ρολο οποτε μενω με αpple. Kai για να κανω τα "κολπα μου" εψω το htc mou

Φιλικα παντα , αλλα κατ εμε ουτε η apple θα κλεισει ουτε τιποτα. Διαθετει μονο 3 smartphone για πωληση (6-6πλας, την σειρα S kai to se) και ανταγωνιζεται 100 αλλους κατασκευαστες. Οποτε πιστευω οτι στις πωλησεις τα παει αψογα ακομα και με την πτωση των πωλησεων της. Τωρα για τις τιμες της ναι ειναι λιγο τσιμπημενες αλλα οπως και σε ενα αμαξι πληρωνεις αξιοπιστια service ktl ετσι το ιδιο γινεται και εδω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Htc hardcore fan αλλα και android λογω "ελευθεριας". τα ειχα ολα και περιμενω το htc 10 . Τωρα ειμαι Κατοχος iphone 6s plus. O λογος που γραφω ειναι γιατι διαβαζω οτι μερικοι ΑΚΟΜΑ λενε την ιδια πιπιλα οτι τα iphone εχουν μονο 1-2 gb ram. Και τους ρωταω ... Εχουν χρησιμοποιησει ποτε ιφονε ; Εγω παντως εβαλα το 6σ πλας μου διπλα στο s7 του κολλητου μου και οσων αφορα σε μουλτι τασκινκ τον εκανα πλακα . Μεχρι που χαριτολογωντας ζητησε να τα ανταλλαξουμε (τρομερο και το s7 αλλα μιλαω για συγκριση με το τελευταιο ιφονε) και αν ακομα ειναι δυσπιστοι απο τα λεγομενα ενος τυχαιου του φορουμ ας βαλουν κανα speed test kai frame drops etc τεστ στο youtube να δουν πως αποδιδουν οι apple συσκευες. Και τα λεει αυτα ενας android fan. Αλλα για μενα το encryption παιζει μεγαλο ρολο οποτε μενω με αpple. Kai για να κανω τα "κολπα μου" εψω το htc mou

Φιλικα παντα , αλλα κατ εμε ουτε η apple θα κλεισει ουτε τιποτα. Διαθετει μονο 3 smartphone για πωληση (6-6πλας, την σειρα S kai to se) και ανταγωνιζεται 100 αλλους κατασκευαστες. Οποτε πιστευω οτι στις πωλησεις τα παει αψογα ακομα και με την πτωση των πωλησεων της. Τωρα για τις τιμες της ναι ειναι λιγο τσιμπημενες αλλα οπως και σε ενα αμαξι πληρωνεις αξιοπιστια service ktl ετσι το ιδιο γινεται και εδω :)

https://www.youtube.com/watch?v=pIKlontGUZc

 

Tον εαυτο σου πρεπει να εκανες πλακα τελικα. Μη βαλουμε και την αναλυση στο τραπεζι ως αντεπιχειρημα γιατι θα κλαις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικα δεν επρεπε να απαντησω γιατι εισαι ασχετος

Και δεν ειπα τιποτα για αναλυση. Ξαναδιαβασε τι εγραψα και μαλλον αλλος ειναι αυτος που θα κλαψει οταν δει το βιντεακι. Απο phonebuff , με τον ποιο αξιοπιστο τροπο δοκιμης.

Καλη σου μερα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξιοπιστο το iphonοκαναλο; αχαχαχα
Τι να μας πεις για την αναλυση δεν μπορεις να πεις και τιποτα γιατι εσυ εισαι Ο ασχετος!!! Βγαλε τα ματακια σου στα pixel και ασε μας εμας να εχουμε 2k & 4k οθονες να γουσταρουμε και σε 5-6 χρονια iphone 10 ελα να τα βαλεις με s7. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λες ρε ανθρωπε ; Το ανθρωπινο ματι με Μελετες εχει αποδειχθει οτι στα smartphones μπορει να δει μεχρι τα 350-400 ppi. Κα επιςης δεν μπορει να δει σε τοςο μικρη εκταςη οθονης διαφορα full hd me 2k . Απλα τα γραφικα γενικοτερα ειναι ποιο ζωντανα. Επισης δεν ειπα κατι για την αναλυση ΤΟ ξαναλεω. Εγω με Φουλ ΗΔ ειμαι ικανοποιημενος γιατι οτι ταινια περναω στο vlc μου ειναι 720 αντε 1080 p . Το σ7 θα το επερνα μονο για το μαυρο χρωμα του με το οποιο πιστευω οτι ειναι το οποιο ομρφο κινητο και για την αδιαβροχοποιηση .

