Προς το περιεχόμενο

Βαζουν οπτικες ινες στην Κερκυρα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

με την ευκαιρια μιας και δεν απαντησε κανεις ακομα τα σατιστικα της γραμμης μου ειναι αυτα...

post-43675-0-12249800-1505393318_thumb.jpg

Δεν μπορει να σηκωσει την VDSL???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 220
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

Λογικά θα πιάνεις 50αρα κι ας είσαι από Α/Κ. Επειδή όμως είσαι κάτω από 500 μέτρα δεν θα σε βάλουν στα καινούρια Καφάο, οπότε προς το "παρόν" ξεχνάς ταχύτητες άνω των 50Mbps...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά θα πιάνεις 50αρα κι ας είσαι από Α/Κ.

γιατι απο Α/Κ δεν δινουν 50αρα?  παρολα αυτα το προβλημα ειναι αλλο αν διαβασεις το τελευταιο μηνυμα μου μια σελιδα πριν...  Δεν εχει αξιοθει ενας τεχνικος να κανει την παραμετροποιηση στο DSLAM του κεντρου για να ανοιξει την VDSL

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Κανονικά δίνουν αρκεί να είσαι αρκετά κοντά όπως εσύ, τώρα γιατί τον παίζουν εκεί δεν ξέρω. Για τα υπόλοιπα που έγραψα πιο πάνω είσαι άτυχος. :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικά δίνουν αρκεί να είσαι αρκετά κοντά όπως εσύ, τώρα γιατί τον παίζουν εκεί δεν ξέρω. Για τα υπόλοιπα που έγραψα πιο πάνω είσαι άτυχος. :(

 

καλα ας μου ανοιξουν καποια στιγμη εστω τα 50Mbs και για τα 100 εχει ο θεος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ξέρει κανείς αν έχουν φτάσει προς χρυσιδα μερια; μετά την παλιά κόκα κόλα εννοώ...

Γιατί στον έλεγχο διαθεσιμότητας για vdsl στο site του ΟΤΕ και με το σταθερό τηλέφωνο των jumbo δείχνει ότι είναι διαθέσιμο για περιοχη εκεί..

Και η χρυσιδα που είμαι εγώ είναι 3km απόσταση απο τα jumbo αλλά δεν υπάρχει διαθεσιμότητα :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς αν έχουν φτάσει προς χρυσιδα μερια; μετά την παλιά κόκα κόλα εννοώ...

Γιατί στον έλεγχο διαθεσιμότητας για vdsl στο site του ΟΤΕ και με το σταθερό τηλέφωνο των jumbo δείχνει ότι είναι διαθέσιμο για περιοχη εκεί..

Και η χρυσιδα που είμαι εγώ είναι 3km απόσταση απο τα jumbo αλλά δεν υπάρχει διαθεσιμότητα :(

καταρχην δες αν βλεπεις καμπινες κοντα σου(αποσταση 300-400-500 μετρα)

Την προηγούμενη βδομάδα βρέθηκα στην όμορφη Κέρκυρα λόγω κοινωνικής υποχρέωσης και συνδύασα ολιγοήμερες διακοπές.

Παρατήρησα ότι όλες οι νέες καμπίνες που έχουν τοποθετηθεί στην πόλη αλλά και στην περιοχή μέχρι το Κανόνι είναι δίφυλλες και, φυσικά, οι περισσότερες έχουν ήδη τα γνωστά graffiti αλλά και διαφημιστικά, πωλητήρια κλπ.

 

Έξω από την πόλη είδα ελάχιστες πάνω σε βασικούς άξονες και φαίνεται ότι το σχέδιο επέκτασης του νέου δικτύου του ΟΤΕ δεν αναπτύσσεται με την ίδια ταχύτητα όπως σε άλλες περιοχές της χώρας. Δεν πρόλαβα να χαρτογραφήσω τις θέσεις των νέων KV που είδα και νομίζω ότι όσοι μένουν στην Κέρκυρα και τις βλέπουν μπορούν να τις καταγράφουν στον αντίστοιχο χάρτη 

αφου ειναι το γνωστο.οπου δεν υπαρχει πολυς κοσμος παει χαλαρα.

Καλησπερα σας.

Υπαρχει μηπως καποιος  εδω στο φορουμ που να δουλευει στον ΟΤΕ Κερκυρας  η να γνωριζει τον προισταμενο κ. Αιβαζιδη , η καποιον του τεχνικου τμηματος? μπας και βγει μια ακρη, για το θεμα που υπαρχει σχετικα με την διαθεσιμοτητα του VDSL στο κεντρο των Γουβιων?

 

Ειμαι ακριβως διπλα στο κεντρο και η ADSL συνδεση μου φανταστητε τερματιζει , και παρολα αυτα εμπορικα την VDSL την εχουν κλειστη.

