Προς το περιεχόμενο

Asrock FM2A88X+ killer retail


Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν δεν ειναι ιντελ δεν κανει δουλεια δεν το εχεις καταλαβη σε αυτο το φορουμ απο μερικα ατομα;;;καλυτερα να ξεβρακωθείς να παρεις ιντελα και να μην εχεις να φας παρα amd και να φας . καπως ετσι ειναι η φαση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

^'Ελα σοβαρέψου λίγο,που βγάζεις χολή στο παιδί επειδή δεν πέρασε το δικό σου,ούτε 15χρονο να ήσουν.

Λυπαμαι που το βλεπεις ετσι. ποσως με ενδιαφερει αν περασει το δικο μου η οχι. Την γνωμη μου ειπα οπως θα την ελεγα σε ενα φιλο μου που τον βλεπω οτι παει να κανει (κατα τη γνωμη μου) βλακεια επιλογη. 

Δεν εχω να κερδισω κατι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

nikos1982 δεν μπαίνω σ'αυτή την ''διαμάχη'' φίλε μου ,για μένα είναι όλα ισοπέδωμα και αγοράζω ότι μου είναι πιο συμφέρον.

Στην παρούσα φάση ειπώθηκαν στον θεματοθέτη πολλές απόψεις και γνώμες , αυτός διάλεξε και τέλος,δεν υπάρχει κανένας λόγος να το τραβάμε παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθεσω και μια themis με 27 ευρω για oc αφου το σηκωνει μητρικη-επεξεργαστης?

Ασχετο (ειμαι απο κινητο και δεν μπορω να τσεκαρω χωρις να φαω 5 λεπτα) δεν σπαει η 16αρα σε 8-8? Περιεργο για μητρικη των 100 ευρω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικα σου ειναι τα λεφτα φιλε μου μπορεις να τα ξοδεψεις/επενδυσεις/πεταξεις (διαλεξε την καταλληλη λεξη) με οποιο τροπο θες.

 

In my book που λεγανε και στο χωριο μου ενα συστημα με μητρικη 100ευρω, επεξεργαστη με επιδοσεις αντιστοιχες του επεξεργαστη των 35€ της Intel χωρις δυνατοτητα ουσιαστικης αναβαθμισης και καρτα γραφικων των 210ευρω δεν ειναι ουτε καλο ουτε ισορροπημενο.

Just saying...

 

Γελάνε και οι πέτρες με αυτό που λες πραγματικά, 3 χρόνια έχω τον ίδιο cpu με του ts, σχεδόν ίδιο για την ακρίβεια με κάποιες διαφορές ως προς την διαχείριση ενέργειας και το εργοστασιακό clock speed (συν καλύτερο overclockability από τους trinity, οι richland υπερτερούσαν μόλις βγήκαν), a8 6600k και πιστεψέ με σε καθημερινή χρήση δεν συγκρίνεται με g3258 / celeron, αυτό στο λέω επειδή έχω δοκιμάσει 4690k με turbo ανοιχτό και κλειστούς τους 2 πυρήνες και μια radeon 5670 δοκιμαστικά, ανάθεμα και αν σε καθημερινή χρήση σου έδινε τον ίδιο αέρα, την ίδια άνεση να ανοίξεις πράγματα. Δεν λέω μπόμπα στο single core ο intel, σπίρτο το single core του pentium, αλλά σε πιο βαριά σενάρια ο athlon απλά φεύγει. Μην λέμε ότι θέλουμε πραγματικά ειδικά αν δεν έχουμε δοκιμάσει κάτι.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα συμφωνησω με τον Mult1C0r3Cpu....., δεν ειναι αναβαθμιση οποιοσδηποτε celeron-Pentium εναντι του Athlon II X4....!!!  

 

δυστυχως θα απογοητευτει, αν κανει αυτο το βημα...!!   ναι μεν εχει δυνατο Single Core, αλλα γονατιζει ευκολα με μονο 2 πυρηνες.  το μονο ουσιαστικα θετικο που εχει μια πλατφορμα 1150-1151, ειναι η αναβαθμισιμοτητα που εχει, καθως υπαρχουν παρα πολλες επιλογες επεξεργαστων, εναντι της FM2+ που δεν εχει μελλον...!!!!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γελάνε και οι πέτρες με αυτό που λες πραγματικά, 3 χρόνια έχω τον ίδιο cpu με του ts, σχεδόν ίδιο για την ακρίβεια με κάποιες διαφορές ως προς την διαχείριση ενέργειας και το εργοστασιακό clock speed (συν καλύτερο overclockability από τους trinity, οι richland υπερτερούσαν μόλις βγήκαν), a8 6600k και πιστεψέ με σε καθημερινή χρήση δεν συγκρίνεται με g3258 / celeron, αυτό στο λέω επειδή έχω δοκιμάσει 4690k με turbo ανοιχτό και κλειστούς τους 2 πυρήνες και μια radeon 5670 δοκιμαστικά, ανάθεμα και αν σε καθημερινή χρήση σου έδινε τον ίδιο αέρα, την ίδια άνεση να ανοίξεις πράγματα. Δεν λέω μπόμπα στο single core ο intel, σπίρτο το single core του pentium, αλλά σε πιο βαριά σενάρια ο athlon απλά φεύγει. Μην λέμε ότι θέλουμε πραγματικά ειδικά αν δεν έχουμε δοκιμάσει κάτι.

θα συμφωνησω με τον Mult1C0r3Cpu....., δεν ειναι αναβαθμιση οποιοσδηποτε celeron-Pentium εναντι του Athlon II X4....!!!  