Κατι αλλο, ποτε χρησιμοποιησες την 2κ οθονη του κινητου σου; Δεν λεω οτι δεν ειναι καλο να υπαρχει αλλα εκτος απο το να σου τρωει την μπαταρια τι αλλο εχει να δωσει σε ενα χρηστη ;; Και παμτα μιλαω για το 80-90% των χρηςτων. Μια ιςως ταινια που θα δει στο κινητο ; Μια φορα τον μηνα και αν δλδ ;

Τελος, επειδη ειμαι hardcore user, ειδικα με games, δεν εχω προσωπικα καλυτερο frame rate απο αυτο του iphone 6σ πλας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιες ταινιες και κουραφεξαλα μου λες; Σιγα μη κατσω να δω ταινια στο κινητο μου.
Στο 2k δεν βλεπεις pixels τοσο λογο υψηλου ppi οσο και λογο αναλυσης ολα δειχνουν 1 προς 1. Το 4κ ισως να ειναι υπερβολη και νομιζω μονο η sony το εβαλε.
Αν δεν καταλαβαινεις το οτι τρεχει σε υψηλοτερη αναλυση = μεγαλυτερο στραγκαλισμα του cpu αλλα ταυτοχρονα κοφτερη εικονα τοτε ειπαμε εισαι αυτο που με αποκαλεσες!! Οσο πιο κοντα ειναι η οθονη στα ματια σου τοσο μεγαλυτερη αναγκη για υψηλη αναλυση. 
Και οχι δεν εχω s7 για να στηριξω το κινητο μου ουτε ειμαι samsungακιας που τα απεχθανομαι. Το να μπαινεις εδω μεσα και να λες αυτα που λες μαθε πως δεν μπορει να μας βρισκει ολους συμφωνους.
Καλη συνεχεια!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν τα ειπα για να συμφωνησει καποιος μαζι μου μια προσωπικη μου αποψη ειπα και εσυ ησουν αυτος που εκανα"επιθεση" πρωτος. Απλα για να το ληξουμε πιστευω πτι και οι δυο ειναι τρομερες συσκευες με την καθε μια να δου προσφερει τα δικα της πραγματα. Απλα ξαναλεω και παντα ειμαι η δικη μου αποψη αυτη , στα κοινα σημεια των δυο σκυσκευων η apple υπερτερει. Και αν οχι σε ολα στα περισσοτερα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν τα ειπα για να συμφωνησει καποιος μαζι μου μια προσωπικη μου αποψη ειπα και εσυ ησουν αυτος που εκανα"επιθεση" πρωτος. Απλα για να το ληξουμε πιστευω πτι και οι δυο ειναι τρομερες συσκευες με την καθε μια να δου προσφερει τα δικα της πραγματα. Απλα ξαναλεω και παντα ειμαι η δικη μου αποψη αυτη , στα κοινα σημεια των δυο σκυσκευων η apple υπερτερει. Και αν οχι σε ολα στα περισσοτερα .

 

Δώσε μου ένα S7, άφησε με μαζί του ένα μισάωρο και μετά θα σου πω εγώ ποιός θα κρύβει το κινητό του από ντροπή και ποιός υπερτερεί και που. Βρίσκετε τον κάθε άσχετο ΄΄φίλο΄΄ και μετά το παρουσίαζετε ως γενική αλήθεια ή πραγματικότητα. Βασικά με εξαίρεση την κάμερα όπου είναι θέμα hardware πλέον, μπορώ να κάνω πλάκα και με το Note 3 σε ένα 6s. Και δεν εννοώ με αλλαγή rom, με την stock rom. 

