Προς το περιεχόμενο

Βαζουν οπτικες ινες στην Κερκυρα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μολις μιλησα με οτε , απο οτι φαινεται οσοι εχουν 24αρι πρεπει να πληρωσουν VDSL για να γινει αναβαθμιση στην γραμμη για να επωφεληθουν απο τα καινουργια καφαο, τουλαχιστον αυτα μου ειπαν στο 13888.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε γιατί δεν κατάλαβα... εγώ συγχρονιζω με 17. Δεν υπάρχει διαθέσιμο vdsl μετά την παλιά κόκα κόλα. Οπότε τι να πληρώσω για να έχω vdsl? Καινούργια γραμμη; σου είπαν μήπως κατι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτσε γιατί δεν κατάλαβα... εγώ συγχρονιζω με 17. Δεν υπάρχει διαθέσιμο vdsl μετά την παλιά κόκα κόλα. Οπότε τι να πληρώσω για να έχω vdsl? Καινούργια γραμμη; σου είπαν μήπως κατι;

αν δεν υπαρχει διαθεσιμοτητα VDSL εκει που μενεις δεν νομιζω οτι μπορεις να πας ποιο ψηλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το φέρουν εδώ ήρθε στη Καλλιθέα που μένω πριν την Αλεπού. Περίμενα τόσα χρόνια σχεδόν 10ετια είμαι με 4 mbps , απλά τώρα σαν κι επίτηδες δεν υπάρχουν τα € για αλλαγή παρόχου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

μολις μιλησα με οτε , απο οτι φαινεται οσοι εχουν 24αρι πρεπει να πληρωσουν VDSL για να γινει αναβαθμιση στην γραμμη για να επωφεληθουν απο τα καινουργια καφαο, τουλαχιστον αυτα μου ειπαν στο 13888.

 

Προφανώς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μολις μιλησα με οτε , απο οτι φαινεται οσοι εχουν 24αρι πρεπει να πληρωσουν VDSL για να γινει αναβαθμιση στην γραμμη για να επωφεληθουν απο τα καινουργια καφαο, τουλαχιστον αυτα μου ειπαν στο 13888.

περιμενε.δεν το εξηγεις καλα..εχεις 4 και σου ειπαν οτι δεν σου δινουν παραπανω εφοσον πληρωνεις για 24? παρα μονο το επομενο βημα ειναι vdsl? εμενα απο 4 μου το εκαναν 20.δεν ξερω τοσο κολοφαρδος ημουν? τα συγκρινουμε τωρα γιατι μενουμε πολυ κοντα και περνουμε απο την ιδια ντουλαπα..μηπως δεν το εξηγησες καλα?

ειναι αναλογα και σε τι υπαλληλο θα πεσεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα.

Όποιος παίρνει vdsl από τις νέες καμπίνες, με πάροχο τον ΟΤΕ έχει δυνατότητα να διαλέξεις ταχύτητα 30 ή 50 ενώ από εναλλακτικό μόνο 50.

Ο ΟΤΕ δεν αναβαθμίζει αυτόματα, από τις νέες καμπίνες, όλες τις συνδέσεις adsl, εκτός από ειδικές περιπτώσεις σε ακραία σημεία του δικτύου με πολύ χαμηλές ταχύτητες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη ποσο τυχερος ημουν που τους εδωσα απλη  βλαβη λογο θορουβου στο τηλεφωνο και αυτη με συνδεσαν στην νεα καμπινα και η ταχυτητα πηγε απο 4-20?υπαρχει καμια περιπτωση να με πεταξουν παλι? προχθες τους εκανα και αποδοχη στην προσφορα που με εδωσαν μεσω τηλεφωνου απο το 13888 με 5 ευρο 50αρα.αλλα δεν μου ηρθε κανενα μυνημα στο κινητο οτι η αιτηση σας μπλα μπλα μπλα.. ενω οποτε δηλωνα βλαβη ερχοταν μυνηματα για την εξελιξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περιμενε.δεν το εξηγεις καλα..εχεις 4 και σου ειπαν οτι δεν σου δινουν παραπανω εφοσον πληρωνεις για 24? παρα μονο το επομενο βημα ειναι vdsl? εμενα απο 4 μου το εκαναν 20.δεν ξερω τοσο κολοφαρδος ημουν? τα συγκρινουμε τωρα γιατι μενουμε πολυ κοντα και περνουμε απο την ιδια ντουλαπα..μηπως δεν το εξηγησες καλα?

