Προς το περιεχόμενο

Βαζουν οπτικες ινες στην Κερκυρα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επιτέλους ήρθε και η δικιά μου αναμονή για Vdsl/Fiber 30. Πήγα σήμερα από ένα κατάστημα Cosmote. Αύριο θα με ειδοποιήσουν για παραλαβή Modem κ συμβολαίου. Αντε να δούμε πόσες μέρες θα πάρει η όλη διαδικασία ... 

( ακόμα ενεργοποιημένη φαίνεται η γραμμή μου - Forthnet )

Θα ενημερώσω για περαιτέρω εξελίξεις για τυχών γείτονες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 hours ago, 7nisiotis said:

Επιτέλους ήρθε και η δικιά μου αναμονή για Vdsl/Fiber 30. Πήγα σήμερα από ένα κατάστημα Cosmote. Αύριο θα με ειδοποιήσουν για παραλαβή Modem κ συμβολαίου. Αντε να δούμε πόσες μέρες θα πάρει η όλη διαδικασία ... 

( ακόμα ενεργοποιημένη φαίνεται η γραμμή μου - Forthnet )

Θα ενημερώσω για περαιτέρω εξελίξεις για τυχών γείτονες.

λογικα καμια βδομαδουλα πιστευω.για τα υπολοιπα σου απαντησα εδω

https://www.insomnia.gr/forums/topic/673247-αλλαγή-παρόχου-forthnet-cosmote-κ-απορίες/?page=2&tab=comments#comment-56403270

για αντιπροσφορα απο Forthnet δεν μπορουν να σε παρουν λογικα αμα δεν δινουν vdsl απο το kv που πεφτεις.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, 4saken είπε

7nisioti ξερεις αν στην συγκεκριμενη περιοχη εχουν προβλημα με νεες γραμμες?

Δεν έχω επαφές με τους γείτονες. Είναι κλειστοί άνθρωποι :P ( δυστυχώς δεν έχω φίλους ή γνωστούς που να ασχολούνται και να καταλάβουν τι θα τους ρωτήσω, του στυλ " ε νταξει γρήγορο είναι " ή " μια χαρά είναι " είναι οι απαντήσεις που έχω ακούσει ..... )

Νομίζω σε πιο πίσω σελίδες κάποιος εδώ γύρω ενεργοποίησε σχετικά άμεσα σε 5 μερουλες 50αρα ( post Λογικά από μέσα Δεκεμβρίου κ πιο πριν )

μένω ...

 

 μετά το περίπτερο "Καλλιθέα" πριν τον φούρνο, δεξια μέσα στο στενάκι, 500 μέτρα ευθεία, σε μια μικρή διασταύρωση που χει, -ξανα- δεξιά βάθος ( μετά τις νεόκτιστες πολυκατοικίες )

 Όπως κ να χει ειδικά για όσους μένουμε ελάχιστα χιλιόμετρα εκτός κέντρου, θα ενημερώσω για όλη την διαδικασία έτσι πληροφοριακά, κ ειδικά εδώ στην περιοχή γύρω.

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, 4saken said:

7nisioti ξερεις αν στην συγκεκριμενη περιοχη εχουν προβλημα με νεες γραμμες?

εξαρτατε πως το εννοεις το νεα γραμμη.νεα γραμμη adsl?νεα γραμμη vdsl?εφαγες πορτα σε νεα αιτηση?μηπως ειναι θεμα οτι δεν εχουν πχ απερχομενο?

η μπορει να μην υπαρχει και κεντρικο αν δεν δινουν υπηρεσιες απο Kv

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θελω νεα γραμμη στην συγκεκριμενη περιοχη σε καποιους μηνες απο τωρα και φιλος στην Καστανια μου πε οτι δεν μπορει να βαλει ιντερνετ και περιμενει μηνες.Αυτο εννοουσα, οχι ταχυτητες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, 4saken said:

Θελω νεα γραμμη στην συγκεκριμενη περιοχη σε καποιους μηνες απο τωρα και φιλος στην Καστανια μου πε οτι δεν μπορει να βαλει ιντερνετ και περιμενει μηνες.Αυτο εννοουσα, οχι ταχυτητες!

Οτι δεν μπορει να βαλει ιντερνετ μπορει να σημαινει οτι πχ δεν υπαρει απερχομενο ή κεντρικο.αυτο ομως ειναι συνηθως συγκεκριμενο προβλημα για ενα καφαο ή για εναν κατανεμητη/box και οχι γενικο.μπορει εσυ να παιρνεις πχ απο αλλο καφαο ή απο αλλο box και να εχεις ζευγαρια.δεν νομιζω δηλαδη οτι ειναι κατι γενικο και δεν δινουν γραμμες.οποτε εκει πρεπει να γινει επεκταση δικτυου(αν γινει) ή να φυγει καποιος πελατης και να ελευθερωθει χαλκος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...
  • 9 μήνες μετά...

