Προς το περιεχόμενο

Asrock FM2A88X+ killer retail


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Μετά από πολύ σκέψη περί τι να αναβαθμίσω πρώτο (μητρική ή κάρτα γραφικών) στον υπολογιστή μου, κατέληξα στη μητρική (για πολλούς λόγους, οικονομικούς, πρακτικούς κλπ.). Όπως είδατε και από τον τίτλο λοιπόν παράγγειλα την εξής μητρική (Asrock FM2A88X+ killer retail). Με αυτή ο υπολογιστής θα έχει τα εξής:

 

PC Case: Raidmax ENZO blue

Μητρική: Asrock FM2A88X+ killer retail

Επεξεργαστής: AMD Athlon X4 750K Quad Core Processor

Κάρτα γραφικών: AMD Radeon HD6670

RAM: Kingston 8gb DDR3

SSD: 120gb Samsung

HDD: 3 Σκληροί Digital Western (απο 500gb ο ένας)

Cooling System (9 fans [buil-in pc-case])

 

Απ' ότι καταλάβατε το επόμενο κομμάτι για αναβαθμιση ειναι η καρτα γραφικων (σε κανα μηνα το κόβω μιας κ δεν παιζει ρευστο τωρα). Τέλος πάντων, πως σας φαίνεται η μητρική; Πείτε μου γνώμες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Είναι διαλυμμένες οι δυο από τις 4 υποδοχές sata (και μπορώ να βάλω μόνο 2 δίσκους αντί για τους 4 που έχω - τους οποιους χρειαζομαι), ενω αυτη εχω 8. Επίσης Έχει περισσότερο χώρο και βολεύει για πολλά, πχ: Έχω μια καρτα δικτύου (ολοκαίνουρια 25ευρω) μεγαλης εμβέλειας η  οποια δεν χωράει στην τρεχον μητρικη και βρίσκει στην καρτα γραφικών, καθιστόντας τη άχρηστη αφού δεν μπορώ να τη χρησιμοποιήσω (δλδ. με λιγα λογια δεν εχω ιντερνετ), ενώ η asrock έχει αρκετό χώρο. Επιπλέον μπορείς να βάλεις 4 ραμ κ 3 καρτες γραφικων ενω στη δικια μου, μπορω να βαλω 2 ραμ κ μια καρτα. Άρα αν θελησω να αναβαθμισω στο μελλον σε 2 καρτες γραφικων ή περισσότερες ραμ θα ειχα θεμα. Τέλος, έχει τρεξει τα μιλια της η δικια μου. Μου βγαζει συχνα προβληματα (ανοιγει κ κολλαει στο logo της, πρεπει να κανω συνεχεια reset το bios απο τη μπαταρια κλπ.). Οποτε πιστευω ηταν καιρος να αλλαξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

. Άρα αν θελησω να αναβαθμισω στο μελλον σε 2 καρτες γραφικων 

Όλα τα άλλα τα καταλαβαίνω,αυτό εδώ όμως ξέχασέ το ,δεν κάνει η πλατφόρμα αυτή για τέτοια κόλπα(λόγω ισχύς επεξεργαστών),αλλά γιατί δεν κοιτάς για καμμιά πιο φθηνή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα άλλα τα καταλαβαίνω,αυτό εδώ όμως ξέχασέ το ,δεν κάνει η πλατφόρμα αυτή για τέτοια κόλπα(λόγω ισχύς επεξεργαστών),αλλά γιατί δεν κοιτάς για καμμιά πιο φθηνή;

 

Σκέφτηκα για πιο φθηνη, αλλα δεν υπαρχουν πολλες για FM2 Socket. Εψαξα σε πολλα site και δεν βρηκα αρκετες διαφορετικες. Λιγα μοντελα, για καποιο παραξενο λογο στην ελλαδα. Εξωτερικο πολυ πραμα, αλλα δεν ηθελα να μπλεξω. . Αλλα αυτη με καλυπτε πλήρως στα specs, τσεκαρε τα κι εσυ (ηταν και αλλες πιο ακριβες βεβαια, αλλα δεν πηγαινε αλλο το budget). Οσο για τις δυο καρτες, εννοεις οτι δεν θα αντεξει ο επεξεργαστης; Δεν το καταλαβα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.skroutz.gr/s/3941407/Asus-A88XM-A.html

http://www.skroutz.gr/s/5603895/Asrock-FM2A88M-Pro3.html

http://www.skroutz.gr/s/4046484/Asus-A88XM-Plus.html

 