Τυχαια λοιπον πετυχα εναν τεχνικο του ΟΤΕ και τον ρωτησα για το συγκεκριμενο κεντρο του ΟΤΕ στα Γουβια και μου ειπε οτι  κάρτες που έχει το συγκεκριμενο κεντρο  είναι  ιδη ADSL/VDSL  και οτι έχει καινούργια DSLAM κλπ , και απλά   μονο μια παραμετροποίηση στην κάρτα είναι να γινει  ακομη (και αυτο μαλιστα εμπιστευτηκα και οτι δεν θα μου το πει κανεις επισημα αυτο) ....  παρολα αυτα απο περσι που εγινε αυτη η συζητηση δεν εχει γινει τιποτα. 

Επισης οπτικες ινες εχουν ιδη σκαφτει και εχουν περασει σε ολη την περιοχη και μεχρι το κεντρο απο περσι για να δωσουν VDSL μησθομενη σε διαφορα ξενοδοχεια κλπ...  Υποψιαζομαι οτι εδω απλα το συγκεκριμενο κεντρο το εχουν ξεχασει γιατι απο περσι  εχουν περασει σε ολη την πολη νεες καμπινες και δουλευουν ολοι εκει...

 

Προσπαθω καιρο τωρα να επικοινωνησω με τον προισταμενο του Τεχνικου τμηματος να μαθω κατι αλλα  δεν σηκωνουν ποτε τα τηλεφωνα. Αν μπορει καποιος να βοηθησει που να ξερει κατι θα του ειμουν υποχρεoς....  

 

 ΥΓ: στην τελικη   λεφτα παραπανω θελουμε να τους δωσουμε δεν μπορω να καταλαβω αυτη την συμπεριφορα... 

a.ο προισταμενος δεν σημαινει οτι θα ξερει ουτε οι τεχνικοι.απο αλλου αποφασιζονται αυτα οχι απο τους τεχνικους εκει.επισης αλλο vdsl αλλο μισθωμενη που μπορει να ειναι sdsl,shdsl,fiber,Lmds κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα με πηραν για vdsl 50 στην καλλιθεα.σε προσφορα,+4,90 απο τι πληρωνω.μου εγγυηθηκε μινιμουμ 45mbs. Εδωσα το οκ.να δουμε τι θα γινει μολις ενεργοποιηθει.15 χρονια ειχα μαξ 4 ταχυτητα.εδω και ενα μηνα εχω 20 και τωρα με πηραν για 50..στο τελος θα πεταξουμε.... .ψωμι wifi και ας μην εχει να φαει.χαχα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα με πηραν για vdsl 50 στην καλλιθεα.σε προσφορα,+4,90 απο τι πληρωνω.μου εγγυηθηκε μινιμουμ 45mbs. Εδωσα το οκ.να δουμε τι θα γινει μολις ενεργοποιηθει.15 χρονια ειχα μαξ 4 ταχυτητα.εδω και ενα μηνα εχω 20 και τωρα με πηραν για 50..στο τελος θα πεταξουμε.... .ψωμι wifi και ας μην εχει να φαει.χαχα

Πολυ καλο αυτο. Και εγω καλιθεα μενω αλλα για καποιο λογο πιανω ακομα 2-3 , και πληρωνω 24......... (παλι καλα φοιτητηκο). Ξερουμε που μπορω να παρω τηλ να τους το επισημανω, μπας και με ξεχασαν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γραψε το τηλεφωνο σου στην διαθεσιμοτητα του οτε να δεις τι διαθεσιμες ταχυτητες θα σου βγαλει.. και μενα ο διπλανος μου ακομα 4 πιανει..και ειναι και αυτος στον οτε..δεν τους εχουν συνδεσει ακομα ολους στα καινουργια καλωδια που περασαν..δεν ξερω ισως βαριονται...εγω ειχα βλαβη και ειχα 2 ταχυτητα και μου το εκαναν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ καλο αυτο. Και εγω καλιθεα μενω αλλα για καποιο λογο πιανω ακομα 2-3 , και πληρωνω 24......... (παλι καλα φοιτητηκο). Ξερουμε που μπορω να παρω τηλ να τους το επισημανω, μπας και με ξεχασαν ?

Καλησπέρα γείτονες. Οταν λέτε Καλλιθέα που μένετε ακριβώς; Εγώ στο στενάκι μέσα μέσα μετά το ΥπερΔημητρα.

Έχει έρθει διαθεσιμότητα VDSL. Απλά το κασέρι δεν έχω για να αλλάξω πάροχο. Από ότι εχω μάθει από τη καμπίνα δίπλα στο φούρνο μετά το περίπτερο θα πάρω vdsl.