Αν ο 7nisiotis παρατηρησε πτωση στις ταχυτητες ειναι γιατι γιναμε γειτονακια...😎

 

Link Status Up
Modulation Type VDSL2
Actual Rate(Up/Down) 4998/48840 kbps
Attainable Rate(Up/Down) 23853/62076 kbps
Noise Margin(Up/Down) 28.5/9.5 dB
Line Attenuation(Up/Down) 5.9/12.3 dB
Output Power(Up/Down) 7.8/11.8 dBm
Data Path(Up/Down) Fast/Interleaved
Interleave Depth(Up/Down) 1/1299
Interleave Delay(Up/Down) 0/10 ms
INP(Up/Down) 0/4.5 symbols
Profile 17a
LinkEncap G.993.2_Annex_K_PTM
CRC Errors(Up/Down) 13704/2405
FEC Errors(Up/Down) 0/25523404
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρέπει να ξεκίνησε ανάπτυξη δικτύου οπτικών ινών κοντά στην περιοχή μου ή απλή επέκταση καμπίνας; Λίγο πριν την  Μ. Εβδομάδα στην περιοχή Τρία Γεφύρια, συγκεκριμένα λίγο πιο κάτω από τον Σκλαβενίτη έως το πάρκινγκ του Μασούτη / ΕΡΤ (πρώην ΥπερΔημητρα) είδα να σκάβουν περνώντας πορτοκάλι καλώδια (δεξιά πλευρά).

Επίσης στην οδό που ξεκινά δίπλα από τον Μασούτη στην Αλεπού*, στο δρομάκι κατηφορικά (πίσω πάρκινγκ) έως μέσα στις νέες πολυκατοικίες (οδός Στρατηγού Γκόγκα) , ειδα σκαμμένο στις γωνιές του δρόμου καναλακι (γύρω στο μισό χιλιόμετρο σε έκταση) και δίπλα σκαμμένο τμήμα που περνάει αγωγός νερού ( μάλιστα σήμερα είχαμε διακοπή γύρω στις 6 ώρ ) έβγαιναν από μέσα 5-6 σωλήνες (δεν φαίνονται συνδεδεμένες κάπου οι άκρες απόληξης 4-5 μέτρων) σε σχήμα ρομβοειδές/κυλινδρικό. Κοντά απ ότι είδα σε αυτά τα πορτοκαλί καλώδια αναγραφόταν "...  10/2022 'ΟΤΕ'... κάτι νούμερα και dataflex κάτι τέτοιο, δεν θυμάμαι ακριβώς, θα το βγάλω φωτογραφίες ή βιντεακι αύριο.

*υπάρχει καμπίνα του ΟΤΕ (2πορτη) δίπλα ακριβώς από το σουπερμάρκετ 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, 7nisiotis said:

Πρέπει να ξεκίνησε ανάπτυξη δικτύου οπτικών ινών κοντά στην περιοχή μου ή απλή επέκταση καμπίνας; Λίγο πριν την  Μ. Εβδομάδα στην περιοχή Τρία Γεφύρια, συγκεκριμένα λίγο πιο κάτω από τον Σκλαβενίτη έως το πάρκινγκ του Μασούτη / ΕΡΤ (πρώην ΥπερΔημητρα) είδα να σκάβουν περνώντας πορτοκάλι καλώδια (δεξιά πλευρά).

Επίσης στην οδό που ξεκινά δίπλα από τον Μασούτη στην Αλεπού*, στο δρομάκι κατηφορικά (πίσω πάρκινγκ) έως μέσα στις νέες πολυκατοικίες (οδός Στρατηγού Γκόγκα) , ειδα σκαμμένο στις γωνιές του δρόμου καναλακι (γύρω στο μισό χιλιόμετρο σε έκταση) και δίπλα σκαμμένο τμήμα που περνάει αγωγός νερού ( μάλιστα σήμερα είχαμε διακοπή γύρω στις 6 ώρ ) έβγαιναν από μέσα 5-6 σωλήνες (δεν φαίνονται συνδεδεμένες κάπου οι άκρες απόληξης 4-5 μέτρων) σε σχήμα ρομβοειδές/κυλινδρικό. Κοντά απ ότι είδα σε αυτά τα πορτοκαλί καλώδια αναγραφόταν "...  10/2022 'ΟΤΕ'... κάτι νούμερα και dataflex κάτι τέτοιο, δεν θυμάμαι ακριβώς, θα το βγάλω φωτογραφίες ή βιντεακι αύριο.

*υπάρχει καμπίνα του ΟΤΕ (2πορτη) δίπλα ακριβώς από το σουπερμάρκετ 

το πορτοκαλι ειναι ο σωληνας και μεσα πρεπει να ειδες καμια 10 πολυσωληνια.μετα θα φυσηξουν την ινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενημέρωση

Προεκτείνεται σε όλη την περιοχή. Για όσους αναγνωρίζουν το δρόμο φαίνεται ότι πάνε και προς την διπλανή περιοχή Καναλίων.

Μερικές φωτογραφίες IMG_20230508_204331_copy_2000x1125.jpg.bba6d13d68ed10baff4302fba0e11bb2.jpgIMG_20230508_203912_copy_2000x1125.jpg.c97028ecf11d2819752049a631b9ddf4.jpglhSs8M2_d.webp?maxwidth=640&shape=thumb&

 

 

και ένα 7λεπτο βίντεο καθώς επέστρεφα σπίτι, παρακάτω:

 

 

*Η ποιότητα εικόνας του Poco m3 pro σε βίντεο με τη στοκ εφαρμογή, βραδάκι, δεν είναι και τόσο καλή.

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσο μικρος ειναι ο κοσμος και ειδικα η Κερκυρα...την ωρα που τραβαγες βιντεο περναγα απο εκεινο το σημειο...

Kαλες οι οπτικες ινες αλλα καθε τοσο κοβεται το νερο γιατι κοβουν σωληνες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...