 

μεχρι εκει πιστευω εισαι οκ.δεν θελεις κατι παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την παράγγειλα ηδη αδερφε. Ετσι κι αλλιως τα μοντελα που μου δειχνεις εχουν 20 - 25 ευρω διαφορα απο αυτο που πηρα. Και σου λεω σε περιπτωση που θελω να κανω καλη αναβαθμιση, που ετσι το κοβω (νεος επεξεργαστης, 2 καρτες γραφικων), θα επρεπε να παρω ξανα καινουρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 καρτες δεν περνει οσο ξερω καμια μητρικη στο fm2+ δεν εχουν τα lanes περα απο το χ4 που σε μερικες μητρικες υπαρχη.οποτε το ξεχνας αυτο.οτι αναβαθμηση και να κανεις σε αυτο δεν αξιζει πλεον γιατι ερχετε το αμ4 που θα ειναι και τα apu και τα cpu.

να πας στο 8χχκ μετα απο τον 750 που εχεις;;;

τρελες διαφορες δεν θα δεις.

καλοδούλευτη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέφτηκα για πιο φθηνη, αλλα δεν υπαρχουν πολλες για FM2 Socket. Εψαξα σε πολλα site και δεν βρηκα αρκετες διαφορετικες. Λιγα μοντελα, για καποιο παραξενο λογο στην ελλαδα. Εξωτερικο πολυ πραμα, αλλα δεν ηθελα να μπλεξω. . Αλλα αυτη με καλυπτε πλήρως στα specs, τσεκαρε τα κι εσυ (ηταν και αλλες πιο ακριβες βεβαια, αλλα δεν πηγαινε αλλο το budget). Οσο για τις δυο καρτες, εννοεις οτι δεν θα αντεξει ο επεξεργαστης; Δεν το καταλαβα

Ορίστε πιο φθηνή https://www.skroutz.gr/s/4815182/Asrock-FM2A88X-BTC.html και ναι δεν θα τις αντέξει* ο επεξεργαστής σου τις 2 κάρτες(η αλήθεια είναι ότι ούτε μια βαρβάτη μπορεί, αλλά λέμε τώρα) αλλά και ο οποισδήποτε άλλος αυτού του socket.

 

*Aξιοποιήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως μπορούσα να βολευτώ και με κάτι πιο φθηνό είναι η αλήθεια. Θα γλύτωνα ενα 20αρι-30αρι. Δεν πειράζει ας μου γίνει μάθημα  :-) Αλλά κι αυτή δεν θα πάει χαμένη θα δουλευτεί καλά. Όσο για κάρτα σκέφτηκα όντως για μια, αφού δεν γίνεται δυο. Κατέληξα σε αυτή ή αυτή, ανάλογα με το budget. Όσο για επεξεργαστή θα αλλάξω πιο μετά. Πιστεύω η κάρτα επείγει περισσότερο για την ώρα. Τι λέτε; Πείτε μου λίγο γνώμες για το εξής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προλαβαινεις να ακυρωσεις την παραγγελια?

 

Δεν ξέρω, θα κοιτάξω. Γιατί; Να πάρω την άλλη που είναι λίγο πιο φθηνή λες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι για να πας με αυτα τα χρηματα για τελειως αλλες επιλογες.

Ποσα χρηματα μπορεις να διαθεσεις αυτη τη στιγμη για να φτιαξεις τον υπολογιστη σου να τρεχει το ιδιο καλα με τωρα αλλα να δουλευει σωστα? (αυτο που ειχες σκοπο να κανεις δηλαδη αλλα με μηδενικη αναβαθμισημοτητα στο μελλον με αυτες τις επιλογες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Μητρικη που παρηγγειλες εχει περιπου 95 ευρω.
Την δικια σου με το προβλημα που εχει μαζι με τον επεξεργαστη μπορεις να την δωσεις ας πουμε μαζι με τις μνημες τουλαχιστον 70-80 ευρω.

Με τα χρηματα αυτα μπορεις να παρεις μια μητρικη B150 εναν επεξεργαστη G4400 και 8GB DDR4 και να εχεις δυνατοτητα για ο'τι αναβαθμιση θες μετα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...