ειναι αναλογα και σε τι υπαλληλο θα πεσεις..

αυτα μου ειπαν, μετα το 4αρι ειχει VDSL για αναβαθμιση γραμμης.

ισως ξαναπαρω να δοκιμασω αλλο υπαλληλο B)

 

Για να ξεκαθαρίσουμε τα πράγματα.

Όποιος παίρνει vdsl από τις νέες καμπίνες, με πάροχο τον ΟΤΕ έχει δυνατότητα να διαλέξεις ταχύτητα 30 ή 50 ενώ από εναλλακτικό μόνο 50.

Ο ΟΤΕ δεν αναβαθμίζει αυτόματα, από τις νέες καμπίνες, όλες τις συνδέσεις adsl, εκτός από ειδικές περιπτώσεις σε ακραία σημεία του δικτύου με πολύ χαμηλές ταχύτητες. 

ακριβως αυτο γινεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μεσα στο στενακι βαθος 200 μετρα στην ερτ απεναντι τα στατιστικα ειναι αυτα..post-377689-0-14299000-1507303628_thumb.png

 

κλειδωνει 50.να δουμε ομως αν λυθει ενα θεμα που εχω στο download και πρακτικα πιανει 25..

εχω ανοιξει αλλο θεμα μπας και καποιος που ξερει καλητερα ειναι καποια ρυθμιση απο μοντεμ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα τις προάλλες με τεχνικό του ΟΤΕ για να ανέβω ταχύτητα μόνο vdsl και σύνδεση σε καμπίνα. Φυγε όπως είσαι μου είπε από Forthnet ειδικά εκεί που μενεις και 4 mbps πολλά ειναι.

 

Πληροφοριακά και γω στο στενάκι πριν την Ερτ μένω μετά τις νεόκτιστες πολυκατοικίες του Γκόγκα.

 

Μου είπε θα παίρνω από τη καμπίνα δίπλα στο φούρνο για όσους ξέρουν.

 

Δε ξερω και πόσο θα πάει το κασέρι για να αλλάξω πάροχο. Ειμαι σε ελεύθερο πρόγραμμα στη Forthnet οχι συμβόλαιο δηλαδή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Σημερα με πηραν για vdsl 50 στην καλλιθεα.σε προσφορα,+4,90 απο τι πληρωνω.μου εγγυηθηκε μινιμουμ 45mbs. Εδωσα το οκ.να δουμε τι θα γινει μολις ενεργοποιηθει.15 χρονια ειχα μαξ 4 ταχυτητα.εδω και ενα μηνα εχω 20 και τωρα με πηραν για 50..στο τελος θα πεταξουμε.... .ψωμι wifi και ας μην εχει να φαει.χαχα

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

 

Πολυ καλο αυτο. Και εγω καλιθεα μενω αλλα για καποιο λογο πιανω ακομα 2-3 , και πληρωνω 24......... (παλι καλα φοιτητηκο). Ξερουμε που μπορω να παρω τηλ να τους το επισημανω, μπας και με ξεχασαν ?

εισαι μακρυα απο το αστικο κεντρο.και να τους παρεις τηλεφωνο δεν θα αλλαξει κατι αν δεν δινουν ακομα διαθεσιμοτητα vdsl>και δεν θα εισαι ο μονος

 

γραψε το τηλεφωνο σου στην διαθεσιμοτητα του οτε να δεις τι διαθεσιμες ταχυτητες θα σου βγαλει.. και μενα ο διπλανος μου ακομα 4 πιανει..και ειναι και αυτος στον οτε..δεν τους εχουν συνδεσει ακομα ολους στα καινουργια καλωδια που περασαν..δεν ξερω ισως βαριονται...εγω ειχα βλαβη και ειχα 2 ταχυτητα και μου το εκαναν..

δεν ειναι θεμα να βαριουνται.ειναι θεμα να ολοκληρωθει η κατασκευη της καμπινας,να μπει το Dslam<να τερματιστει ρευμα και οπτικη ινα και να δοθει διαθεσιμοτιτα.