 

δυστυχως θα απογοητευτει, αν κανει αυτο το βημα...!!   ναι μεν εχει δυνατο Single Core, αλλα γονατιζει ευκολα με μονο 2 πυρηνες.  το μονο ουσιαστικα θετικο που εχει μια πλατφορμα 1150-1151, ειναι η αναβαθμισιμοτητα που εχει, καθως υπαρχουν παρα πολλες επιλογες επεξεργαστων, εναντι της FM2+ που δεν εχει μελλον...!!!!

Αν και δεν ειχα σκοπο να συνεχισω την κουβεντα πανω σε αυτο θα κανω μια διευκρινηση που ισως να μην περασε σωστα απο δικο μου λαθος.

Την λυση του φτηνου Celeron η Pentium την προτεινα μονο σαν προσωρινη ωστε να μετακομισει σε μια πλατφορμα με δυνατοτητες αναβαθμισης.

Αν δεν το προσεξες το εγραψα πιο πισω:

 

Δεν θα επιμεινω αλλα μην λες δεν μπορω. η σωστη λεξη ειναι δεν θελω, γιατι τα νουμερα λενε οτι μπορεις. 

Μητρικη 1150 50-65ευρω. Επεξεργαστης 1150 35ευρω, συνολο 85-100 ευρω. Οσο δηλαδη και η μητρικη που θα παρεις τωρα. και δυνατοτητα αναβαθμισης σε ο΄τι επιπεδο θες.

Εγω θα επαιρνα μια τετοια μητρικη https://www.skroutz.gr/s/3761304/Asus-H81M-Plus.html

Και ειτε εναν Celeron G1840 για προσωρινα, η εναν μεταχειρισμενο G3258 απο τις αγγελιες εδω. Τουλαχιστον να μπορω να αναβαθμισω σε εναν i5 να αξιζει τον κοπο.

 

επεξεργαστη με επιδοσεις αντιστοιχες του επεξεργαστη των 35€ της Intel 

Για αυτο δεχομαι οτι ειναι λαθος, Δεν τον εχω δουλεψει ποτε τον Αθλον και δεν ξερω.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 καρτες δεν περνει οσο ξερω καμια μητρικη στο fm2+ δεν εχουν τα lanes περα απο το χ4 που σε μερικες μητρικες υπαρχη.οποτε το ξεχνας αυτο.οτι αναβαθμηση και να κανεις σε αυτο δεν αξιζει πλεον γιατι ερχετε το αμ4 που θα ειναι και τα apu και τα cpu.

να πας στο 8χχκ μετα απο τον 750 που εχεις;;;

τρελες διαφορες δεν θα δεις.

καλοδούλευτη :)

 

Ο Athlon 750K (Trinity/Richland) έχει 16x PCI-e Gen 2.0 γραμμές (16x η 8x+8x), άρα μπορεί άνετα να πάρει δυο κάρτες γραφικών (αν η μητρική το επιτρέπει).

 

Οι Kaveri/Godaveri έχουν 16x PCI-e Gen 3.0 γραμμές (16x η 8x+8x), και αυτοί μπορούν να χρησιμοποιήσουν δυο κάρτες γραφικών (αν η μητρική το επιτρέπει).

Όπως ανέφερα διαθέτω μόνο τόσα όσα έδωσα για τη μητρική. Δεν μπορώ να αγοράσω κάτι άλλο τώρα γι αυτό και πήρα μητρική με το ίδιο socket ώστε να λειτουργεί με αυτό τον επεξεργαστή μεχρι να παρω αλλο (του ιδιου socket παλι αναγκαστηκα). Αφου η μητρικη που εχω τωρα τα εφτησε και το pc ανοιγει μια στις δεκά. Αλλά και με αυτες τις επιλογες γινεται καλη σχετικα αναβαθμιση (Asrock FM2A88X+ killer retail, gigabyte GeForge gtx 950 και πιθανός εναν cpu amd a10-7890k 4.10ghz box

 

 Αν θέλεις να αναβαθμίσεις το CPU Athlon 750K, καλύτερα να πάρεις τον Athlon 845 (Excavator) και να τον ανεβάσεις λίγο με bus από την μητρική παρά να δόσεις λεφτά τσάμπα για τον Α10-7890Κ.

 

Edit: O Athlon 845 (Excavator) έχει μόνο 8x PCI-e Gen 3.0.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορεις ανετα να βαλεις 2 καρτες στην FM2+..., αλλα... το θεμα ειναι τι καρτες θα βαλεις και ποσο μπορει να τις πουσαρει.... πλεον..!!!

αλλο να βαλεις 2χ R7-360, και αλλο να πας σε 2x R9-390..!   εκει -εχω την αισθηση- οτι θα υπαρχει θεμα (bottleneck)...!!!    

 

 

και εκτος ολων αυτων, σε λιγους μηνες, θα βγει η AM4 πλατφορμα, που θα ειναι κοινη για APU- CPU, οποτε θα εχει περισσοτερο ενδιαφερον, κατα τη γνωμη μου..!!

 

αλλα με τα σημερινα δεδομενα, και αν δεν μπορει να περιμενει, τοτε μαλλον θα παει για s1151...!!   τουλαχιστον να μπορει να βαλει καποια στιγμη εναν καλο i5, να εχει καλυτερες επιδοσεις..!!  

αφου η FM2+, ναι μεν ειναι καλυτερη απο Pentium, ....αλλα.......δεν εχει ουτε καλυτερο επεξεργαστη απο τους υπαρχοντες, αλλα ουτε και μελλον........!!!   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...