 

ΥΓ. Αν σε ενδιαφέρει η ασφάλεια υπάρχει και το Knox. Το Knox δεν είναι ο knox-counter.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα δεν τα ειπα για να συμφωνησει καποιος μαζι μου μια προσωπικη μου αποψη ειπα και εσυ ησουν αυτος που εκανα"επιθεση" πρωτος. Απλα για να το ληξουμε πιστευω πτι και οι δυο ειναι τρομερες συσκευες με την καθε μια να δου προσφερει τα δικα της πραγματα. Απλα ξαναλεω και παντα ειμαι η δικη μου αποψη αυτη , στα κοινα σημεια των δυο σκυσκευων η apple υπερτερει. Και αν οχι σε ολα στα περισσοτερα .

Μου αρεσει που γραφεις "Απλα για να το ληξουμε πιστευω πτι και οι δυο ειναι τρομερες συσκευες "  και στο καπακι " στα κοινα σημεια των δυο σκυσκευων η apple υπερτερει." αυτο οπως καταλαβαινεις ειναι ακρως υποκειμενικο και ειναι καθαρα δικη σου αποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε αγορι μου και το m8 ειναι τρομερη συσκευη αλλα δεν συγκρινεται με τις συσκευες που αναφερουμε τωρα. Το οτι κατα την γνωμη μου το 6s plus ειναι κλτερο δν αναιρει τις πολλες καλες επιδοσεις κτλ του σ7 . Και για απαντησω στον φιλο μου belisairius , το knox ειναι εμπιστο;;; Εδω στο ινσομνια ειχαν βγαλει ποσα αρθρα οπως και μεγαλα σιτε για την χαλια ασφαλεια του περσινου σ6 . Και προκαλω οποιον την ειχε την συςκευη ή την εχει να απαντησει στις ποσες αναβαθμισεις ασφαλειας λειτουργικου εγιναν. Ειχα σ6 τις ειδα με τα ματια μου. Κανε και αναδρομη στα αρθρα του ινσομνια αν δεν με πιστευεις. Επισης αν πιστευεις οτι οντως το νοτε 3 συγκρινεται με 6s ok δεν μπορω να πω κατι για να σε πεισω. Αφου εχεις τετοιες αποψεις τοτε απεχουμε πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε αγορι μου και το m8 ειναι τρομερη συσκευη αλλα δεν συγκρινεται με τις συσκευες που αναφερουμε τωρα. Το οτι κατα την γνωμη μου το 6s plus ειναι κλτερο δν αναιρει τις πολλες καλες επιδοσεις κτλ του σ7 . Και για απαντησω στον φιλο μου belisairius , το knox ειναι εμπιστο;;; Εδω στο ινσομνια ειχαν βγαλει ποσα αρθρα οπως και μεγαλα σιτε για την χαλια ασφαλεια του περσινου σ6 . Και προκαλω οποιον την ειχε την συςκευη ή την εχει να απαντησει στις ποσες αναβαθμισεις ασφαλειας λειτουργικου εγιναν. Ειχα σ6 τις ειδα με τα ματια μου. Κανε και αναδρομη στα αρθρα του ινσομνια αν δεν με πιστευεις. Επισης αν πιστευεις οτι οντως το νοτε 3 συγκρινεται με 6s ok δεν μπορω να πω κατι για να σε πεισω. Αφου εχεις τετοιες αποψεις τοτε απεχουμε πολυ

 

Δεν συγκρίνεται γιατί έχουν διαφορά 2 χρόνια. Την διαφορά αυτή όμως στην ταχύτητα μπορώ να την εκμηδενίσω ακόμα και σε stock rom. Διάβαζε τι γράφω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...