 

Και εγω μεσα στο στενακι μενω μετα το περιπτερο.βαθος καμια 200αρια μετρα.εμενα πριν ενα μηνα μου εδειχνει 4 χιλιομετρα αποσταση περιπου και επιανα 4 ταχυτητα.τωρα μου δειχνει καμια 300αρια μετρα και κλειδωνω 20.σε λιγες μερες θα ξερω ποσο πιανει το 50αρι.νομιζω για την ωρα μονο ο οτε δεινει τετιες ταχυτητες εκει.τωρα αν πληρωσει και καμια αλλη εταιρια θα δειξει

Εγω ισως σταθηκα και τυχερος και ειμαι απο τους πρωτους που ανεβασε ταχυτητα.γιατι επιανα 2 και εδωσα βλαβη καθως ειχε και θορυβο η γραμμη..ερχεται ενας παλιος του οτε και τσεκαρει εξω το κουτι..μου λεει α καποιο καλωδιο ειναι απο εμας και θα το φτιαξουμε.εφυγε...μετα απο 2 μερες και μερα κυριακη με παιρνει ενας πιτσιρικας του οτε τηλ και μου λεει κυριε πιο ρουτερ εχεται? Του λεω το entry 2.μου λεει που ειστε να ερθω σπιτι.ηρθε σπιτι εκατσε 5 λεπτα.συνδεσε το τηλ στο ρουτερ για voip μιλησε με καποιον στο τηλ και μου εδωσε 20 ταχητητα..του λεω ενας παλιος δικος σας ειπε οτι ειναι καλωδιο..και μου απανταει μην ακους τους παλιους του οτε.χαχα.σταθηκα τυχερος που ειχα το ρουτερ αυτο.αν ειχα ακομη το παλιο πιστευω δεν θα εκαναν τιποτα γιατι πρωτα θα επρεπε να παρω εξοπλισμο.παρτε το καινουργιο ρουτερ του οτε και παρτε τους τηλ για αναβαθμιση.

μαλλον σου βγαζει απο το Kv τωρα.αν πιανεις 20 μαλλον σε εβαλαν στο Kv για adsl για καλυτερα αν και σπανια το κανουν αυτο.οι αλλοι παροχοι θα δωσουν χονδρικη διαμεσο του οτε.μαλλον σε αυτους που ηταν πολυ χαλια του βαζουν σε adsl στο Kv ειτε σε vdsl 24/1.και το παλιο να ειχες θα επαιζες παλι σε adsl αφου υποστηριζει σε adsl.αν ησουν vdsl θα ησουν 24/1 ακριβως.μπορεις να το δεις μεσα απο το ρουτερ.

 

τι εννοεις καινουργιο router τελευταιας τεχνολογιας η κανουν και αυτα που μας παρεχει η cosmote? Ξερει κανεις ρε μαγκες εαν εχουν περαστει γραμμες κοντοκαλι/Γουβια και ποτε θα ειναι διαθεσιμο το Vdsl σε αυτες τις περιοχες γιατι καμπινα υπαρχει το Vdsl που ειναι ξεχασανε να το ενεργοποιησουν...????

αν εχεις speedport entry 2 που δινουν για το adsl κανει και για το Vdsl

μολις μιλησα με οτε , απο οτι φαινεται οσοι εχουν 24αρι πρεπει να πληρωσουν VDSL για να γινει αναβαθμιση στην γραμμη για να επωφεληθουν απο τα καινουργια καφαο, τουλαχιστον αυτα μου ειπαν στο 13888.

εξαιρεση ειναι πελατες που ειναι παρα πολυ μακρια και παιζουν κανα 2 Mbit που αυτους μπορει να τους βαλουν σε vdsl 24/1 ¨η σε adsl 24/1.αλλα σπανια γινεται .αλλιως παιρνεις απο το αστικο κεντρο μεχρι να δωσεις παραπανω χρηματα να πας vdsl

Κάτσε γιατί δεν κατάλαβα... εγώ συγχρονιζω με 17. Δεν υπάρχει διαθέσιμο vdsl μετά την παλιά κόκα κόλα. Οπότε τι να πληρώσω για να έχω vdsl? Καινούργια γραμμη; σου είπαν μήπως κατι;

δεν μπορεις να βαλεις ακομα.τοσο απλα :P

περιμενε.δεν το εξηγεις καλα..εχεις 4 και σου ειπαν οτι δεν σου δινουν παραπανω εφοσον πληρωνεις για 24? παρα μονο το επομενο βημα ειναι vdsl? εμενα απο 4 μου το εκαναν 20.δεν ξερω τοσο κολοφαρδος ημουν? τα συγκρινουμε τωρα γιατι μενουμε πολυ κοντα και περνουμε απο την ιδια ντουλαπα..μηπως δεν το εξηγησες καλα?