 

Ναι κ γω 4mbps.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγω μεσα στο στενακι μενω μετα το περιπτερο.βαθος καμια 200αρια μετρα.εμενα πριν ενα μηνα μου εδειχνει 4 χιλιομετρα αποσταση περιπου και επιανα 4 ταχυτητα.τωρα μου δειχνει καμια 300αρια μετρα και κλειδωνω 20.σε λιγες μερες θα ξερω ποσο πιανει το 50αρι.νομιζω για την ωρα μονο ο οτε δεινει τετιες ταχυτητες εκει.τωρα αν πληρωσει και καμια αλλη εταιρια θα δειξει

Εγω ισως σταθηκα και τυχερος και ειμαι απο τους πρωτους που ανεβασε ταχυτητα.γιατι επιανα 2 και εδωσα βλαβη καθως ειχε και θορυβο η γραμμη..ερχεται ενας παλιος του οτε και τσεκαρει εξω το κουτι..μου λεει α καποιο καλωδιο ειναι απο εμας και θα το φτιαξουμε.εφυγε...μετα απο 2 μερες και μερα κυριακη με παιρνει ενας πιτσιρικας του οτε τηλ και μου λεει κυριε πιο ρουτερ εχεται? Του λεω το entry 2.μου λεει που ειστε να ερθω σπιτι.ηρθε σπιτι εκατσε 5 λεπτα.συνδεσε το τηλ στο ρουτερ για voip μιλησε με καποιον στο τηλ και μου εδωσε 20 ταχητητα..του λεω ενας παλιος δικος σας ειπε οτι ειναι καλωδιο..και μου απανταει μην ακους τους παλιους του οτε.χαχα.σταθηκα τυχερος που ειχα το ρουτερ αυτο.αν ειχα ακομη το παλιο πιστευω δεν θα εκαναν τιποτα γιατι πρωτα θα επρεπε να παρω εξοπλισμο.παρτε το καινουργιο ρουτερ του οτε και παρτε τους τηλ για αναβαθμιση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εννοεις καινουργιο router τελευταιας τεχνολογιας η κανουν και αυτα που μας παρεχει η cosmote? Ξερει κανεις ρε μαγκες εαν εχουν περαστει γραμμες κοντοκαλι/Γουβια και ποτε θα ειναι διαθεσιμο το Vdsl σε αυτες τις περιοχες γιατι καμπινα υπαρχει το Vdsl που ειναι ξεχασανε να το ενεργοποιησουν...????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς αν έχουν φτάσει προς χρυσιδα μερια; μετά την παλιά κόκα κόλα εννοώ...

Γιατί στον έλεγχο διαθεσιμότητας για vdsl στο site του ΟΤΕ και με το σταθερό τηλέφωνο των jumbo δείχνει ότι είναι διαθέσιμο για περιοχη εκεί..

Και η χρυσιδα που είμαι εγώ είναι 3km απόσταση απο τα jumbo αλλά δεν υπάρχει διαθεσιμότητα :(

Καλησπερα,

 

Οι καμπινες που εχουν τοποθετηθει μετα το Jumbo ειναι μια στην στροφη της ξυλειας Βεντουρα (διπλα απο το συνεργειο της Opel) και μετα ειναι 3 τουλαχιστον στην περιοχη της Καστανιας. 1 συγκεκριμενα στην στροφη μετα τον Γιαννιτση.

 

Η καμπινα στο Μετρο δεν εχει αναβαθμιστει ακομα απο οσο ξερω, ουτε λιγο πιο πριν κοντα στο βενζιναδικο. Υπαρχει ακομα μια μετα τη διασταυρωση Βιρου που επισης δεν εχει αναβαθμιστει.

 

Εχουν σκαψει για να αναβαθμισουν μια στην στροφη απο τη διασταυρωση που παει Μπενιτσα-Αχιλλειο αλλα την εχουν παρατησει εδω και 2μιση μηνες χωρις να κανουν τιποτα... Εγω που μενω εκει κοντα, εχω τρελαθει να γινει κατι γτ εχει σταματησει εδω και καιρο η αναβαθμιση τους πολυ κοντα μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,

 

Οι καμπινες που εχουν τοποθετηθει μετα το Jumbo ειναι μια στην στροφη της ξυλειας Βεντουρα (διπλα απο το συνεργειο της Opel) και μετα ειναι 3 τουλαχιστον στην περιοχη της Καστανιας. 1 συγκεκριμενα στην στροφη μετα τον Γιαννιτση.

 

Η καμπινα στο Μετρο δεν εχει αναβαθμιστει ακομα απο οσο ξερω, ουτε λιγο πιο πριν κοντα στο βενζιναδικο. Υπαρχει ακομα μια μετα τη διασταυρωση Βιρου που επισης δεν εχει αναβαθμιστει.

 

Εχουν σκαψει για να αναβαθμισουν μια στην στροφη απο τη διασταυρωση που παει Μπενιτσα-Αχιλλειο αλλα την εχουν παρατησει εδω και 2μιση μηνες χωρις να κανουν τιποτα... Εγω που μενω εκει κοντα, εχω τρελαθει να γινει κατι γτ εχει σταματησει εδω και καιρο η αναβαθμιση τους πολυ κοντα μου.

Σε καταλαβαίνω. Μια από τα ίδια και σε εμένα που μένω μετά την παλιά κόκα κόλα... μας ξέχασαν κλασικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...