ειναι αναλογα και σε τι υπαλληλο θα πεσεις..

εσυ απλα ησουν ή σε χαλια χαλκο ή πολλες βλαβες στην γραμμη οποτε σε γυρισαν.δεν το κανουν με ολους.εισαι εξαιρεση.τον οτε δεν τον συμφερει να δινει Ports adsl απο το Kv.

 

δηλαδη ποσο τυχερος ημουν που τους εδωσα απλη  βλαβη λογο θορουβου στο τηλεφωνο και αυτη με συνδεσαν στην νεα καμπινα και η ταχυτητα πηγε απο 4-20?υπαρχει καμια περιπτωση να με πεταξουν παλι? προχθες τους εκανα και αποδοχη στην προσφορα που με εδωσαν μεσω τηλεφωνου απο το 13888 με 5 ευρο 50αρα.αλλα δεν μου ηρθε κανενα μυνημα στο κινητο οτι η αιτηση σας μπλα μπλα μπλα.. ενω οποτε δηλωνα βλαβη ερχοταν μυνηματα για την εξελιξη

 

οχι δεν θα σε βγαλουν απο το Kv ακομα και adsl να μεινεις.

αυτα μου ειπαν, μετα το 4αρι ειχει VDSL για αναβαθμιση γραμμης.

ισως ξαναπαρω να δοκιμασω αλλο υπαλληλο B)

 

ακριβως αυτο γινεται

δεν σημαινει οτι θα σε γυρισουν αν η γραμμη παιζει οκ και γενικα δεν υπαρχουν βλαβες.

 

ξερει κανείς η περιοχη ρανκιου απο ποια καμπινα μπορει να παιρνει ?

 

απο ποιο νεο Kv θες να δεις ?ο κατανεμητης σου πρεπει να εχει καποιο νουμερο ή το box.στο αναλογο Kv/καφαο πεφτεις.εκτος αν θες να δεις πριν το καφαο που καταληγει η γραμμη αν υπαρχει αστικο κεντρο πιο πριν.

μεσα στο στενακι βαθος 200 μετρα στην ερτ απεναντι τα στατιστικα ειναι αυτα..attachicon.gif 0bcef709-e225-4348-a87c-91ab2c66108c.png

 

κλειδωνει 50.να δουμε ομως αν λυθει ενα θεμα που εχω στο download και πρακτικα πιανει 25..

εχω ανοιξει αλλο θεμα μπας και καποιος που ξερει καλητερα ειναι καποια ρυθμιση απο μοντεμ.

 

δοκιμασε με καλωδιο.στο wifi πολλα θεματακια για να πιασεις το Max.

για το μεγιστο της γραμμης δηλαδη και καλυτερο attainable 

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

Λιγοτερα errors πιο σταθερη γραμμη.

Μίλησα τις προάλλες με τεχνικό του ΟΤΕ για να ανέβω ταχύτητα μόνο vdsl και σύνδεση σε καμπίνα. Φυγε όπως είσαι μου είπε από Forthnet ειδικά εκεί που μενεις και 4 mbps πολλά ειναι.

Πληροφοριακά και γω στο στενάκι πριν την Ερτ μένω μετά τις νεόκτιστες πολυκατοικίες του Γκόγκα.

Μου είπε θα παίρνω από τη καμπίνα δίπλα στο φούρνο για όσους ξέρουν.

Δε ξερω και πόσο θα πάει το κασέρι για να αλλάξω πάροχο. Ειμαι σε ελεύθερο πρόγραμμα στη Forthnet οχι συμβόλαιο δηλαδή

αν δωσει ο οτε μετα απο καποιο διαστημα λογικα θα δοσουν και αλλοι παροχοι χονδρικη απο οτε.κανα 30-40 αρα ειναι για να αλλαξεις παροχο.εφοσον εισαι σε ελευθερο προγραμμα δεν υπαρχει πεναλτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...